- Університети Чехії в числах
- Кваліфікаційна структура академічних працівників
- Інформаційні та комунікаційні технології в університетах Чехії
- інтернаціоналізація
- Університети Чехії - неуспішність студентів
- Державні університети Чехії:
Підготовка до вступу в університети Чехії - докладніше тут
Університети Чехії в числах
До початку 2019 року в Чехії діє 64 університету та інституту, з них 26 державних і 38 приватних. Всього в державних університетах навчається 280 340 студентів, а в приватних - 31 484 студента. Ці вищих навчальних закладах надається по 3.273 навчальними програмами. У державних університетах Чехії переважають програми технічного напрямку (25%), гуманітарні та суспільні науки (18%) і природничі науки (16%), в приватних вузах переважали навчальні програми, орієнтовані на економіку (48%).
Економічний університет в Празі
Заява до університетів Чехії в 2017-2018 навчальному році подало 76 471 особа, кожен абітурієнт подав у середньому 2,4 заяви. 106.127 осіб подали заяви в державні вузи і 15 634 людини - в приватні вузи. Найбільшим успіхом користувався Університет Масарика в Брно (27.392 людини) і Карлов університет в Празі (26.400 осіб). Серед приватних університетів Чехії найбільшою популярністю користувався Університет Яна Амоса Коменського (3.277 осіб) і метропольного університет в Празі (1.405 осіб). Під час вступних іспитів взяло участь 111 374 особи, тобто 91,47% загального числа людей, які подали заяву. Було прийнято 84 764 абітурієнта (тобто 76,1%), а записано 79 073 абітурієнтів, тобто 70,9% від загального числа студентів, які проходять вступні випробування.
Серед абітурієнтів переважали дівчата (60%), вони також склали і більшість прийнятих (53,5%) і записаних (53,4%).
У 2016 році в державних і приватних університетах Чехії навчалося 326 551 студентів, в державних університетах - 292 433 студента (89,8%), в приватних університетах - 34 574 студента (10,2%). На бакалаврських програмах навчалося 148 038 студентів, на що продовжують магістерських 60 248 студентів, на «довгих» магістерських - 30 046, на докторських програмах - 12 702 студентів. Ці цифри ще раз підтверджують поступове зменшення кількості «довгих» магістерських програм і перехід на триступеневу систему вищої освіти на програмах, на яких така система можлива.
Технічний університет в Брно
Більшість студентів навчалося на програмах, спрямованих на економіку (20,2%), на технічні науки (16,1%) і на сферу охорони здоров'я (11,9%).
В університетах Чехії cреди всіх студентів у 2017 році громадяни Чехії склали 85,3%, іноземці склали 14,7%. Більшість іноземних студентів (86,8%) навчалися в державних університетах. Всього у вищих навчальних закладах Чехії навчається близько 43 800 іноземців, причому половину з них складають громадяни Словаччини (хоча їх частка знижується з плином часу). Також в університетах навчається багато росіян, українців, казахів, в'єтнамців, білорусів, громадян Великобританії, Німеччини, Португалії та Польщі.
У 2017 році університети Чехії закінчило 77 328 чоловік. Випускники університетів в Чехії мають найкращі шанси при пошуку роботи серед випускників навчальних закладів усіх рівнів освіти в країні. Рівень безробіття серед випускників вузів в 2017 році склав 2,5%.
Кваліфікаційна структура академічних працівників
У державних університетах Чехії в 2016 році налічувалося 15 тисяч академічних працівників, з яких 11, 5% становили професора, 20,9% - доценти, 51,7% - спеціальні асистенти, 7,9% - асистенти, 4,1% - лектори , 7,2% - наукові співробітники.
Середня місячна номінальна зарплата академічних працівників у 2017 році склала 40.462 чеських крон. Середня зарплата професора склала 74.735 чеських крон, доцента - 57.194 чеських крон, спеціального асистента - 34.336 чеських крон, асистента і лектора - 30.467 і 31.594 чеських крон, відповідно.
Інформаційні та комунікаційні технології в університетах Чехії
Карлов університет в Празі
Чеські університети використовують в навчанні і науково-дослідницької діяльності комп'ютерні системи, такі як MATLAB, AutoCad, MAPLE, ASPEN і т.д. Економічне програмне забезпечення повністю забезпечує діяльність в області економіки і логістики і взаємопов'язане з програмним забезпеченням, використовуваним в персоналістики.
Університети Чехії мають мережі бібліотек та спеціальних залів для самостійного навчання, в яких функцію центральної бібліотеки, як правило, виконує бібліотека в інформаційному центрі, а кожен факультет має свою власну бібліотеку і зал для самостійного навчання. Бібліотеки є також і в деяких гуртожитках. Бібліотеки можуть використовуватися не тільки студентами та співробітниками університетів, а й третіми особами.
інтернаціоналізація
Важливими інструментами в реалізації партнерського співробітництва університетів Європи є програми Європейського співтовариства і програми, спрямовані на співпрацю Євросоюзу з іншими країнами (Erasmus Mundus, EU-USA, EU-Kanada), регіональні програми (FM EHP / Норвегія, CEEPUS, Aktion) і програми розвитку .
Університети Чехії найбільше використовують програму Life Long Learning Programme (LLP) - Erasmus, по якій з 1998 року до цього дня на навчання за кордон виїхало понад 120 тисяч студентів державних чеських вузів. Крім обмінних програм реалізуються також спільні проекти, спрямовані на розвиток навчальних програм, організація літніх шкіл і т.д.
Міністерство освіти бере активну участь в підтримці співпраці університетів Чехії з закордонними вузами. Одним з інструментів цієї підтримки є фінансування міжнародних програм з державного бюджету. У 2010 році на підтримку програм LLP, CEEPUS і Aktion університетам Чехії з державного бюджету було виділено 261,1 мільйона чеських крон. У період з 2019 по 2020 рік Міністерство Освіти планує виділити до 2 070 000 000 крон на підтримку державних університетів.
Університети Чехії - неуспішність студентів
У 2017 році велика кількість студентів закінчило навчання в університетах Чехії, так і не отримавши диплом. Загальна кількість студентів в державних і приватних вузах, які завершили навчання без диплома - 6546 чоловік. З них 4611 осіб, що навчаються на бакалавраті, 307 осіб, які навчаються на довгій магістерською програмою і 1 497 в рамках продовжує магістерської програми.
Неуспішність студентів університетів в Чехії стосується насамперед студентів перших курсів на денній та комбінованої формах навчання. Головною причиною залишається той факт, що перехід від навчання в середній школі до навчання у вузі пов'язаний для неуспішних студентів зі складнощами через більшої самостійності в навчанні і підготовці до навчання. Другою причиною закінчення навчання є ситуація, коли студент протягом першого курсу розуміє, що обрана навчальна програма йому не підходить. Також студенти не вміють користуватися консультаційними годинами педагогів і не ходять на консультації, а проблемою студентів комбінованої форми навчання є часта відсутність на парах.
Університети Чехії борються з неуспешностью студентів і пропонують студентам допомогу. Студентам пропонуються спеціальні курси, на яких вони можуть доповнити і закріпити свої знання, індивідуальні у чебние плани або спеціальні бакалаврські програми, які більше орієнтовані на практику і в яких не передбачається, що студент буде продовжувати навчання на магістерських програмах. Багато університетів Чехії пропонують своїм студентам також величезна кількість навчальних матеріалів, розміщених в інтернеті на сайтах університетів, вдосконалення комунікації зі студентами і можливість зворотного зв'язку: студенти регулярно оцінюють якість освіти в університеті, заповнюючи всілякі електронні анкети і опитування. Університети також дають студентам всілякі консультації, для чого спеціально створені відповідні підрозділи, наприклад, Центр комплексного консультування в Чеському аграрному університеті в Празі, Центр інформаційних та консультаційних послуг в Чеському технічному університеті в Празі або Академічний консультаційний центр в Університеті Томаша Баті в Зліні. За допомогою цих інформаційних і консультаційних центрів університети намагаються усунути причини неуспішності студентів і допомагають студентам у вирішенні їх проблем з усіх аспектів навчання.
Державні університети Чехії:
- Академія музичних мистецтв у Празі
- Інститут промисловості та мистецтв в Празі
- Південночеський університет в Чеських Будейовицях
- Техніко-економічний університет в Чеських Будейовицях
- Університет Пуркине в Усті над Лабем
- Технічний університет в Ліберці
- Університет в Градце Кралове
- Університет в Пардубіце
- Політехнічний університет в Йіглаве
- Університет Менделя в Брно
- Яначкової академія музичних мистецтв в Брно
- Університет Палацького в Оломоуці
- Технічний університет в Остраві
- Остравський університет
- Сілезький університет в Опаве
- Університет Томаша Баті в Зліні
- Поліцейська академія ЧР в Празі
- університет оборони
Приватні університети Чехії
Прага:
- Англо-американський інститут
- Амбіс (Банківський інститут разом з Інститутом регіонального розвитку)
- Празький інститут психосоціальних наук
- Приватний інститут економічних наук
- Університет Яна Амоса Коменського
- University of New York in Prague
- Метропольного університет в Празі
- Інститут фінансів та управління
- готельний інститут
- Інститут міжнародних і громадських відносин
- Інститут фізичної культури та спорту Палестра
- інститут охорони здоров'я
- AKCENT College
- Інститут економіки і менеджмент
- Інститут мистецтва і дизайну
- Інститут прикладної психології
- Інститут креативної комунікації
- Торговий інститут
- Приватний університет підприємництва і права
Центральночеський край:
- Інститут політичних і суспільних наук
Південночеський край:
- Академія кінематографії Мирослава Ондржічка в писк
- Інститут європейських та регіональних наук
Край Височина:
- Западноморавскій інститут Требіч
Южноморавский край:
- Інститут Карла Енгліша в Брно
- Інститут бізнесу і готельного справи в Брно
- інститут нерухомості
- Приватний економічний інститут в Знайомі
Оломоуцький край:
- Моравський інститут в Оломоуці
- інститут логістики
Моравскосилезский край:
- інститут підприємництва
- Інститут соціальної роботи та управління
Злинський край:
- Європейський політехнічний інститут
Перше, що необхідно зробити для вступу до університету в Чехії - це подача заяви. Заяви на бакалаврат зазвичай подаються до кінця лютого, (ряд університетів приймає заяви до кінця березня), прийом заяв до магістратури закінчується трохи пізніше. Заяви на творчі спеціальності подаються раніше. Одночасно з подачею заяви необхідно здійснити оплату арбітражного збору, який в середньому становить 600 крон (приблизно 24 євро).
Вступні іспити зазвичай проводяться в червні, але в різних університетах і на різних факультетах терміни можуть сильно відрізнятися. Вступні іспити на творчі спеціальності можуть проводитися набагато раніше - вже взимку.
Для іноземних студентів, що бажають навчатися в університетах Чехії чеською мовою є додаткові вимоги. По-перше, необхідно надати документ про нострифікації атестату (що надходять на бакалаврат) або нострифікації диплома (що надходять до магістратури або докторантуру). По-друге, іноземні абітурієнти повинні скласти іспити з чеської мови на рівні В2 за європейськими стандартами. При вступі до деяких вишів необов'язково здавати цей іспит, якщо абітурієнт закінчив інтенсивні довгострокові курси чеської мови при державному університеті в Чехії і після закінчення цих курсів вже отримав сертифікат про складання іспиту на рівні В2. Іншим вузам даного сертифікату недостатньо, і вони вимагають здачу власного іспиту.
При навчанні англійською мовою здача іспиту з чеської не потрібно, але вимога про нострифікацію залишається в силі.
З усіма Вашими питаннями щодо вступу до університетів Чехії , курсів чеської мови і нострифікації , Будь ласка, звертайтеся на [email protected]. Ми Вам із задоволенням відповімо!