В Чехії на сьогоднішній день діє більше приватних (47) вузів, ніж державних (25). Але це не означає, що в приватних вузах навчається більше студентів. У цьому чітко лідирують державні вузи. У 2004/2005-му навчальному році в приватних вузах навчалося трохи більше 19 тис. Студентів. У той же час в державних - майже 250 тисяч. Інакше кажучи, більше 90% всіх випускників закінчують державні вузи. І це незважаючи на те, що за останні три роки кількість приватних вузів зросла вдвічі.
Вища Освіта в Чехії
Курси чеської мови в Чехії
Серед програм навчання в приватних вузах помітно переважає бакалаврат
Важливим показником, який на пряму стосується відмінностей між приватними і державними вузами є різниця в реченні програм навчання. У державних вузах переважна більшість студентів закінчать бакалаврат і магістратуру. У студентів приватних вузів статистика виглядає абсолютно інакше. Тільки лише 10% випускників приватних вузів продовжує навчання за магістерською програмою. Причина даної диспропорції криється в низькій якості наданого приватними вузами освіти. Після закінчення бакалаврату випускники приватних вузів не в змозі здати вступні іспити державні вузи для продовження навчання на магістратурі, а серед приватних вузів пропонують навчання на магістратурі лише одиниці.
Цікавим фактом є також статистика очного і заочного навчання. У державних вузів програми заочного навчання представляють лише 20% всіх програм. У приватних вузах понад 50% студентів навчаються заочно.
Зрозуміло, відмінність існує і в фінансуванні державних і приватних вищих навчальних закладів. Завдяки підтримці уряду навчання в державних вузах покриває широкий спектр галузей науки і значним чином включається в усі практичні аспекти діяльності суспільства. Також, з держбюджету з більшої частини оплачуються проживання в гуртожитку, харчування в студентських їдальнях, використання технічного оснащення вузів і інших зручностей.
Приватні вузи фінансують свою діяльність з оплати студентів за навчання. Загальновстановленого розміру плати не існує. Річна або семестрова оплата визначена індивідуально і становить десятки (в деякі винятки і сотні) тисяч крон. У більшості випадків приватні вузи дозволяють оплачувати навчання в розстрочку.
Позаштатний викладацький склад
Традиції приватних вузів в даний час ще в пелюшках, і лише час покаже, в якому напрямку піде їхній розвиток. Багато приватні вузи ще до сих пір не змогли задовільним способом вирішити кадрові проблеми і в великій мірі користуються послугами позаштатних викладачів.
Також, зрівнятися з державними вузами не можуть приватні вузи і в разі наукової діяльності, а в більшості випадків професійна спеціалізація приватних вузів вести наукову діяльність просто не дозволяє.
Ставка на економічні спеціальності
Відсутність державних дотацій повинен обмежувати спрямованість приватних вузів на актуальний попит на ринку праці (майже всі приватні вузи готують студентів за економічними спеціальностями). В результаті це являє вузькопрофільну орієнтацію на спеціальність, пов'язану з конкретною професійною придатністю. При погляді на список приватних вузів видно, що більшість з них пропонує навчання в економічній або адміністративної області. Для пропонованих спеціальностей ступінь бакалаврату є достатньою кваліфікацією.
Свої послуги пропонують і іноземні вузи з філією в Чехії, напр. University of New York у Празі, International Business School в Брно. Навчання в цих вузах проходить англійською мовою.
Вступні іспити в приватні вузи - без проблем
Реальна можливість здачі вступних іспитів і ймовірність зарахування може бути важливим критерієм при виборі вузу. Державні вузи користуються незрівнянно більшим попитом, ніж вузи приватні. У разі гуманітарних спеціальностей буває дуже важко вступити в зв'язку з великим конкурсом.
Приватні вузи відсівають дуже мала кількість бажаючих, в середньому лише 6% абітурієнтів не пройдуть процедуру зарахування. Вимоги вступних іспитів, як правило, мінімальні. Дана ситуація мимоволі веде до висновку, що абітурієнт в тій чи іншій мірі стає студентом, а клієнтом вузу. Приватні вузи часто протистоять провокаційним питань, якщо це не відбивається на якості навчання, і якщо отриманий диплом не є "заплаченим".
На свій захист приватні вузи стверджують, що вони не можуть собі дозволити такого підходу до навчання, що їх абітурієнти є їх же візиткою і що більша частина студентів відсіюється в процесі нелегкої навчання. Дане твердження не можна ні підтвердити, ні спростувати в зв'язку з короткочасністю існування приватних вузів і дуже малою кількістю їх випускників.
У зв'язку з цим дуже цікаві дані деяких найбільших роботодавців Чехії, які мають можливість проводити дослідження в процесі відбору нових працівників. На їхню думку, випускники навіть найкращих приватних ВНЗ дуже відчутно відстають від своїх колег в рівні підготовки за всіма теоретичних дисциплін. Так наприклад, випускники економічних приватних вузів часто досить добре знають як відкрити фірму, як заповнити необхідні бланки і в якому розмірі сплатити держмито, але в разі виникнення нестандартної ситуацій, внаслідок відсутності необхідної теоретичної бази не були здатні знайти прийнятне рішення.
Ну і нарешті, є істотна різниця в можливості працевлаштування після закінчення вузу. Державні вузи надають можливість застосування як в теоретичних, так і практичних сферах всього спектра професій, в той час як приватні вузи готують студентів по вузькому профілем, дуже часто для конкретного роботодавця. Тому, весь процес навчання в приватних вузах буває організований так, щоб студенти отримали конкретні навички необхідні для роботи на конкретній посаді. У зв'язку з цим можна сказати, що приватні вузи мають більш тісний контакт з практикою.