Десятка найцінніших шедеврів в Україні

У цьому травні на аукціоні Sotheby's в Нью-Йорку був встановлений черговий рекорд - полотно Пабло Пікассо "Оголена на тлі бюста і зеленого листя" продали за 106 482 500 доларів. А чим можемо похвалитися ми? Ми вирішили скласти топ найдорожчих творів мистецтва в Україні.

Здебільшого його складають картини старих майстрів з державних музеїв. Але і приватним колекціонерам є що показати. Хоча для багатьох з них картини - лише інвестиції і вони не афішують свої надбання.

У нашій країні є статуя самого дорогого скульптора сучасності - Альберто Джакометті, знімок найдорожчого фотографа - Андреаса Гурскі, та й збирачів російського авангарду вистачає. "В Україні кілька десятків колекціонерів, в зборах яких є і Пікассо і Матісс, і ще ряд відомих імен. З урахуванням того, що в усьому світі серйозних колекціонерів сучасного мистецтва пімерно 300 осіб, то нам є чим пишатися", - робить висновок мистецтвознавець, власниця галереї Людмила Березинська.

КИЇВСЬКА ПРИНЦЕСА

Найціннішою картиною в нашій країні мистецтвознавці вважають "Портрет інфанти Маргарити", написаний Дієго Веласкесом. Полотно зберігається в Києві в Музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків і коштує приблизно $ 10 млн. Але що ж робить її настільки цінною? Сучасники цінували Веласкеса в XVII столітті настільки, що називали "главою і князем всіх іспанських живописців". Через 400 років його художній вага підтверджується і статтями мистецтвознавців, і торгами аукціонів. Особистий рекорд іспанського майстра психологічного портрета - $ 17,02 млн. Саме за таку ціну в 2007 році була продана на лондонському аукціоні Sotheby's "Свята Руфіна". Але повернемося до іспанської принцесі. Будучи придворним живописцем, Веласкес не раз малював юну інфанту. І, на думку мистецтвознавців, полотно зберігається в Києві - етюд, начерк, з якого потім малювалася велика помпезна картина. У 1912 році київський колекціонер Богдан Ханенко придбав це полотно в Берліні на розпродажі колекції гамбурзького консула Вебера. Радості і захоплення українських поціновувачів прекрасного не було меж. "Поруч з нею ... все кругом меркне, як перед діамантом чистої води шибки", - писав тоді художник Михайло Нестеров.

РЕКОРД УЛЮБЛЕНЦЯ АБРАМОВИЧА


Джакометті. Фігура немов розчиняється

Найдорожча статуя в нашій країні знаходиться в колекції бізнесмена Ігоря Воронова - "Фігура" Альберто Джакометті. На "Великому скульптурному салоні-2009", який проходив в Українському домі, її оцінювали приблизно в $ 10 млн - адже це найдорожчий скульптор сучасності. Судіть самі, саме його "Людина, що крокує" переступив рубіж $ 100 млн - в лютому цього року на аукціоні Sotheby's він був проданий за $ 104,3 млн. Тоді за статую в людський зріст билися десять покупців і ціна виросла в кілька разів. Оціночна вартість роботи становила "скромні" $ 28,6 млн. Скульптура пішла до анонімному покупцеві, але відомо, що один з головних прихильників цього швейцарського скульптора - російський мільйонер Роман Абрамович.

Про те, як Джакометті потрапив до Києва, Воронов вважає за краще не говорити. Але в одному з інтерв'ю журналу Spear's він зізнався: "Ціна - поняття відносне. Я завжди гублюся, коли про це запитують. Деякі речі виходить придбати недорого: буває, що власник того чи іншого предмета терміново потребує грошей. Просто потрібно знати цих людей і зробити так, щоб вони тебе теж знали ".

ПРИХОВАНА ЖИТТЯ "лихваря"


Світло та тінь. У картинах Латура свічка народжує особливу гру тіней

У 1620 році французькі вельможі умовили лихваря додати хоч кілька дрібних монет до позичку. І не прогадали. Через чотири століття жменю луїдорів перетворилася в $ 5 млн. Втім, мова йде не про реальну операцію, а про сюжет картини Жоржа де Латура "У лихваря", яка знаходиться в Львівській галереї мистецтв, і її сучасної вартості. Сама ж робота майстра зазнала ще більш дивні перетворення. Два століття цей полотно приписували кисті голландця ван Хонтхорста. Картина кочувала по галереях, поки нарешті не опинилася у Львові. І ось в середині минулого століття фахівці Ермітажу засумнівалися в авторстві. Полотно ретельно досліджували, і в інфрачервоних променях проявилася підпис справжнього автора Латура. Зараз відомо не більше півсотні його робіт, і лише на дев'яти варто його розчерк.

Тіціан з пропискою У ЛЬВОВІ ТА ОДЕСІ


"Чоловічий портрет"

Тиціана Вечелліо ставлять в один ряд з такими майстрами Відродження, як Леонардо да Вінчі, Мікеланджело і Рафаель. І щоб доторкнутися до магії його полотен, зовсім не обов'язково їхати до Лувру. У Львівській галереї мистецтв зберігається "Чоловічий портрет", в Одеському музеї західного і східного мистецтва - "Портрет венеціанського дожа Джироламо Пріулі" (на час ремонту - в запасниках).


"Джироламо Пріулі"

Остання картина вважалася роботою невідомого художника, і лише в минулому році експерти з Києва та Москви визнали, що писав її Тіціан. Втім, останню крапку під питанням авторства поставлять в Італії, куди "Портрет венеціанського дожа Джироламо Пріулі" може поїхати на експертизу в цьому році. Найдорожчою картиною Тіціана вважають "Соломію з головою Іоанна Хрестителя" - на аукціоні Sotheby's в Нью-Йорку цю роботу продали за $ 6 млн. Українські ж полотна оцінюються приблизно в $ 4 млн.

МАЛЕНЬКІ - ЗА ТРИ, ВЕЛИКІ - ЗА П'ЯТЬ


Айвазовський. Писав свої картини по пам'яті, а не на морському березі

У Феодосійській картинній галереї знаходиться ціла армада шедеврів - 417 полотен Івана Айвазовського. Втім, і ці збори на Батьківщині мариніста - крапля в морі. За своє життя Авазовскій написав приблизно шість тисяч полотен.

Найцінніша картина феодосійського музею - "Серед хвиль", її художник написав за два роки до смерті, на піку своєї слави. На думку експертів, вартість полотна - $ 3 млн.

Втім, цифра ця дуже приблизна. Картини Айвазовського викликають на аукціонах справжню бурю, їх ціна може бути вищою за стартову в сім разів. Рекорд був встановлений в 2007 році - "Американський торговий флот за Гібралтарської скелею" був проданий за $ 5,4 млн. Цікаво, що вартість картин Айвазовського пропорційна їх розмірами - великі картини дорожче.

"МОЛИТВА євреїв" ЗА МІЛЬЙОН ДОЛАРІВ


Феєрія фантазії Марка Шагала

У колекції нардепа Олександра Фельдмана, за оцінками експертів, - понад 1500 картин: і полотна сучасних художників, і вельми раритетні екземпляри. Як розповіли нам в прес-службі Олександра Борисовича, найдорожчими називають роботу "Єврей, який молиться" Марка Шагала, "Східний пейзаж" пензля Хаїма Сутіна і "Портрет жінки" Моіса Кислінга. Їх Олександр Фельдман купив у європейських колекціонерів. За яку суму - не афішується, але експерти оцінюють кожну з них не менше ніж в $ 1 млн. А самих художників відносять до першого ешелону російських майстрів.


Хаїм Сутін і його потік кольору

До слова, роботи (не з колекції нардепа): Сутина "Портрет чоловіка в червоному шарфі" і "Ювілей" Шагала були продані на Sotheby's за $ 17,2 млн (2007 г.) і за $ 14,8 млн (1990 р) відповідно . У планах мецената - створення музею, де і розмістяться всі дорогі серцю і гаманцю картини.

РЕЛЬЄФНИЙ "ПОДАРУНОК МИРУ"


"Св. Георгій з житієм"

"Святий Георгій з житієм" - так називається одна з найбільш рідкісних і цінних ікон в нашій країні. Написана вона в XI-XII столітті. Це один з небагатьох зразків візантійського рельєфною іконопису - фігура святого і сцени з його життя вирізані з дерева, а потім розфарбовані. Як розповідають співробітники Національного художнього музею, де зберігається робота, потрап ікона на аукціон, її ціна була б близько $ 2 млн. Зараз святиня зберігається в музеї. Але перш ніж переїхати в столицю, вона пройшла довгий шлях. За однією з версій, ікона припливла в середньовічний Крим з Візантії. Інші фахівці вважають, що "Святий Георгій" створювався вже в Криму грецькими майстрами. У середньовіччі вона могла прикрашати один з головних бастіонів християнства Київської Русі - Георгіївський монастир Балаклави. Зауважимо, що, створювалася ікона в ті часи, коли в православних церквах ще не було іконостасу. І саме об'ємні фігури святих створювали особливу атмосферу в храмах. Святиня довго була однією з найбільш шанованих на Кримському півострові. Є легенда, що саме вона врятувала терплять лихо грецьких моряків на мисі Фіолент. Але в кінці XVII століття ікона переїжджає разом з греками на Азовське узбережжя і отримує нову назву - "Маріупольський рельєф". Уже з Маріуполя в середині цього століття вона переїхала до столиці України і отримала світову популярність. "Подарунок світу" - так писали про це середньовічному диво закордонні мистецтвознавці.

РЕМБРАНДТ: КУПИЛИ ЗА 20 РУБЛІВ


Цій жінці майже 400 років

B 1968 році Дніпропетровська художній музей купив цю картину за 20 руб. Хоча яка картина? Дві брудні старі дощечки, на яких ледь проступало зображення жінки з ниткою перлів. Їх приніс якийсь чоловік - хотів виручити копієчку. Але коли реставратор почав змивати бруд, виявив те, чого позаздрила б будь-яка галерея світу: напис: "Рембрандт, 1630 рік". Як саме робота голландського живописця виявилася на Сході України, загадка.

Картина зберігається в фондах музею і лише зрідка влаштовується виставка однієї картини "В цьому році її глядачами стануть експерти з Нідерландів - вони хочуть підтвердити або спростувати достовірність" Жіночого портрета ". Його оцінюють в $ 2 млн. А до речі, робота майстра" Портрет чоловіка " з колекції спадкоємців фармкомпанії Johnson & Johnson була продана за $ 33,2 млн в Лондоні на аукціоні Christie's.

Скіфський УЗОРИ


Скіфська пектораль. Візерунки можуть бути календарем

Найдорожче в Україні ювелірний виріб - у Київському музеї історичних коштовностей України. Це - скіфська пектораль, нагрудна прикраса царя кочівників IV століття до н. е. Зроблена вона із золота 958 проби, її вага - 1150 г, діаметр - 30,6 см. Пектораль було знайдено на розкопках кургану Товста Могила в 1971 році. Про подібні речі говорять: вищий ступінь унікальності. Нічого подібного немає в жодному музеї світу. Страхова вартість пекторалі - $ 2 млн.

Малюнок перетворилася "99 центів" В ШІСТЬ нулів


"99 центів". На полотні розміром 207 х 337 см - полки без кінця

Таке сузір'я гучних імен, як Дем'єн Херст, Джефф Кунс, Такаші Муракамі, Маріко Морі, Ентоні Гормлі, як кажуть в "Пінчук-арт-центрі", є тільки у них. Час від часу ЗМІ повідомляють, що бізнесмен і меценат Віктор Пінчук витратив десятки мільйонів на нову інсталяцію. Так, www.artinfo.com стверджує, що в українця "прописано" "Серце, яке висить" Джеффа Кунса ($ 23,6 млн).


Серце на золотих стрічках

Нібито в колекції Віктора Михайловича є і "Золоте теля" Дем'єна Херста. На лондонському Sotheby's за бика із золотим диском над головою в акваріумі з формальдегідом покупець, який побажав не афішувати своє ім'я, заплатив $ 18,7 млн. Але в прес-службі "Пінчук-арт-центру" цю інформацію не коментують. Але визнають, що в колекції є один з трьох варіантів фотополотна Андреаса Гурскі "99 центів", хоча ціну покупки не розголошують. А експерти вважають цю фотороботу однією з найдорожчих в світі - близнюк знімка на Sotheby's продали за $ 3,3 млн.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

А чим можемо похвалитися ми?
Але що ж робить її настільки цінною?
Хоча яка картина?