Design like a girl: жінки в українському сучасному дизайні

  1. За відносно короткий період існування український дизайн збагатився талановитими фахівцями, яких останнім...
  2. Юлія Федорович колаж, брендинг, дизайн книг
  3. Ксенія Бутиріна product design
  4. Ольга Протасова ілюстрація, леттерінг
  5. Наталія Стрельченко Діджитал, продакт дизайн
  6. Лера Схемка ілюстрація
  7. Віка і Віта Лопухіни каліграфія, леттеріг, брендинг
  8. харабе Ірина game production
  9. Ліна Кононенко UX design
  10. Вероніка Чебаннік , Каліграфія, леттерінг, графіка
  11. Діля Асанова product design
  12. У, Н, А колектив дослідження дизайну
  13. Тетяна Бульба game production
  14. Ольга Шевченко art direction, web design

За відносно короткий період існування український дизайн збагатився талановитими фахівцями, яких останнім часом стає все більше і більше. Приємно усвідомлювати, що ценнних внесок в розвиток цієї індустрії зробили жінки.

Ми розпитали найяскравіших представниць українського сучасного дизайну про їхню кар'єру, освіті, проектах, планах на майбутнє і гендерних забобонах в професії.

Ліза Тарасова
анімація, Моушн-дизайн

Ліза Тарасова   анімація, Моушн-дизайн

Ліза Тарасова - креативний директор і дизайн анімації в Untime. До того, як зайнятися анімацією, вона працювала дизайнером інтер'єру, упаковки, графічним дизайнером, ілюстратором і вчителем малювання. Своїм найбільшим досягненням Ліза вважає те, що їй вдалося знайти свою нішу в дизайні.

На її рахунку проекти для Lipton Sparkling Iced Tea, CES 2016, Artel Small, анімовані стікери для додатка MoJinni.

Студія Untime веде проект #anihelp, в якому за допомогою анімаційних роликів розповідає про соціально важливих українських ініціативах. Ліза працювала над роликами для «Агенти змін» і «Кото ярмарок».

До речі, проморолик для конференції Krupa, теж її робота.

Трейлер до конференции Krupa 2018

Запрошуємо на найгучнішу конференцію з дизайну інтерфейсів - Krupa. UI / UX Conference. Самі Собі НЕ віримо, но Дійсно веземо Алана Купера, Віталія Фрідмана, Пашу що загрожує, Vu Hoang Anh. А також чекаємо віступів наших найкращих спікерів (следующего тижня Вже анонсуємо тими): • у веб-дізайні - Olga Shevchenko и Max Shirko • у мобайлі - Alexander Vilinskyy и Olga Bilous • у продуктовому дізайні - Денис Суділковській и Misha Frolov • у дізайні ентерпрайз- систем - Lina Kononenko • у дізайні корістувацького досвіду - В'ячеслав Шестопалов Дякуємо студії Untime - animation studio та Liza Tarasova за анімацію, ЕФЕКТ та шуми. Ві бомбічно круті? Побачимось 10-го лютого 2018 https://prjctr.com.ua/krupa

Опубліковано Projector 20 листопад 2017 р.

Крім того, Ліза займається викладанням і недавно випустила перший набір курсу по Motion design.

Про улюблених проектах вона відгукується так: «Улюбленим стає кожен новий проект, адже кожний наступний виходить очевидно кращий за попередній. Часто, навіть друга половина проекту краще першої. І в кінці ролика персонаж здається мені божественно вдалим, тоді як в першій сцені рухається, як неправдоподібний ідіот ».

Для самої Лізи фаворитами в світі дизайну є Giant Ant і Animade , Але стежити вона намагається за всіма гравцями індустрії. «До того, як прийти працювати в Untime, я стежила за роботами засновника студії, поки не отримала від нього повідомлення на Behance. Довго не наважувалася прочитати, тому що мені здавалося там буде написано «ДОСИТЬ ВЖЕ ЗА МНОЮ СЛІДКУВАТИ».

На питання, чи зустрічалася Ліза з гендерними предрассудукамі в роботі, вона відповідає: «Забобони щодо статі? По-моєму, з забобонів виткане все людство, але хіба це хоч скільки-небудь цікаво? Я вважаю, що стать впливає лише на те, як вас назвуть батьки (і то не завжди) ».

Юлія Федорович
колаж, брендинг, дизайн книг

Юлія Федорович   колаж, брендинг, дизайн книг

Не дивлячись на те, що Юлія за освітою менеджер, вона ніколи не бачила себе в будь-якій іншій сфері, крім дизайну. «Я ні в якому разі НЕ натякаю, что буті дизайнером мені Призначено частиною, чи щось таке, но якось я направду нічім іншім по-Справжня Ніколи й Не Хотіла займатісь». Під час навчання на комп'ютерних курсах Юлія зацікавилася видавничим дизайном, і в студентські роки працювала в міських газетах. Після переїзду до Києва почала підробляти на дизайні інфографіки. Потім була робота в представництві ООН в Україні, а з 2012 року - вільне плавання на фрілансі.

Потім була робота в представництві ООН в Україні, а з 2012 року - вільне плавання на фрілансі

У портфоліо Юлії багато прикладів інфографіки для некомерційних організацій, серій колажів, але найбільше вона пишається проектами, які мають фізичне втілення - книги і упаковка. «Коли я займаюсь інфографікою, мені дуже бракувалась оцієї тактільності Стосовно своих робіт, Відчуття матеріалу».

«Коли я займаюсь інфографікою, мені дуже бракувалась оцієї тактільності Стосовно своих робіт, Відчуття матеріалу»

На щастя, Юлія ніколи не стикалася з упередженнями в професії. «Можливо, между статтю та професійнімі здібностямі и действительно є зв'язок, проти мені складно Встановити тут якісь чіткі патерни».

Під час роботи з даними Юлію надихала інша жінка-дизайнер - Джорджія Лупи. Але серед улюблених дизайнерів класики: Стефан Загмайстер, Пола Шер, Майкл Бейрут. Дизайнери книжкових обкладинок Шарлотта Стрик і Родріго Коррал. «В Україні мене дуже надіхають каліграфі и шрифтовики - у нас відносно дуже много професіоналів у Цій сфере. Зараз я ходжу Одразу на два курси каліграфії до Веронікі Чебаник - безмежно надихана цімі заняття! ».

Навчання і підвищення кваліфікації - головні плани на майбутнє Юлії, адже в минулому році вона отримала грант на навчання в США від Програми Фулбрайта. Зараз вона в процесі вступу на спеціальність «Візуальні комунікації».

«Тому, среди планів на навчання - вчитись, вчитись і ще раз вчитись. Сподіваюсь, Цю Останню фрази не декомунізують)) ».

Ксенія Бутиріна
product design

Ксенія Бутиріна   product design

Ксенія почала захоплюватися графікою з появою в її будинку комп'ютера. Інженерна освіта, отримане в Одеській політехніці, і систематичний підхід допомогли їй в роботі, особливо в проектуванні великих систем. Як і багато дизайнерів, Ксенія почала кар'єру з посади графічного дизайнера в рекламному агентстві. «Але, з часом, зрозуміла, що мені тісно в графіку, мені хотілося« оживляти »свої роботи, щоб люди могли з ними взаємодіяти».

Після курсу по веб-дизайну від Семена Лобача Ксенія твердо вирішила зануритися в створення сайтів. Після співпраці з декількома студіями в Одесі і досвіду роботи фрілансером вона переїхала до Києва.

«На мене вплинули чемпіонати Dev challenge . Коли я перемогла вперше, будучи juniour-дизайнером, це додало мені впевненості в собі, мотивувало розвиватися далі і підкорювати нові вершини. Перемога в європейському чемпіонаті в Польщі, через 3 роки, допомогла мені зважити свої досягнення і отриманий досвід ».

У Києві вона 3 роки пропрацювала в Trinetix, займаючись зарубіжними web-сервісами та мобільними додатками для бізнесу. «Це дало неоціненний досвід роботи зі складними системами, комунікаціями із зарубіжними клієнтами і згуртованою командною роботою». Зараз Ксенія займається продуктовим дизайном в Livingston Research.

Крім того, вона веде курс по розробці мобільних додатків разом з Олександром Вілінський. У минулому році вони випустили перших студентів, а 13-го березня стартує навчання другого набору.

«Якщо говорити про проекти, одним із значущих для мене було мобільний додаток eda.ua. Це було перше важливе додаток, яке я зробила разом зі своєю командою і після сама неодноразово їм користувалася. Я вважаю дуже приємним користуватися тим, що ти створив ».

додаток eda.ua/ Behance

Крім того, Ксенія працювала над мобільним додатком для мережі супермаркетів «Велика кишеня».

Крім того, Ксенія працювала над мобільним додатком для мережі супермаркетів «Велика кишеня»

Додаток для «Велика кишеня» / Behance

За словами Ксенії, проблема гендерної дискримінації - проблема суспільства в цілому, а не окремої професії. «Чесно кажучи, я вважаю, що в нашому IT-співтоваристві досить мало гендерних забобонів. Мені не зустрічалися історії про те, що кандидата не взяли на роботу, тому що вона - жінка. Звичайно, обмеження в своєму роді існують в силу ментальності, але не через особливості професії. На моєму досвіді була одна ситуація, коли я відчувала тиск і відповідальність, так як стала першою дівчиною team-lead в дизайн-відділі. Але своєю завзятістю і працею я показала, що можу впоратися з цією посадою ».

У планах у Ксенії запуск ще одного курсу і виїзного воркшопу з мобільним додаткам. Також зараз вона працює над книгою з AR-технологією. «Що стосується професійної сфери, в майбутньому хочу попрацювати над продуктом, який реально допомагає життя людей, наприклад, у сфері медицини».

Ольга Протасова
ілюстрація, леттерінг

Ольга Протасова   ілюстрація, леттерінг

Формами і текстурами літер Ольга Протасова цікавилася ще зі школи. Але тоді таке захоплення не виглядало серйозним і вона пішла вчитися академічному малюнку. Навчання в Поліграфі не принесла потужних дизайнерських знань, але дала поштовх творчим експериментам. Головним джерелом набутих знань і умінь Ольга вважає самоосвіту та Інтернет. Зараз Ольга повернулася до витоків - буквах і абстрактної ілюстрації.

«Я характеризую свою роботу як design related illustration - мій Профіль це картинки (або літери), завдання якіх прівертаті Рамус и створюваті емоційний зв'язок между глядача та повідомленням».

5 років Ольга працювала графічним дизайнером на повну ставку. Але з народженням дітей перейшла на попроектний спосіб співпраці. Сім'я і статус матері впливають на роботу Ольги, але скоріше позитивно. «Через ті, что щоранку нужно прокідатісь дуже рано (без варіантів), в моєму жітті відсутня робота вечора чи ночами. Зауважу, что именно з народженням дітей (у мене две доньки) и обмеження часу на роботу моя кар'єра Пішла вгору. По-перше, я Почаїв шукати сортаменту тієї направление, Який найбільше відповідає моїм інтересам - раз. Як і друга, я намагались обмежіті роботу за комп'ютером: так народилася пластіліново-фотографічна Ілюстрація, Якою я займаюсь Вже років 6. А потім несподівано виявило, что це свіжий и не заюзане направление! ».

Щоб не втрачати зв'язок з однодумцями і колегами по індустрії, 6 років тому Ольга взялася допомагати адмініструвати українська спільнота Behance і організовувати їх заходи в Києві.

«Це Повністю волонтерській проект, но з дуже серйозною Вплив, на мою думку. До речі, з десятка локальних спільнот в Україні, де відбувається Behance Portfolio Review, заходами в трьох містах (Рівне, Львів, Бердянськ) займаються чудові дівчата ».

Серед головних професійних досягнень Ольги - колаборація з мережею супермаркетів «Сільпо». Під керівництвом Максима Лесняка (колишнього партнера засновника Milk branding - прим.ред) Ольга розробила дизайн подарункових сертифікатів, який отримав теплий відгук від колег і замовників. «Handcrafting це дуже потужного тенденція, тому что спрямована на емоції и создание зв'язків между людьми».

«Handcrafting це дуже потужного тенденція, тому что спрямована на емоції и создание зв'язків между людьми»

Подарункові сертифікати «Сільпо» / sostav.ua

Крім того, пластилінові твори мистецтва Ольги можна побачити в афішах заходів Pecha-Kucha або анонсах Behance Portfolio Review.

Афіша заходи Pecha-Kucha / Facebook

Афіша Behance Portfolio Review # 12 / Facebook

Серед улюблених дизайнерів Ольга теж виділяє жінок. «Цікаво, но именно в сфере летерінгу в мире жінки действительно рулять: Louise Fili , Martina Flor , Jessica Hische , Becca Clason . Ну і, Звичайно, наші Віка и Віта Лопухіні. З фотографів на мене серйозний Вплив має Paloma Rincon . дуже люблю Подкаст Деббі Мілман . Такоже подобаються зустрічі дівчат-дизайнерок Ladies.Wine.Design ».

Крім того, Ольга радить стежити за платформою the Dots , Яка проводить опитування серед жінок-лідерів креативної індустрії, а в пошуках видатних жінок-дизайнерів заглянути на директорію твіттер-акаунтів Women Who Design .

Сама Ольга не стикалася з гендерною дискримінацією в дизайнерських колах, але помічала іншу проблему:

«Стікалась з тім, что дівчата недооцінюють себе Самі. Думаю, треба почату виправлення ситуации сортаменту з цього. Цікаво, что студенток-дизайнерок набагато более чем студентів-дизайнеров, но за статистикою лишь 14% жінок займають керівні позіції в креативних індустріях. І, Звичайно, віправляті сітуацію ма ють Самі жінки ».

Наталія Стрельченко
Діджитал, продакт дизайн

Наталія Стрельченко   Діджитал, продакт дизайн

Кар'єра дизайнера для Наталії була визначена ще в 4 роки, коли вона прикрасила шпалери новими фломастерами. Батьки вчасно направили талант дочки в потрібне русло, віддавши її в художню школу, де Наталя провела 10 років. «Я почала брати участь в перших дитячих конкурсах: займала місця на Всеукраїнських, міських і районних олімпіадах з образотворчого мистецтва, виграла гран-прі на міжнародному конкурсі, а в 2004 році отримала творчу стипендію обдарованим дітям від мера Києва. Конкурси сформували розуміння того, що всього можна досягти своєю працею ».

Після, Наталія здобула вищу освіту графічного дизайнера. Свою кар'єру починала в агентстві SUPERHEROES, потім її запросили в GRAPE Ukraine. Там Наталя виросла з дизайнера до арт-директора, а потім до Chief Design Officer.

У 2015 році вона змінила професійний вектор в сторону продукту і приєдналася до команди Highly Recommended в ZEO Alliance як продуктового дизайнера.

«Зміна напрямку далася непросто. Те, що працювало в діджітале не працював в продукті. Намалювати красиву WOW-картинку вже було недостатньо, вона повинна була бути ефективною (!). У пошуках відповідей на питання ефективності в дизайні я потрапила в Projector на курс UX. Data mining & Analytics до Олександра Іванова (Head of Product в ЛУН.ua - прим. Ред). Зараз я допомагаю Саші вести блок по мобайлу на цьому курсі ».

Нещодавно Наталя сама стала співробітником ЛУН, де займається міжнародним проектом Flatfy.com.

На рахунку Наталії близько 30 фестивальних нагород за проекти, в яких вона брала участь: сайти дня, місяця і року, FWA, КМФР, White Square.

ТОП-3 улюблених проектів: vkraina.com , pro.weltrade.com , Мобільний додаток Droid Keeper.

com   , Мобільний додаток Droid Keeper

Проект vkraina.com - онлайн-презентація, створена на основі приватної колекції європейських карт XVI - XVIII.

com - онлайн-презентація, створена на основі приватної колекції європейських карт XVI - XVIII

На щастя, на шляху Наталії зустрічалися лише хороші ментори і наставники, з гендерною дискримінацією в професії стикатися не довелося. «Але не виключаю, що це можливо в суспільстві з українським менталітетом, слабким рівнем освіти і низьким емоційним інтелектом частини населення».

Наталя вважає, що стать багато в чому формує поведінку, хоча кар'єра - це завжди вибір. «Чоловіки еволюційно заточені на перемогу і суперництво, а жінки - на« створення сімейного вогнища ». Кар'єра - це розвиток. Розвитку не буває без преодоленія.Только долаючи труднощі можна чогось досягти. Тому, в певному сенсі, якщо жінка хоче побудувати успішну кар'єру, їй доведеться грати на чужому полі. З хорошого: правила відомі, і якщо захотіти, можна домогтися всього. Бар'єри існують тільки в голові. Якщо щось іде не за планом, можна послатися на забобони і вибрати позицію жертви, а можна запитати у себе: «Чи все я зробила, щоб змінити ситуацію?». І впливати на те, що ти дійсно можеш змінити. Зрештою, піти з роботи, на якій до вас погано ставляться, - теж вибір ».

Лера Схемка ілюстрація

Лера Схемка   ілюстрація

Кар'єрний шлях Лери може здатися простим, але це анітрохи не применшує кількості зусиль, вкладених в її роботи. Лера закінчила художню школу і дизайн-ліцей. Кілька разів їздила до Чехії в Art Camp. Освіту здобула профільне: спочатку на спеціальності «Візуальні комунікації», а потім - «Графічний дизайн». Паралельно Лера закінчила курс «Графічний дизайн і моушен» в School of Visual Communication. Ще під час навчання їй вдалося отримати велике замовлення по оформленню «Сільпо» по вул. Дмитрівській. Після його відкриття стали з'являтися серйозні клієнти і проекти.

Зараз же у Лери два головних проекту: її загальна з Максимом Павлюком студія WE BAD і mr. Pipins - магазин стікерів від WE BAD (проект тільки в початковій стадії).

Sticker pack / Behance

Команда WE BAD вже встигла розмалювати київський офіс Projector, видавництва «Основи». Їх мурали також можна знайти в кафе Cloud'96, «Розумна кава» і Yellow Taxi Bar. Крім того, хлопці оформили книги «Кайдашева сім'я» і «Мудрі думки з Усього світу».

Крім того, хлопці оформили книги «Кайдашева сім'я» і «Мудрі думки з Усього світу»

Projector murals / Behance

У своїй роботі Лера ніколи не стикалася з забобонами щодо статі.

«Мені здається в роботі статі не існує, є тільки професіоналізм».

Віка і Віта Лопухіни
каліграфія, леттеріг, брендинг

Віка   і   Віта   Лопухіни   каліграфія, леттеріг, брендинг

фотограф: Маргарита Ціркалюк

Віка і Віта відомі в професійних колах як «сестри Лопухіни», адже не дивлячись на індивідуальний стиль кожної з дівчат, в своєму творчому напрямку вони залишаються нерозлучними.

Сестри знали, чим хочуть займатися з дитинства, коли любов до малювання втілювалася в розкадровки для коміксів і реклам для придуманих товарів.

Сестри знали, чим хочуть займатися з дитинства, коли любов до малювання втілювалася в розкадровки для коміксів і реклам для придуманих товарів

фотограф: Микита Пучков

Бакалаврат сестри провчилися в Київському інституті ім. Михайла Бойчука. На магістратуру Віта залишилася там же, а Віка надійшла до львівської Академії друку. Кожна з них займалася також самоосвітою. По закінченню навчання сестри якийсь час викладали в рідному інституті.

Для Віки професійна кар'єра почалася в агентстві Visualizers. «Хлопці одними з перших почали організовувати зустрічі з легендарними дизайнерами того часу. Запрошували Еркена Кагарова, Володимира Чайку і Володимира Єфімова. Для початківця дизайнера в 20 років потрапити на такі лекції безкоштовно було круто! ».

Віта почала працювати в Babich.film разом з Вікою. Потім влаштувалася дизайнером в архітектурному бюро, а потім в Green Forest.

У підсумку сестри вирішили зайнятися своїм проектом VikaVita . У їх портфоліо співпрацю з McDonalds Ukraine, The Economist London, Petcube, «Чернігівське», Kyivstar, групою «Бумбокс».

У їх портфоліо співпрацю з McDonalds Ukraine, The Economist London, Petcube, «Чернігівське», Kyivstar, групою «Бумбокс»

джерело: VikaVita

Паралельно вони займаються викладанням, ведуть онлайн-курси в BangBangEducation.

Спільно з колегою Наталією Комяхова вони відкрили студію Narbutorium , Де організовують воркшопи. Крім того, щороку проводять інтенсив з каліграфії з виїздом в гори - « каліграфічні Карпати », Куди запрошують відомих фахівців. Організація цієї поїздки є одним з найбільших професійних досягнень для Віки.

Кроме брендингу та айдентики, сестри створюють стріт-арт проекти. Для Віті найулюбленішім и складаний з них булу розпис стіні на вул. Січових Стрільців, 9. «Я робила (розпис) на 4-му місяці вагітності разом з чоловіком. Це був новий досвід взаємодії з людьми, мешканцями будинку, які так і не дали закінчити нам першу розпис. Я не очікувала, що буде стільки агресії з боку людей, що будуть викликати поліцію і т.д. Але це виробило велику стійкість до стресів, принаймні ».

Віка ж все ще в процесі створення улюбленого проекту « Назви київських центральних вулиць »- табличок, виконаних в техніці мозаїки. «Поки що реалізована одна табличка, але далі буде. Але я впевнена, що всі кращі проекти ще попереду ».

Але я впевнена, що всі кращі проекти ще попереду »

Сестри надихаються фешн-дизайном, особливо, українськими брендами.

Віта: «Люблю активність Маші Леоненко, дотепність і підхід до роботи Антона Іванова і всієї Banda. Антон Шнайдер, Дмитро Буланов, Діма Растворцев і багато різних знайомих і незнайомих людей ».

Віка: «Одиначкам-фрілансерам зі світу графічного дизайну та ілюстрації, знаю, доводиться нелегко - криза б'є і по ним, і це сумно, тому що серед цих хлопців дуже багато талановитих». Сама Віка стежить за Женею Гайдамака, Сашком Комьяховим, Олексієм Чекалов, Дімою Растворцева.

Сестри стикалися з забобонами у своїй професійній діяльності не тільки з боку замовників, але і в середовищі колег. У той же час вони відзначають, що можлива професійна домінація чоловіків - часто результат невпевненості жінок в собі.

Віка: «Щодо каліграфічних почерків: завжди прикро чути, що курсив і завіточкі (свошу) - це« жіночі почерки », а готика і експериментальна каліграфія - чоловічі. Хлопці, хто це сказав? Жінки можуть писати які завгодно почерки і чоловіки теж, не можна так розділяти! Сміюся ».

Віта: «Хоча, якщо подивитися на тенденції в каліграфії, то і, правда, великі, експериментальні проекти з каліграфією, в основному, (на жаль!) Чоловічого авторства. Тут причин може бути безліч ».

Однією з них Віта називає невпевненість і страх жінок взятися за проект, який не вийде.

Віта: «У мене бували випадки, коли дитина хворіла або ні з ким було залишити. Але роботу треба було виконати, дедлайн наближався. Знаю, як ставляться люди до виправдань, що діти не дають працювати, багато чула від знайомих і друзів, що це всіх дратує. Тому я ніколи не розповідаю замовникам свої особисті проблеми. Якщо раптом треба перенести дедлайн на добу, попереджаю за добу ».

Для Віки прикладами сильних жінок, які змогли реалізуватися в творчості, незважаючи на забобони суспільства, є Катерина Білокур і Марія Примаченко.

Віка: «Звичайно, часи змінилися, але часто і зараз можна зіткнутися із середньовічним ставленням до жінки в мистецтві. Первісність все ще сидить в людях, особливо в маленьких містах.

Ось, наприклад, випадок з життя. Колись попався хамовитий замовник, з яким у мене виник конфлікт з його вини. Він знав, що я на 8-му місяці вагітності. Коли я почала йому спокійно відповідати на його неправильні дії і хамство, він почав мені кидати фрази: «Що, жіночі гормони грають, пора народжувати?». Це було неприємно, враховуючи те, що він вів себе гірше, ніж будь-яка істерична жінка.

Бувають і іншого роду неприємні моменти. Наприклад, не завжди приємно чути: «Ой, такі красиві дівчата і такі милі у них роботи». Нам не хочеться здаватися «милими», нам хочеться бути професіоналами! І не хочеться, щоб зовнішність якось впливала на сприйняття нас як особистостей і професіоналів ».

Віка також зазначає, що жінки самі підтримують забобони з приводу кар'єри. «Адже жінкам пора зрозуміти, що вони не зобов'язані жертвувати самореалізацією, перебираючи на себе домашні обов'язки.

Є жінки, яких цілком задовольняє такий стан речей. Але це не повинно бути правилом. Папи можуть взяти на себе частину обов'язків, грати і гуляти з дітьми, щоб мами мали можливість реалізувати себе в професії ».

харабе Ірина
game production

харабе Ірина   game production

У Ірини освіту графічного дизайнера, але основні скіли і знання вона отримала на додаткових курсах і в процесі самонавчання. Свою першу роботу вона отримала ще під час навчання. Це було створення графіки для казино. На піку популярності флеш-ігор Ірина працювала над створенням додатків для соцмереж в IT-компанії "Indigo". Останні 4 роки вона працює в крупній компанії Gameloft, де обіймає посаду 2D Team Lead Artist.

З завершених проектів Ірини - Asphalt Nitro . Нещодавно команда закінчила роботу над Sonic Runners Adventure по франшизі SEGA. Більшість проектів все ще в процесі доопрацювання.

Проект Sonic Runners Adventure / ArtStation

Серед студій, роботами яких Ірина захоплюється, Arkane . Особливо, їх проекти Dishonored і Prey. «Мені дуже подобаються люди, які вміють працювати зі стилізацією, і тут вже хочеться захоплюватися не одним художником, а командою».

За словами Ірини, в геймдева не звертають увагу на освіту або підлогу співробітника.

«Головне - любити гри і повністю віддаватися справі. Тоді можливо досягти будь-яких висот. Крім хлопців, які отримали художню освіту, поруч зі мною працює авіаконструктор, лазерники, електрик і архітектор. Якщо пройти по студії і запитати, ким людина працювала чи хотів працювати, до того як став ігровим розробником, ви дуже здивуєтеся ».

Якщо пройти по студії і запитати, ким людина працювала чи хотів працювати, до того як став ігровим розробником, ви дуже здивуєтеся »

Роботи Ірини харабе / ArtStation

У квітні Ірина планує запустити проект, над яким вона з колегами працює поза робочий час. «Чекайте милу гру про котиків-воїнів!». З більш довгострокових проектів - фантастичне оповідання, для якого Ірина створює ілюстрації та візуальне наповнення книги.

Ліна Кононенко
UX design

Ліна Кононенко   UX design

Під час навчання в КПІ Ліна мріяла працювати програмістом. Однак у всьому процесі розробки їй найбільше подобалося саме проектування логіки взаємодії. Перехід в дизайн пов'язано з бажанням поєднувати творчість і аналітичний підхід. За перші проекти Ліна взялася ще під час навчання в інституті: «Тоді і почався один з найбільш захоплюючих і одночасно божевільних періодів мого життя: працювала фул-тайм за фахом, вчилася на очному і мінімум по 6 годин на день проводила за дизайном. Головне, що мене надихало - це думка, що мені дуже пощастило, оскільки займаюся тим, що по-справжньому люблю ».

На початку свого шляху Ліна фокусувалася в основному на проектуванні та дизайні мобільних додатків, потім співпрацювала з українським ентерпрайз-продуктом, після чого тривалий час працювала в компанії Luxoft і була лідом лінійки фінансових проектів. Останні кілька років займалася розробкою корпоративних рішень. Співпрацювала з такими компаніями, як Ford, DHL і декількома великими банками.

«Я не вірю в забобони щодо розвитку в професії і руху вперед. Будь вони гендерними, віковими або якими-небудь ще. Як на мене, є тільки дві складові для дуже швидкого професійного зростання. Перше - щиро і по-справжньому любити те, чим займаєшся. Друге - дуже багато і самовіддано працювати. Повага до професіонала своєї справи будується з багатьох речей, але, на мій погляд, саме перераховані дві - фундамент для всіх інших ».

Також важливою складовою професійного зростання Ліна називає постійний рух вперед. Важливо не застрягти в своїй спеціалізації і пробувати щось нове. «Це просто неймовірне відчуття: застосовувати існуючий досвід і видозмінювати свої підходи, а потім спостерігати, до якого результату це призводить. Так, наприклад, і я: не дивлячись на любов до проектування ентерпрайз-систем вже через пару тижнів перевертаю свій професійний вектор на 180 градусів, щоб застосувати і примножити свій досвід в абсолютно новій для себе площині ».

Вероніка Чебаннік , Каліграфія, леттерінг, графіка

Вероніка Чебаннік   , Каліграфія, леттерінг, графіка

Вероніка Чебаннік навчалася на художника-графіка в Українській академії мистецтва і архітектури. Закінчила майстерню книжкової графіки і займалася ілюструванням і викладанням одночасно. Загальний викладацький стаж Вероніки - 20 років. 17 з них на відділенні графіки в Київському індустріальному коледжі. Її учні зараз відомі дизайнери, каліграфи і провідні фахівці в рекламному бізнесі. Вже 7-й рік поспіль Вероніка співпрацює з Аллою Калініченко і школою каліграфії "Арт і Я" , Де вона задіяна в освітніх, видавничих і виставкових проектах. «Напевно, це мій найкращий проект як художника і каліграфа. З вагомих проектів останніх 3 років - випуск каліграфічних прописів за італійським курсиву (кирилиця та латиниця) і випуск прописів по браш піну в різних стилях. Все спільно з «Арт і Я».

Все спільно з «Арт і Я»

З європейських і американських каліграфів Вероніка стежить за роботою Массімо Поллело, Барбари Калзоларі, Луки Барселони і Майкла Сула. З українських фахівців вона виділяє роботи Василя Чебаника, Віталій Мітченко, Олексія Чекалов, Віку і Віту Лопухіних.

З проблемами гендерної нерівності Вероніка не стикалася.

«Викладач-жінка у нас абсолютно буденне і звичне явище. І взагалі в каліграфії, по-моєму, рівні всі, і можливості абсолютно однакові ».

Діля Асанова
product design

Діля Асанова   product design

У Ділі Асановой більше 10 років досвіду роботи в продуктовому і UI / UX дизайні, незважаючи на непрофільний освіту біохіміка. «Спеціалізація, якій я зараз займаюся, в моєму місті дитинства до сих пір не існує. Тому, коли мене маленьку запитували, ким я хочу працювати, найчастіше відповідала, що працювати я взагалі не хочу. Так і Вийшла. Те, чим зараз займаюся, не їсти робота. Це спосіб життя, що дозволяє робити краще себе і світ навколо, постійно навчатися, ділитися знаннями, ніколи не зупинятися ».

Майже 2 роки Діля пропрацювала в дизайн студії Akademia Design House, де займалася UX дизайном. Зараз же вона працює над продуктом в OneDome - технологічному стартапі з Лондона, пов'язаному з нерухомістю.

Крім того, Діля вела курс "Axure". Зараз регулярно проводить воркшопи по роботі в Axure і є одним з кураторів на річному курсі Professium.

Зараз регулярно проводить воркшопи по роботі в Axure і є одним з кураторів на річному курсі Professium

Перший випуск курсу "Axure" в Projector.

Про плани на майбутнє вона розповідає так: «З мрій залишився телепорт. Знаю, це вже зовсім близько. Хотіла б працювати з цією технологією, стояти біля витоків перелому сприйняття простору і часу ».

З забобонами в професії Діля не стикалася.

«Дизайн співтовариство - це завжди пульс трохи майбутнього. Там прогресивні ідеї і адекватні погляди. Інакше бути не може, так як професія служить суспільству, щодня покращуючи його. А як покращувати, якщо мати закрите свідомість і не трансформуватися? Дизайн поза гендерних обмежень. Точок входу в професію бачила безліч. Я ось, наприклад, біохімік, але диплом ніхто ніколи не питав. Працювала з кібернетики, ювелірами, архітекторами і просто чудовими людьми. Штамп вузу зараз втрачає вагу. Помилково вважати, що в дизайн йдуть виключно з художнім бекграундом. Дизайн - це про функції. Незважаючи на те, що володіння візуальними навичками дуже допомагає, одних їх недостатньо ».

У, Н, А колектив
дослідження дизайну

У, Н, А колектив   дослідження дизайну

З 2016 дизайнери Уляна Биченкова, Ніка Кудінова і Алена Соломадіна об'єдналися в У, Н, А колектив, щоб поділитися з аудиторією своїми знахідками і думками про історію та розвиток дизайну. Їх формат - новинка для України, адже дівчата позиціонують проект не як дизайн-студію, а як об'єднання, яке займається дослідженнями і виставками в області дизайну.

«Для нас в основі будь-якого проекту - дослідження. Нам цікаво знаходити історичну основу для проектів. Збагачувати візуальне середовище, робити дизайн свідомо і заново осмислювати великий і небачений місцевий графічний матеріал ».

Виставка «Знак» / alionasolomadina.com

Перший проект У, Н, А був присвячений історії харківської школи промграфікі 60-80-х. «Всі ми вчилися в Харківській академії дизайну і мистецтв, нам було цікаво розібратися з« міфічної традицією харківської школи », яку одні очевидці визнають і звеличують, а інші спростовують». В результаті їх першого досвіду дослідницької роботи з'явилася виставка «Знак», в якій вдалося зібрати рідкісні приклади робіт Харківської торгово-промислової палати.

(Більше інформації про проект - в інтерв'ю з У, Н, А колектив по засланні ).

Зараз в планах у дівчат видання книги за підсумками виставки «Знак». Також вже є ідеї щодо організації нових досліджень, пов'язаних не тільки з графічним дизайном, але і з предметним і декоративним мистецтвом.

Крім роботи над дослідженнями, кожна з учасниць займається власними проектами.

Алена Соломадіна працює в сфері графічного дизайну, розробляє проекти для PinchukArtCentre, Національного стенду України на Франкфуртському книжковому ярмарку, Національного стенду на Берлінському кінофестивалі. Співпрацює з British Сouncil Ukraine, Institute for Human Sciences in Vienna.

Співпрацює з British Сouncil Ukraine, Institute for Human Sciences in Vienna

Дизайн книги «Паркомуна», PinchukArtCentre Research Platform, 2017. Альона Соломадіна

Ніка Кудінова - графічний дизайнер. Учасник Міжнародної бієнале графічного дизайну в Брно (Чехія), Міжнародної бієнале графічного дизайну «Золота бджола» (Росія), Міжнародної триєнале екоплаката «4-й Блок» (Україна). Робила проекти для «Мистецького Арсеналу», Британської Ради в Україні та Казахстані, Національного стенду України на Франкфуртському книжковому ярмарку, айдентику для локальних брендів одягу і громадських організацій.

Айдентика для Alternative Albion, програми Бірмінгемського літературного фестивалю на Книжковому Арсеналі, 2017. Ніка Кудінова.

Уляна Биченкова - художниця і дизайнерка. Учасниця кількох колективів: жіночого шумового ансамблю «ПРИПОЙ», художньо-економічного об'єднання «Летюча кооперація», самвидав ініціативи «Урбанфемінізм» (з Олександрою Талавер), феміністського художнього дуету «Ласкаво просимо в Ляльковий Дім» (з Жанною Боргова). Брала участь у виставкових проектах в Україні, Росії, Білорусі, Польщі, Швеції. Як дизайнерка співпрацює з видавництвом «Медуза», «Мистецьким Арсеналом», Freie Universität Berlin.

Як дизайнерка співпрацює з видавництвом «Медуза», «Мистецьким Арсеналом», Freie Universität Berlin

Айдентика конференції в честь Георгія Вітте "Poesis - Polis - Praxis" і оформлення видання до неї "Kein Gedicht für Georg!", Будинок поезії, Берлін, 2017. Биченкова Уляна

Тетяна Бульба
game production

Тетяна Бульба   game production

У Тетяни прекрасну освіту юриста і 3 роки юридичної практики, які не принесли очікуваного задоволення від роботи. «Це були найсумніші три роки в моєму житті, після яких я ніколи більше не хотіла відкривати Word. Навчання було крутий. Робота виявилася набагато прозаїчніше ».

Щоб повністю змінити кар'єру і взятися за улюблену справу, Таня займалася самоосвітою у вільний час і працювала над першим портфоліо.

«Воно мені здавалося прекрасним. Насправді воно було жахливо убогим. Але завдяки йому я змогла знайти свою першу роботу ігровим художником ».

Але завдяки йому я змогла знайти свою першу роботу ігровим художником »

Перший досвід роботи в геймдева Таня отримала в ERS Games studios, працюючи з НОРА іграми - зумами, локаціями, персонажами. Ось уже 2 роки вона працює в Playtech, зараз на посаді 2D артиста. Крім того, Таня займається освітніми проектами: школою комп'ютерної графіки і конференцією Games Gathering, яку вони заснували разом з Олександром Хруцьким в 2015 р

«Найбільше досягнення по арту я сподіваюся презентувати 24-го березня на випуск курсу« Візуальний сторітеллінг ». Цей курс повністю змінив моє ставлення до арту ».

Крім того, пріоритетним проектом для Тані є створення повноцінного факультету геймдева в Україні. Зараз вона займається напрямок Game Production в Projector. «Аналогічні школи давно вже існують на заході і в Росії. Дуже хочеться, щоб наші хлопці теж могли отримувати грамотне корисне профосвіта ».

Людиною і художником року Таня вважає Tory Polska . «Це людина, яка може знайти логіку в усьому. Я іноді навіть не замислювалася, що працюючи з тоном, можна розбити його на десять відтінків, і просто напросто не використовувати на передньому плані ті, які використовуєш на задньому, щоб поліпшити читаність ».

Відносно себе Таня ніколи не стикалася з забобонами в професії. Свої перемоги і невдачі безпосередньо пов'язує з професійним рівнем. «Були моменти, коли я не розуміла чому, те чи інше місце віддавали іншого фахівця. Але через пару років, коли я здобувала відсутні якості, я була згодна з прийнятим рішенням. Я часто читаю в Фейсбуці, що хтось стикається з дискримінацією. Зі свого досвіду можу сказати, що працюю в команді, що складається з одних хлопців-девелоперів, і вони дуже ввічливі й добрі. Працювати з ними дуже приємно ».

Ольга Шевченко
art direction, web design

Ольга Шевченко   art direction, web design

Ольга Шевченко - вже близько 10 років працює в студії Vintage Web Production, де займає посаду креативного директора. Під її керівництвом проекти студії отримували міжнародні нагороди. Один з найбільш нагороджених - сайт для Radioaktive Film, який отримав Site of The Day на Awwwards, CssD Awards, бронзу на Київському міжнародному фестивалі реклами, золото на ADC * UA, срібло на Ad Black Sea і Kakadu, і багато інших нагород. А на корпоративному сайті самої студії команда вперше застосувала технологію VR для перегляду портфоліо.

Сама Ольга входить до складу членів журі Awwwards, CSSDA, а недавно стала першою українкою-суддею і на Webby Awards. Крім того, вона займається курс «Веб-дизайн. Основи ».

«З планів - Канни (мається на увазі фестиваль Cannes Lions - прим. Ред), популяризація якісного інтернету в Україні, розвиток ринку, себе, нові проекти і народження другої дитини»

Зображення надані героями статті, якщо не вказано інакше.

Ві бомбічно круті?
На питання, чи зустрічалася Ліза з гендерними предрассудукамі в роботі, вона відповідає: «Забобони щодо статі?
По-моєму, з забобонів виткане все людство, але хіба це хоч скільки-небудь цікаво?
Якщо щось іде не за планом, можна послатися на забобони і вибрати позицію жертви, а можна запитати у себе: «Чи все я зробила, щоб змінити ситуацію?
Хлопці, хто це сказав?
Коли я почала йому спокійно відповідати на його неправильні дії і хамство, він почав мені кидати фрази: «Що, жіночі гормони грають, пора народжувати?
А як покращувати, якщо мати закрите свідомість і не трансформуватися?