Історія запорізького театру почалася в 1929 році. За час існування театр кілька разів змінював назву, специфіку роботи та прописку: Київ, Донбас, Житомир, Ужгород. У роки Другої світової війни дві бригади акторів театру давали вистави на Кавказі, за Каспієм, виступали перед бійцями українських фронтів. Тимчасовими підмостками театру були прифронтові і тилові міста колишнього СРСР. Стаціонарну роботу в Запоріжжі театр почав у травні 1944 року. Через дев'ять років отримав власну будівлю.
До свого ювілейного сезону театр почав готуватися заздалегідь. Про те, якими творчими досягненнями збирається зараз вразити глядачів, як втягує в це коло не надто театралізовану сучасну публіку, з якими складнощами стикається і як їх вирішує порталу Depo.Запорожье розповіла головний режисер театру Тетяна Лещева.
Розкажіть про майбутній сезон. Які прем'єри і сюрпризи очікують глядачів?
- Для нас важливий кожен сезон, ми завжди намагаємося бути цікавими. В цьому році плануємо залучити в театр глядачів-підлітків. Це непроста аудиторія, тому тут треба підходити дуже відповідально. Я вибрала для постановки п'єсу сучасного шведського автора Ігоря Бауершіма "Norway. Today". У цьому творі порушується проблема суїциду серед підлітків. На Новий рік ми плануємо поставити "Мауглі". Цю казку зробимо цікавою як для дітей, так і для дорослих. Але я, як режисер, вирішила трошки змінити хронологію, і кінцівка у нас буде обнадійлива і яскрава. Також в кінці року на суд глядачів ми представимо "12 стільців" Ільфа і Петрова. Навесні хочемо зробити виставу присвячену Тарасу Шевченку крізь призму відносин з Варварою Рєпніною. Робоча назва "Стіна". На малій сцені плануємо зробити моноспектакль з актором Сергієм Собержанскім за творами, листів і спогадів про Василя Стуса. Також в планах доробити ескізний спектакль за п'єсою сучасного драматурга Неди Неждани "Голос тихою безодні", головна тема якої Голодомор. У планах коштує і робота над комедією "Тітки", розглядаємо можливість роботи над п'єсою "Дивна місіс Севідж". Також на базі нашого театру в ювілейному сезоні починається конкурс читців "ТемаФест" і буде проведено фестиваль "Амплуа". А ближче до завершення театрального сезону - фолк-опера "Чумацькі фрески" з музикою відомого українського композитора Ігоря Поклада. У цій постановці буде задіяний оркестр і балет театру.
Чому ювілейний сезон відкриваєте саме "Смаком життя"?
- По-перше, ми не могли залишити без уваги людей, які створили і формували театр, які віддали йому все життя. Вони майже одного віку з театром. У багатьох наших метрів, корифеїв нині знаменні дати і творчої діяльності, і особисті ювілеї. У попередньому сезоні ми вітали Світлану Ромашку з 60-річчям, Лідію Смолій з 80-річчям. Ніна Шинкарук отримала звання Народної артистки України, Євген Козьмик Заслуженого артиста. Наша молодь Дмитро Клопот і Катерина Стеценко стали лауреатами обласної премії за значний внесок у розвиток театрального мистецтва. У цьому ювілейному сезоні 25 жовтня виповнюється 80 років народному артисту України Івану Смолію, якого ми плануємо привітати разом з глядачами. Заслуженому артисту України Миколі Коновалову в 2019 році виповнюється 70 років. Заслуженому артисту України Анатолію Сиротенко виповниться 65 років, Андрію Косодій - 55 років. А самому театру виповниться 90 років. Наші майстри - основа нашого театру, тому ми вирішили зробити їм невеликий подарунок і задіяти всіх у виставі "Смак життя". Вистава складається з шести скетчів. У кожній історії головна думка: "Для чого нам жити далі? Для чого ми проживаємо своє життя?". Головне в цьому житті - жити, бо життя прекрасне. І мені здається, що найбільш точно цей спектакль можуть зіграти тільки ті люди, які прожили життя, яким є, що сказати. На сцені будуть задіяні всі заслужені і народні артисти, які є в театрі. Звичайно, в епізодах грає і молодь.
Справжніх театралів нині небагато. Як вгадуєте потреби людей? Що сьогодні, на вашу думку, потрібно глядачеві?
- По наповненості залу добре видно, що глядачі хотіли б бачити. Є вистави, які йдуть вже кілька років, а в залі постійно аншлаг. Є й такі спектаклі, де глядачів менше. Можливо, тема не здалася їм цікавою, або навпаки піднімаються такі важливі питання, що людям боляче дивитися. Коли я вибираю репертуар, я намагаюся врахувати всі обставини, знайти золоту середину між розважальними та серйозними спектаклями.
Чи сильно відрізняється театр, який був 30-40 років тому, від сучасного?
- Звичайно. Технічне забезпечення було іншим. Раніше було більше ручної роботи під час виготовлення костюмів і декорацій. Зараз в цьому плані трошки легше. А ось в інтелектуальному плані стало складніше здивувати глядачів. Сьогодні у людей змінилося сприйняття, тому що розширилося інформаційний простір. Раніше спектаклі могли тривати по три години, і глядачі із задоволенням спостерігали за тим, що відбувається на сцені. А зараз ми стикаємося з тим, що треба працювати швидше, знаходити нові методи, щоб зацікавити і утримати увагу глядачів, адже зараз вони швидше сприймають інформацію.
За часів свого становлення театр часто переїжджав, був пересувним. Гастролює чи театр зараз?
- Так. Ми - обласний театр, тому намагаємося охопити майже всі міста області. І не тільки. У минулому році були на гастролях в Кропивницького. Їздили з виставою "Таємниця буття" в Київ на фестиваль "АндреескійФест", де перемогли в українському форматі і представляли Україну в міжнародному форматі. Також були на фестивалі "ДніпроФест" в Дніпре. Взагалі будь-які гастролі починаються з підрахунків, тому що людей треба привезти, розмістити, нагодувати. Крім акторів, ще їде фура з декораціями і група працівників, які обслуговують спектаклі, які організовують все. Але ми намагаємося знаходити можливості. В цьому році плануємо гастролі в Дніпро, але через ювілейного сезону нам доведеться бути більш "осілими". Хоча завжди готові брати участь у фестивальному русі.
А як змінюються підходи до художнього оформлення постановок - костюмів, декорацій? Або це дуже дорого?
- Так, це завжди затратно. Режисери можуть придумати все, що завгодно, але є певні фінансові моменти. Звичайно, можна на сцені зробити справжнє шоу, створити голограми ... Але чи є в цьому сенс? Мені здається, в театрі вже нічого нового не придумаєш, можна тільки полегшити працю і врахувати новітні технічні розробки, і для цього треба модернізувати самі театри, щоб бути готовими до таких нововведень. Але це вимагає фінансування, а під час робіт стаціонарна сцена буде відсутній, тому треба буде шукати іншу форму прокату спектаклів. Це складно, але для майбутнього необхідно. На мою думку, саме круте це "чорний кабінет" (принцип оформлення, при якому весь робочий простір сцени затягується чорною тканиною - в ідеалі чорним оксамитом, який відбиває світло, - Ред.) Якщо актори зможуть створити в цьому "кабінеті" цілий світ, то це свідчить про їх талановитості. Декорації, звичайно, все спрощують. Можна ж стільки антуражу створити, а воно все буде марним, адже найголовніше, щоб спектакль, гра акторів "чіпляли" людей, не залишали байдужими.
Яка увага приділяється музиці і хореографії в постановках? Наскільки вони важливі?
- Виходячи з того, що ми музично-драматичний театр, всі актори повинні вміти і співати, і танцювати. Мюзикл є для нас дуже важливою метою, до якої ми прагнемо. Зараз ми ввели систему, в якій наші актори систематично займаються вокалом, хореографією та сценічною мовою. Адже для актора найголовніший інструмент це тіло, голос і пластику. Що стосується музики, то з нами працює композитор В'ячеслав Тодика. Завдяки цьому, останнім часом наші спектаклі мають авторську музику, а не добірку з інтернету. Композитор безпосередньо бере участь в процесі створення постановки. Це надає театру індивідуальність.
Який на сьогоднішній день творчий склад театру?
- У театрі працюють 52 актора, серед яких є шість народних і сім заслужених артистів України, 27 артистів оркестру, 18 артистів балету. Останнім часом колектив театру дуже "омолодився". Ми з директором Володимиром Панькин сходимося на думці, що в театр треба брати молодь. Навіть якщо вони помиляються, від них йде просто шалена енергетика, у них є бажання рости, змінюватися, йти вперед. І взагалі, зараз театру пощастило з тим, що директор і головний режисер не мають ніяких проблем, конфліктів, йдуть в одному напрямку розвитку театру. Сьогодні, як ніколи, в театрі є все, для комфорту людей, які тут працюють, і для реалізації всіх творчих задумів.
Що найскладніше у вашій роботі? Згадайте постановку, яку особливо складно було режисерувати?
- Кожна робота дається мені складно. В тому сенсі, що будь-яке представлення відбирає багато сил і енергії. Під час підготовки можуть виникнути "непорозуміння" з автором, коли необхідно якомога точніше зрозуміти, що саме він хотів сказати, "докопатися", щоб потім пояснити акторам. Далі складності можуть виникнути і в роботі з артистами. Вони все талановиті, але важливо знайти підхід до кожного. З ким треба працювати жорстко, а хтось від крику навпаки закриється. У кого-то можуть бути сімейні проблеми, на це теж треба зважувати. Мені, як режисеру, буває важко попрощатися зі спектаклем, коли відбувається прем'єра. Але поки не відпустиш, що не почнеш щось нове.
За яким принципом відбираються п'єси для постановок?
- Перш за все я вибираю те, що потрібно для розвитку театру, щоб він був цікавим. Те, про що мені, як режисерові, цікаво говорити і аналізувати з глядачем. Обрана драматургія повинна бути цікавою і режисерові, і акторам, і глядачам. П'єси повинні бути актуальними, ми не можемо говорити про те, що нікому не цікаво.
А скільки часу проходить від задуму до втілення?
- У 2017 році в Запоріжжі на фестиваль приїжджали німці, і ми їм ставили таке ж питання. У них на будь-яку драматургію виділяється шість тижнів. У нас завжди по-різному. Наприклад, "За двома зайцями" ми зробили за два місяці, хоча актори не вірили, що нам це вдасться. Але ж на сцені професіонали і, якщо до них приходить готовий режисер, то немає нічого складного в тому, щоб домовитися, зрозуміти і спробувати. Я йду до акторів з розумінням, як все має відбуватися, як буде оформлений спектакль, як актори будуть одягнені. На всі ці процеси у мене може піти і місяць, і півроку, і рік.
Чи часто ви відвідуєте театри як глядач?
- Я намагаюся ходити на прем'єри. Останній раз була в театрі "Vie" на допрем'єрному показі вистави "Ответка", присвяченому пам'яті оперного співака Василя СЛІПАК, який загинув в АТО. Це зараз дуже важлива тема, як війна торкнулася майже кожної родини. Взагалі дуже важливо ходити і дивитися на роботу колег, щоб розуміти, на якому рівні ти знаходишся, де тобі ще треба рости, а де ти кращий. Я і своїм акторам завжди раджу ходити в інші театри.
Чи буває таке, що приходите на постановку, і думаєте: "А я б зробила по-іншому, краще", і хочеться її зробити у себе?
- Взагалі я не можу дивитися спектаклі, як звичайний глядач, і я про це дуже шкодую. Мені не вдається прийти, сісти і просто насолодитися тим, що відбувається на сцені. Театр це ж великий обман. І, чим більше ти знаєш закони театру, тим складніше тебе обдурити. Щодо репертуару, то у нас в місті не так багато театрів, і театральний світ дуже тісний. Якщо я знаю, що інший театр вибирає якусь п'єсу, то я її в роботу не візьму. Це повага до колег. Світ драматургії настільки великий, що життя не вистачить все поставити і зіграти. Так що вибір є завжди.
Чи є у вас улюблені постановки?
- Кожна постановка - частина творчого шляху, це особливі відносини з акторами, нові теми, нові загадки, нові відкриття. Дуже багато особистого від мене, від мого бачення, який для мене Франко, є в постановці "Таємниця буття". Мені довелося вийняти з себе дуже багато роздумів, хвилювань, почуттів і питань. Ми його зробили швидко, буквально за місяць. Я визначила жанр - драм-спектакль про особисте. Разом зі мною про свій особистий намагаються говорити і актори. У цій виставі є два важливих для мене досягнення. Перший - актриса Галина Капралова. У виставі я намагалася показати всім і їй особисто, наскільки можна працювати "по-іншому", але бути при цьому цікавою, точною і відвертою. Бо спосіб існування в цьому спектаклі - абсолютна чесність із собою, з глядачем, з Іваном Франком. Другий - актор Сергій Собержанскій, який теж зміг зробити прорив. Таким його ще не бачили, але найскладніше тепер все це зберегти, втримати і розвинути в собі. Також нове дихання надала молодь: Анастасія Ляшіченко і Анна Акишина. Це великий крок, коли режисер допомагає акторові розкритися. Напевно, чим більше вкладаєш в постановку потаємного, тим складніше і відпускати її потім, і стежити за нею, тому що все одно це завжди стосується твого особистого.
Фото: сцени з вистави "Смак життя"
Які прем'єри і сюрпризи очікують глядачів?Чому ювілейний сезон відкриваєте саме "Смаком життя"?
У кожній історії головна думка: "Для чого нам жити далі?
Для чого ми проживаємо своє життя?
Як вгадуєте потреби людей?
Що сьогодні, на вашу думку, потрібно глядачеві?
Чи сильно відрізняється театр, який був 30-40 років тому, від сучасного?
Гастролює чи театр зараз?
А як змінюються підходи до художнього оформлення постановок - костюмів, декорацій?
Або це дуже дорого?