Дитяча бібліотека №5 г.Самара: Прогулянка по Ермітажу


2014 рік оголошено
РОКОМ КУЛЬТУРИ в Росії.

В рамках цієї події в нашій бібліотеці пройдуть наступні заходи:

1. «Прогулянка по Ермітажу» - віртуальна подорож. Захід присвячений 250-річчю від дня заснування музею (березень 2014р.)

2. «М.Ю. Лермонтов: ожилі сторінки »- літературний вечір, присвячений 200-річчю від дня народження поета (жовтень 2014р.)

«Прогулянка по Ермітажу»,

віртуальну подорож, яке відбулося в березні для учнів 5-6 класів. На заході діти дізналися, що 2014 рік оголошено роком Культури в Росії і в рамках цієї події вони здійснили віртуальну подорож в найголовніший музей нашої країни - Ермітаж, який до того ж святкує в 2014 р. свою 250-річну річницю. Подорож почалася з історичного екскурсу: хлопці познайомилися з дивовижною історією заснування музею, про те хто мав право його відвідувати, якими колекціями він поповнювався, які події відбувалися в музеї. Віртуальний візит в Ермітаж був здійснений за допомогою офіційного сайту музею: http://www.hermitagemuseum.org/

Розглядаючи експозиції, хлопці були здивовані кількістю залів, які нараховує сучасний Ермітаж, а також кількістю і розмірами будівель, в яких він розташовується. Унікальні і неповторні експозиції вразили учасників заходу своєю величчю і красою.

Державний Ермітаж в Санкт-Петербурзі - один з найбільших художніх та культурно-історичних музеїв світу. У рік його відвідують більше 3-х мільйонів чоловік.

Ермітаж - французьке слово, дослівно означає «місце перебування відлюдника» або «місце усамітнення».

Ермітаж виник в 1764 як приватне зібрання Катерини II, після того як в Берліні вона придбала колекцію з 225 картин, які належали кисті голландських і фламандських художників. Колекцію розмістили в будівлі Малого Ермітажу. Колекція швидко розросталася. Посол у Франції князь Д.А. Голіцин купив в Парижі в 1766г. картину Рембранта «Повернення блудного сина». У 1771році. колекція картин, куплена ним для Ермітажу затонула біля берегів Фінляндії разом з кораблем.

У 1774г (за 10 років) в Ермітажі було вже 2080 картин. Музей вражав розкішшю і багатством. У ньому спочатку зберігалися не тільки картини прославлених художників, а й колекції малюнків, скульптури, різьблені камені, античні старовини.

У 1779 році російський посол в Лондоні А.С. Мусін-Пушкін придбав для Ермітажу 196 картин знаменитої колекції лорда Уолпола.

До середини XIX століття Ермітаж залишався неофіційними палацовим музеєм. Питання про допуск широкої публіки в Ермітаж був піднятий С.А. Гедеона такої, як першим директором Імператорського Ермітажу. До цього в Ермітаж треба було приходити в віцмундирах або фраках, з особливих вхідними квитками, що видавалися Придворної конторою.

У 1852р. відбулося публічне відкриття музею. Але щоб відвідати музей, потрібно було отримати дозвіл імператорського двору, яке видавалося обраному колу людей (не більше 500 на рік)

Тільки в 1866 р публіці був відкритий вільний доступ до Ермітажу.

Найстаршим відділом музею є відділ Західноєвропейського мистецтва. Він займає 125 залів. Найбільш значним є зібрання пам'яток мистецтва Італії, що включає твори Леонардо да Вінчі, Рафаеля, Джорджоне, Тиціана, Мікеланджело.

В Ермітаж також надійшла згодом колекція пам'яток мистецтва, зібрана Петром I (1712р. Петро I отримав в дар картину невідомого німецького художника «Христос на страшному суді». У 1716 році він купив картину Рембрандта (Голландія) «Давид і Йонатан». У 1720 році в Петербург була доставлена статуя Венери Таврійської)


Будинки Ермітажу:

Державний Ермітаж займає п'ять величних будівель вздовж набережної річки Неви в самому центрі Петербурга (на Палацовій набережній). Всі п'ять ермітажних будівель об'єднані один з одним внутрішніми переходами, коридорами, сходами і галереями. Понад 100 залів відведені творів західноєвропейського живопису, тут можна простежити розвиток мистецтва від XIV століття до наших днів.

1. Зимовий палац

(Стиль Російське бароко (віртуозна декоративність), 1754-1764, архітектор В.В. Растреллі. Побудований як парадна царська резиденція - житлова резиденція російських самодержців). Зали зимового палацу з багатою обробкою і вишуканим оздобленням самі по собі є шедеврами.

2. Малий Ермітаж (ранній класицизм, 1764-1767, архітектор Ж.Б.М. валлєн деламот)

Ідея побудови Малого Ермітажу належала Катерині II. Зимовий палац здавався їй надто великим, вона шукала тихе місце для самоти. У парадних кімнатах малого Ермітажу імператриця приймала гостей, в окремому крилі жили її фаворити. Вистачило місця і для оранжереї (звідси одна з назв «Помаранчевий дім»). У північному крилі влаштовувалися розважальні вечори, придворні грали в різні ігри, ставилися п'єси, написані самою Катериною II. Ці вечори вона називала «малими Ермітажного зборів», від чого і з'явилася назва «Малий Ермітаж». Картини, скульптури та інші предмети мистецтва, зібрані Катериною II, містилися спочатку саме в цьому палаці.

Малий Ермітаж спеціально побудований для розміщення художньої колекції за наказом Катерини II. У ньому була заснована знаменита Російська бібліотека, зібрана імператрицею. За задумом архітектора Ж. Б. Валлен-Деламота Малий Ермітаж примикає до Зимового палацу.

3. Старий (Великий) Ермітаж (ранній класицизм, 1771-1787, архітектор Ю.М. Фельтен), Старий (великий) Ермітаж побудований в одну лінію з Малим Ермітажем. Незабаром скуповуються Катериною колекції перестали поміщатися в відведених для них залах Малого Ермітажу, до нього було прибудовано ще одна будівля, Великий Ермітаж (пізніше виникла назва - Старий Ермітаж), воно вже призначалося спеціально для зберігання живописних і скульптурних творів.

4. Ермітажний театр (класицизм, 1783-1787, архітектор Дж. Кваренги), а також у палаці Меншикова на Васильєвському острові (раннє бароко, 1710-1727, архітектори Дж. М. Фонтана, Г.І. Шедель і ін.).

Ермітажний театр призначався для імператорських вистав, які на той час стали дуже популярним палацовим розвагою. Він з'єднаний аркою над Зимової канавкою зі Старим Ермітажем. Імператриця запрошувала на спектаклі так багато глядачів, що в Малому Ермітажі для них - як і для картин - стало не вистачати місця.

5. Новий Ермітаж (пізній класицизм, 1839-1852, архітектор Л. фон Кленце)

Новий Ермітаж входить в комплекс ермітажний будівель, побудовано в 1839-1852 роках - для розміщення музейних колекцій. Ідея будівництва ще одного будинку - Нового Ермітажу - виникла в 1830-х роках у імператора Миколи I. Новий Ермітаж призначався вже не тільки для розміщення художніх творів, а й для створення в ньому загальнодоступного музею. Він був відкритий в 1852году.

В даний час колекція Ермітажу налічує понад 3 000 000 експонатів: 15 000 картин, 12 000 скульптур, 600 000 графічних творів, понад 600 000 археологічних пам'яток, понад 1 000 000 монет і медалей, 224 000 пам'ятників прикладного мистецтва. Підраховано, що для того щоб побачити кожен експонат, постоявши біля кожного одну хвилину, знадобиться 8 років. Щоб побачити всі експозиції, знадобиться пройти більше 20 кілометрів.


Історична довідка була підготовлена ​​за матеріалами:

1. Державний Російський музей: Колекція живопису, скульптури, графіки, декоративно-прикладного мистецтва XII-XX століть: альбом / ред .: Е. Р. Беспалова, В. Р. Петров. - М .: Галарт, 1998. - 367 с .: іл.

2. Державний Ермітаж: Західноєвропейський живопис / уклад. Ю. І. Кузнєцов. - Л .: Аврора, 1987.- 175 с .: іл.

3. Піотровський, Б. Б. Ермітаж: Історія і колекції: альбом. - М .: Мистецтво, 1981. - 215 с .: іл.

4. Пищулин, Ю. Санкт-Петербург - великий музейний місто // Світ музею. - 2003. - № 3. - С. 24-39.

5. Російський музей: 100 років скарбниці національного мистецтва / ред. А. Лаке. - СПб .: Palace Editions, 1998. - 264 с .: іл.

6. Сто великих музеїв світу / уклад. Н. А. Іоніна. - М .: Вече, 2000. - • 512 с. - (Сто великих).

7. Шулежкова, С. Г. Словник крилатих виразів з області мистецтва. - М .: Азбуковник: Рос. словник, 2003. - 429 с.

Інтернет-сайти: