Головною метою охорони життя і здоров'я дітей в дитячому садку є створення і забезпечення здорових і безпечних умов, збереження життя і здоров'я вихованців в процесі виховання і організованого відпочинку.
Сучасне життя довела необхідність забезпечення безпечної життєдіяльності, зажадала навчання співробітників ДОУ, батьків і дітей безпечного способу життя в складних умовах соціального, техногенного, природного та екологічного неблагополуччя. Дана ситуація поставила перед необхідністю систематизації роботи за трьома напрямками: передбачити, навчити, вберегти. Поняття безпеки в ДНЗ раніше включало в себе наступні аспекти: охорона життя і здоров'я дітей, забезпечення безпечних умов праці співробітників ДОУ. Але сучасний світ змінив підхід до проблеми безпеки, в неї увійшли і такі поняття, як екологічна катастрофа і тероризм.
Колектив ДНЗ забезпечують безпеку з урахуванням сучасних вимог, а для цього необхідно визначити цілі, завдання та стратегію роботи. Керівник і весь колектив будує свою роботу на основі законодавчих та інструктивно-директивних документів по розділах:
- охорона життя та здоров'я дітей;
- протипожежна та техногенна безпека;
- попередження дорожньо-транспортного травматизму;
- забезпечення безпеки і посилення пильності при загрозі терористичних актів.
ДОУ в повному обсязі забезпечений засобами пожежогасіння, дотримуються вимоги до утримання евакуаційних виходів. Також за планом проводиться щорічне навчання інших категорій співробітників освітньої установи по безпечної експлуатації тепло-, електроустановок та охорони праці.
Не менш важливим напрямком є забезпечення комплексної безпеки установи, його антитерористична захищеність. Є кнопка екстреного виклику поліції (КВП). Встановлені камери зовнішнього відеоспостереження.
У цю роботу включені всі учасники навчально-виховного процесу: діти, співробітники, батьки.
Робота з дітьми включає в себе формування у дітей уявлень про небезпечні і шкідливі фактори, надзвичайні ситуації та виховання навичок адекватної поведінки в різних неординарних ситуаціях.
Робота зі співробітниками будується на вивченні нормативно-правових документів, локальних актів, наказів по установі, інструкцій з техніки безпеки, посадових інструкцій і забезпеченні контролю за виконанням цих інструкцій.
Робота з батьками носить профілактичну спрямованість і може здійснюватися у вигляді консультацій, проектної діяльності відповідно до реалізації розділу програми з ОБЖ.
З метою найкращого забезпечення безпеки ДОУ має співпрацювати з іншими соціальними інститутами, в т. Ч. З сім'ями вихованців. Тільки систематична, планомірна робота в співдружності з сім'єю допоможе сформувати у дошкільнят міцні знання про правила пожежної безпеки.
У ДОП розроблений план взаємодії з батьками, що включає в себе:
- проведення батьківських зборів;
- оформлення інформаційних куточків (папки-пересування, консультаційні папки, пам'ятки, буклети і т. п.).
Основними напрямками діяльності адміністрації дитячого садка по забезпеченню безпеки в дитячому саду є:
- охорона життя та здоров'я вихованців;
- пожежна безпека; антитерористична безпека;
- забезпечення виконання санітарно-гігієнічних вимог;
- охорона праці
Основними завданнями в галузі забезпечення безпеки освітнього простору є:
- вивчення та реалізація основних напрямів законодавства РФ з питань безпеки, розробка і впровадження нормативно-правових, методичних та інших локальних актів, інструкцій щодо формування безпечного освітнього простору;
- нарощування досвіду міжвідомчого, комплексного і багаторівневого підходів при формуванні безпечного освітнього простору;
- забезпечення виконання співробітниками і вихованцями ДНЗ вимог законодавчих та інших нормативно - правових актів, що регламентують створення здорових і безпечних умов виховання;
- виконання правил пожежної безпеки та дотримання протипожежного режиму;
- формування у вихованців і співробітників стійких навичок безпечної поведінки при виникненні надзвичайних ситуацій;
- оснащення освітнього закладу протипожежним і охоронним обладнанням, засобами захисту і пожежогасіння;
- забезпечення безпечної експлуатації будівлі, обладнання і технічних засобів навчання.
Управлінська складова полягає в організації виконання перерахованих завдань, аналізі та прогнозуванні. Для нашого закладу - це перш за все:
- нормативно-правове забезпечення
- науково-методичний супровід
- розробка методичних рекомендацій
Забезпечення безпеки учасників виховного процесу - проблема, з якою стикаються всі керівники дошкільних освітніх установ. Для реалізації поставлених завдань необхідно створити оптимальну структуру управління ДОУ. Для цього необхідно: удосконалювати механізми управління безпекою освітнього простору, організувати розподіл обов'язків, удосконалювати планування заходів безпеки освітнього процесу і механізми досягнення конкретних результатів в області формування безпечного освітнього простору, розробляти і впроваджувати методи моніторингу умов виховання і навчання в ДНЗ, навчати цільові групи (керівник , медичний персонал, вихователі, вихованці) з питань формування я безпечного освітнього простору і формування культури безпеки.