Діти співробітників МВС Туви завдяки МВС Росії, керівництву МВС по Республіці Тива, недавно повернулися з масою вражень з третьої за рахунком поїздки в міжнародний дитячий оздоровчий центр «Астра», що знаходиться на узбережжі Чорного моря в мальовничому містечку Приморсько в Болгарії ,. Протягом трьох років в таборі відпочило 62 дитини з Туви, в тому числі 9 дітей співробітників, які загинули при виконанні службових обов'язків.
На цей раз діти з далекої Тиви приїхали в табір «Хеліос» не просто відпочити, а й познайомити з культурою рідного краю своїх однолітків з інших регіонів Росії.
На урочистому відкритті першої зміни група дітей, а їх було 17 чоловік, вийшли на сцену табору в своїх національних костюмах і продемонстрували свою любов до малої батьківщини у віршах, танцях і піснях.
Національні номера настільки сподобалися глядачам, що багато відпочиваючих з сусідніх пансіонатів спостерігали за талантом маленьких артистів з балконів своїх номерів, а діти, які перебували в залі для глядачів під відкритим небом, підходили до них і просили сфотографуватися на пам'ять. За збереження національних традицій і краще виконання танцю «Тевек» юні артисти Валерія Наважап і Карім Тава нагороджені похвальними грамотами, за краще виконання вірша про Туву грамоти удостоєна Аніта Наваждай, за краще виконання пісні про Туве відзначена і Севілья Намчилак. З цього дня у керівництва табору, як з болгарської, так і з російської сторони з'явився непомірний інтерес до тувинським дітям. Всі подальші заходи просто було неможливо уявити без їх участі.
Всі 14 днів пролетіли непомітно, так як діти були задіяні в різних заходах, організованих болгарської і російською сторонами табору. День починався з ранкової зарядки, яка давала заряд енергії на весь день, сніданок, купання в морі, обід (шведський стіл), час відпочинку, знову пляж, ввечері на місцевій сцені запалювали діти з різних загонів, а в завершенні дня - дискотека. Пляжний волейбол, веселі естафети, творчі конкурси, навчання гавайських танців на піску, аеробіка-все це об'єднувало дітей різних регіонів і зміцнювало їхню дружбу.
У таборі активно працювали і болгарські гуртки. Гурток болгарської мови вела директор табору Марія Петенева. Дівчаток здивувало те, що болгари, коли говорять «так» мотають головою, а кивають, коли говорять «ні». На гуртку болгарського фольклору дівчинки розповіли про Туве, а в знак подяки викладач Радостина навчила плести національні браслетики з кольорових ниточок і подарувала їх на пам'ять.
У кожного було своє коло захоплень, хтось відзначився в спорті, хтось в мистецтві.
Наприклад, Ертіне Монгуш був визнаний найкращим гравцем у футбольному турнірі МВС тур, Аліна Монгуш кращим гравцем серед дівчаток у пляжному волейболі, Чаян Монгуш визнаний кращим стрільцем з мисливської рушниці, команда хлопчиків 1 загону МВС тур посіла третє місце з футболу, команда дівчаток посіла третє місце в конкурсі «Євробачення по-нашому». За оригінальне представлення костюма в конкурсі «Найкращий костюм з квітів» нагороджена творча пара з 1 загону МВС тур Айираан Бузур-оол і Чаян Монгуш.
На закритті зміни діти отримали від організаторів дипломи та грамоти. У загальній скарбничці загону з Туви набралося понад 10 дипломів і грамот, а всього в першу зміну відпочивало близько 10 загонів, що складаються з дітей співробітників міліції з усієї Росії і близько 10 загонів з Ханти-Мансійського автономного округу, яких представляли діти працівників культури та освіти.
Нудьгувати дітям не довелося навіть в похмурі дні, так як дітям були організовані екскурсії по мальовничих місцях Болгарії. Гарний болгарське місто Созополь - улюблене місце художників, рибалок і романтиків, морська прогулянка на яхті, сафарі на джипах по заповіднику, можливість постріляти з мисливської рушниці, дегустація натурального бджолиного меду, аквапарк «Сонячний берег» з величезним вибором водних гірок, які задовольняють найвишуканіші смаки, басейном з штучними хвилями, піратським кораблем, місто-музей Несебр, розташований на красивому півострові, з вечерею і концертом в ресторані в національному стилі.
Багато, хто не вмів плавати, навчилися плавати навіть на спині і були дуже раді своїм досягненням.
На території табору працюють професійні і дуже доброзичливі лікарі-педіатри, які готові надати першу медичну допомогу в будь-якій ситуації. В їдальні щодня намагалися подавати їжу, багату вітамінами, свіжі овочі, персики, діти вдосталь наїлися черешні.
Вообщем, відпочинок вийшов приємний і пізнавальний.
Буквально на днях з Туви вирушила ще одна група, що складається з 11 дітей. Відпочинок в Болгарії стає популярним з року в рік. Позитивні відгуки дітей і подяки батьків дають можливість керівництву, як МВС Росії, так і по Республіці Тива продовжити організацію відпочинку дітей в Болгарії, тим більше що оплата проїзду за маршрутом Кизил-Москва-Бургас і назад здійснюється за рахунок коштів федерального і місцевого бюджетів з централізованою оплатою.