Анотація: Оглядова стаття про роль дитинства, ставлення до дітей в тувинській культурі, підготовлена для проекту «Енциклопедія тувинській культури».
Ключові слова: дитина, дитинство, тувинці, тувинські традиції, тувинская культура, етнопедагогіка.
Ch. K. Lamazhaa
Abstract: A review of the role of a child, attitude to the children in the Tuvan culture composed for the project "Encyclopedia of Tuvan culture".
Keywords: child, childhood, Tuvans, Tuvan traditions, Tuvan culture, ethnopedagogy.
Дитина (Уруг, child) - в тувинських традиціях це улюблений рідний маленький чоловічок, осередок надій і сподівань для батьків: продовжувач роду, мірило сімейного багатства, благополуччя, запорука щасливого старості для людини. Це одна з головних цінностей в тувинській культурі.
Народження, дитинство. Новонароджені в традиційній тувинській культурі не просто з'являлися на світ, вони буквально падали, залишаючи свою першу батьківщину - утробу матері. Справа в тому, що пологи проходили в сидячому положенні породіллі, коли вона, присівши (в позі «баартактанир»), трималася руками за туго натягнутий горизонтально аркан, пропустивши його під пахвами. Вважалося, що так пологи проходять безболісними. Помічниці породіллі підхоплювали дитини, допомагали торкнутися землі, символічно висловлюючи шлях приходу на цей світ (побутував вислів «Кіжінің төк кееп дүшкен чері» - земля, на яку людина впала зі стуком).
Кульмінаційним моментом розставання з першої батьківщиною було обрізання пуповини. Це міг зробити тільки гідний, поважний чоловік, частіше - з близьких родичів (жінка, що зробила це, вважалася потім матір'ю, відрізати пуповину - хін-Давай (або кирган-Давай, в Ерзінском районі - бооцууеечж, за відомостями Л. П. Потапова, чоловік - хін-ачай). Шматочок пуповини потім зашивався в маленьку подушечку, яка пришивалась до дужки колиски. її дуже берегли, тримали в чистоті, вважали її хранителем душі людини.
З найперших днів життя дитина була наповнена турботою з боку матері, її ніжними дотиків, колисковими піснями ( «кавай иризи»). Як вважалося у тувинців, новонароджений вже відрізняє м'яку руку мами від чужої, дізнається її голос, він вже розрізняє запахи, наприклад, своїх пелюшок. Дитина у своїй колисці багато знає, розуміє, пише М. Б. Кенін-Лопсан, і тому при ньому не можна раптово видавати шум. Особлива увага приділялася його годівлі: грудне вигодовування до року вважалося найкращим, тоді дитина виростала здоровою.
Дитяча обрядовість. У культурі кочівників, де була велика смертність дітей, було багато звичаїв, повір'їв, спрямованих на убезпечення народилися, а також очікуваних дітей. У тому числі це: і збереження пуповини, і поховання посліду біля юрти, де дитина народилася, і прив'язування до ноги або руки хворої дитини на стрічці (Чонга) раковин каурі (чірбеш), і моління, і жертвопринесення, і спеціальні обряд не похорону померлого дитя, а «втрати» його трупика, зашитого в шкіряний мішок, щоб втратити нещастя, і усиновлення дітей, і наречення «поганим» ім'ям, і заборона відвідування юрти з новонародженим людини з «лихою долею» і ін.
Сам світ дитинства тувинців був сповнений обрядів, які виконували різні функції, в тому числі: обряд укладання в колиску, наділення народилися атрибутами-оберегами (які укладалися на дно колиски або підвішувалися поруч), ім'янаречення, обряд першого обрізання волосся (на 3 роки).
Для дітей у тувинців був сформований спеціальний дитячий фольклор зі своїми жанрами. В системі фізичного виховання відігравали велику роль тувинські національні рухливі ігри.
Вікова періодизація дитинства. Тувинці вважали, що народжена дитина вже має вік - один рік, т. К. Його існування починається з зачаття, він вже в утробі, ледь шевельнувшісь, може дізнаватися свою матір (М. Б. Кенін-Лопсан). Ці уявлення сягають древнетюркским уявленням про 12-річному календарному циклі в житті людини. Дитинством при цьому вважався період від зачаття до 13 років (до початку другого річний циклу) (Г. Д. Сунда).
В цілому дитинство містило в собі кілька періодів-подвозрастов. У етнопедагога, етнографів різняться класифікації, також як і немає єдиного уявлення у тувинців (які мають багато термінів для позначення віку, в тому числі які порівнюють з часом дорослішання тварин, навіть зі станом надкопитного суглоба домашньої худоби «кажик» (бабка).
Наприклад, по К. Б. Салчак до віку отроцтва виділяються наступні періоди: внутрішньоутробний період (харин іштінің үезі) - з моменту зачаття до народження; колискові період (кавайлиг үе) - від народження до 1-2 років (що включає етапи, коли дитина починає повзати (үңгеер үе) і коли починає ходити (килиштаар үе)); період дитинства (чаш үе) - від 2-3 до 3-4 років; дитинство (бічіі үе) - від 3-4 до 9-11 років. Від 9-11 до 15-16 років в цій класифікації вважалося віком отроцтва (елееді үе).
Традиції багатодітності. Тувинці дітей любили і прагнули мати їх багато. Молода мати може народжувати хоч греблю гати (М. Б. Кенін-Лопсан). Тому Тувинську культуру можна назвати і «культурою багатодітності» (саме тому Тува до сьогоднішнього дня відрізняється високим рівнем народжуваності населення - вони майже в два рази перевищують загальноукраїнські дані і дані Сибірського федерального округу; по народжуваності Тува поступається лише республікам Північного Кавказу).
Тувинці бажали мати як дівчаток, так і хлопчиків, не роблячи відмінностей. Якщо жінка народжує поспіль кілька дівчаток, то їх дідусь або інший знайомий чоловік приходив в юрту і дарував кресало з побажанням мати хлопчиків. Якщо народжувалися поспіль хлопчики, то бабуся або інша найстаріша жінка приходила і дарувала кам'яний товкач від чайної ступки. Подаровані речі - кресало і товкач - прийнято було ретельно оберігати, зберігати, передавати у спадок.
Бездітні сім'ї, навіть найбагатших людей, вважалися біднішими, ніж сім'ї бідняків, що мають багато дітей. Якщо свої діти не народжувалися або не виживають, то сім'я могла взяти прийомного сина або дочку (азиранди Уруг), найкраще у багатодітних родичів. Існував відповідний обряд випрошування з частуваннями (молочної горілкою в когержіках, вареної бараниною і ін.). Прийомних дітей брали з надією, т. К. Вважалося, що дитина призводить за собою «хвостик» - допомагає з'явитися ще дітям. При цьому прийомних особливо любили і шанували, якщо вони дійсно приносили удачу - виявлялися з «хвостиком». Сиріт-дітей завжди розбирали між собою родичі.
Традиції виховання дітей ділилися за віковими періодами. Бо першим батьківщиною людини вважалася утроба матері і його вік відраховується від моменту зачаття, і традиції виховання починалися з саме з нього. Перші традиції стосувалися, перш за все, поведінки вагітної, ставлення до неї, приписами з приводу її правильних почуттів до плоду. Все це йшло логічним продовженням особливого ставлення до жінки як матері в тувинській культурі.
Існували правила догляду за немовлям, в тому числі мають виховні функції. Вважалося, що голос матері, звернений до дитини при виконанні колискових пісень, створює той емоційний поле, яке вже є запорукою формування здорової особистості. Завдяки спілкуванню з мамою, її дотиків, ласкавим співучим інтонацій, легким похитування у дитини з'являється перша соціальна реакція.
За 12 років дитина повинна була вирости і здоровим, і працьовитим, і вихованим, які знають етикет, який розуміє, що можна, а що не можна. Дітей не били, дуже рідко в покарання застосовувалися лише легкі шльопанці. П'ятирічні малюки вже потроху починали допомагати дорослим: дівчатка підмітали в юрті, хлопчики носять сніг для розтоплення. У сім років дівчинки мили посуд, починали шити, хлопчики наслідувати вершникам, вирізати фігурки тварин, знати свою худобу. В одинадцять років дівчинки допомагали ремонтувати одяг, доїти корів, хлопчики - їздили по сусіднім юрт, виконували доручення батьків. У 13 років дівчинки вже практично повністю освоювали господарські премудрості, дорослі переставали прискіпливо наглядати за ними. Підлітки вже цікавилися піснями любовного змісту. Ще в підлітковому віці діти повинні були знати родоводи матері і батька, щонайменше до трьох поколінь, а також всіх родичів (М. Б. Кенін-Лопсан). Вважалося, що щасливе дитинство дозволяє дітям виростати ласкавими, ніжними, стійкими, волелюбними (Г. Д. Сунда).
Етнопедагога відзначають наявність в тувинській культурі Етнопедагогіческіе навчання «сүзүк» ( «сүзүктеер»), яке було вироблено для виховання дітей з шаманистических здібностями (обдаровані діти, носії різних дивовижних талантів) (Г. Д. Сунда).
Ім'янаречення. До 1910-х років у тувинців не було прийнято давати гучні, красиві імена, щоб не привертати до дітей уваги злих духів. Чи не схвалювалося привласнювати дитині ім'я великої людини. Хлопчики отримували, наприклад, імена Чудек-оол (Некрасивий), калдарий-оол (Замурзаний), Черлік-оол (Дикий) і т. Д. Дівчата по цій же логіці ставали Багай-киць (Погана дівчинка), Кушкаш (Пташка) і т. д. Іноді хлопчика називали жіночим ім'ям, дівчинку - чоловічим. Після входження Туви до складу Росії стали з'являтися імена красиві, іншомовні, імена-присвяти та ін. (Н. Д. Сувандіі).
Стрижка волосся в 3 роки. Віковою обряду першої стрижки волосся дітям у віці 3 років надавалося таке ж велике значення, як і, наприклад, обряду ім'янаречення. Цей момент розглядався як певний рівень розвитку людини, коли дитині можна було навчати самостійності, тим самим він перетворювався з природного істоти в соціальне, він отримував майно в дар від старших родичів.
Трансформація традицій ставлення до дітей. У ХХ столітті, особливо в кінці ХХ століття, в цілому традиції ставлення до дітей і їх місця в соціальному житті зазнали істотних змін. Виховання дітей чабанів разом з завданням їх освіти за радянських часів стало завданням державної ваги і було покликане відповідати ідеологічним завданням.
У 1920-ті роки в Туві з'явилися перші піонерські організації. Один з перших нечисленних піонерських загонів, наприклад, був створений в 1923 р при Кизильскій початковій школі і названий ім'ям К. Лібкнехта (М. О. Диртик-оол). Піонерська організація в ТНР в цілому була створена в 1926 р Піонери Туви брали участь в суспільному житті. Наприклад, брали участь в парадах, організовували військові ігри, збирали кошти для благодійних організацій. В цілому, дослідниками визнається відсутність значних досліджень по трансформації культури дитинства тувинців в ХХ столітті.
У 1990-ті роки соціокультурний криза, що вразила суспільства всього пострадянського простору, відбився і на соціальних відносинах в Туві. У тому числі на сімейних відносинах, культурі материнства, дитинства. Жінки, особливо що не вийшли заміж, не бажаючи бути матерями-одинаками, нерідко стали відмовлятися від народжених дітей, навіть викидати їх, прирікаючи або на смерть, або життя в сирітських притулках. Наприклад, станом на 1 грудня 2014 року чисельність дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, в республіці склало 4017 чол. У число причин смертності дітей увійшов і алкоголізм матерів, які в п'яному угарі перестають доглядати за малюками, забувають про них. У республіці поширилися і такі явища, як безпритульність дітей, їх бродяжництво, жебрацтво.
Все це викликає особливе обурення і тривогу у тій частині суспільства Туви, яка ратує за відродження культури, за оздоровлення моралі. Владою республіки вживаються заходи. Наприклад, в кінці 2014 р проводився місячник «Дбайливе ставлення до дітей», одним із важливих завдань якої було заявлено - привернення уваги суспільства до проблем сім'ї, зміцнення духовних і моральних традицій сімейного виховання.
Звичаї, повір'я, спрямовані на убезпечення народилися, а також очікуваних дітей в своїй більшості пішли в минуле. Зараз же сучасна медицина дозволяє вирішувати багато проблем для сімей, які не можуть мати дітей, науковими методами, в тому числі і за допомогою високотехнологічних репродуктивних технологій. Сучасні тувинці прагнуть вирішувати проблеми безпліддя самостійно, не підтримуючи традиції усиновлення дітей родичів. Для кількох поколінь тувинців місцем народження є спеціалізовані пологові будинки. Присутній небажання сучасних батьків, щоб їх дитина стала шаманом.
Однак, деякі обряди дотримуються, перш за все, будучи етнічними маркерами. Старші покоління нагадують про цінність збереження пупков, прагнуть зберігати хоча б бирки, які отримали новонароджені при народженні. Багато сімей прагнуть залучати дітей до традиційного фольклору, до казок, до міфології. Беручи участь в національних святах (кроку, Наадам і ін.), Намагаючись дотримуватися сімейні обряди, тувинці долучають дітей до традицій. В цілому, питання виховання поділили між собою сім'я, дитячий сад і школа. Завданням першорядної важливості для них є залучення тувинських дітей до традицій тувинській культури, оскільки традиції неминуче вимиваються, в тому числі піддаючись впливу глобалізації, модернізації.
У 2001 р прийнята «Концепція виховання людини культури в освітніх установах Республіки Тива», в 2006 р - національно-регіональний компонент державного освітнього стандарту загальної освіти Республіки Тива. У 2003 р
Наука про дитинство в тувинській культурі. Особливе значення для вирішення виховних завдань придбали етнографічні дослідження культури кочівників, тувинців зокрема, вчених: Л. П. Потапова, В. П. Дьяконової, Е. Д. Прокоф'євої, А. В. Адріанова, С. І. Вайнштейна, М. Б. Кенін-Лопсана, А. К. Кужугет і ін. Спеціально проблем виховання, заснованого на етнокультурних традиціях народу, присвячені роботи теоретиків-педагогів Туви, які продовжують лінію перших етнопедагога І. Я. Яковлєва, Г. Н. Волкова: К. Б . Салчак, Т. Т. Мунзук, А. С. Шаал, Х. Д.-Н. Ооржака, Г. Д. Сунде та ін. Безпосередньо темі дитинства в тувинській, і в цілому - в кочовий культурі, присвячена монографія Г. Д. Сунда «Світ дитинства кочовий Азії: досвід духовно-морального виховання» (Кизил, 2009). Вчені, педагоги створюють праці, підручники, що враховують культурно-історичне, соціально-економічне, природно-кліматичне своєрідність республіки.
Центри народної педагогіки при школах почали створюватися з 1992 року 28 жовтня 1992 року була створена лабораторія «билиг» при Кизильскій державному педагогічному інституті - для вивчення етнічних особливостей тувинської народу і наукового обґрунтування процесу виховання в школі з урахуванням національних особливостей в республіці. (Завідувачі К. Б. Салчак, М. В. Бавуу-Сюрюн). У 1995 р Г. Д. Сунде з колегами розробила програму «Улусчу ужурлар» ( «Народна педагогіка»), яка пройшла апробацію для учнів 1-6 класів сільських шкіл. Вона продовжує застосовуватися в школах республіки. З 1 жовтня 1998 р лабораторія дослідження проблем національної школи «билиг» при Міністерстві загальної та професійної освіти Республіки Тива (завідувачі Г. Д. Сунде, А. С. Шаал). З 9 липня 2003 року - Центр розвитку національної школи Міністерства загальної та професійної освіти Республіки Тива (директор Н. О. Тову). С2 листопада 2006 року - перетворено в Інститут розвитку національної школи »(директор Г. Д. Сунде (2006-2010), А. С. Шаал (з 2010 р)). Основними напрямками діяльності Інституту є: проведення фундаментальних і прикладних досліджень національних проблем загальної та професійної освіти республіки; забезпечення установ загальної освіти навчально-методичними комплектами нового покоління з урахуванням вимог федерального державного освітнього стандарту, його етнокультурної складової та ін.
Як показали результати цікавого дослідження представників Сибірського відділення РАН в 2001 р, в цілому у тувинських дітей зберігаються уявлення про зовнішній вигляд більшості основних персонажів тувинській міфології. В умовах міста міфологічні уявлення спрощуються, деструкталізіруются, в сільській місцевості, (особливо серед населення, що зберігає традиційний спосіб життя) збереження і цілісність міфологічних уявлень набагато вище. Фольклор продовжує існувати в традиційній формі - у вигляді усних оповідань в колі сім'ї, родичів і знайомих. Інформація, що отримується дитиною з фольклору в процесі інкультурації продовжує залишатися однією з основних складових, що беруть участь у формуванні його світогляду, його етнічної ідентичності. У місті ж спостерігаються процес перетворення тувинської фольклору з живої традиції в «книжкову» (Б. А. Мишлявцев, Ж. М. Юша).
ЗМІ для дітей, про дитинство і проблеми виховання. Спеціально для дітей та молоді призначена дитяча газета «Силдисчигаш» ( «Зірочка»), що виходить з 1 березня 1945 року на тувинському мовою (перестала виходити в 1959 р, видання було відновлено 1 лютого 1990 року).
З 1993 р в республіці видається журнал «башка» ( «Учитель»), адресований педагогічної, наукової громадськості Туви, батькам, в якому знаходять відображення питання виховання і навчання в дитячому садку, загальноосвітній початкової, основної та середньої школи, освітніх установах різного типу і виду; друкуються матеріали з історії, географії Туви, статті етнографічного, етнопсихологічних, Етнопедагогіческіе характеру.
Тувинская література про дитинство. Важливим компонентом народної культури, що має велике виховне значення, вважається фольклор у вигляді казок, легенд, прислів'їв і приказок, загадок, народного героїчного епосу, пісенного мистецтва. Тому для тувинській літератури стало важливим розвивати дитячий напрямок, вже представлене відомими творами і збірками казок письменників, фольклористів. У тому числі це: «Повість про світле хлопчика» (М., 1966), книжок для дітей С. А. Сариг-оола (автора навчальних посібників з рідної літератури для 4-5 класів загальноосвітніх шкіл Туви); «Улуг-Хем невгамовний» (Кизил, 1989, 1996, 2002), оповідання та вірші К.-Е. кудаж; книга «Койгунак» Ю. Кюнзегеша (автор хрестоматії тувинській літератури для загальноосвітніх шкіл, їм складені підручники «Тувинская література» для 8-10-х класів та «Рідна література» для 8-го класу); дитячі вірші Л. Чадамба (першого упорядника граматики тувинської мови для 1-3-х класів, першого тувинської букваря, підручників для початкової школи «Рідна мова» і «Рідна мова»; співавтор і редактор підручників тувинської мови для старших класів), дитячі казки М. Б. Кенін-Лопсана; поетичні книги О. Сувакпіта; вірші Ч. Кара-Куске і ін. Багато текстів творів для дітей в перекладі на російську мову викладено на дитячому літературному сайті «Веселка Туви» (http://tuvacheleesh.ru/).
Літ .:
Аг-оол, Е. М. Тувинські гри, елементи національних видів спорту і танців на уроках фізичної культури в початковій школі. Кизил, 1999..
Аракчаа Л.К. Витоки екологічного виховання: навчально-методичний посібник. Кизил: Тувинської книжкове видавництво, 2004.
У Туві проходить місячник «Дбайливе ставлення до дітей» [Електронний ресурс] // Офіційний портал Республіки Тива. 2014 року, 4 грудня. URL: http://gov.tuva.ru/press_center/news/society/11680/ (Дата звернення: 05.01.2015).
У Центрі тувинській культури проходять ранки для дітей, присвячені кроку [Електронний ресурс] // Офіційний портал Республіки Тива. 2013, 4 лютого. URL: http://gov.tuva.ru/press_center/news/culture/814/ (Дата звернення: 05.01.2015).
Волков Г. Н., Салчак К. Б., Шаал А. С. Етнопедагогіка тувинської народу. Кизил: Видавничо-поліграфічний відділ «билиг» Інституту розвитку національної школи.
Диртик-оол А. О. Дитячі рухливі ігри у тувинців [Електронний ресурс] // Науково-видавничий центр «Соціосфера». URL: http://sociosphera.com/publication/conference/2014/240/detskie_podvizhnye_igry_u_tuvincev/ (Дата звернення: 05.01.2015).
Диртик-оол М. О. До питання про діяльність дитячих організацій в Туві (по фондовим матеріалами Національного музею Республіки Тива) // Спадщина народів Центральної Азії та суміжних територій: вивчення, збереження та використання. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м Кизил, 9-10 сентября 2009 г.: в 2 ч. / Уклад. У. Б. Нурзат. Кизил: КЦО «Анияк», 2009. Ч. 1. С. 179-182.
Дьяконова В. П. Дитинство в традиційній культурі тувинців і теленгитов // Традиційне виховання дітей у народів Сибіру. Л .: Наука, 1988. С. 152-185.
Кара-оол Ч. А. Дитячий музичний фольклор тивінцев // Известия Алтайського державного університету. 2013. Вип. 2, т. 2. С. 188-190.
Кара-оол Ч. К. Дитячий фольклор періоду дитинства в традиційній культурі тувинців [Електронний ресурс] // Нові дослідження Туви. 2015 року, № 1. URL: https://www.tuva.asia/journal/issue_25/7794-kara-ool.html (дата звернення: 01.03.2015).
Кара-оол Ч. А. Початкові обряди соціалізації дитини в традиційній культурі тивінцев XIX - початку ХХ ст. // Известия Уральського федерального університету. Серія 1: Проблеми освіти, науки і культури. 2014 року, № 1. С. 204-208.
Кенін-Лопсан М. Б. Традиційна культура тувинців / пер. з ТУВ. А. А. Дугержаа, А. С. Дембіреля. Кизил: Тувинської книжкове видавництво, 2006. С. 149-163.
Кенін-Лопсан М. Б. Тива Чанчу. Кизил, 1999. (На ТУВ. Яз.).
Кенін-Лопсан М. Б. Тива чоннун бурунгу ужурлари. Кизил, 1994. (На ТУВ. Яз.).
Концепція виховання людини культури в освітніх установах Республіки Тива. Кизил: РПО «билиг», 2004.
Курбатскій Г. Н. Тивінци в своєму фольклорі: історико-етнографічні аспекти Тивинського фольклору. Кизил, 2001..
Киргис Е. К. Фізичне виховання учнів основної школи на основі традиційної фізичної культури тувинців: автореф. ... канд. пед. н. Красноярськ, 2008.
Монгуш М. В. Основи тувинської етикету // башка. 1993. № 3. С. 54-66.
Монгуш, М. В. Один народ: три долі. Тувинці Росії, Монголії та Китаю в порівняльному контексті. Осака, 2010 року.
Мишлявцев Б. А., Юша Ж. М. Фольклор і культурна компетенція тувинських дітей [Електронний ресурс] // Сектор археологічної теорії та інформатики Інституту археології та етнографії СО РАН. URL: http://www.sati.archaeology.nsc.ru/Home/pub/Data/vest14/?html=kompet.htm&id=1453 (Дата звернення: 05.01.2015).
Про роль етнопедагогіки і етнопсихології в сучасному суспільстві [Електронний ресурс] // Тувинський державний університет. 2014 року, 23 січня. URL: http://www.tuvsu.ru/content/o-roli-etnopedagogiki-i-etnopsihologii-v-sovremennom-obshchestve (Дата звернення: 05.01.2015).
Ондар Ч. М. Етнокультурні традиції тувинської народу у формуванні просторово-часових уявлень у дітей старшого дошкільного віку // Гуманітарний вектор. Серія: Педагогіка і психологія. 2009, № 3. С. 41-47.
Ооржак Х. Д-Н. Історія розвитку фізичної культури і спорту в Туві до 1945 р Кизил: Тувинської книжкове видавництво, 1994.
Потапов Л. П. Нариси народного побуту тувинців. М .: Наука, 1969. С. 266-269.
Рамазанова Т. Щоб «діти з пробірок» народжувалися і в Туві [Електронний ресурс] // Плюс-Інформ. 2013, 2 грудня. URL: http://plusinform.ru/main/5324-chtoby-deti-iz-probirok-rozhdalis-iv-tuve.html (Дата звернення: 05.01.2015).
Салчак Л. П. Тива улусчу педагогіканиц хожулдезі. Кизил, 1970. (На ТУВ. Яз.).
Салчак К. Б. Наступність тувинських народних традицій виховання і сучасної педагогічної культури тувинців. Етнопедагогіка тувинської народу / Г. Н. Волков, К. Б. Салчак, А. С. Шаал. Кизил: Вид.-поліграф. відділ «билиг», 2009.
Салчак К. Б., Салчак Л. П. Розвиток тувинській народної педагогіки. Кизил: Тув. книж. вид-во, 1984.
Сердобов Н. А. Народное образование в Туві. Кизил, 1953.
Сувандіі Н. Д. Тувинская антропонімія: автореф. дис. ... к. Філол. н. М., 2004.
Сунде Г. Д. Дитинство азіатів: від Култегіна до Темучина // Педагогіка любові: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Етнопедагогіческіе спадщину народів Сибіру і Центральної Азії. 8-12 липня 2009 г. / під ред. А. С. Шаал, Г. Д. Сунде. Кизил: Видавничо-поліграфічний відділ «билиг» Інституту розвитку національної школи, 2009. С. 27-32.
Сунде Г. Д. Мир детства кочовий Азії: досвід духовно-морального виховання. Кизил: Інститут розвитку національної школи 2009.
Тарбастаева І. С. Тувинская сім'я - традиції і сучасність [Електронний ресурс] // Нові дослідження Туви. 2010, № 2. URL: https://www.tuva.asia/journal/issue_6/1740-tarbastaeva.html (дата звернення: 05.01.2015).
Толгар-оол С. А. Піонерський рух в Тувинської Народної Республіки // Великий Жовтень і проблеми новітньої історії Туви. Кизил, 1977.
Тюлюш М. Н. Республіка Тива в гендерному аспекті [Електронний ресурс] // Нові дослідження Туви. 2014 року, № 4. URL: https://www.tuva.asia/journal/issue_24/7560-tyulyush.html (Дата звернення: 05.01.2015).
Шаал А. С. З історії Етнопедагогіческіе досліджень і практики впровадження їх результатів в освітніх установах Туви // Педагогіка любові: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Етнопедагогіческіе спадщину народів Сибіру і Центральної Азії. 8-12 липня 2009 г. / під ред. А. С. Шаал, Г. Д. Сунде. Кизил: Видавничо-поліграфічний відділ «билиг» Інституту розвитку національної школи, 2009. С. 32-36.
Шаал, А. С. Етнокультурна спрямованість змісту освіти в Республіці Тива // Сибірський педагогічний журнал. 2004. № 3. С. 175-181.
Дата надходження: 31.01.2015 р
Завантажити файл статті 10-Lamazhaa.pdf [433,04 Kb] (cкачиваний: 69)
Бібліографічний опис статті:
Ламажаа Ч. К. Дитина в тувинській культурі [Електронний ресурс] // Нові дослідження Туви. 2015 року, № 1. URL: https://www.tuva.asia/journal/issue_25/7759-lamazhaa.html (дата звернення: дд.мм.гг.).
Ru/Home/pub/Data/vest14/?