- початок колекціонування
- розвиток захоплення
- Нецке як міст між культурами
- Японське мистецтво повернуло до життя українського політика
З мером українського міста Дніпро Борисом Філатовим ми поговорили про його захоплення історією і культурою Японії. З 2011 по 2014 рр. він очолював співтовариство колекціонерів нецке країн СНД і має велику колекцію предметів цього жанру японського прикладного мистецтва.
Інтерес Бориса до японської історії і культурі, до її традиційним мистецтвам почався з захоплення дзюдо ще в шкільні роки. Згодом він займався і карате, і, щоб розібратися в бойових мистецтвах, читав усе, що вдавалося знайти, хоча літератури було небагато, але потім, зі скасуванням заборони на карате в СРСР і збільшенням кількості перекладної літератури він все більше занурювався в історію і філософію Японії , дивився фільми Куросави з Тосіро Міфуне , І всерйоз захопився цією країною.
початок колекціонування
Першим предметом дрібної художньої пластики в колекції стала невелика декоративна фігурка-окімоно, а відразу після її появи Борис купив «збори» нецке з двадцяти штук. Встановити їх справжність відразу виявилося неможливим через відсутність експертів, і лише після звернення до фахівців московського Музею мистецтв народів Сходу стало ясно, що ці речі - підробка. Тоді він чітко усвідомив, що для серйозного колекціонування слід глибоко вивчати предмет, самому стати фахівцем за цими творами, інакше це заняття буде не більше ніж порожнім збиранням.
Своїм головним прорахунком на початковому етапі Борис вважає те, що збирав речі не унікальні - це були справжні нецке, але зараз вони для нього занадто прості і банальні. Однак вони стали для нього свого роду провідником у світ нецке, необхідним етапом, який слід було пройти.
розвиток захоплення
YOсісіге. Мейкецу, техніка укіборі
За словами Бориса Філатова, принципи створення колекції можуть бути самі різні - можна, наприклад, орієнтуватися на певну цінову категорію, а можна збирати твори майстрів, згаданих в «Сокен Кісі» - книзі про японському мистецтві, яку написав Інаба Цурю з Осаки, виданої в 1781 році. Одна з його улюблених речей - робота відомого майстра, виконана в техніці рельєфного «спливаючій різьблення» укіборі і є одним з кращих творів жанру.
У нецке, як каже Борис, його залучають гумор, гротеск, знущання, недомовленість. В останні роки він основну увагу приділяє колекціонування зображень духів, демонів, оборотней- бакемоно, а також персонажів міського життя. Безтурботні п'яниці, молодецькі акробати, хитрі сліпці, простуваті селяни, лукаві торгаші - ось ті персонажі, яких він може розглядати довго.
Нецке як міст між культурами
Захоплення нецке стає і приводом для розвитку культурних зв'язків між Україною, Японією та іншими країнами. Коли на щорічному конгресі Міжнародного товариства нецке в 2011 році в Лос-Анджелесі було прийнято рішення про створення відділення по країнах СНД, головою відділення обрано Бориса Філатова. Пізніше в тому ж році він удостоївся аудієнції у принцеси Такамадо і розповів їй про розвиток українсько-японських зв'язків, про проведення наукових досліджень в галузі історії нецке, популяризації культури нецке в Україні, а також про роботу філії Міжнародного товариства колекціонерів нецке в країнах СНД.
Сукенага. Актор в масці (зліва). Без підпису. Оборотень- бакемоно (праворуч) (© Борис Філатов)
Японське мистецтво повернуло до життя українського політика
У 2014 році революція в Україні і що послідували дії Росії повністю захопили його увагу, він з головою поринув у політику, залишивши практично всі колишні захоплення. Пізніше на своїй сторінці в Фейсбук він писав: «Колекціонування предметів мистецтва - це завжди емоції. Це радість пізнання. Це - вічний пошук. Але два роки тому мої емоції померли. В пізнанні не залишилося радості. А пошук став не потрібен. Я закрив свою колекцію на замок. І навіть не відкривав полки ». Незгода з російською політикою змусило його залишити пост голови відділення товариства колекціонерів СНД, частина колекції була продана для допомоги українській армії.
В ході своєї політичної діяльності Борис Філатов спілкувався з послом Японії в Україні Суми Сігекі, з яким у нього склалися теплі стосунки - багато в чому завдяки інтересу до Японії і знань про її історію та культуру. Посол переконав його провести виставку колекції предметів японського мистецтва, і, за словами Філатова, це повернуло його до життя. У 2015 році в Національному музеї мистецтв імені Ханенків в Києві разом з послом вони відкрили виставку «Маки-е і нецке».
За цим послідував ряд інших заходів - в листопаді 2016 року відбулися Дні Японії в Дніпрі, пройшла виставка японської гравюри, до якої увійшли експонати з колекції мера міста Філатова, виставки кімоно, японського паперу і ляльок, а в 2017 році, коли з нагоди 25- річчя встановлення дипломатичних відносин між Японією та Україною був оголошений Рік Японії в Україні, мер Дніпра і посол Японії Суми Сігекі посадили в місті п'ятдесят сакур. Японський уряд регулярно надає різноманітну допомогу регіону, фінансуючи придбання медичного обладнання, ремонт шкіл та інші проекти. В ході однієї із зустрічей з японськими парламентаріями Філатов високо оцінив цю підтримку і подякував уряду і народ Японії. Таким чином, виник колись інтерес до цієї країни і пов'язані з нею захоплення в результаті сприяють розвитку дружніх відносин між двома країнами.
Лісовик-тенгу в одіянні хейанской аристократа (зліва); Жінка і восьминіг (праворуч)
Фотографія до заголовку: Мер м Дніпро (Україна) Борис Філатов і його нецке (надано Б. Філатовим)