- Від парламентської демократії - до телевізійної
- Факти при перевірці розм'якшуються
- Я одна шию, а все шмагають
- Суть справи не в «свободу слова», а в праві громадян знати
«Розгул свободи слова» в Дніпропетровську додав спеку в конфлікт між державним «51-м каналом» ТВ і губернатором Віктором Бондарем.
Від парламентської демократії - до телевізійної
До 2007 р Дніпропетровська державна обласна телерадіокомпанія (ДГОТРК), як і її «колеги» в інших регіонах, в основному демонструвала досягнення місцевої влади, сором'язливо замовчуючи її проколи. Подібні програми, що більше нагадують жуйку для очей, свідомо не могли залучити глядачів, а тому і рейтинг каналу був найнижчим; за цим параметром він не міг конкурувати ні з комунальним «34-м», ні тим більше з трьома приватними ТВ-компаніями. Природно, рекламодавці дорогу на ДГОТРК НЕ торілі.
Ситуація змінилася з вступом на посаду генерального директора в лютому 2007-го кар'єрних журналістки, депутата облради Вікторії Шилової.
Вікторія Віталіївна вирішила в корені змінити політику державного (!) Телебачення. Змінився дизайн студійних приміщень, раніше нагадував кращі часи застою. З'явилося багато нових, досить цікавих програм, що створюються вчорашніми студентами місцевого журфаку.
Але головне - доступ до ефіру на ДГОТРК отримав весь спектр вітчизняного політикуму: від ультраправих націоналістів до лівих консерваторів.
«Дніпропетровський державний 51-й канал» (так він тепер офіційно іменувався) взявся «покусувати» чиновників середньої руки; далі апетити зросли, і на зуб стала потрапляти «дичину» побільше - голови райдержадміністрацій, начальники управлінь ОДА та облради. Розширився блок новин. Рейтинг каналу ріс як на дріжджах.
Втім, частина трудового колективу запротестувала проти нововведень, що відбулися на «51-му» зі зміною керівництва, вважаючи, що вони душать свободу слова. Незадоволені особливо обурювалися тим, що майже всі програми, які раніше виходили в прямому ефірі, нині транслюються в записі.
- Глядач міг задавати питання безпосередньо в ході моєї передачі, - говорила автору цих рядків ведуча програми «Право» Людмила Леонова. - Тепер це неможливо ».
За словами голови профкому ДГОТРК Любові Соболенко, люди заперечували головним чином проти призначення на посаду гендиректора телекомпанії Вікторії Шилової, оскільки «за своїми моральними і професійними якостями ця людина не може займати таку посаду». На підтвердження цієї думки наводився факт виключення Шилової в 2006 р з Національної спілки журналістів.
У 2007-му протестуючі направили до вищих інстанцій звернення з проханням переглянути призначення пані Шилової.
Півтора роки тому в бесіді з кореспондентом «2000» Вікторія Шилова пояснила, що ті зміни, через які сир-бор загорівся, спрямовані на боротьбу з прихованою рекламою в багатьох програмах:
- Рішення про випуск більшості передач в «режимі запису» було прийнято в Києві. Це нормальна практика на всіх центральних телеканалах, спрямована на викорінення прихованої реклами - явища, яке раніше процвітало. У передачі «Азбука здоров'я» як би ненароком рекламувалася мінеральна вода певної фірми; в іншому випадку під інформаційний сюжет маскували рекламу певного АТП ... Після прийнятого керівництвом рішення грошові надходження від реклами збільшилися вчетверо! Що стосується протестуючих, то це невелика група - максимум 30 чоловік при колективі в 300 з гаком. Це люди в основному передпенсійного і пенсійного віку; вони звикли працювати, як в старі радянські часи, і не сприймають нововведень. Я роблю ставку на молодь.
Так чи інакше, але старі досвідчені кадри зникли з ефіру, як і, на жаль, кілька дуже цікавих ексклюзивних передач, наприклад «Фінансист», а Вікторія Віталіївна зберегла свій пост. Більш того, як голова комісії облради зі зв'язків з громадськістю та ЗМІ Шилова змогла «продавити» виділення з обласного бюджету на закупівлю нового обладнання для своєї компанії суми в 5 млн. Грн. на 2008 р
Факти при перевірці розм'якшуються
Перші хмари над головою Вікторії Шилової згустилися влітку минулого року, коли контрольно-ревізійне управління (КРУ) області за підсумками планової перевірки «51-го каналу» змушене було написати обласному прокурору Володимиру Шубі лист, де, зокрема, говорилося: «Ревізією встановлено фінансових порушення на загальну суму 224,2 тис. грн., з яких порушення, що призвели до збитків, - 54,4 тис. грн. ».
Які виявлені порушення? І «класичні» - завищення вартості ремонтних робіт і посадових окладів керівників, недоплата зарплати рядовим працівникам, недотримання правил тендерних закупівель. І «специфічні телевізійні»: грошима облради заплатили «Укркосмосу» за мовлення «51-го» через супутник при відсутності у каналу відповідної ліцензії; або, наприклад, сплатили право на показ в ефірі дванадцяти художніх фільмів, що не були продемонстровані.
Крім листи прокурору, перевіряючі склали протокол про адмінвідповідальність керівництва «51-го каналу» по ст. 164-2 Кодексу про адміністративні правопорушення за «відсутність або неналежне ведення обліку доходів і витрат» підприємства.
Хоча, об'єктивно кажучи, більше половини фінансових порушень, виявлених КРУ, припадають на 2006 р, коли телерадіокомпанію очолював інша людина.
Як заявила в розмові зі мною Вікторія Віталіївна, в минулому році вона витримала 12 перевірок різних інстанцій, які нічого кримінального в її діях не виявили. Але ...
... У 2008-му ДГОТРК провела тендер (на кілька мільйонів гривень) на закупівлю обладнання серед двох мало кому відомих фірм: ПП «Гарант-Сервіс» (на 936 тис. Грн.) І ТОВ «Новітні технології та комунікації» (на 2 млн. 495 тис. грн.). Забавно, що обидві представляв на тендері один і той же чоловік на ім'я Дарваіш Фахри Мустафа. Можна собі тільки уявити, які чудові умови він запропонував.
Цікаві й схема проведення конкурсу, і звіт про нього. Пропозиція щодо фінансування ЗМІ готує депутатська комісія облради на чолі з Вікторією Шилової. Тендер призначає генеральний директор ДГОТРК Шилова, а проводить її заступник Віктор Агапов. Обладнання від постачальника повинна отримати і зафіксувати це підписом в документах Шилова. А на закінчення гендиректор Шилова звітує за витрачання коштів перед депутатом Шилової. Коло замкнулося?
При цьому в УБЕЗ ГУ МВС України в Дніпропетровській області в бесіді з автором цього матеріалу стверджували, що навіть на кінець січня 2009 р устаткування на суму 2 млн. 240 тис. Грн. на баланс «51-го каналу» так і не надійшло. Принаймні до середині березня були відсутні відеокамера і кілька жорстких дисків до комп'ютерів. Устаткування на суму 1 млн. 550 тис. Грн. взагалі до Дніпропетровська не доїхало. Тим часом директор і бухгалтер каналу вже 30 грудня 2008-го відзвітували перед обласним казначейством про «100% -ному отриманні обладнання». Але жодного документа (ні про наявність апаратури, ні про проведення тендера) для перевірки не представили. Замість цього - заяви про затиску «свободи слова».
Я одна шию, а все шмагають
Вголос про цензуру на «51-му каналі» його співробітники заговорили наприкінці лютого нинішнього року.
Директор інформаційних і спортивних програм «Дніпропетровського державного» Любов Бурлакова звинуватила начальника управління преси та інформації облдержадміністрації Аллу Шоріну в утисках свободи слова:
- Пригнічення свободи слова розпочалося в обласній телерадіокомпанії давно. Останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння працівників каналу, стала вимога Алли Шоріною прикріпити до губернатора знімальну групу. При цьому прес-служба ОДА кожен раз домагалася подання на перевірку текстів, що стосуються діяльності Віктора Бондаря. У співробітників «51-го» вже почала формуватися самоцензура, вони побоювалися стати об'єктом претензій з боку Шоріною або її заступників.
Відверто кажучи, державне телебачення на те і державне, щоб висвітлювати діяльність чиновного люду, що, до речі, передбачено відповідним законом.
Крім того, досвідчена журналістка Алла Шоріна ( «Інтерфакс-Україна») - напевно, одна з небагатьох прес-секретарів в Україні, що мають за плечима сумний досвід обмежень в отриманні інформації, - навряд чи могла опуститися до грубої цензури.
Ні в якому разі не в порядку підлабузництва можу відповідально заявити, що за час спілкування з управлінням преси та інформації ОДА (понад десятка років) лише з приходом Алли Юріївни кореспонденту «2000» вдалося отримати доступ практично до всіх вищих чиновників облдержадміністрації. Причому ніхто з них (включаючи прес-секретаря) ніколи не вимагав на перевірку тексти майбутніх публікацій.
«Формування самоцензури» на «Дніпропетровському державному» не заважає йому, проте, регулярно висвітлювати негативні дії влади. Зокрема, вже вибухнула «бомба» про роздачу десятків гектарів землі в Кіровському лісництві приватним особам і бізнес-структурам з дозволу губернатора, що заборонено законом.
Одночасно Вікторія Шилова 24 лютого зажадала від губернатора зустрітися з колективом «51-го каналу», журналістами інших видань і керівниками громадських організацій.
Такої реакції від Віктора Васильовича не було. Глава ОДА через свою прес-службу спростував заяви про тиск на телекомпанію з боку керівництва області. І звернувся до ГУ МВС України в Дніпропетровській області, в КРУ і Держкомітет з питань телебачення і радіомовлення з проханням провести перевірки щодо нецільового використання директором «51-го каналу» коштів, виділених обласним бюджетом в 2008 р
У відповідь кілька сотень прихильників «51-го» стали пікетувати облдержадміністрацію. Губернатор не здався.
Тоді підключили «важку артилерію». Представники дніпропетровських громадських організацій «Громадянський актив Дніпра» (ГРАД) і «Земля і воля» 6. березня нинішнього року пікетували в Києві Секретаріат Президента. В результаті досягнутих домовленостей і з ініціативи представників СП 12 березня відбулася зустріч губернатора з гендиректором «51-го», журналістами і громадськими діячами.
І що ж?
З'ясувалося наступне. Перевірки УБЕЗ, порушені за ініціативою губернатора, і опечатування складів ДГОТРК не припиняться, оскільки Віктор Бондар твердо має намір отримати підсумкові результати ревізії витрачання бюджетних коштів, тим більше що на поточний рік «51-му» знову виділено з обласного бюджету 5 млн. Грн .:
- Перевірку проходять всі державні структури, так як всі вони знаходяться в законодавчому полі. При цьому коли 1 грудня 2008-го почалася планова перевірка, Вікторія Шилова звернулася до мене з проханням призупинити цей процес, так як ще не все обладнання змонтовано. На нараді правоохоронних органів я запропонував дати каналу час на завершення всіх справ. Після закінчення відведеного на це терміну перевірка пішла далі своїм ходом. І я вже не можу її зупинити: тоді довелося б писати відмову від неї, а я цього робити не хочу, оскільки бажаю знати, як було використано виділені з обласного бюджету 5 млн. Грн. Коли ж з телеекранів посипалися звинувачення в утисках свободи слова та почалася цілодобова істерика на каналі, з'явилися сумніви: а чи всі там в порядку?
Підсумки перевірки, за словами губернатора, будуть оголошені на прес-конференції.
Вікторія Шилова в боргу не залишилася:
- Співробітники УБЕЗ сьогодні прийшли, як скажені, влаштували цю ганебну перевірку. Не пустили подивитися на весь цей процес народних депутатів, чим порушили законодавство. На всіх актах перевірок стоїть підпис Віктора Бондаря. А з'явилися всі ці перевірки тільки після того, як я заявила в ефірі телеканалу про тиск з боку губернатора. Навколо стільки проблем - наркоманія, СНІД, туберкульоз, будівництво, лікарні, садочки ... і тільки «Дніпропетровський державний» викликав таку ненависть, через яку зараз все це відбувається. Ми пройдемо всі ці перевірки, і після їх закінчення я хочу, щоб Віктор Бондар вибачився переді мною і перед колективом каналу.
Ну, це навряд чи ...
Суть справи не в «свободу слова», а в праві громадян знати
Я попросив кількох колег поділитися своїми думками з приводу вищезазначеного конфлікту. Наведу думки двох з них.
Керівник редакції служби новин «9-го каналу» ( «Приватбанк») Анатолій Шинкаренко:
- Істерія навколо теми утиски свободи слова створена тут штучно певними людьми. Як керівник редакції служби новин можу заявити, що у нас на «9-му каналі» ніяких проблем такого роду немає. У кожного ЗМІ є свій засновник, який і формує його редакційну політику. У разі державного каналу в якості такого виступає держава. І воно має право диктувати свої умови (природно, в рамках законодавства). Абсолютною об'єктивності немає ніде. Одна подія висвітлюється декількома каналами по-різному в залежності від того, як бачить його засновник. Комерційні канали просувають інтереси своїх власників, на те вони і комерційні. А на державному телебаченні повинні транслюватися культурні, дитячі, спортивні програми. Саме такий продукт і має спонсорувати держава.
Дніпропетровський політичний оглядач, журналіст Юрій Райхель:
- У жодній країні немає абсолютної свободи слова, оскільки за кожним ЗМІ завжди стоїть засновник, який його спонсорує, а значить, замовляє музику. В Україні до сих пір в якості засновника числиться і держава, яка в багатьох випадках мислить по-радянськи. У зв'язку з цим існують великі проблеми у взаєминах влади і журналістів держканалів. Конфлікт з «51-м каналом» в цьому сенсі показовий. Державних ЗМІ в демократичній країні взагалі не повинно бути. Досить кількох довідкових бюлетенів, в яких би публікувалися звіти про сесії Верховної Ради і місцевих рад, а також нормативні акти. Громадське телебачення - зовсім інша справа. Воно може існувати на кошти платників податків. Я вважаю, що чим швидше ми позбудемося державних і комунальних засобів масової інформації - тим краще, в тому числі і для самих журналістів. Роздержавлення ЗМІ необхідно проводити, тільки робити це треба з розумом і поступово. Проблеми української журналістики в тому, що ЗМІ є для своїх власників чи не засобом заробляння грошей, а рупором пропаганди.
Нинішня істерія з приводу цензури на «51-му каналі» з точністю до коми нагадує події майже дворічної давності, коли депутат Шилова цілком обгрунтовано захотіла перевірити витрачання коштів обласного бюджету газетою облради «Зоря», редакція якої у відповідь заявила, що йде відкритий тиск влади на свободу слова.
Цікаво, чим перевірка 2007 року принципово відрізняється від перевірки зразка 2009-го? І там, і тут - гроші з обласного бюджету. І там, і тут - необхідність фінансової перевірки. І там, і тут - у відповідь крик перевіряються про те, що перевіряючі наступають на хвіст ... свободу слова!
Загалом, якщо помацати фінансові потоки спробує хтось з боку, що не вписується в звичну схему, дати по руках йому дуже просто. Досить голосно (але дуже голосно!) Закричати: «Захистіть свободу слова! ..»
Хоча фінансові перевірки бюджетних установ повинні бути постійними і систематичними: тільки так можна захистити народні гроші від розбазарювання. А вже якщо для таких перевірок є додаткові мотиви ...
Втім, не виключено, що напередодні президентської виборчої кампанії владі потрібен керований людина на дніпропетровському держтелебаченні. Тим більше що Вікторія Шилова як депутат від явно непрохідного в майбутньому «Блоку Лазаренка» вже змінила, мабуть, орієнтацію. Принаймні чітко проглядаються її симпатії до Блоку Юлії Тимошенко. Наприклад, вкрай важлива і потрібна акція «51-го» з відстеження злісних неплатників зарплати замикається на п'ятірці народних депутатів від БЮТ.
Злі язики, ймовірно, небезпідставно стверджують, що Вікторії Віталіївни вже «забито» місце в прохідній частині списку БЮТ на позачергових - поки віртуальних - вибори в ВР.
Скандал навколо ДГОТРК затихне, мабуть, не скоро. Ось уже і спікер Володимир Литвин проти своєї волі втягнутий в розбирання, ось підключився і Секретаріат Президента, дуже болісно реагує на словосполучення «свобода слова» ...
Губернатору Віктору Бондарю доводиться брати участь в цьому конфлікті, хоча він за своїми повноваженнями не може ні призначати, ні звільняти керівника «51-го каналу»: це прерогатива Держтелерадіо.
Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...
Які виявлені порушення?Коло замкнулося?
І що ж?
Коли ж з телеекранів посипалися звинувачення в утисках свободи слова та почалася цілодобова істерика на каналі, з'явилися сумніви: а чи всі там в порядку?
Цікаво, чим перевірка 2007 року принципово відрізняється від перевірки зразка 2009-го?