Державний академічний ансамбль народного танцю імені Ігоря Моїсеєва
"Господар танцю" - так шанобливо називали в ансамблі народного танцю його керівника, Ігоря Моїсеєва.
У Москві в Державному музеї сучасної історії Росії відкрилася виставка, присвячена 80-річчю прославленого колективу.
Глядачам пропонують зануритися в історичний і художній контекст часу, протягом якого Ігор Моїсеєв створював танцювальні шедеври.
Станцювати - і легко, на перше прохання. Один в один, що і на круговій панорамі - серед колишніх колег - екс-соліст Владислав Озерянський.
Цей танець - жок - в репертуарі колективу з часів творця. Змінюється тільки склад ансамблю - сценічне життя артистів - максимум 20 років.
Ось і Владислав вже на творчій пенсії - 1,5 місяця. Каже, як без сім'ї.
"Це моє життя, як я можу не нудьгувати. Всі думки, сни - про ансамбль ",
- поділився Владислав Озерянський.
За 80 років історії мойсеївська школа випустила сотні першокласних артистів. На виставці зібрано лише частина їх закулісного життя. Стоптані до дірок туфлі, афіші, що повідомляють про додаткові концертах на прохання глядачів, телеграми, фотографії ... і люди зі знімків.
В ансамбль Галина Воронкова прийшла в 44-м. Один з костюмів - її, від угорського танцю, і зшитий в Угорщині. З кожної країни Моїсеєв привозив новий танець, а до нього - наряд, за ескізами якого шилися костюми для всього колективу. Причому, їх обробці приділялася така ж увага, як і танців - все повинно було бути ідеальним.
"Все робилося по-настощему, аж до шапок з хутром, хоча це незручно і жарко, але ніяких імітацій не створювалося",
- зазначив куратор виставки Ваня Боуден.
Костюми вже тоді можна було виставляти в музеї, як і ці документи - партитури танців, де розписаний кожен крок. Ігор Моїсеєв встиг поставити 300 номерів. З них - 200 можна побачити і зараз. Художній керівник ансамблю Олена Щербакова була солісткою ще при Мойсеєвого. Пам'ятає, як дали прізвисько коханому балетмейстеру.
"Він ніколи не хвалив, але завжди довіряв і любив. Його позаочі завжди називали "господарем" - йде господар, і звичайно, ми всі стояли по стійці струнко ",
- згадує Олена Щербакова.
Прізвисько вийшло за межі колективу і стало звучати, як "господар танцю" - ось його особистий стілець з кабінету і бере, який він практично не знімав. П'ять залів експозиції розповідають, показують, кружляють у танці і запрошують в гримерку, де стоять чудо-дзеркала.
Потрапити в ансамбль Моїсеєва практично неможливо - дуже жорсткий відбір. Але тут, на цій виставці можна переступити кілька років школи і відразу стати солістами відомого на весь світ колективу.
Анна Галинська, Новини культури