До сусідів за мистецтвом. Топ-7 виставок Гельсінкі 2019 року

Новий музейний рік в Фінляндії обіцяє різне: підземний Amos Rex занурить глядача в сюрреалістичний світ Рене Магрітта, «Атенеум» побешкетувати зі світовими шедеврами і звернеться до абстракцій, а сучасне мистецтво знову буде дивувати своєю прямотою і фантазією. Новий музейний рік в Фінляндії обіцяє різне: підземний Amos Rex занурить глядача в сюрреалістичний світ Рене Магрітта, «Атенеум» побешкетувати зі світовими шедеврами і звернеться до абстракцій, а сучасне мистецтво знову буде дивувати своєю прямотою і фантазією

Рене Магрітт «Лампа філософа» (1936), фото надано Amos Rex

1. «Лінія життя» Рене Магрітта (Amos Rex, 8.02.2019 - 19.05.2019)

Відкрився в серпні 2018 року музей Amos Rex, в який досі шикуються черги, готує першу в Фінляндії виставку робіт Рене Магрітта. На експозиції буде представлено близько ста робіт бельгійського сюрреаліста з приватних колекцій. У їх числі - «Лампа філософа» (La Lampe philosophique, 1936), «Великий століття» (Le Grand Si? Cle, 1954) і «Слухаю кімната» (La Chambre d '? Coute, 1958). Найзнаменитішого полотна - «Син людський» - на жаль, не буде, визнаються в музеї, зате експозицію пожвавлять з допомогою проекцій робіт Магрітта різних періодів його життя. Організатори обіцяють задіяти і кінотеатр Bio Rex, що сусідить з новим музеєм.

* Подивитися захоплюючу виставку японського творчого колективу teamLab, яка стала першою в Amos Rex, можна встигнути до 6 січня. Після цього музей на місяць закриється на доопрацювання і буде готуватися до монтажу виставки Магрітта.

2. Франтішек Купка ( «Атенеум», 22.02.2019 - 19.05.2019)

Новий сезон в художньому музеї «Атенеум» відкриває перша для Фінляндії велика виставка піонера абстрактного мистецтва Франтішека Купки. Через ретроспективу робіт Купки, який довгий час працював в Парижі, можна простежити багатоступінчасті зміни в історії західного мистецтва - від традиційних портретів в реалізмі до абстрактного виразу. Серед полотен, написаних ним протягом семи десятиліть (з 1890-х по 1960-і), є символічні твори, ілюстрації для анархістських газет, роботи на тему футуризму і романтики машин, а також математично точні просторові колірні композиції, для створення яких художник використовував теорію кольору Ньютона і теорію музики. Експозиція приїде в Гельсінкі після Чеського національного музею і паризького Гран-Пале.

«Франтішек Купка можна зіставити з Василем Кандинским - обидва починали працювати в символізмі, - каже директор музею« Атенеум »Тімо Хуски. - Купка не знають так добре, як інших абстракціоністів, оскільки у нього не було своєї галереї, а популярність він придбав лише після виставки в паризькому Гран-Пале ».


Ролик до виставки в Парижі. джерело: Youtube.com.

3. Studio Drift (Amos Rex, 6.03.2019 - 19.05.2019)

Після класичного мистецтва Amos Rex знову має намір дивувати. Гельсінкі побачить твори від голландського дуету Studio Drift, який працює на стику дизайну, візуального мистецтва та технологій. «Роботи Лоннеке Гордійн і Ральфа Наута поєднують в собі світло і рух, і вони знаходять гарні, захоплюючі способи поставити під сумнів закони, що керують людством, технологіями і природою», - кажуть організатори виставки.

На виставці в Фінляндії можна буде, наприклад, побачити бетонний блок, який ширяє в повітрі .

4. «Культові шедеври» ( «Атенеум», 18.10.2019 - 26.01.2020)

У жовтні «Атенеум» представить інтерпретації найвідоміших європейських шедеврів від сучасних художників з Ірландії, Англії, Фінляндії. За відправну точку експозиції стало роздум над народженням найвідоміших художніх музеїв Європи в 19-м столітті і то, як з їх допомогою культовим робилося одне окреме твір: «Мона Ліза» - в Луврі, «Сикстинська Мадонна» - в Галереї старих майстрів у Дрездені або «Нічний дозор» в художньому музеї Нідерландів Rijksmuseum. Легкої рукою сучасних художників на одному полотні з'являються два Адама і дві Єви, а тициановской «Явлення Христа Марії Магдалині» перетворюється в автопортрет.

5. «Красуні Ренесансу» (Музей Синебрюхова, 26.09.2019 - 05.01.2020)

Вперше в Фінляндії виставлять роботи німецького майстра епохи Ренесансу Лукаса Кранаха-старшого. Експозиція буквально зібрана з усієї Європи - загадкові і чуттєві жіночі портрети привезуть з музеїв Берліна, Кобурга, Копенгагена, Стокгольма, Праги та ін. З-під пера Кранаха, який тяжів до античних сюжетів, вийшло чимало жіночих портретів, що і стало об'єднуючою ідеєю виставки музею Синебрюхова. Експонуватися будуть близько 20 картин, ведучими стануть «Лукреція» (1530) і «Портрет молодої жінки» (1525).

«У роботах, заснованих на міфології, одяг - лише рамка для оголеного тіла. Часто на жінці можуть бути гарні прикраси або просвічує одяг. Такі роботи у нього активно замовляли, і вони надихають художників донині. На виставці, наприклад, буде представлена ​​робота Кранаха, яка надихнула Пабло Пікассо », - розповідає куратор виставки Кирси Ескелінен.

6. Рік «Будь ласка» ( «Кіасма», 2019)

Музей сучасного мистецтва «Кіасма» обіцяє в 2019 році показати ще більше нових художників, яким варто придивитися. Програма «Кіасма» буде побудована навколо теми правильного життя.

Найяскравішою інсталяцією року стане, мабуть, масштабна робота Nervescape 8 ісландської художниці Храфнхільдур Арнардоттір (Shoplifter), яка в якості матеріалу використовують ... кольорові штучні волосся. Вона буде виставлена ​​в головному залі музею з 8 лютого по 15 вересня і одночасно буде виконувати роль декорації до різних подій, які там пройдуть.

Навесні відкриється перша персональна виставка фотографа з Фінлянії Ійю Сусірайя, чиї автопортрети з неабиякою часткою самоіронії, граничної чесності і своєрідного чорного гумору викликають змішані почуття вже далеко за межами її рідної країни. Сусірая робить себе об'єктом дослідження в побутових ситуаціях, доводячи їх до абсурду. Її знімки і відео роботи покликані змусити задуматися про жіночність, сексуальність, критерії краси і самоприйняття жінок.

Ще один художник з Ісландії, майстер перформансу і музикант Рагнар Кьяртанссон, привезе в Гельсінкі свою імерсивні інсталяцію The Visitors ( «Гості»), названу на честь останнього альбому поп-групи ABBA. З дев'яти екранів в різних локаціях будинку співають і грають друзі художника, відтворюючи атмосферу 1970 - 1980-х, і кілька окремих кліпів зливаються в єдине ціле. Поглянути на роботу можна буде c 11.10.2019 по 2.02.2020. До слова, Рагнар виступав і в Петербурзі - чотири роки тому в рамках «Маніфести» він влаштував свій перформанс «Горе переможе щастя» на Вітебськом вокзалі.

7. «Таємна Всесвіт» (Музей дизайну, весна - літо)

На головній весняно-літній виставці Музею Дизайну буде представлена ​​дивовижна продукція фінської дизайн-студії Company за останні десять років. З 2007 року дизайнер японського походження Ааму Сонг і Йохан Олін подорожували по всьому світу і шукали натхнення в фольклорі, вчилися у місцевих традиційній майстерності в Японії, Росії і Мексиці. В результаті поїздок разом з майстрами були створені предмети мистецтва, одяг, аксесуари і меблі. Так, наприклад, Росія надихнула дует на створення дизайнерських табуреток з дерев'яних іграшок, сумок з жостовські підносів і ведмежих валянок.

На виставці покажуть весь художній процес колаборації Сонг і Оліна від подорожей до історій місцевих ремісників, від листування до перетворення задуму в кінцевий продукт.

Яна Пруссакова, «Фонтанка.ру»

Le Grand Si?
La Chambre d '?