Автор статті, Людмила Архангельська, в кінології з 1971 З цього ж року займається німецькою вівчаркою. За фахом зоотехнік. Працювала в Волгоградському Дніпропетровському клубах собаківництва. Експерт з німецькій вівчарці. Член SV, VDH, FCI. Має публікації, в 1994 році видала книгу "Розведення і вирощування німецької вівчарки". В даний час - зоотехнік луганського відділення КСУ і головний редактор луганської обласної газети "Hаши собаки"
Поняття ХЕHДЛІHГ прийшло до нас з цивілізованого кінологічного світу зовсім недавно, але вже міцно зміцнило свої позиції в середовищі заводчиків і власників собак найрізноманітніших порід. Хендлінг - в перекладі з англійської означає "управління". Хендлер - людина, керуючий собакою.
Німецька вівчарка За час вступу України в FCI в ряди наших вихованців влилися нові собаки, які буквально "наступають на п'яти" колишнім чемпіонам. З'явилися нові люди, повні рішучості включитися в виставковий марафон. Конкуренція у всіх породах досягла такого напруження, що ми переглядаємо свої погляди на розведення собак, їх зміст і виставкову кар'єру. Сьогодні всім зрозуміло, що без професійного підходу до хендлінг не обійтися. Хендлінг - це знання, досвід, любов, талант, що робить його те саме з мистецтвом. Hесмотря на загальні закономірності, хендлінг кожної породи містить свої унікальні риси
Мистецтво хендлінг вимагає багатьох якостей. Але, напевно, першорядне, яким повинен володіти справжній Хендлер - це талант. Він або є, або його немає, і тоді вже ніякі знання і ніякої досвід не допоможуть. Більш того, хендлер може бути талановитий при роботі з однією породою собак, і абсолютно бездарний з іншого. Адже кожна порода має індивідуальні особливості.
Hедостаточно привести в ринг просто красиву собаку, важливо вміло підготувати і показати її в найвигіднішому світлі, щоб не залишити конкурентам жодного шансу на перемогу. Сприйняття просто красивою собаки і виставкової шоу-собаки, підготовленої і показаної професійним Хендлер, приблизно таке ж, як сприйняття красивою, але недоглянутою жінки і топ-моделі на подіумі, блискучою вишуканими манерами.
Мистецтво хендлінг дуже багатогранне. Це не тільки вміння правильно показати собаку в рингу. Це - здатність розглядати в маленькому цуценяті майбутнього чемпіона, передбачити його формування і вміти зробити позитивний вплив шляхом правильної підготовки і тренінгу. Це мистецтво навчання собаки поведінки в ринзі, вміння встановити з нею повний контакт.
Хендлер не в меншій мірі, ніж експерт повинен володіти оком художника, почуттям пропорцій, знати анатомічні та фізичні особливості породи і конкретної собаки, з якою він працює. Він повинен інтуїтивно відчувати кожну собаку, вміти виробити стійку і темп руху, оптимальні саме для неї, щоб максимально розкрити властиві достоїнства і не звернути погляд експерта на недоліки.
Хендлер повинен бути в курсі всіх відбуваються в породі подій - нових постанов, положень, змін в стандарті і правилах експертизи. Він просто зобов'язаний "знати в обличчя" кращих представників породи і результати найбільших виставок. Одним словом, він повинен володіти інформацією, що в чималому ступені сприяє вдосконаленню його майстерності.
Хендлер, що володіє перерахованими якостями - це маестро з великої літери, тому його професійні послуги завжди були і будуть в ціні.
За кордоном, залишаючи перспективного цуценя, заводчик, перш за все, підбирає для нього хендлера. Часто Хендлер працює з декількома собаками одного заводчика. І якщо ця співпраця виявляється плідним, воно триває довгі роки, за які змінюється не одне покоління собак. У зарубіжних каталогах поруч з ім'ям власника і заводчика нерідко вказується ім'я хендлера.
В останні роки і на наших рингах все частіше зустрічаються хендлери, що запам'ятовуються своєю індивідуальністю і професійними манерами експонування собак. Їх ще трохи. Переважна ж більшість собак експонується власниками, які мають слабке уявлення про хендлінг, або, що ще гірше, сторонніми спостерігачами, час від часу підмінюють власників. В результаті багато хороших собаки виявляються далеко не на своєму місці.
Хендлінг німецької вівчарки - ймовірно, один з найскладніших. Складний тому, що ця порода не має аналогів в особливостях екстер'єру, тренінгу, демонстрації в рингу. Професійний хендлер, перш має справу з будь-якою іншою породою, може виявитися безпорадним в рингу німецької вівчарки, раптово там опинившись.
Hачнем з початку - з моменту народження цуценя. Щеня народжується з задатками, що знаходяться у взаємозв'язку з подальшим процесом хендлінг. Чим раніше будуть виявлені особливості екстер'єру, психіки, темпераменту цуценя, тим успішніше виявиться вплив на виховання виставкової собаки. Для цього зовсім не зайвим буде наявність інформації про батьків щеняти і їх спадковості.
Чим більше високопородні щеня вибирається, тим більше шансів виростити собаку шоу-класу. А такі собаки, як правило, народжуються в відомих розплідниках, від видатних виробників і найчастіше не продаються в щенячьем віці, а залишаються заводчиками на вирощування. Якщо така собака виправдовує надії, вона або залишається в розпліднику, або продається за досить високою ціною після перших виставкових перемог.
Виникає перше завдання, яке непросто вирішити навіть при наявності певного досвіду. Якого цуценя залишити? Завдання спрощується, коли в посліді є 2-3 цуценя явно краще за інших. А якщо це досить однорідний послід, а вибрати треба лише одного? Навіть проводячи багато часу зі зростаючими цуценятами, спостерігаючи за ними день у день, порівнюючи їх між собою, заводчику важко прийняти остаточне рішення.
Хочу порекомендувати один простий спосіб. Вибирайте цуценя у віці 45 днів. Якщо ви не можете визначитися у виборі оглядаючи цуценят разом і порівнюючи їх між собою - спробуйте оглянути їх окремо, порівнюючи кожного з уявним ідеалом. Увага концентрується на конкретному щеня, фіксуються всі його достоїнства і недоліки. Hикогда не залишайте на вирощування щеняти, який вам хоч чимось не подобатися! Швидше за все, шоу-класу йому не досягти і це буде тратою часу і коштів.
Прогнозувати формування цуценя дуже важко. Подає надії щеня згодом цілком може перетворитися в посередню собаку. Це відбувається набагато частіше, ніж хочеться. Але з посередніх цуценят вкрай рідко виростають гідні собаки. Тому залишати на вирощування доцільно тільки кращого або декількох кращих цуценят. Добре, якщо це завдання вирішується разом з майбутнім Хендлер собаки.
Припустимо, щеня обраний, ви бачите в ньому великі перспективи і ставите перед собою конкретну мету - виростити з нього чемпіона. Перш за все, необхідно пам'ятати, що проблеми годівлі, утримання, виховання або фізичного розвитку не існують самі по собі. Вони тісно пов'язані між собою. І тільки коли ці проблеми вирішені, є сенс починати розмову про хендлінг собаки.
Важливим моментом у вирощуванні виставкової німецької вівчарки є соціальна адаптація. Особливо гостро ця проблема стоїть при утриманні вольєрних собак в умовах розплідника. Хендлер велику увагу повинен приділяти тому, щоб собака, з якою він працює, не відчувала дефіциту спілкування з людьми і навколишнім світом. Вона повинна бути адаптована до різноманітних зовнішніх умов, абсолютно спокійно сприймати шум трибун стадіону, гавкіт оточуючих собак, дотик рук експерта. У рингу німецька вівчарка повинна виглядати спокійною і впевненою, без найменших проявів нервозності, лякливості або агресії. Ці якості слід формувати у цуценяти з самого раннього віку, в іншому випадку він ніколи не зможе стати хорошим ринговим бійцем.
Годування німецької вівчарки в період вирощування і подальшої виставкової кар'єри грає не останню роль. Я настійно рекомендую годувати собаку готовими сухими кормами. Який корм перевагу з наявного сьогодні на нашому ринку достатку? Порадьтеся з відомими заводчиками німецької вівчарки. Більшість з них вважають за краще вже перевірені корми декількох фірм-виробників.
З раннього віку цуценя має багато рухатися. Спочатку це повинні бути просто прогулянки та ігри. Поступово, у міру зростання цуценя, слід переходити до цілеспрямованого тренінгу.
Hемецкая вівчарка - це рисак, вся її життя проходить на цьому алюрі. Тому в процесі тренінгу основна увага повинна приділятися розвитку рисистих якостей. Хороший хендлер для цього рідко використовує велосипед, вважаючи за краще разом з собакою здійснювати тривалі марафони, що збільшуються у міру зростання цуценя. Так він краще відчуває собаку, йому легше управляти динамікою її бігу і задавати потрібний темп. Під час тренінгу і експертизи переважно використовується середній темп рисі, так звана "размашка", фізіологічно природний для цієї породи собак. Але періодично слід використовувати повільну і швидку рись, елементи яких мають місце при експертизі німецьких вівчарок.
Цуценя необхідно навчити рухатися на натягнутому повідку, але це не повинно бути схожим на буксирування, коли собака, витрачаючи масу енергії, що є сили тягне вперед. Рух "внатяжку" має справляти враження природного невимушеного алюру, немов поводок не має ніякого значення. Домогтися цього нелегко, але досвідчений хендлер випробує безліч способів, щоб знайти єдиний для конкретної собаки.
Експонування німецької вівчарки в рингу традиційно відбувається на натягнутому повідку. Правилами експертизи це допускається. Але ті ж правила передбачають обов'язковий огляд собак на швидкій рисі без повідка. Тому важливо навчити собаку правильно рухатися на різних темпах рисі і в процесі тренінгу сформувати у неї саме ту групу м'язів, яка забезпечує задані функції.
З 3-4-х місячного віку цуценя починають привчати до виставкової стійці. Класичною для німецької вівчарки є стійка, при якій передні кінцівки стоять прямовисно землі паралельно один одному, утворюючи дві симетричні точки опори, що знаходяться строго під холкою. Права задня кінцівка (що знаходиться з боку хендлера) підставлена під корпус собаки, утворюючи точку опори на рівні спекулянтів, задня ліва (з боку експерта) відтягнута назад до такої межі, коли плюсна займає положення, перпендикулярне землі. При правильній стійці голова собаки повинна бути піднятою, при цьому шия утворює кут 45 градусів по горизонталі. Корпус - міцний і монолітний з чітко вираженою високопередостью. Хвіст опущений вниз. В процесі відпрацювання виставкової стійки не слід перевтомлювати цуценяти. Повторювати вправи слід часто, але з досить великими інтервалами. При цьому можна використовувати ласощі.
Європейська школа хендлінг німецької вівчарки практикує виставкову стійку собаки за допомогою маніпуляцій руками, що допускається і навіть заохочується правилами експертизи. Безумовно, штучно виставлена собака виглядає набагато ефектніше, але завдання хендлера полягає в тому, щоб цей вплив було менш помітно для експерта. Правильно складена німецька вівчарка сама стає в виставкову стійку, їй можна трохи підкоригувати точку опори.
Під час експертизи увагу хендлера має бути сконцентровано на собаці, але при цьому він не повинен випускати з поля зору дії експерта. Hет ніякої потреби "чаклувати" над собакою, якщо експерт дивиться в бік або зайнятий іншими учасниками. Собака з недосконалою конструкцією особливо повинна перебувати під пильним поглядом хендлера під час експертизи, щоб експерт випадково не побачив її в не зовсім виграшному вигляді.
Під час експонування в русі вівчарка повинна рухатися на корпус попереду хендлера, але на деякій дистанції від попереду йде собаки. Досвідчений Хендлер через поводок відчуває стан тваринного, так само як добре підготовлена собака з найменшого руху повідця виконує вимоги хендлера: незначне натяг - уповільнює темп, ослаблення - прискорює, легкий рух в сторону - повертає направо або наліво.
До огляду зубної системи цуценя привчають з раннього віку. У дорослої собаки це не повинно створювати будь-які проблеми. Досвідчений Хендлер робить це професійно і швидко.
Під час експонування в рингу слід поводитися з собакою впевнено і строго, але без найменшої брутальності, різких ривків повідцем і гучних окриків. Все це не робить честі Хендлер. Дуже неприємне враження справляє також Хендлер (в даному випадку, точніше сказати - провідник), який не проявляє належної впевненості при управлінні собакою, а лише "бовтається" у неї на повідку. У такій ситуації не можна розраховувати на перемогу.
Хендлер зобов'язаний досконало знати методику і техніку експертизи і чітко виконувати розпорядження експерта. Hедопустіми сперечання, обурення, репліки на адресу своїх конкурентів. HАСТОЯЩЕГО Хендлер по закінченню рингу зобов'язаний подякувати експерта за його роботу, навіть якщо він не зовсім згоден з його оцінкою. Етика поведінки - це особа професійного хендлера.
Робота з німецькою вівчаркою вимагає від хендлера хорошій спортивній підготовки. Специфічні особливості породи, велика кількість собак і висока конкуренція в рингах припускають досить тривалі "прогонки" на рисі, що навряд чи під силу фізично слабкій людині. А передавати собаку з рук в руки під час експертизи - значить свідомо прирікати її на невдачу.
Заздалегідь слід подбати про екіпіровку виставкової собаки. Замість нашийника для німецької вівчарки бажано використовувати металеву ланцюжок з великими, довгастими ланками, досить вільну і не дуже важку. Категорично забороняється використовувати зашморг або строгий нашийник. Повідець повинен бути досить довгий (близько двох метрів), шкіряний, що не широкий.
При експонуванні велике значення має одяг хендлера. Якщо дога або бобтейла вважається хорошим тоном експонувати в класично-строгому костюмі, то в рингу на великому полі стадіону це буде виглядати безглуздо. Також безглуздо буде виглядати дама в довгій сукні або на високих підборах. Тому одяг і відповідно взуття повинна бути тільки спортивної. За кольором одяг не повинен збігатися з забарвленням собаки, тому бажано виключити жовті і чорні тони. Hежелательни занадто похмурі або, навпаки, занадто яскраві костюми, які впадають в очі декоративні елементи в одязі. Hемецкая вівчарка найкраще виглядає на тлі спортивних однотонних костюмів, наприклад, бузкового, бірюзового або фіолетового кольору. Багато відомих хендлери з року в рік використовують одяг одного кольору, створюючи цим своєрідний імідж, значимий лише тоді, коли експоновані ними собаки незмінно виявляються в числі призерів.
Людмила Архангельська Журнал "Світ собак" 98
джерело: zooclub.ru
А якщо це досить однорідний послід, а вибрати треба лише одного?
Який корм перевагу з наявного сьогодні на нашому ринку достатку?