Докладна інформація про країни навчання: Великобританія

Територія - 245 тис. Кв. км
Населення - 60,8 млн чол.
Столиця - Лондон (близько 7,6 млн чол.)
Мова англійська
Валюта - фунт стерлінгів (GBP)
Великобританії має репутацію країни з безперечним освітою. І вона цілком виправдана. Почати з того, що саме тут зародилася багатоступенева освітня модель, нині стрімко розповсюджується по всьому світу і по праву іменується британської. Дипломи і ступеня, отримані в Великобританії, викликають безсумнівний довіру з боку роботодавців у всьому світі, служачи свого роду «знаком якості» підготовленого тут фахівця. Це країна з багатими історичними традиціями, але в той же час відкрита до інновацій. Сьогодні вона займає 6-е місце в світі за рівнем ВВП. У країні, де проживає 1% населення Землі, публікується 8% всіх наукових робіт. Понад 100 нобелівських премій - такий підсумок діяльності британських вчених, визнаний світовою науковою спільнотою. Особливо активно в останні роки розвиваються молекулярна біологія, нанотехнології, молекулярна електроніка і мультимодальні комунікації - області знання, які мають відігравати визначальну роль у розвитку людської цивілізації в новому тисячолітті. Поряд з цими передовими напрямками розвитку тут як і раніше високі стандарти класичної освіти в таких областях, як філософія, історія, література та інші гуманітарні науки. Широкою популярністю в світі користується британське економічне і фінансове освіту.
Заголовки статей по країні: Особливості системи вищої освіти

У систему вищих навчальних закладів Великобританії входять класичні університети, університетські коледжі (University Colleges), політехнічні інститути (Polytechnics) і коледжі вищої освіти (Colleges of Higher Education).

Всього їх налічується більше 180, причому левова частка (102) припадає на університети, більшість з яких - державні. Залишаючи на розсуд вузу формування освітньої політики, держава бере на себе контроль над якістю викладання. Одним з його інструментів є регулярне вивчення його відповідності високим стандартам освіти, що проводиться в рамках дослідження Research Assessment Exercise (RAE). Крім того, британські вузи працюють під наглядом Управління із забезпечення якості в освітній сфері (Quality Assurance Agency, QAA), яке стежить за виконанням всіх вимог, що пред'являються і стимулює вузи до постійного вдосконалення пропонованих ними програм. Звіти QAA публікуються на сайті цієї організації і охоплюють курси навчання, що проводяться британськими вузами як у Великобританії, так і за кордоном.

Згідно багатоступінчастої моделі, вищу освіту поділяється на два етапи: бакалаврат (Degree courses або Undergraduate courses) і магістратуру (Postgraduate studies). В Англії, Уельсі та Північній Ірландії типові трирічні програми бакалаврату, для Шотландії більш характерні чотирирічні. Після закінчення курсу випускнику присвоюється ступінь Bachelor's Degree (вона ж First Degree). Серед студентів бакалаврських програм приблизно 10% - іноземці.

Тривалість навчання в магістратурі зазвичай становить 1 рік - на відміну від двугодічних програм інших англомовних країн. Частка іноземців серед майбутніх магістрів набагато вище, ніж на програмах бакалаврату, і нерідко досягає 45% загальної кількості студентів.

Вінчає піраміду вищої освіти система докторантури. Для того щоб удостоїтися ступеня PhD (Philosophy Doctor) в тій чи іншій області знання, необхідно пройти навчання на трирічної програми і захистити дисертацію.

Вступ до вузів Великобританії на програму бакалаврату строго централізовано. Процедуру прийому здійснює спеціальна служба Universities and Colleges Admission Service (UCAS). Кожен абітурієнт має право направити анкету-заяву (application form) відразу в шість навчальних закладів. Починаючи з 2006 р UCAS повністю перейшов на електронну форму подачі заяв. Офіційно розгляд заявок триває до червня, але для надійності краще відправити її до середини грудня. Якщо відразу кілька університетів дадуть згодою, студенту слід вирішити, на якому з них він зупинить вибір і до липня повідомити про своє рішення. Система служби UCAS дозволяє подати заяву на кілька курсів відразу (але не більше 6). Нарешті, в серпні приходить остаточне підтвердження про зарахування на перший курс. Заяви на зарахування на вечірню / заочну / змішану форму навчання за програмами університетського циклу службою UCAS не приймаються, тому для подачі заяви Вам необхідно буде зв'язатися з відповідним навчальним закладом.

Підставою для зарахування на перший курс британського університету є сертифікат про повну загальну середню освіту A-level або міжнародний сертифікат International Baccalaureate (IB). Випускник російської школи може отримати A-level, відучившись протягом 2 років у приватній школі-пансіоні за програмою Sixth Form, відповідної 12-му і 13-му класах британської школи. Бали, отримані на випускних іспитах з профільних дисциплін, і стануть його пропуском на відповідний факультет університету.

Програма IB розрахована на 12 років навчання. Важливо відзначити, що школи, які працюють в її рамках, діють у багатьох країнах світу. Є вони і в Москві. Абітурієнту, закінчив повний курс IB і бажає вступити в британський університет, не треба проходити ніяких додаткових тестів; досить відправити пакет своїх документів із зазначенням підсумкової суми балів за результатами випускних іспитів до обраного вузу (або кілька вузів) і дочекатися рішення приймальної комісії. Чим вище загальний бал, тим більше шансів домогтися зарахування до престижного університету.

Ще один шлях - підготовча програма Foundation. Подібні програми створені при багатьох університетах і успішно готують зарубіжних абітурієнтів до вступу.

Є й більш універсальні програми Foundation, що діють при міжнародних коледжах. Наприклад, відомий Bellerbys College, який має відділення в Лондоні, Оксфорді, Кембриджі і Брайтоні, видає своїм випускникам сертифікат, що визнається 50 університетами Великобританії.

У Шотландії великою популярністю серед іноземних студентів користується централізована система Scottish International Foundation Programme, створена на базі Університету Глазго.

Незалежно від типу навчального закладу програма підготовки до університету включає вдосконалення англійської мови (якщо на «вході» абітурієнти показують результати 5,0-5,5 бала за шкалою IELTS (International English Language Testing System), то на «виході», після року навчання за програмою Foundation, цей показник збільшується до 6,5-7,0 балів, що вважається достатнім для вступу); повторення і систематизацію шкільних знань, а також вивчення деяких нових дисциплін (бізнес, менеджмент, математична статистика, філософія та інших) і освоєння академічних навичок (вміння конспектувати лекції, писати есе, складати усні доповіді, готувати і захищати реферати і т. д.) .

Ви також можете отримати британський диплом, пройшовши курс навчання неповної форми, курс дистанційного навчання або програму на базі електронного навчання. В основі таких програм лежать пакети навчальних матеріалів, які вивчає студент, або онлайн-технології.

Вищі навчальні заклади

Університетські коледжі відрізняються від університетів практично тільки своїми розмірами. Як правило, це навчальні заклади з обмеженою кількістю факультетів і невеликим числом студентів. Разом з тим в університетських коледжах нерідко є сильні наукові центри, а їхні дипломи цінуються дуже високо.

Політехнічні інститути, як і випливає з їх назви, акцентують сили на викладанні технічних спеціальностей. В даний час спостерігається тенденція стирання граней між «Політех» і традиційними університетами: якість викладання в перших поступово зростає, дотягуючись до других. Ряд «політехів» вже отримав статус університету (їх називають «новітніми»).

Коледжі вищої освіти є спеціалізовані навчальні заклади, провідні підготовку кадрів в рамках програм бакалаврату. Найчастіше вони працюють по одному якомусь напрямку - є педагогічні, музичні, театральні коледжі, коледжі живопису і дизайну.

Але, звичайно, головне багатство освітньої системи Великобританії становлять її університети. Їх в залежності від дати їх підстави, прийнято ділити на три умовні категорії. Перші з них, сьогодні знамениті на весь світ Оксфорд і Кембридж, з'явилися в далекому Середньовіччі - в 1096 і 1209 рр. відповідно. До числа таких же «старих» належать шотландські університети в Сент-Ендрюс, Глазго, Абердіні і Единбурзі. Вони користуються найбільшим престижем в країні і за її межами і найбільш суворо ставляться до відбору абітурієнтів.

До другої групи належать т. Н. будинки з червоної університети, що з'явилися в XIX в. в Лондоні, Манчестері, Ліверпулі, Брістолі, Редінгу і інших містах в пору розквіту промислової революції. Їх будували з цегли, ніж та заслужили своє прізвисько. Вже тоді вони робили ставку на переважне розвиток передових для того часу технологій. Накопичивши за більш ніж столітню історію досвід, вони зберігають цей імпульс і понині. Багато з «краснокирпичних» університетів сьогодні - лідери британських рейтингів вищої освіти.

Нарешті, до третьої категорії відносять «скляні» університети, засновані в ХХ ст., Головним чином - після закінчення Другої світової війни, коли будівлі будували зі скла і бетону. Такі університети діють в Ноттінгемі, Сассексі, Ворвіку, Кенті, Кілі, Ексетері, Ессексі. Серед них також є вузи зі світовою репутацією, наприклад університет Уорвіка (University of Warwick), з року в рік впевнено займає верхні рядки рейтингів.

Як свідчить статистика, іноземні студенти переважно вибирають в Великобританії такі напрями навчання, як бізнес та економіка, менеджмент, інформаційні технології, інженерні спеціальності, дизайн і фінанси.

Як і в інших країнах (американська Ліга плюща, австралійська "Група восьми"), у Великобританії існує об'єднання університетів, в яке входять вузи, особливо помітно проявили себе в області наукових досліджень. Воно називається Russell Group і включає 20 університетів. При цьому на частку об'єднання припадає понад 55% привласнюються докторських ступенів і більше 65% грантів на наукові дослідження. У цьому почесному списку - все ті ж Оксфорд і Кембридж, Лондонський університетський коледж, Лондонська школа економіки і політичних наук, а також столичний King's College London, університети Единбурга та Глазго, Бірмінгема, Лідса, Ліверпуля, Манчестера, Уорвіка і ін.

Вартість навчання та проживання

Розмір вартості навчання у ВНЗ Великої Британії залежить від імені і престижу університету, а також від конкретної спеціальності. Гуманітарні напрямки вважаються кілька менш дорогими, ніж інженерні та природничі. Так, за навчання на програмі бакалаврату по одній з гуманітарних спеціальностей обійдеться в 7,5-15 тис. GBP на рік, з технічної - від 10 до 15 тис. GBP. Найдорожчі факультети, як і всюди в світі, - медичні; тут річний курс коштує 18-25 тис. GBP. Наприклад, для досить престижного Університету Лідса ці цифри становлять Ј9700, Ј12 600 і Ј23 500 відповідно.

Ширшу «вилку» представляє вартість навчання на післядипломних програмах. Отримати ступінь магістра в Великобританії можна за суму від 6,5 до 18 тис. GBP (нагадуємо, що магістерські програми найчастіше розраховані на 1 рік занять, так що цю цифру можна вважати остаточною).

В університетах з найгучнішими іменами до цих витрат додаються і додаткові. Так, студент Оксфорда або Кембриджа обов'язково вносить щорічний внесок в розмірі 3-5 тис. GBP за право бути прийнятим в той чи інший коледж.

Що стосується вартості проживання, то найбільш економічним варіантом буде розміщення в студентському гуртожитку, на що буде потрібно від 3 до 5,5 тис. GBP за академічний рік (10 місяців). Оренда квартири обійдеться дорожче, особливо в Лондоні і на південному сході країни: 80-100 GBP на тиждень (в північній частині острова, в Шотландії та Уельсі можна зняти скромну квартиру за 35-50 GBP на тиждень).

На харчування слід передбачити від 50-100 GBP на тиждень. На транспортні витрати - 50-100 GBP на місяць в залежності від міста. Ще 250-400 GBP доведеться витратити на придбання підручників.

Отримання стипендії для іноземців

Стипендій для зарубіжних учасників програм бакалаврату в Великобританії трохи. Їх розподілом займаються самі університети, висуваючи до претендентів в якості основного вимога показати відмінну успішність.

Набагато більше шансів отримати стипендію у студентів магістерських програм. Одна з найпопулярніших - стипендія «Чівнінг» (Chevening Scholarship Programme), щорічно присуджується на конкурсній основі Британською Радою. Фінансування програми «Чівнінг» забезпечує Міністерство закордонних справ Великобританії за підтримки провідних британських університетів. Розмір стипендії зазвичай дозволяє сплатити вартість навчання і проживання протягом року.

В якості здобувачів можуть виступати випускники російських вузів у віці до 35 років, які вільно володіють англійською мовою і навмисні отримати ступінь магістра в таких областях, як міжнародні відносини, ЗМІ, менеджмент, право, економіка (крім МВА), міське планування, телекомунікації, державне управління , охорону здоров'я і охорона навколишнього середовища. Серед обов'язкових вимог - відмінні або хороші оцінки в дипломі і як мінімум 2-річний досвід роботи за обраною спеціальністю.

Свої стипендіальні програми для студентів з Росії пропонують багато відомих університетів Великобританії. Наприклад, тільки Кембриджський університет пропонує наступний набір програм: BAT Cambridge Scholarships and Bursaries, Corpus Christi Research Scholarship, Kapitza Cambridge Scholarships, LMB Cambridge Scholarships, Shell Centenary Cambridge Scholarships, Shell Centenary Chevening Cambridge Scholarships, TNK / BP Kapitza Cambridge Scholarships, World Bank Cambridge Scholarships.

Наприклад, TNK / BP Kapitza Cambridge Scholarships адресована випускникам російських вузів - власникам диплома з відзнакою, які бажають навчатися в магістратурі Кембриджського університету. Перевага віддається тим, хто хоче вивчати менеджмент, право, природничі науки, математику. Головна вимога до претендентів - видатні академічні показники і виражені дослідницькі здібності.

Оксфордський університет теж регулярно виділяє ряд стипендій для іноземних студентів, в число яких входять і громадяни Росії. В основному вони також адресовані учасникам магістерських та докторських програм і розподіляються на конкурсній основі. В рамках програми Clarendon Bursaries щорічно виділяється близько 100 стипендій, в рамках Overseas Research Students Awards Scheme - близько 120. Стипендія дозволяє повністю або частково покрити вартість навчання в університеті.

Існують також стипендіальні програми окремих факультетів Оксфорда. Так, юридичний факультет щорічно виділяє для іноземних студентів, що надходять на магістерську програму, вісім стипендій (від 5 тис. До 7,5 тис. GBP).

Робота під час навчання

Протягом навчального року студентам-іноземцям дозволяється працювати 20 годин на тиждень; в період канікул можливе працевлаштування на повний робочий день. Це право надається тільки тим студентам, які проходять навчання за програмою тривалістю не менше року. Попередньо необхідно отримати дозвіл на роботу (work permit), за яким слід звертатися в місцеве відділення з працевлаштування (Job Centre).

Найбільш поширені види зайнятості, на які може розраховувати студент-іноземець, це робота в службах сервісу (кафе і ресторани швидкого обслуговування, магазини, бензоколонки), а також підробіток в сім'ях (прибирання квартир, вигул собак і т. П.). Оплата зазвичай становить 3,7-5 GBP за годину.

Отримання візи

Тому, хто вирушає в Сполучене королівство на термін більше 6 міс., Знадобиться довгострокова студентська віза. Для її отримання необхідно представити в посольство отримаєте лист-підтвердження зарахування студента до навчального закладу на конкретну програму. Програма повинна передбачати інтенсивність занять не менше 15 годин на тиждень. У листі також повинна бути проставлена ​​цифра, яка вказує на розмір вартості навчання.

Одночасно студенту необхідно документально довести, що він в змозі сплатити вказану суму і, крім того, має у своєму розпорядженні засобами для проживання на території Великобританії. Це може бути виписка з банківського рахунку (в тому числі батьків) або довідка про зарплату за останні кілька місяців. Термін дії закордонного паспорта повинен мати як мінімум піврічний «запас міцності». Знадобляться також копії документів про освіту і заповнена на сайті анкета.

координати посольства

Адреса: 121099 Москва, Смоленська наб., 10
Тел. (495) 956-7200
Факс (495) 956-7201
E-mail: [email protected]
http://ukinrussia.fco.gov.uk/en

координати консульства

Адреса: 19112 Санкт-Петербург,
пл. Пролетарської Диктатури, 5
Тел. (812) 320-3200
Факс (812) 320-3211
E-mail: [email protected]

Генеральне консульство Великобритании в Єкатерінбурзі

Адреси: 620075 Єкатеринбург, вул. Гоголя, 15а
Тел. (343) 379-4931
Факс (343) 359-2901
E-mail: [email protected]

Де дізнатися більше

Освіта в Великобритании
www.educationuk.org
www.educationuk.ru

Британська Рада
www.britishcouncil.org

Відділення в Росії
www.britishcouncil.ru

Освіта в Шотландії
http://www.educationukscotland.org

Британський візовий центр в Росії
http://www.ukvac-ru.com/

Вісник британських університетів
www.universitiesuk.ac.uk

UCAS
www.ucas.com

Список університетів і коледжів Великобританії
http://www.hero.ac.uk/uk/universities___colleges/hei_listing.cfm
http://www.hero.ac.uk/uk/reference_and_subject_resources/further_education/fe_colleges3786.cfm

Вища освіта у Великобритании
www.hero.ac.uk

База даних про освітні програми по містах
www.hotcourses.com

Університети Russell Group
www.russellgroup.ac.uk

стипендіальні програми
www.scholarship-search.org.uk

Стипендії Кембриджського університету
www.gates.scholarships.cam.ac.uk

Підтримка іноземних студентів
http://www.ukcosa.org.uk

Національний інформаційний центр визнання академічних кваліфікацій
http://www.naric.org.uk

Управління із забезпечення якості в освітній сфері
www.qaa.ac.uk