Населення - 10,4 млн чол.
Мова - чеська
Столиця - Прага (1,3 млн чол.)
Валюта - чеська крона (CZK)
Чеську Республіку відрізняють високий рівень освіченості населення та розвиненість системи вищої освіти. Тут знаходиться найстаріший вищий навчальний заклад Центральної Європи - Карлов університет (Univerzita Karlova v Praze), заснований імператором Священної Римської Імперії Карлом IV в 1348 р На даний момент на 10 млн осіб населення країни припадає понад 60 вищих навчальних закладів.
Заголовки статей по країні: Особливості системи вищої освіти
Всі чеські вузи пропонують програми, що ведуть до отримання ступенів бакалавра (bakalář або bakalář umĕni) і магістра (magistr). Бакалаврська програма підготовки має стандартний термін навчання 3-4 роки, магістерська - 2-3 роки. Існують також «продовжені» магістерські програми, які передбачають навчання відразу на ступінь магістра (в цілому 5-6 років). Терміни навчання залежать від спеціальності: отримання ступеня магістра з філології та праву вимагає п'яти років навчання, з інженерної справи - п'яти з половиною, з медицини - шести.
Випускникам магістерського навчання присвоюються звання: в області економіки, технічних наук і технологій, землеробства, лісництва та у військовій справі - інженер (inženýr або скорочено Ing.), В галузі архітектури - інженер-архітектор (Ing. Arch.), В галузі медицини - доктор медицини (Doktor mediciny або Medicinae Universae Doctor, MUDr), в області ветеринарного справи і гігієни - доктор ветеринарної медицини (VVDr), в області мистецтва - магістр мистецтва (MgA, від Magister Atrium), в інших областях - просто "магістр" ( Mgr).
Отримання наступної, докторського ступеня (Doktor) займає ще в середньому три роки. Ступінь доктора присвоюється тим, хто протягом трьох років вів самостійну науково-дослідну роботу за обраним напрямом, захистив дисертацію і здав держіспит. Багато програм цьому ступені мають на увазі можливість навчання англійською мовою.
Для вступу достатньо російського атестата, потрібно тільки подати документи і успішно скласти вступний іспит на чеською мовою (співбесіда та диктант). Папери від абітурієнта приймаються в його присутності, так що буде потрібно візит в країну. Вікові обмеження для іноземних абітурієнтів відсутні.
Державний контроль за стандартами освіти здійснює Міністерство у справах освіти, молоді та спорту. Уряд країни виділяє значні кошти на підвищення якості навчання в університетах країни.
Вищі навчальні закладиВ даний час в систему вищої освіти Чеської Республіки входять 62 вищих навчальних заклади, з яких 24 - державні, 4 спеціалізованих державних ВНЗ (три військових училища і поліцейська академія), а також 34 приватних навчальних закладів. До найбільш відомих належать Карлів університет у Празі, Університет ім. Ф. Палацького в Оломоуці і Університет ім. Т. Масарика в Брно. Всі вони є традиційними багатопрофільними вузами університетського типу, що мають факультети гуманітарних наук, природничих наук, теології і медицини.
За останні десять років кількість факультетів в цих вузах зросла з 70 до 120. В одній тільки Празі діє вісім державних вузів, в яких навчається близько 90 тис. Чоловік. У цілому близько 40% студентів здобувають освіту в Празі, більше 20% - в Брно, інші - в Остраві, Пардубіце, Плзень та ін.
Особливо цінується диплом найстарішого в Центральній Європі Карлова університету, де вчилися письменники Карел Чапек і Франц Кафка, викладав магістр Ян Гус. Згідно з конвенцією ЮНЕСКО, диплом цього університету має міжнародне визнання. Сьогодні це найбільший вуз Чехії: на його 17 факультетах навчається близько 40 тис. Студентів. В цілому пропонується близько 140 бакалаврських і магістерських програм, а також 23 докторські програми навчання.
Популярністю користується також Університет ім. Масарика в Брно (Masarykova univerzita v Brne), заснований в 1919 р першим президентом Чехословаччини Томасом Масариком. Отримати якісну економічну освіту можна в Університеті Пардубіце і Вищій школі економіки в Празі (Vysoká škola ekonomická v Praze, VŠE). Інженерні науки, математику, фізику добре викладають в Чеському технологічному університеті в Празі (České vysoké učení technické v Praze), в Університеті Південної Богемії і Технологічному університеті в Брно. Факультетами біології та хімії пишається Університет в Остраві. Є й приватні вузи, в тому числі що пропонують платне навчання за програмами інших країн. Наприклад, американський New York University in Prague або Міжнародний празький університет, «дочка» Північно-Західної академії держслужби (Санкт-Петербург). В останньому можна навчатися російською мовою з отриманням російського державного диплома.
Вартість навчання та проживанняЗ 1999 року в вищих навчальних закладах Чеської Республіки іноземців на чеською мовою навчають безкоштовно. Щоб скористатися цим привілеєм, потрібно лише успішно скласти іспит на володіння мовою і мати достатньо коштів на оплату проживання під час навчання.
Програми на англійській мові стоять 2-10 тис. Євро в рік. Наприклад, В Карловому університеті навчання на магістерських англомовних програмах обходиться в 2,5-9 тис. Євро, або 170-185 тис. CZK, в рік в залежності від дисципліни, що вивчається.
У недержавних вузах вартість навчання коливається від 800 євро в рік в провінційних технічних вузах до 9000 євро на рік в столичних вузах економічного, юридичного чи медичного профілю. Приблизний місячний бюджет з урахуванням усіх витрат становить 350-600 євро. Більшість чеських державних вузів має гуртожитку, їх дотує держава, що обумовлює відносно низькі ціни на проживання. Витрати на оренду кімнати в гуртожитку становлять 30-70 євро на місяць. Однак з візових вимог на проживання студенту з Росії потрібно мати не менше 34,8 тис. CZK (близько 1,1 тис. Євро) на місяць. Студентські пільги включають також 50% -ву знижку на проїзд в громадському транспорті.
Отримання стипендії для іноземцівГромадянина Росії, які не володіють чеською мовою, можуть претендувати на отримання стипендії уряду Чеської Республіки, що покриває вартість проходження спеціалізованого річного мовного курсу і подальшого навчання на ступінь магістра або доктора в чеському вузі. Розмір стипендії становить 9-9,5 тис. Крон щомісяця.
Заяви на надання стипендії на майбутній навчальний рік повинні подаватися разом з усіма необхідними документами в Федеральне агентство з освіти Міністерства освіти і науки РФ в Росії не пізніше грудня. Кожна заявка повинна включати наступний набір документів в двох примірниках: заяву (анкету) з фотографією, а також резюме (англійською або чеською мовою); підписану заяву про те, що заявник ознайомився з правилами надання стипендій уряду Чеської Республіки; завірену копію атестата про повну загальну середню освіту; академічну довідку з переліком вивчалися в школі предметів за кожен рік навчання і кількості аудиторних годин по кожному предмету (транскрипт); завірений переклад на чеську мову атестата і транскрипта.
У разі зарахування на магістерську програму потрібно також завірений переклад диплома про отримання ступеня бакалавра, включаючи додаток до нього з переліком прослуханих курсів та складених іспитів. При надходженні на програму навчання на здобуття ступеня доктора, відповідно, потрібні завірений переклад диплома про отримання ступеня магістра і додаток до нього; а також перелік наукових публікацій і резюме теми дослідження, яке кандидат хоче здійснити в рамках програми навчання, і короткий опис теми дисертації (3-5 сторінок на чеському або англійською мовою), два рекомендаційних листи від професорів тих навчальних закладів, де кандидат навчався; перекладена і завірена копія свідоцтва про народження кандидата; перекладена медична довідка про стан здоров'я кандидата.
Чи не розглядаються заяви на надання урядових стипендій для навчання в таких сферах, як мистецтво, архітектура і педагогіка. Іноземні студенти не зараховуються на програми докторської циклу з клінічної медицини (за винятком теоретичних досліджень).
Розмір стипендій на регулярній основі переглядається для приведення його у відповідність з рівнем інфляції. В даний час студенти, які навчаються за бакалаврськими або магістерськими програмами, отримують 9 тис. CZK, а по докторських - 9,5 тис. CZK. Стипендіати не платять за навчання і користуються безкоштовними медичними послугами. Проживання, харчування та транспортні витрати (за пільговим тарифом) оплачуються стипендіатами самостійно. Транспортні витрати стипендіатів на поїздки до Чехії і назад в Росію не оплачуються.
Ряд вузів надає свої стипендії. Зокрема, Вища школа економіки в Празі надає стипендію на навчання за програмою Central European Studies Program в розмірі 3,8 тис. Дол. На рік, що покриває значну частку витрат на навчання і проживання.
Робота під час навчанняСтудентський вид на проживання дає законне право працювати за наймом в встановлених законом часові рамки. Користуючись цим, багато студентів молодших курсів підробляють (на упаковці товару, вечірніми адміністраторами в готелях, в супермаркетах і т. Д). Можна знайти роботу з гнучким графіком або на півставки. Заробітна плата залежить від регіону країни.
Отримання візиДля оформлення студентської візи необхідно подати в посольство Чеської Республіки стандартний пакет документів, що включає анкету-заяву, закордонний паспорт, лист з навчального закладу з підтвердженням зарахування, оплати навчання і проживання, довідку МВС РФ про відсутність судимості та документи, що підтверджують платоспроможність. Всі документи повинні бути перекладені на чеську та завірені в посольстві Чеської Республіки.
координати посольства Адреса: 123056 Москва,
вул. Юліуса Фучика, 12/14
Тел. (495) 251-0544
Факс (495) 250-1523
E-mail: [email protected]
www.mfa.cz/moscow
Адреса: 193015 Санкт-Петербург, вул. Тверська, 5
Тел. (812) 271-0459
Факс (812) 271-4615
E-mail: [email protected]
www.mzv.cz/petersburg
Адреса: 620075 Єкатеринбург, вул. Гоголя, 15
Тел. (343) 379-4762
Факс (343) 379-4926
E-mail: [email protected]
www.mzv.cz/yekaterinburg
Центр вищої освіти
www.csvs.cz
Міністерство у справах освіти,
молоді та спорту
www.msmt.cz
Міністерство закордонних справ
Чеської Республіки
www.mzv.cz
Інститут мовної та професійної підготовки Карлова університету
www.ujop.cuni.cz