Населення - 32,8 млн чол.
Мова - польська
Столиця - Варшава
Валюта - польський злотий (PLN)
Польща має розвинену систему вищої освіти. Найстаріший університет країни - Uniwersytet Jagielloński в Кракові - заснований 1364 р
Заголовки статей по країні: Особливості системи вищої освіти
У систему вищої освіти Польщі входять університети та вищі навчальні заклади професійної освіти (państwowe wyxsźe szkoły zawodowe або prywatne wyxsże szkoły zawodowe).
Система ступенів складається з трьох ступенів. Спочатку після трьох або чотирьох років навчання отримують професійний диплом ліценціата (licencjat) або інженера (inźynier в області інженерних наук і технології, inżynier architekt в галузі архітектури). Другий ступінь веде до отримання ступеня магістра (magister) або еквівалентної кваліфікації - після закінчення або повного п'ятирічного курсу, або півтора-, дворічного курсу для ліценціатів або інженерів. Третій ступінь передбачає здобуття вченого ступеня доктора наук (doktor), яка може бути отримана двома способами: після докторантури (зазвичай три-чотири роки) або після захисту дисертації, заснованої на виконаному дослідженні. Претенденти на докторську ступінь повинні мати диплом магістра або його еквівалент.
Стандартна форма прийому на бакалаврські програми - вступні іспити. Абітурієнти з-за кордону при подачі заявки на вступ необхідно представити сертифікат, що підтверджує достатній рівень володіння польською мовою. Такий сертифікат може бути отриманий за результатами навчання на підготовчих курсах польської мови в містах Вроцлаві, Кракові, Лодзі, Любліні або Жешові або в Москві при Польському культурному центрі в Москві. Деякі магістерські програми викладаються англійською мовою.
Вищі навчальні закладиУ Польщі 95 державних і 320 приватних вищих навчальних закладів. Найбільшою популярністю користуються Варшавський університет ім. Штефана Вісцінского, Ягеллонський університет у Кракові, Університет Гданська.
Між університетами Польщі та Росії існують спільні програми наукових досліджень, студентських та наукових обмінів. Зокрема, Гданський Університет має такі угоди з МДІМВ, МГУ, Інститутом російської мови ім. А.С. Пушкіна, СПбГУ і Якутським університетом, Ягеллонський університет - з МГУ, РДГУ, Інститутом російської мови ім. А.С. Пушкіна, СПбГУ, Північним державним медичним університетом в Архангельську, Варшавський університет - з МДІМВ, МГУ, РУДН, Інститутом російської мови ім. А.С. Пушкіна і Ростовським університетом.
Вартість навчання та проживанняВартість навчання для іноземних студентів становить в середньому 2-5 тис. Євро на рік в залежності від університету та програми. Вартість проживання - 2-3 тис. Євро на рік в залежності від міста. Зокрема, проживання (не включаючи харчування) в Варшаві обходиться в 200-400 євро на місяць (700-1500 злотих).
Отримання стипендії для іноземцівВ рамках наукового співробітництва між Польщею та Росією пропонується ряд стипендій, орієнтованих в основному на аспірантів і молодих вчених.
Зокрема, пропонуються стипендії для молодих російських учених, що покривають навчання і проведення наукових досліджень і протягом одного академічного року (10 місяців) в різних університетах Польщі. Щорічно виділяється близько 15 таких стипендій.
Існує також стипендія ім. Королеви Ядвіги в Ягеллонському університеті, розрахована на науковців та дослідників. Вона покриває до 6 місяців наукової роботи. Розмір стипендії становить 1500 злотих (приблизно 400 євро) на місяць.
У тому ж університеті пропонується також стипендія ім. Йозефа Діетла. Вона розрахована на дослідників-медиків і покриває теж термін перебування (12 місяців).
Виділяються також стипендії на навчання на дворічних магістерських програмах в Варшавському університеті.
Крім того, стипендії можуть бути виділені для вивчення польської мови на літніх курсах для студентів російських університетів. Такі курси організовуються в Москві, Улан-Уде, Іркутську, Калінінграді, Брянську, Новосибірську, Санкт-Петербурзі, Архангельську. Заняття на них ведуть польські викладачі.
Незначна кількість стипендій є для навчання в державних університетах Польщі для російських громадян польського походження.
Для отримання стипендії уряду Польщі необхідно подати заяву в посольство Польщі в Москві. Після цього заявка буде направлена в Бюро визнання академічних кваліфікацій та міжнародного обміну в Варшаві, яке займається розглядом таких документів. Відібрані за документами кандидати повинні здати іспит перед польською екзаменаційною комісією. Такі іспити проводяться в посольстві Польщі в Москві і в Генеральному консульстві в Іркутську. Остаточне рішення про виділення стипендій приймає міністр освіти Польщі.
Всі кандидати повинні закінчити підготовчі курси польської мови у Вроцлаві, Кракові, Лодзі, Любліні або Жешові або надати сертифікат, виданий обраним ними польським університетом і підтверджує достатній рівень володіння польською мовою. Кандидати повинні також документально підтвердити свою відповідність специфічним вимогам, що пред'являються конкретним університетом, при цьому вступні вимоги, встановлені для польських громадян, не завжди застосовні і до іноземців.
Робота під час навчанняІноземним студентам дозволяється підробляти під час навчання.
Отримання візиОтримання довгострокової візи (понад 90 діб перебування) для навчання в Польщі передбачає подачу стандартного пакета документів.
Посольство Польщі в Москві Адреса: 123557 Москва, вул. Клімашкін, 4
Тел. (495) 231-1500
Факс (495) 231-1515
E-mail: [email protected]
www.polandemb.ru
Міністерство науки і освіти Польщі
(Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego)
www.mnisw.gov.pl
Бюро визнання академічних кваліфікацій та міжнародного обміну
(Biuro Uznawalności Wykszaŀcenia i Wymiany Międzynarodowej)
Адреса: Smolna 13, 00-375 Warszawa Poland
www.buwiwm.edu.pl
Конференція ректорів вищих навчальних закладів Польщі
(Biuro Konferencji Rektorów Akademickich Szkół w Polsce)
www.krasp.org.pl
Міністерство закордонних справ Республіки Польща
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
www.msz.gov.pl