- Дудук (ціранапох) Основні відомості
- Унікальне звучання дудука
- Пристрій
- Походження, історія дудука
- Дудук в наш час
- Відео: Дудук (ціранапох) на відео + звучання
- Продаж інструментів: де купити / замовити?
Дудук (ціранапох) Основні відомості
Дудук (ціранапох) - духовий дерев'яний музичний інструмент , Представляє з себе трубку з 9-ю ігровими отворами і подвійний тростиною. Поширений у народів Кавказу. Найбільш популярний у Вірменії, а також серед вірмен, які проживають за її межами.
Традиційна назва вірменського дудука - ціранапох, що дослівно можна перекласти як «абрикосова труба» або «душа абрикосового дерева».
Музика на вірменському дудук найчастіше виконується в парах: ведучий дудук, який грає мелодію, і другий дудук, званий «дам», який, виконуючи безперервний, що має певну висоту тонічний фон, забезпечує специфічне остинатной звучання головних ступенів ладу.
Музикант, який грає на дамі (дамкаш), досягає подібного звучання за допомогою техніки безперервного дихання: вдихаючи через ніс, він зберігає повітря в надутих щоках, а потік повітря з ротової порожнини в той же самий час створює тиск на язичок дудука.
Зазвичай вірменські дудукісти під час свого навчання також займаються грою на двох інших духових інструментах - зурні і шви .
При виконанні танцювальної музики дудук іноді акомпанує ударний музичний інструмент доол. Дудук широко використовується в оркестрах народних інструментів, супроводжує вірменські народні пісні і танці, а також весільні та похоронні церемонії.
Унікальне звучання дудука
Дудук має теплим, м'яким, злегка приглушеним звуком і оксамитовим тембром, відрізняється ліричністю, емоційністю і виразністю. При виконанні музики в парах (провідний дудук і дам-дудук) найчастіше виникає відчуття спокою, умиротворення і високого духовного начала.
Вважається, що дудук, як жоден інший інструмент, здатний виразити душу вірменського народу. Відомий композитор Арам Хачатурян одного разу сказав, що дудук - це єдиний інструмент, який змушує його заплакати.
На дудук може бути виконана музика в різних тональностях. Наприклад, 40-сантиметровий дудук вважається найбільш підходящим для виконання любовних пісень, в той час як більш короткий частіше акомпанує танцям.
Вірменський дудук протягом своєї багатовікової історії залишився практично незмінним - змінювалася лише манера гри. Незважаючи на те, що його діапазон становить одну октаву, для гри на дудук потрібно чимале вміння.
Знаменитий вірменський дудукіст Дживан Гаспарян зазначає: «Американці і японці намагалися відтворити звучання дудука на синтезаторі, але всякий раз це їм не вдавалося. Це означає, що дудук подарований нам Богом ».
Пристрій
Дудук складається з трубки і знімного подвійного язичка (тростини). Довжина трубки вірменського дудука становить 28, 33 або 40 см. На лицьовій стороні є 7 або 8 ігрових отворів і одне-два для великого пальця - на зворотному боці. Довжина подвійного язичка, відомого як «ехег», зазвичай дорівнює 9-14 см.
Звук утворюється в результаті вібрації двох очеретяних пластин і регулюється за допомогою зміни тиску повітря на язичок інструменту, а також закривання-відкривання ігрових отворів. Палиця, як правило, забезпечена ковпачком і має регулятор тону для підстроювання. З притисненням регулятора досягається підвищення тону, при його ослабленні тон знижується.
На початку XX століття дудук отримав визначення диатонического однооктавного інструменту. Однак, недивлячи на це, хроматичні ноти досягаються за допомогою часткового закривання ігрових отворів.
Найбільш ранні інструменти, подібні дудук, робилися з кісток тварин і очерету. В даний час дудук робиться виключно з дерева. А вірменський дудук - з абрикосового дерева, плоди якого вперше були привезені в Європу саме з Вірменії. Абрикосова дерево має унікальну здатність резонувати.
Варіанти дудука в інших країнах робляться з інших матеріалів (сливове дерево, горіхове дерево і т. Д.), Але, як стверджують фахівці, для такого дудука характерний досить різкий, гугнявий звук, в той час як вірменський дудук відрізняється м'яким звучанням, більше схожим на голос.
Язичок робиться з двох шматків тростини, який у великих кількостях росте по берегах річки Аракс. На відміну від інших інструментів з подвійним язичком, тростину у дудука - досить широка, що надає інструменту його неповторне сумне звучання.
Походження, історія дудука
Дудук - один з найдавніших духових музичних інструментів у світі. Деякі дослідники вважають, що вперше дудук згадується в письмових пам'ятках держави Урарту. У руслі даної гіпотези, ми можемо вважати, що його історія налічує близько трьох тисяч років.
Інші відносять появу дудука до часу правління вірменського царя Тиграна II Великого (95-55 рр. До н. Е.). Вірменський історик V століття н. е. Мовсес Хоренаци в своїх працях говорить про інструмент «ціранапох» (Трубці з абрикосового дерева), що є одним з найдавніших письмових згадці про цьому інструменті. Дудук зображувався в багатьох середньовічних вірменських рукописах.
Можливо, внаслідок існування досить великих по території вірменських держав (Велика Вірменія, Мала Вірменія, Кілікійське царство і т. Д.) І завдяки вірменам, які проживали не тільки в межах Вірменського нагір'я, а також в Персії, на Близькому Сході, в Малій Азії, на Балканах, Кавказі, в Криму і т. д., дудук поширювався і на цих територіях.
Також дудук міг проникати за межі свого первісного ареалу розповсюдження завдяки існуючим у відповідний час торгових шляхах, частина з яких проходила в тому числі і через Вірменію.
Будучи запозиченим в інших країнах і стаючи елементом культури інших народів, дудук протягом століть зазнавав деяких змін. Як правило, це стосувалося мелодики, кількості звукових отворів і матеріалів, з яких виготовляється інструмент.
Дудук в наш час
Сьогодні ми можемо почути дудук в безлічі фільмів. Він став одним з найпопулярніших інструментів і для виконання музики до голлівудських саундтреком.
Першим фільмом зі світовим ім'ям, в якому прозвучав дудук, став «Остання спокуса Христа». Потім пішли інші фільми і телесеріали. Найбільш відомі з них: «Гладіатор», «Арарат», «Олександр», «Страсті Христові», «Мюнхен», «Сіріана», «Код да Вінчі», «Попіл і сніг», «Халк», «Зена - королева воїнів »,« Російський дім »,« Ворон »,« Онєгін ».
Дудук у виконанні Дживан Гаспарян можна почути більш ніж в трьох десятках фільмів. Гаспарян виступив співавтором німецького кінокомпозитора Ханса Циммера в написанні музики до «Гладіатора». У 2001 році саундтрек до фільму, у виконанні якого брав участь Гаспарян, виграв Золотий глобус у номінації «найкраща музика».
У Вірменії і серед вірмен, які живуть за її межами, є чимало відомих дудукістов, найбільш видатними з яких є Людвіг Гарибян, Дживан Гаспарян, Геворг Дабагян, Сергій Карапетян, Мкртич Малхасян, Ваче Овсепян. Серед азербайджанських музикантів найбільш відомий Аліхан Самедов.
У 2005 році вірменський дудук був визнаний шедевром Всесвітнього нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
Відео: Дудук (ціранапох) на відео + звучання
Завдяки цим відео Ви можете ознайомитися з інструментом, подивитися реальну гру на ньому, послухати його звучання, відчути специфіку техніки:
Продаж інструментів: де купити / замовити?
В енциклопедії поки ще немає інформації про те, де можна купити або замовити цей інструмент. Ви можете це змінити!