Джаз в Києві

Денніс Аду і Богдан Гуменюк. Фото прес-служби фестивалю.

ДИВІТЬСЯ ФОТО

Про блюз кажуть, що це коли хорошій людині - погано. Про джаз, однак, хоч це і споріднений музичний феномен, можна сказати, навпаки, що це коли хорошій людині добре. Особливо, в українських реаліях. Оскільки джазу в нашій великій країні не так вже й багато. Що сказати, тільки останні два роки Київ, столиця України, почав приміряти на себе титул джазової столиці країни.

Тому чимало посприяв Міжнародний джазовий фестиваль "Jazz in Kiev", який вдруге проводився в українській столиці. 16,17 і 18 жовтня джазовими акордами наповнювався зал і коридори Міжнародного центру культури і мистецтв. Організатори, в особі продюсерського центру "Jazz in Kiev" і головного популяризатора джазу в Україні Олексія Когана, виправдано повторили концепцію дебютного фестивалю, що пройшов в минулому році: на сцені Жовтневого палацу повинно вистачити місця не тільки іменитим закордонним джаз-бендам, а й українським музикантам . І в обов'язковому порядку - сюрприз у вигляді музичного колективу, котрий грає не джаз, але щось дуже споріднене, розраховане на такого ж слухача-гурмана. Так було в минулому році, коли столицю відвідали імениті Ел Джерро і Дейв Холланд, свою майстерність показали українські джазисти, а спецій в джазовий коктейль додали шведи з New Tango Orquesta, які відіграють пристрасне аргентинське танго, неодмінно з Бандонеон, в дусі легендарного Астора П'яцолли.

На цей раз - все нові особи. Як метрів виступив колектив добре знайомого українським меломанам гітариста Майка Стерна - Mike Stern Band. Стерн побратим в своєму колективі чи не найяскравіших представників світової джазової сцени: барабанщик Дейв Векл, контрабасист Кріс Мін Докі і трубач, володар премії Grammy за кращий джазовий альбом 2009-го року, Ренді Брекер. Бенд Стерна завершував перший ігровий день фестивалю, який відкривав Bester Quartet ¬- польський колектив, який грає на межі джазу, авангарду і клезмерської музики.

Другий день фестивалю - справжня родзинка "Jazz in Kiev". Такого епітета він заслужив незважаючи на те, що на сцену вийшли більш ніж знайомі не тільки в українському джазі, але в музиці взагалі, особи. Другий ігровий день був одночасно і чисто українським, і з сюрпризом. Саме в рамках "Jazz in Kiev" в столиці дебютував молодий джазовий квінтет Дудко ", який лише готує до виходу свій перший альбом. Під керівництвом відомого українського контрабасиста Дениса Дудка (свого часу учасника таких колективів як Схід-Side і Океан Ельзи) зібралися провідні джазові музиканти країни - піаніст Олексій Саранчин, барабанщик Олексій Фантаєв, який брав участь в минулому фестивалі з своїм бендом, який додає особливого колориту колективу трубач Денніс Аду і саксофоніст Денис Гуменюк.

З музики квінтету Дудко, мабуть, варто починати своє знайомство з джазом, якщо раніше вона була вам не знайома. Тоді можна відчути всю його багатогранність. Тому що, наприклад, на сцені Жовтневого, квінтет Дудко почав з композиції "Добрий вечір" - захоплюючої речі в традиційних, так би мовити консервативних тонах. А потім - сміливі й цікаві експерименти, апофеозом яких стала композиція "Ре-мінор", де скрібши паличками по тарілках, шарудячи папером і випускаючи повітря з целофанових пакетиків, виконував соло Алік Фантаєв. В даній композиції можна було вловити східні мотиви, ніби навантажений товаром караван повільно долає недружню пустелю, а ночами, під час ночівлі, подорожніх турбують дивні звуки з непроглядній темряви. У ритмі джазу, природно. На запитання кореспондента "Сегодня" про таких "східних" враження, Денис Дудко лише відповів, що музика ця йде від серця і не східні там мотиви зовсім, просто таким чином Денис хоче донести до публіки своє бачення джазу, "слов'янського джазу", як сказав лідер квінтету.

А слідом за квінтетом Дудко на джазову сцену вийшов ... .Святослав Вакарчук. У цьому-то, власне, і полягав сюрприз організаторів. Його проект "Вночі", з яким Вакарчук виступив на "Jazz in Kiev", аж ніяк не джазовий, і, коли фронтмен Океану Ельзи вже покидав сцену, подумалося, що з такою класною програмою йому було б вигідніше в усіх відношеннях виступити з нею в Києві окремо. Але, мабуть, бажання організаторів і Вакарчука збіглися, і "Вночі" був представлений в рамках фестивалю.

Однак, не прогадали. Вакарчука, в який раз можна констатувати, оточують геніальні музиканти. Вже як музиканти "Вночі" на сцену повернулися Дудко, Саранчин і Гуменюк, до них приєдналися колеги Вакарчука по Океану Ельзи та симфонічний оркестр "Ренесанс". Музична феєрія плюс експресія Вакарчука одно кульмінація фестивалю. Навіть незважаючи на те, що з усіх виконаних композицій (серед яких були навіть речі часів старого складу Океану Ельзи) лише дві були джазові. Але такий неджазовий сюрприз вдався.

Ну а закривали фестиваль - американці. Спочатку проект видатного джазового барабанщика Стіва Гедді - Steve Gadd and Friends, а на десерт легендарна група Spyro Gyra, що заклала 35 років тому основи цілого музичного напряму - smooth jazz ..

"Jazz in Kiev" повернеться через рік. Джаз за цей час не перестане бути джазом, але полку музикантів прибуде і наступної осені в Києві варто очікувати нових джазових вражень.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram