- Джерела влади для управління колективом аптеки
- Джерела влади по Максу Вебберу
- Керівник аптеки: вимоги
- «Сірий кардинал» в аптеці
Робота керівника в аптеці є різноплановою, і крім своїх основних обов'язків, завідувач аптеки повинен підбирати методи управління колективом, вміти стимулювати персонал до якісної роботи
Робота керівника в аптеці є різноплановою, і крім своїх основних обов'язків, завідувач аптеки повинен підбирати методи управління колективом, вміти стимулювати персонал до якісної роботи.
У зв'язку з цим, важливо, щоб керівник мав авторитет перед колективом, для чого він користується різними джерелами влади.
Джерела влади для управління колективом аптеки
Влада - це можливість нав'язати свою думку або волю, в тому числі проти бажання тієї людини, яка знаходиться під управлінням.
Звернемо увагу на джерела влади. Тут дуже багато моделей, але ми розглянемо дві найбільш підходящих для суміщення з ресурсної моделлю, яка виділяє в якості основних ресурсів керівника інформацію, гроші, людей, час і матеріальну перевагу.
Джерела влади по Максу Вебберу
Він виводив такі джерела влади:
- Перше джерело влади - влада грубої сили.
- Друге джерело влади - влада правил, влада законів.
- Третє джерело влади - це сама людина, лідер.
Модель Макса Вебера перетинається з сучасною моделлю Олександра Фрідмана.
У моделі Олександра Фрідмана є розуміння джерела влади, є розуміння, чому люди нам не підкоряються, чому люди не сприймають накази, не виконують наші вказівки керівника і слухають інших авторитетних співробітників, так званих «сірих кардиналів». Модель Олександра Фрідмана є, по суті, доопрацьованій моделлю Макса Вебера.
Уміння грамотно користуватися джерелами влади, застосовуючи їх разом з наданими керівнику ресурсами, дозволяє завідувачу розробляти ефективні методи управління колективом, впроваджувати в роботу матеріальне і нематеріальне стимулювання персоналу .
Керівник аптеки: вимоги
Отже, грунтуючись на розроблену Олександром Фрідманом теорію джерел влади, ми можемо сформулювати кілька найважливіших вимог до керівника аптеки, в тому числі і ті якості, якими він повинен володіти.
Освіта. Якщо у завідуючої середню фармацевтичну освітою, а у її підлеглих вищу освіту, наприклад, у провізорів, рано чи пізно в голові у тих, хто є провізором, а керує ними, наприклад, фармацевт, виникнуть з цього приводу цілком конкретні думки - чому ця людина керує колективом.
Такі питання можуть виникнути і тоді, коли освіту завідуючої аптеки теж фармацевтичної, і управляє вона точно такими ж провізорами, а не фармацевтами.
Тоді вони в свою чергу цілком можуть задаватися питанням, що у неї освіту таке ж, «як у нас», в цілому вчилися в одному інституті, або на одному факультеті, в академії медичної, але чомусь вона керівник, а ми підлеглі. Тому освіта - це одне з джерел влади за моделлю Олександра Фрідмана.
Досвід - навички, знання, які набуваються протягом якого часу при занятті якоюсь діяльністю. Тільки досвідчений керівник аптеки може сформулювати дієві методи управління колективом.
Вік. У Росії склалася така думка, що керівник повинен бути постарше своїх підлеглих. У законодавстві така вимога не прописано, але можна вважати це якимось негласним правилом, з яким в цілому всі погоджуються. В адміністративних розглядах цей інструмент дуже часто включається.
Кваліфікація. В аптеці тільки одна людина знає, як підготуватися до перевірки перевіряючих органів, до прокурорських перевірок.
Кваліфікація дозволяє керівнику вирішувати більш вузько завдання на більш високому професійному рівні, ніж підлеглі. Не варто забувати і про те, робота керівника в аптеці - різнопланова, і фахівець повинен бути готовий вирішувати різні завдання, для чого йому і необхідна кваліфікація.
Це теж один з джерел влади керівника .
Харизма. Харизма керівника - це здатність вести людей за собою, здатність запалювати їх, здатність їх мотивувати на щось, на якісь досягнення, на які подвиги і т.д.
Підіб'ємо підсумок, ми перерахували ті вимоги, які можуть пред'являтися до завідуючого аптекою, можливості, які йому даються за посадою, за записом в трудовій книжці, і перерахували ті джерела влади, які по Олександру Фрідману наділяють керівника всією повнотою цієї влади.
Цікаво виходить - влада у керівника може бути номінальна, з цієї номінальною владою він отримує ті ресурси, які необхідні для виконання своїх функцій, і частина цих ресурсів може цілком не контролював номінальним керівником. Один або кілька цих ресурсів можуть битьдістанціровани від нього, рішення приймає офіс.
Але крім номінальної влади, яка дається записом в трудовій книжці, є влада особистості, влада авторитету. Тобто щось, що відповідає особистості і що людина приносить з собою - це щось як раз і є ті джерела влади, які ми перерахували.
«Сірий кардинал» в аптеці
«Сірий кардинал» - це людина, яка не має номінальної влади, тобто записи в трудовій книжці, що він директор, керівник, начальник, у нього немає, але при цьому люди йдуть за ним, слухають його, підпорядковуються йому.
Як таке може виходити, і як це вписується в існуючі управлінські та ресурсні моделі влади?
Значить у цього «сірого кардинала» щось розвинене таким чином, що повністю перекриває характеристики особистості завідувача аптекою.
У цього сірого кардинала не може бути ресурсів, тому що він номінальною владою не володіє, але або його досвід, або його освіту, або його кваліфікація настільки яскраво виражені на тлі офіційного керівника, що люди йдуть за ним.
Як правило, у «сірого кардинала» дуже добре виражена харизма. Настільки добре лідерські якості проявляються, настільки він вміє "запалювати" людей, що люди йдуть за ним . При цьому він фактично не застосовує нікакіеметоди управління колективом.
Нерідко на якихось нарадах керівник говорить одне, а «сірий кардинал» встає і каже: «Ні, ми не згодні», а люди починають його підтримувати тільки за рахунок того, що у цієї людини один з джерел влади.
Дивлячись на таку людину, можна чітко зрозуміти, чого саме не вистачає в роботі чинного керівника, які прогалини в його стилі керівництва, в його особистості присутні.
Аудіограма вебінару "Управління малим колективом аптеки: специфіка, помилки, інструменти"
Подивитися майбутні вебінари >>
Як таке може виходити, і як це вписується в існуючі управлінські та ресурсні моделі влади?