Джон Леннон

  1. Факти і досягнення
  2. Бібліографія

Джон Леннон (при народженні Джон Вінстон Леннон, згодом змінено на Джон Вінстон Оно Леннон; англ. John Winston Ono Lennon,

9 жовтня 1940 Ліверпуль, Великобританія - 8 грудня 1980, Нью-Йорк, США) -брітанскій рок-музикант, співак, поет, композитор, художник, письменник. Один із засновників і учасник групи «The Beatles».

Велічайщая особистість ХХ століття! І з'явилася муза, яка його надихала, в особі Йоко Оно. Але вона, на жаль, не знала своє місце і намагалася бути його співавтором. Тим самим губила його як генія! AB

Джон Леннон (при народженні Джон Вінстон Леннон, згодом змінено на Джон Вінстон Оно Леннон; англ

Крім своєї музичної діяльності, Леннон був відомий також як політичний активіст. Свої погляди він висловлював як у піснях, так і в публічних виступах. У знаменитій пісні «Imagine» виражені думки Леннона про те, як повинен бути влаштований світ. Леннон проповідував ідеї рівності і братерства людей, миру, свободи. Це зробило його кумиром хіппі одним з найвизначніших громадських діячів 1960-х-1970-х років.

У 2002 році медіакорпорація Бі-бі-сі провела опитування для визначення ста найвидатніших британців усіх часів. Джон Леннон посів восьме місце в цьому списку.

Також Леннон зайняв відразу дві строчки в списку 50 найвидатніших виконавців всіх часів за версією журналу Rolling Stone: 1 в складі The Beatles і особисту 38.

Британський журнал Classic Rock включив Леннона в список найкращих гітаристів усіх часів.

Дитинство і юність

Джон Вінстон Леннон народився 9 жовтня 1940 року в 6:30 ранку, під час нальоту німецької авіації на Ліверпуль. Його батьки - Джулія (англ. En: Julia Lennon 1914-1958) і Альфред Леннони (англ. En: Alfred Lennon 1912-1976). Джон став першим і останнім їх дитиною - незабаром після його народження Джулія і Альфред розійшлися.

Коли Джулія Леннон знайшла собі іншого чоловіка, чотирирічного Джона взяли на виховання його тітка по материнській лінії Мімі Сміт (англ. En: Mimi Smith 1906-1991) і її чоловік Джордж Сміт, у яких не було своїх дітей. Мімі була суворою вихователькою, і у Леннона це часто викликало відторгнення. Мімі не схвалювала його захоплення гітарою. Джон відрізнявся рідкісним дотепністю і єхидством. Коли він вчився грати на гітарі, тітка Мімі бурчала: «Гітара - хороша річ, але вона ніколи не допоможе тобі заробити на життя!» Пізніше, на піку свого успіху, Джон купив тітці розкішний особняк на узбережжі і прикрасив хол мармуровою дошкою зі словами тітки . Зате Леннон знайшов спільну мову з дядьком, який замінив йому батька, але в 1953 році Джордж помер. Тоді Джон зблизився зі своєю матір'ю Джулією, яка жила зі своїм другим чоловіком і двома дітьми від нього.

Леннон не міг терпіти повсякдення шкільного життя, тому, незважаючи на гострий розум, з категорії кращих учнів скотився в найгірші. Зате в школі йому вдалося розкрити свої творчі здібності - Леннон співав у хорі і видавав рукописний журнал, який сам ілюстрував. Його улюбленими книгами в той час були «Аліса в країні чудес» і «Вітер у вербах».

У 1952Леннон виявився в середній школі Куоррібенк (англ. En: Quarry Bank High School). У навчанні він і тут не досяг особливих успіхів, швидко опинившись в класі C для самих відстаючих учнів. При цьому Леннон регулярно порушував дисципліну і малював карикатури на викладачів.

В середині 1950-х, після виходу пісні Білла Хейлі «Rock around the Clock», в Ліверпулі почалося захоплення рок-н-ролом. Пісня Лонні Донегола «Rock Island Line» дала життя скіффл, який швидко завоював популярність серед англійської молоді. Скіффл був примітний тим, що для його виконання не потрібно великих знань в музиці і вміння добре грати на якомусь інструменті. Завдяки цьому, в 1950-і в Англії з'явилося безліч молодіжних скіффл-груп. Рок-н-рол остаточно завоював популярність після появи в США Елвіса Преслі.

Нове захоплення не минуло повз Леннона, і в 1956 році він разом зі своїми шкільними друзями заснував группуThe Quarrymen, названу на честь школи, в якій всі вони вчилися. Сам Леннон грав в Quarrymen на гітарі. Крім нього, в групі брало участь п'ять осіб: ще один теж грав на гітарі, двоє на ударних, одна людина на банджо і один, найкращий друг Джона Піт Шоттон, - на пральній дошці.

6 липня 1957 Леннон познайомився з Полом Маккартні і прийняв його в Quarrymen. Незабаром Маккартні привів в групу свого друга Джорджа Харрісона.

Після того, як Леннон провалив випускні іспити в школі, йому вдалося (не без допомоги директора школи) вступити в художній коледж Ліверпуля. Там він потоваришував зі Стюартом Сатклиффом, якого теж залучив в Quarrymen, і зустрів свою майбутню дружину Синтию Пауелл.

У 1958 році (15 липня) померла мати Джона. Коли вона переходила дорогу, її збив на машині офіцер поліції. Смерть Джулії стала для Леннона важким потрясінням. Пізніше він присвятив їй кілька пісень - «Julia», «Mother» і «My Mummy's Dead». Смерть матері сильно вплинула на нього в майбутньому. Так як Леннон був дуже сильно прив'язаний до Джулії, він майже у всіх жінок шукав свою матір.

Група Quarrymen перестала існувати в 1959 році, коли з'явилася назва - спочатку Silver Beetles, потім -The Beatles.

У 1960 році The Beatles вперше відправилися за кордон - в немецкійГамбург, де виступали в клубах Репербан, центру нічного життя міста. У Гамбурзі Леннон уперше спробував наркотики. До Німеччини The Beatles в період між 1960 і 1963 pp. приїжджали кілька разів. За ці роки вони зуміли домогтися локальної популярності в Ліверпулі і Гамбурзі.

У Гамбурзі залишився жити Стюарт (Стю) Саткліфф, найближча людина для Леннона в ці роки. Саткліфф знайшов собі в Німеччині дружину, фотографа Астрід Кірхер (англ. En: Astrid Kirchherr рід. 20 Мая 1938). 10 квітня 1962 годаСтю помер від крововиливу в мозок.

В кінці 1961 року менеджером The Beatles став Брайан Епштейн. Він повністю змінив їх імідж - група змінила шкіряні куртки на акуратні костюми зі знаменитими піджаками без лацканів, музиканти кинули палити і лихословити на сцені. Леннон пізніше зізнавався, що зміна образу не дуже припала йому до душі. Проте, новий імідж сприяв швидкому зростанню популярності The Beatles.

23 серпня 1962 Джон Леннон одружився з Синтией Пауелл.

8 квітня 1963 року біля Джона і Синтії Леннонів народився син Джон Чарльз Джуліан Леннон. Він був названий так на честь Джулії, матері Джона.

У 1963 р Леннон вперше «показав зуби», виступаючи перед королівським сімейством. Оголошуючи черговий номер, він, з пустощами вигукнув:

- Тих, хто сидить на дешевих місцях, просимо аплодувати. Решта можуть обмежитися побрязкуванням своїх прикрас!

«Ті, хто на дешевих місцях», зустріли цей заклик бурхливими оплесками. «Решта» - короновані і некороновані Віндзор - були шоковані. Скандальна слава тільки сприяла зростанню популярності групи, а Леннон з того часу взяв на себе роль лідера - він оголошував номери на концертах і завжди першим виходив на сцену, хоча насправді не можна було сказати, що той чи інший член Beatles важливіше для групи, ніж інші.

Якщо навесні тисяча дев'ятсот шістьдесят три вони були добре відомі тільки в Ліверпулі, то в жовтні того ж року про них знала вся країна, а в 1964 році до ліверпульської групі прийшла світова слава.

Крім того, Леннон пробував себе як актор. Крім фільмів, створених The Beatles, він одного разу знявся в кіно: це був фільм «Як я виграв війну» (англ. "How I Won the War" (1967). Фільм не мав успіху ні у глядачів, ні у критиків. Втім , фільм цілком відповідав духу часу, і як історичний артефакт (на тлі подій супроводжуючих В'єтнамську Війну) має цілком певну культурно-мистецьку цінність.

«Популярніше Ісуса»

У 1964-1966 роках The Beatles були на вершині слави. Вони постійно їздили з гастролями по всьому світу, два рази на рік випускали альбоми, знялися в двох фільмах: «На допомогу!» (Англ. Help!) І «Вечір важкого дня» (англ. A Hard Day's Night).

У тому 1966 Леннон в інтерв'ю лондонській газеті Evening Standard зронив необережну фразу, сказавши наступне:

Християнство піде. Воно зникне і усохне. Не потрібно сперечатися; я прав і майбутнє це доведе. Зараз ми більш популярні, ніж Ісус; я не знаю, що зникне раніше - рок-н-рол іліхрістіанство. Ісус був нічого, але його послідовники тупі і рядові. І саме їх перекручення губить християнство в мені.

У Великобританії на цю фразу ніхто не звернув уваги, але коли через п'ять місяців вирвану з контексту фразу про те, що The Beatles популярніші за Христа, американський журнал «Datebook» помістив на обкладинку, в СШАначался скандал. На півдні країни, жителі якої відомі своєю релігійністю, публічно спалювали пластинки The Beatles, радіостанції припинили транслювати їхні пісні. Навіть у Ватикані засудили заяву Леннона (в 2008 році, втім, Ватикан пробачив музиканта, заявивши, що його фразу можна розцінювати як «гостроту».) Разом з тим, бітли готувалися до турне по США. Леннон був змушений вибачитися за свої слова, але концерти під час турне недораховувалися величезного числа глядачів. Леннону загрожували розправою: в Мемфісі хтось подзвонив в номер The Beatles і повідомив, що під час концерту він (Леннон) буде вбитий. Після цих гастролей бітли прийняли рішення відмовитися від концертів. Більше вони жодного разу не виступили на сцені.

1967-1968

У 1967 році Леннон під впливом книги Тімоті Лірі «Психоделічний досвід» захопився наркотиками. Він став віддалятися від інших членів групи і відмовився від ролі її лідера. Після смерті Брайана Епстайна менеджмент Beatles взяв на себе Пол Маккартні. У 1967 році Маккартні захопив лідерство в групі - кращий, на думку багатьох, рок-альбом усіх часів і народів «Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band »був задуманий і реалізований саме їм, як і телефільм« Чарівне таємниче подорож »(англ.« A Magical Mystery Tour »). «Фільм був знятий Полом і для Пола» - пізніше сказав Леннон журналу Rolling Stone.

Пісні з альбомів 1967-1968, хоча і були підписані Леннон - Маккартні, в переважній більшості випадків були плодом творчості тільки одного з бітлів. «Білий альбом», випущений в 1968 році, показує те, як в цей період члени групи відрізнялися один від одного.

У ці роки Леннон склав пісні, які пізніше багато хто визнав його кращими творами: філософські «Strawberry Fields Forever» і «Across the Universe», психоделічні «I Am the Walrus» і «Lucy in the Sky with Diamonds», похмура «A Day in the Life »і урочиста« All You Need is Love », що стала гімном хіппі.

Зовнішній вигляд Леннона, як і інших членів групи, сильно змінився. Бітли перестали одягатися в акуратні костюми, відростили довге волосся, вуса і бакенбарди. В образі Леннона вперше з'явилися знамениті круглі окуляри.

Одруження на Йоко Оно

Леннон познайомився з художницею-авангардисткою Йоко Оно в 1966 році, коли зайшов на її виставку в художній галереї «Індіка». Їхнє спільне життя почалася в 1968, коли Леннон розлучився зі своєю першою дружиною Синтией. Незабаром вони з Йоко стали нерозлучні. Як говорив Леннон тоді, вони - не Джон і Йоко, а одна душа в двох тілах, Джон-і-Йоко.

20 березня 1969 року в Гібралтарі був зареєстрований шлюб Джона Леннона і Йоко Оно. Після одруження Леннон змінив своє друге ім'я Уїнстон на Оно, і тепер його звали Джон Оно Леннон.

Свій медовий місяць пара провела в континентальній Європі - Парижі, Амстердамі і Відні, після чого відвідала Монреаль. Пісня Леннона про цю одруження, «The Ballad of John and Yoko», вийшла в 1969 році. Багато справделіво вважають, що поява Йоко, її постійна присутність - стала каталізатором, який прискорив розпад велічайщей групи всіх часів.

розпад Beatles

Ми мріяли щось змінити в цьому світі ... але все залишилося таким же. Як і раніше продаюторужіе Південній Африці, а чорних вбивають на вулиці. Люди як і раніше живуть в бідності, і по ним бігають щури. Лише натовпу багатих нероб ходять по Лондону в модних ганчірках. Я більше не вірю в міф про «Бітлз».

Відносини всередині Beatles остаточно зіпсувалися в 1968 році.

У Леннона і Пола Маккартні накопичилося безліч претензій один до одного. Леннона, наприклад, не влаштовувало те, що Маккартні тягне ковдру на себе, а той був незадоволений апатичністю Леннона і постійним перебуванням в студії під час записів Йоко Оно (хоча ще на початку кар'єри бітли домовилися не запрошувати в студію дружин і дівчат).

Крім того, практично припинилося їх творча співпраця, Леннон все більше схилявся до психоделічного року ( «Strawberry Fields Forever»), кислотному року ( «I am the Walrus») і авангарду ( «Revolution 9»).

У 1968 Beatles були на межі розпаду, і Рінго Старр навіть заявляв про свій відхід (хоча в підсумку все одно залишився в групі). Фактично багато знавців музики зокрема творчості групи счтают, що Рінго Стар своїм поступливим характером був одним з тих, хто тихо, непомітно, але все ж тримав групу разом. Багато записів на «Білому альбомі» були зроблені в неповному складі, а пісню «Julia» Леннон взагалі записав один.

Альбом «Abbey Road», що вийшов в 1969 році, теж був організований Полом Маккартні - концепція альбому належала саме йому. «Abbey Road» фактично став останнім альбомом Beatles.

Випущений в 1970 «Let It Be» був майже повністю записаний в січні 1969 року під час студійної сесії, що стала основою фільму «Let It Be». До моменту виходу альбому Леннон і Маккартні вже заявили про те, що залишають групу.

У 1968, за два роки до розпаду Beatles, вийшов перший альбом Джона Леннона і Йоко Оно «Unfinished Music No.1: Two Virgins».

За словами Леннона, альбом був записаний за одну ніч. Музики на ньому не було: платівка містила безладний набір шумів, стогони і крики. Примітна була обкладинка альбому - на неї була поміщена фотографія повністю голих Леннона і Йоко Оно. У 1969 вийшло вже два студійні альбоми: «Wedding Album» та «Unfinished Music No.2: Life With The Lions», які також практично не містили музики. Крім того, була випущена концертний запис «Live Peace In Toronto 1969». Леннон і Йоко Оно утворили групу під назвою Plastic Ono Band.

Політична активність і еміграція

Період політичної активності у Джона Леннона тривав з 1968 по 1972 рік. Початком цього періоду була пісня «Revolution», що вийшла на синглі і її варіація «Revolution 1», що потрапила на «Білий альбом». До того моменту Леннон ще не визначився остаточно зі своєю позицією, що можна зрозуміти по «Revolution 1», де, на відміну від оригінальної версії пісні, кінець першого куплета звучить так:

But when you talk about destruction

Do not you know that you can count me out ... in

Тобто після слів, якими Леннон відмовляється від насильства, треба слово «in», яке надає рядку абсолютно протилежний зміст. Ще однією політичною піснею, написаною для альбому Beatles стала «Come Together», що вийшла на альбомі «Abbey Road».

В цей час Леннон уже зайняв цілком певну позицію - він виступав за мир у всьому світі, і навіть повернув королеві Орден Британської Імперії - в знак протесту проти ... «британського втручання в конфлікт Нігерія-Біафра, проти нашої підтримки американської війни у ​​В'єтнамі проти того, що "Cold Turkey" опускається в чартах ».

До 1969 відносяться перші публічні політичні акції Леннона разом з Йоко Оно. Після свого весілля вони вирушили в Амстердам і заявили про те, що проведуть «постільна інтерв'ю». Журналісти, які вирішили, що зоряна пара буде публічно займатися сексом, зібралися в готелі, де виявилося, що Леннон і Йоко Оно просто сидять у ліжку і говорять про мир. Одягнувши білі піжами, прикрасивши свій готельний номер квітами, Джон і Йоко сиділи в ліжках. Двері номера були цілодобово широко розкриті. Будь-яка людина з вулиці міг увійти до них. І входив.

Телебачення, фотографи, газетні репортери днювали і ночували в номерах Леннона в Амстердамі і Торонто. Вони не сходили з екранів телебачення, з перших сторінок газет і журналів. І разом з сенсацією в світ мимоволі просочувався їх заклик покласти край агресії у В'єтнамі.

"Генрі Форд знав, як продавати автомобілі за допомогою реклами. Я і Йоко« продавали »світ. Багатьом це здавалося смішним, але багато хто починав замислюватися."

Після Амстердама постільна демонстрація була повторена в Монреалі, де Леннон експромтом склав пісню «Give Peace a Chance», що стала гімном руху миру.

15 грудня 1969 Леннони організували антивоєнний концерт під гаслом «Війна закінчиться, якщо ти захочеш цього».

30 грудня того ж року британське телебачення показало програму, присвячену Леннону, і назвало його одним з трьох політичних діячів десятиліття (поряд з Джоном Кеннеді і Мао Цзедуном).

У 1969 році у Джона і Йоко під час постільній акції було довге волосся.

20 січня 1970 року ці фірми обрізали один одному волосся в Данії. Бурхлива політична і музична діяльність привела до того, що на початку 1970 у Леннона почався психологічну кризу. Вивів його з цієї кризи доктор Артур Янов, який практикував «терапію первісного крику» (The Primal Scream).

За допомогою Янова Леннону вдалося повернутися в нормальний стан, а методи лікування справили на нього глибоке враження, що помітно на альбомі «John Lennon / Plastic Ono Band» 1970 року народження, який став найвідвертішій платівкою Леннона.

У 1971 вийшов альбом «Imagine», що розповідав про утопічних мріях Леннона. В цей час його політична позиція різко помінялася - він разом з Йоко Оно взяв участь в мітингу на підтримку Ірландської республіканської армії, а на обкладинці синглу «Power to the People» Леннони були зображені в армійських касках.

З вересня 1971 Леннон і Йоко Оно жили в Нью-Йорку. Після довгої боротьби з імміграційною службою США, які відмовлялися дати парі дозвіл на в'їзд через скандал з наркотиками в 1969, Леннони все ж отримали право на проживання в США. Більше Джон Леннон жодного разу не побував у Великобританії.

Відразу після переїзду за океан Леннон включився в політичне життя США. Він виступав за наділення індіанців цивільними правами, за пом'якшення умов утримання ув'язнених у в'язницях, за звільнення Джона Сінклера, одного з лідерів американської молоді, засудженого на 10 років в'язниці за зберігання марихуани (незабаром після акції Леннона в підтримку Сінклера той був звільнений).

Останнім політичним альбомом Леннона був «Some Time In New York City» (1972), після якого радикалістська період його творчості закінчився. Що вийшов в 1973 році альбом «Mind Games», показав, що політичні пісні Леннона залишилися в минулому.

1973-1980

У початку 1973 року влада США видали Йоко Оно офіційний дозвіл на проживання в країні, а Леннону, навпроти, наказали у двомісячний термін покинути Сполучені Штати. Незабаром після цього подружжя розлучилося більше ніж на рік. Джон втік до секретарки Йоко Мей Пенг.

Розлука з дружиною і творчий занепад знову привели до психологічної кризи. До літа одна тисячу дев'ятсот сімдесят чотири Леннон практично не працював, і до початку запису нового альбому в серпні у нього була готова тільки одна пісня. У жовтні 1974 новий альбом вийшов під назвою «Walls And Bridges». Через рік був випущений «Rock'n'Roll», альбом пісень, які The Beatles співали ще до приходу слави.

9 жовтня 1975, в тридцять п'ятий день народження Леннона, у нього народився син, названий Шоном. Після цього Леннон заявив про те, що завершує музичну кар'єру і наступні 5 років присвятив синові. За всі ці роки він тільки один раз з'явився на публіці - коли йому нарешті було дано офіційний дозвіл на проживання в США. Це сталося в 1975 році, також 9 жовтня. Також він був запрошений на приватний прийом президента США Джиммі Картера разом з Йоко.

Наступний альбом Леннона побачив світ лише в 1980 році. Він називався "Double Fantasy" і отримав хороші відгуки критиків. Цьому диску судилося стати останнім у творчості Джона Леннона, життя якого обірвалося через кілька тижнів після виходу платівки. Йоко Оно виступила як співавтор альбому.

8 грудня 1980 Джон Леннон був убитий громадянином США Марком Девідом Чепменом. У день смерті Леннон дав своє останнє інтерв'ю американським журналістам, а в 22-й годині 50 хвилин, коли Джон і Йоко входили під арку свого будинку, коли він прийшов із студії звукозапису Hit Factory, Чепмен, раніше в цей же день взяв у Леннона автограф на обкладинку нового альбому "Double Fantasy", який вийшов трьома тижнями раніше, зробив п'ять пострілів йому в спину, з яких чотири досягли мети.

Поліцейською машиною, викликаної воротарем «Дакоти», Леннон буквально за кілька хвилин був доставлений в госпіталь Рузвельта. Але спроби лікарів врятувати Леннона були марні - через велику втрату крові він помер, офіційний час смерті 23 години 15 хвилин. Він був кремований в крематорії кладовища Фернкліфф (Грінбург, Вестчестер, штат Нью-Йорк), прах Леннона був переданий Йоко Оно.

Чепмен за свой злочин відбуває довічне ув'язнення в нью-йоркській в'язниці. Уже сім разів він подавав прохання про дострокове звільнення (останній раз в серпні 2012 року), але кожен раз ці прохання відхилялися.

Йоко Оно 2000 року надіслала листа до Департаменту по звільненню штату Нью-Йорк, в якому закликали НЕ звільняті Чепмена достроково.

У 1984 році в світ вийшов посмертний альбом Джона Леннона «Milk and Honey». Пісні були запісані в останні місяці життя Леннона. В основному ВІН складається з сесій для "Double Fantasy".

сім'я

  • Батько Альфред Леннон - (14 грудня 1912 - 1 апреля 1976)
  • Дядько Чарльз Леннон (1918-2002)
  • Мати Джулія Леннон (Стенлі) - (12 мaрта 1914 - 15 липня 1958)
  • Тітка - Елізабет Джейн Стенлі - (1908-1976)
  • Тітка Мімі (Мері) Сміт (Стенлі) - (24 квітня 1906 - 6 грудня 1991)
  • Дядько - Джорж Сміт (1903-1955)
  • Сестра по матері Джулія Дікінс Байрд (1947)
  • Сестра по матері Жаклін Дікінс (1949)
  • Брат по батькові Девід Генрі Леннон (1969)
  • Брат по батькові Робін Френсіс Леннон (1973)

Особисте життя

  • Перша дружина Синтія Леннон (Пауелл) (10 вересня 1939) - (шлюб: 23 серпня 1962 - 8 листопада 1968)
  • Син Джуліан Леннон (8 квітня 1963) - співак
  • Друга дружина Йоко Оно Леннон (18 лютого 1933) - художник-авангардист
  • Син Шон Леннон (9 жовтня 1975) - співак

Факти і досягнення

  • На честь Джона Леннона був названий місячний кратер.
  • Найгіршими своїми піснями Леннон вважав «Run for Your Life» і «It's Only Love» (Джон Робертсон. Повний путівник по музиці «The Beatles»).
  • У 1967 році Леннон придбав острів в затоці Клю біля берегів Ірландії.
  • Пісня «Imagine» була заборонена в релігійних англіканських школах через слів «And no religion too» ( «І ніякої релігії теж»).
  • Знаменита фотографія Джона Леннона і Йоко Оно виставлена ​​на торги.
  • У 2005 році рукопис пісні «All You Need Is Love» була продана на аукціоні за 600 000 фунтів стерлінгів.
  • За Ленноном стежило ФБР (розсекречено в червні 2007 року).
  • У багатьох опитуваннях «Imagine» вважається кращою піснею всіх часів. У 2004 році журнал Rolling Stone опублікував 500 кращих пісень світу, в якому «Imagine» зайняла 3-е місце.
  • Альбом Plastic Ono Band зайнять 22 місце среди кращих з кращих за версією журналу Rolling Stone.
  • Пісня «A Day in the Life» визнана кращою британською піснею всіх часів. Це рішення експертної ради журналу Q наспів в дивно відповідний момент - цитує заголовки відразу двох «бітловських» треків збірка «HELP: A Day in the Life» якраз почав штурмувати вершини чартів.
    • Класична пісня Джона Леннона «Imagine» була названа «кращою композицією всіх часів і народів» професійним американським виданням «Performing Songwriter». За підсумками опитування, проведеного журналом, цей гімн миру в усьому світі обійшов навіть стандарт «Stardust» Хогі Кармайкла, а також «What's Going On» Марвіна Гея. ЦІ композіції зайнять одному и Третє місце відповідно. З 2006 року «Imagine» звучить в останні хвилини року, что минає «старого» року на площади Таймс-Сквер у Нью-Йорку.
    • На честь Джона Леннона був названий астероїд «(4147) Леннон».
    • Джон Леннон отримав зірку на голлівудській алеї слави.
    • Джон вважав своїм улюбленим числом число 9.

Пам'ять про Леннона

  • Меморіал «СУНИЧНІ Поля» (назв на честь пісні Strawberry Fields Forever, в свою черга названої на честь Притулка в Ліверпулі) перебуває в Центральному парку Нью-Йорка, Неподалік від Будівлі «Дакота» (на розі 72-ої вулиці и авеню Сентрал Парк Вест ), де жив Леннон.
    • Ліверпульській аеропорт носитиме имя Джона Леннона, девіз аеропорту: «Above us only sky» ( «Над нами только небо») - рядок з пісні «Imagine».
    • На Кубі існує парк імені Джона Леннона.
    • У Празі є Стіна Джона Леннона
    • После смерти Леннона Джордж Харрісон Присвятої Йому пісню «All Those Years Ago», а Пол Маккартні - «Here, Today».
    • Фредді Меркьюрі написав пісню «Life is real (song for Lennon)», присвятивши її Леннону.
    • У Львові є вулиця імені Джона Леннона.
    • У Могилів-Подільському навпроти входу в міський парк встановлений пам'ятник Джону Леннону.
    • У Санкт-Петербурзі по сусідству зі сквот на Пушкінській, 10 - некомерційним культурним центром є «вулиця Джона Леннона» - частина арт-проекту «Храм Любові, Миру та Музики під ім'ям Джона Леннона», підрозділи Арт-центру «Пушкінська, 10».
    • Рок-група «Автограф» присвятила Леннону пісню «Реквієм. Пам'яті Джона Леннона ».
    • Британський музикант Девід Гілмор (Pink Floyd) написав пісню «Murder», в якій виплеснув свої емоції по відношенню до вбивства Джона Леннона.
    • У Новосибірську, поруч з Цирком, є арка Джона Леннона. Існує з 1989 року, якщо вірити графіті. Оновлюється стінгазета і новими написами відданих бітломанів.
    • У жовтні 2000 року в Саїтамі, Японія був відкритий музей Леннона. Експозицію музею склали понад 130 предметів, в тому числі гітари і сценічні костюми. Був закритий 30 вересня 2010 року.
    • У Челябінську в 2000 році була зроблена спроба перейменування будь-якої міської вулиці в честь Джона Леннона. Офіційна заявка в мерію міста Челябінська була подана Валерієм Ярушина, засновником групи «Аріель». Очікувалося, що це рішення буде прийнято міською думою Челябінська до 9 жовтня 2001 року, однак цього не сталося.
    • В Алмати в 2007 році встановлено пам'ятник The Beatles на горі Кок-Тюбе. Там же є алея імені Джона Леннона, відкрита в парку «Південний» на вулиці Жарокова.
    • У Єкатеринбурзі в 2009 році, недалеко від «Плотінка», встановлено пам'ятник групі Бітлз.
    • Альбоми Джона Леннона перевидані до його 70-річчя. Бокс-сет, підготовлений до релізу під керівництвом вдови Леннона Йоко Оно, включає в себе 11 дисків, куди в числі інших увійшло 13 «домашніх» записів виконавця, які раніше не видавалися.
    • Єдиний в світі офіційний музей британського музиканта Джона Леннона закрився в японській префектурі Сайтама.
    • У Донецьку є розважальний комплекс «Ліверпуль», на території якого встановлено пам'ятник The Beatles.
    • Джон Леннон (John Lennon) може з'явитися на колекційних монетах Державного казначейства Великобританії.
    • Томскими письменниками Юлієм Буркіна і Костянтином Фадєєвим була написана книга «Осколки неба або справжня історія" Бітлз "».
    • До 70-річчя Джона були перевидані всі його сольні альбоми, крім Two Virgins, Life With The Lions, Wedding Album і Shaved Fish.
    • У 2010 році в Англії викарбували монету вартістю в 5 фунтів з зображенням музиканта.
    • У музиканта Дмитра Чорного існує пісня «Леннон, Марлі, Че Гевара» ( «Л. М. Ч.»).
    • Пісня групи Сплін «Молоко і мед» має таку ж назву, як і посмертний альбом Леннона «Milk and honey».
    • У фільмі Форрест Гамп є сцена, в якій головний герой в 1975 році бере участь в шоу Діка Кеветта, другим гостем якого був Джон Леннон. При зйомках цього епізоду фільму використовувалася оригінальна запис, в якій Том Хенкс розташований на місці Йоко Оно. Форрест розповідає про свої враження про Китай. Відповідями Леннона на репліки Форреста є цитати з пісні «Imagine».
    • Андрій Макаревич написав композицію «Пам'яті Джона Леннона», яку «Машина часу» виконувала на концертах в 80-х роках.
    • Леннону присвячена пісня «Escape» голландського музиканта Арьєна Лукассен.
    • Форму звернення до Джону Леннону має пісня "Hey, John" німецької рок-групи з НДР Die Puhdys.
    • На церемонії закриття ХХХ Олімпійських Ігор була виконана його пісня Imagine. Як данина пам'яті великій людині в центрі стадіону було зображено його обличчя. Частина пісні виконав сам Леннон, за допомогою Кліпп який був спеціально створений для цього.

Альбоми

  • Unfinished Music No.1: Two Virgins (1968)
  • Unfinished Music No.2: Life With The Lions (1969)
  • Wedding Album (1969)
  • Live Peace In Toronto 1969 (концертний альбом, 1969)
  • John Lennon / Plastic Ono Band (1970)
  • Imagine (1971)
  • Some Time In New York City (1972)
  • Mind Games (1973)
  • Walls And Bridges (1974)
  • Rock'n'Roll (1975)
  • Shaved Fish (збірник, 1975)
  • Double Fantasy (1980)
  • The John Lennon Collection (збірник, 1982)
  • Milk and Honey (1984)
  • Menlove Ave. (1986)
  • Live in New York City (концертний альбом, 1986)
  • Acoustic (2004)
  • Working Class Hero - The Definitive Lennon (збірник, 2005)
  • The US vs. John Lennon (саундтрек, 2006)
  • Double Fantasy Stripped Down (2010)

Режисерські роботи в кіно (спільно з Йоко Оно)

  • 1968 - Два незайманого / Two Virgins
  • 1968 - Номер 5 / No. 5
  • 1969 - Медовий місяць / Honeymoon
  • 1969 - Викрадення / Rape
  • 1970 - Ноги вгору назавжди / Up Your Legs Forever
  • 1970 - Свобода / Freedom
  • 1970 - Муха / Fly
  • 1970 - Апофеоз / Apotheosis
  • 1971 - Ерекція / Erection
  • 1972 - Уяви собі / Imagine

Фільми про Джона Леннона

  • «Уявіть Собі: Джон Леннон» (1988)
  • «Історія Джона Леннона» (2001)
  • «Джон Леннон: несучих звістку» (2002)
  • «США проти Джона Леннона» (2006)
  • «Глава 27» (2007)
  • «Статі Джоном Ленноном» (2009)
  • «П'ять куль для Леннона» (2009)
  • «Голий Леннон» (2010)
  • «Wheel to Imagine» - анімаційний фільм про Джона Леннона

Бібліографія

  • In His Own Write. Книга вийшла 23 березня 1964 року. У російській перекладі вийшла під назвою «Пишу, як пишеться» (переклад Олексія Курбановского). Передмову до книги написав Пол Маккартні. Спільно з ним був також написаний один з розповідей - On Safairy with Whide Hunter.
  • A Spaniard In The Works. Книга вийшла в 1965 році. У російській перекладі вийшла під назвою «Іспалець в колесі» (переклад Олексія Курбановского).
  • Skywriting by Word of Mouth. Книга вийшла після смерті автора, в 1986 році. У російській перекладі вийшла під назвою «Усна небопісь» (переклад Олексія Толкачова).

Книги представляють собою збірники написаних в дусі чорного і абсурдистського гумору оповідань, віршів і пародій, що містять численні каламбури, гру слів і навмисні помилки. Ілюстрував книги сам автор.

На основі першої книги була написана п'єса, прем'єра якої відбулася 18 червня 1968 року в лондонському театрі «Олд Вік». П'єса була піддана цензурі Лорда Гофмейстера двору за «богохульні натяки» і «нешанобливе згадка» деяких тодішніх політиків (в оповіданні You Might Well Arsk містяться каламбури на імена Конрада Аденауера, Шарля де Голля та інших).

У 2012 році Хантер Дейвіс, автор єдиної офіційної біографії «Бітлз», написаної в 60-х роках минулого століття, почав підготовку нової книги Джона Леннона, в яку повинні увійти понад 250 особистих листів і листівок, відправлених Джоном Ленноном друзям і рідним. «Я знайшов листа, які ще ніхто ніколи не бачив,» - повідомив британським журналістам Дейвіс. Видання книги заплановано на 2013 рік ..