- Демонстраційний варіант ЄДІ-2018
- Статистика ЄДІ з суспільствознавства
- Регламент іспиту з суспільствознавства
- Структура і зміст квитка
- Інновації в КІМах нового зразка
- Як бали переводяться в оцінки для атестату?
- Як підготуватися до екзаменації?
- Що потрібно врахувати при підготовці есе?
ЄДІ з суспільствознавства можна сміливо назвати найпопулярнішим серед іспитів за вибором. По-перше, більша частина школярів вважає даний тест простим, особливо в порівнянні з точними науками. А по-друге, сертифікат з балами за суспільствознавство обов'язковий при вступі до ВНЗ гуманітарного і соціального профілю. У числі найбільш затребуваних спеціальностей можна назвати політологію, соціологію, культурологію, право, психологію, економіку, педагогіку, управління персоналом і менеджмент.
Багато одинадцятикласники вважають, що даний ЄДІ можна здати без підготовки, визначивши вірні відповіді на підставі логічного підходу, а в частині есе просто виклавши свої думки. Відразу скажемо, що така помилка коштувала величезної кількості балів багатьом школярам. Суспільствознавство - предмет, в якому недостатньо простого знання термінології. Лише вміння грамотно оперувати поняттями і розуміння глибинної суті соціальних, правових і філософських концепцій допоможе вам успішно скласти цей ЄДІ.
Крім того, загальнодержавна екзаменація з суспільствознавства передбачає набір досить високого первинного бала, а в останні роки з квитків остаточно були прибрані тести з вибором однієї відповіді з декількох запропонованих варіантів. Втім, все це не є приводом для паніки! Потрібно просто розібратися, які вимоги висувають члени комісії при оцінюванні робіт, а також вчасно дізнатися все про зміни в КІМах 2018 року.
Демонстраційний варіант ЄДІ-2018
Дати ЄДІ з суспільствознавства
Остаточні дати проведення ЄДІ з суспільствознавства Рособрнадзор опублікує тільки в січні, однак при підготовці до ЄДІ школярі можуть орієнтуватися на зразкові періоди часу, відведені для тестування:
- достроковий етап ЄДІ пройде з середини березня до середини квітня і стартує 22.03.2018;
- основна здача ЄДІ почнеться в кінці травня (28.05.2018) і триватиме до початку червня 2018 роки;
- період додаткової здачі ЄДІ призначений на вересень 2018 року. Швидше за все, перездавати предмети буде можна з 4.09.2018.
Нагадаємо, що подати заяву на здачу ЄДІ в дострокове час можуть:
- школярі, які закінчили загальноосвітній заклад (школу звичайного або вечірнього типу, ліцей, гімназію) до 2017/2018 навчального року;
- призовники, які вирішили перед вступом до ВНЗ відслужити в лавах російської армії ;
- учні, що надходять в іноземний ВНЗ, що змінюють місце проживання або приїхали вчитися з-за кордону;
- діти, що їдуть на загальнодержавні або міжнародні змагання, конкурси і змагання спортивного, культурного або наукового характеру. В цьому випадку вам буде потрібно не тільки заяву, але виклик на збори (або запрошення на захід) із зазначенням точних дат його проведення і прізвища учня;
- школярі, які потребують лікування, оздоровлення або реабілітації в дати основного іспиту. В цьому випадку до заяви потрібно додати документ, виданий медичною консиліумом або комісією.
Статистика ЄДІ з суспільствознавства
У 2017 році суспільствознавство вибрали для себе 318 тисяч учнів, тобто приблизно половина всіх школярів, які здавали ЄДІ. Втім, після того як іспит був ускладнений, кількість бажаючих здавати суспільствознавство помітно знизилося - ще в 2016 році таких школярів було на 40,4 тисячі більше. Також відзначимо, що частка дітей, які не змогли набрати по даному ЄДІ навіть мінімальний прохідний бал, помітно скоротилася: у 2017 році таких невстигаючих учнів було близько 13,8%, що на 3,3% нижче рівня 2016 року.
Проте, в 2013 році цей ЄДІ не здали лише 5,3% учнів, а в 2011 - 3,9%. Вчителі пояснюють це тим, що кілька років тому в школах почали відмовлятися від практики профільного вивчення суспільствознавства, хоча воно обов'язково для вступу до 1/3 російських ВНЗ. Завдання ускладнюються, а в шкільній програмі суспільствознавство займає лише 1-2 уроки на тиждень. Проте, при середньому балі в 59,5-60,0 зростає число хлопців, які набрали максимум балів - в минулому році таких обдарованих випускників було близько 500.
При здачі ЄДІ з суспільствознавства досить високий відсоток невдач - 13,8%
Регламент іспиту з суспільствознавства
У 2018 року учні отримають 235 хвилин для того, щоб впоратися з завданнями екзаменаційного білета. Регламент строго забороняє проносити з собою в екзаменаційну аудиторію будь-які сторонні предмети. В їх число входять не тільки шпаргалки, а й смартфони, камери, навушники, планшети, «розумні» годинник і будь-яка інша апаратура. І не думайте, що вам вдасться скористатися чимось з наведеного вище списку, якщо ви вийдете в туалет або медпункт! Покинути аудиторію можна буде тільки з спостерігачем.
Пам'ятайте: вас можуть вивести з аудиторії і анулювати результат тесту, якщо ви будете не тільки списувати, але і пересідати, радитися з сусідами або повертати голову, щоб підглянути відповідь в чужій роботі. За порядком в екзаменаційних аудиторіях стежитимуть близько 20000 вчителів-спостерігачів, і навряд чи хтось зможе сховатися від їх пильного погляду.
Структура і зміст квитка
Дана дисципліна вивчає всілякі аспекти життєдіяльності сучасного суспільства. Школярам доведеться продемонструвати свої знання в таких розділах:
- «Людина і суспільство». Даний розділ вивчає біосоціальну еволюцію людей, сучасний соціум, фактори і етапи соціалізації, принципи функціонування суспільства і місце особистості в соціальних відносинах;
- «Соціальні відносини» - тут потрібно буде продемонструвати розуміння проблем взаємодії різних соціальних груп, знання в області конфліктології і системного будови сучасного суспільства;
- «Економіка» - один з найскладніших блоків іспиту. Школярам доведеться показати свої навички в читанні графіків, знання в галузі підприємництва та ринкової економіки, вміння розраховувати економічні показники і аналізувати інформацію;
- «Право». Даний розділ зажадає від вас вміння оперувати законами Російської Федерації, розуміння різних галузей права і особливостей регулювання правових відносин, включаючи основні норми і механізми;
- «Політика». У цьому розділі потрібно продемонструвати розуміння сучасного державного устрою, політичних режимів і інститутів.
У КІМах з суспільствознавства відсутні завдання на вибір однієї відповіді з наданих варіантів. Завдання базового рівня перевірять вміння школярів розпізнавати, відтворювати, витягувати, класифікувати, систематизувати і порівнювати інформацію, проводити її оцінку і пояснювати тренди. У завданнях підвищеного рівня складності потрібно буде показати свої навички в комплексній пізнавальної діяльності. Квиток, що складається з 29 завдань, структурно представлений двома частинами:
- частина 1 - складається з 20 завдань, на які потрібно дати коротку відповідь у вигляді слова, кількох слів або цифр. 10 завдань відповідає базовому рівню складності, ще 10 завдань - до підвищеного. За цю частину роботи можна набрати 35 первинних балів, що становить 54,7% від усіх балів за тест;
- частина 2 - складається з 9 завдань, на які потрібно дати розгорнуту відповідь. Завдання під номерами 21 і 22 є базовими, а номери з 23 по 29 - завданнями з підвищеною складністю. За цю частину можна отримати 29 балів (45,3% від усіх балів). У цю ж частина входить написання невеликого есе за однією з 5 тем, даних на вибір школяра.
Інновації в КІМах нового зразка
Іспит з суспільствознавства не зазнав значних змін в змістовної частини, проте деякі структурні моменти були оптимізовані.
- Змінено систему оцінювання завдання під номером 28;
- Переглянута формулювання завдання під номером 29, внесені зміни в систему його оцінювання;
- Максимальна кількість первинних балів за квиток збільшено на 2 бали і тепер дорівнює 64.
Підготовка до ЄДІ з суспільствознавства включає в себе освоєння цілого ряду дисциплін. У їх числі - політологія, економіка, соціологія та право
Як бали переводяться в оцінки для атестату?
У 2018 році бали, отримані за ЄДІ, матимуть вплив на підсумкову оцінку в атестаті. Учні, які бажають вступити до ВНЗ або просто підняти середній атестаційний бал, повинні гарненько підготуватися до іспиту. Розподіл і переклад балів виробляються в такий спосіб:
- 0-41 балів, набраних на ЄДІ, означають, що школяр «протирав штани» на протязі всього навчання. Ці бали рівні оцінці «незадовільно»;
- 42-54 бали говорять про задовільні знання. Випускник заслуговує позначку на рівні шкільної «трійки»;
- 55-66 балів - непоганий результат, який рівнозначний оцінці «добре»;
- 67 балів і вище означають, що школяр здав предмет на «відмінно».
Мінімальний бал, який потрібно набрати для проходження тесту - 42, що дорівнює 19 первинним балам. Досвід минулих років показав, що для цього потрібно вирішити хоча б 13 базових завдань. Максимальне число балів за ЄДІ одно 100. Як показує статистика минулого року, для вступу до ВНЗ потрібно набрати хоча б 55 балів з цього предмету. На жаль, це не гарантує вам надходження на бюджет. Претендувати на бюджетні місця в престижних університетах можуть лише абітурієнти, які мають сертифікат з 84 і більше балами.
Як підготуватися до екзаменації?
Фахівці з ФІПІ кажуть, що перше, на що варто звернути увагу при підготовці - знання і розуміння термінів таких дисциплінарних блоків, як економіка, філософія, право, соціологія і політологія. Дуже часто учень не може правильно вирішити завдання, бо не співвідносить його з певною науковою галуззю, використовуючи при цьому невірний метод аналізу.
Ще один важливий момент - вибір джерел методичного та навчального характеру. Сьогодні багато авторів намагаються заробити, видаючи матеріали для підготовки до ЄДІ з певних предметів. Але не поспішайте купувати все підряд! Вибирайте книги, видані в 2015-2017 році і отримали рекомендацію Міністерства освіти і науки РФ. Фахівці ФІПІ рекомендують користуватися розробками Л.Н. Боголюбова і А.І. Кравченко.
Обов'язково приділіть час опрацювання демо-варіанти ЄДІ - це допоможе вам зрозуміти структуру квитка, розібратися у вимогах екзаменаторів і скоротити час на роботу з реальним квитком. Завантажити демонстраційну версію ЄДІ з суспільствознавства ви можете за посиланнями на початку статті. Крім того, фахівці з освітнього відомства визначили кількість часу, який буде потрібно для вирішення кожного із запропонованих завдань:
- завдання під номерами 1-3 і 10 вирішуються в середньому за 1-4 хвилини;
- завдання під номерами 4-9 і 11-28 вимагають від 2 до 8 хвилин;
- для завдання 29 потрібно залишити близько 45-55 хвилин.
Що потрібно врахувати при підготовці есе?
Частіше тренуйтеся в написанні творів, щоб створити гідне есе
Написання невеликого есе - екзаменаційне завдання, яке викликає у школярів найбільші складності. Все тому, що воно вимагає як фундаментальних знань по предмету, так і вміння грамотно і красиво викладати свої думки. міні твір можна буде написати по одній з п'яти тем, запропонованих в квитку. Тема формулюється у вигляді висловлювання, зробленого відомим представником в галузі суспільної діяльності, політики, науки або культури. При написанні есе варто враховувати кілька моментів:
- залиште на цю частину роботи хоча б 50 хвилин;
- не пишіть на чернетці повноцінне есе - цей бланк все одно ніхто не перевіряє. Якщо занадто захопитеся чорновою роботою, потім вам може не вистачити часу на переписування тексту. Просто накидайте тези, які потім оформите в єдине ціле;
- не поспішайте з вибором теми - беріть тільки ту, яку вам буде простіше аргументувати;
- важливо відразу визначити, яку галузь знань являє обрана вами тема. Учням не заборонено висловлювати думки, спираючись на кілька громадських наук, але екзаменатори дуже не люблять, коли есе пишуть розпливчастими фразами і узагальненими формулюваннями;
- не забудьте зробити введення. У ньому слід зробити акцент на актуальності проблеми;
- продемонструйте свої пізнання, коротко розповівши про автора висловлювання. Опишіть інші підходи до даної проблеми, вкажіть альтернативні точки зору або приведіть підтримують висловлювання;
- підведіть підсумок, акуратно узагальнивши все вищесказане.
За це завдання можна набрати 6 балів, частина яких виставляється екзаменатором за розуміння предмета обговорення. Це дуже важливо: якщо член комісії не знайде у веденні слів, які б підтверджували, що ви розумієте, про що пишете, за завдання буде поставлено нуль. Ще одна складова оцінки - вміння оперувати термінами. Потім оцінюється кореляція аргументів і висновків. До речі, писати багато в першій і останній частинах есе не варто - вони повинні займати не більше 20% від всієї роботи.
Відточите навички написання міні-творів, подивившись квитки минулих років. Кожне нове есе допоможе вам краще формулювати думки і викладати аргументи на користь своєї точки зору.
Як підготуватися до екзаменації?Що потрібно врахувати при підготовці есе?
Як підготуватися до екзаменації?
Що потрібно врахувати при підготовці есе?