Будинок друку на проспекті Леніна в 1970-ті.
В нашої попередньої фотодобірці ми розповідали, як змінювався центр Свердловська починаючи з п'ятдесятих років минулого століття. Нагадаємо, що в цей час з центральної частини міста стали прибирати промислові об'єкти.
Наприклад, значна частина нинішнього Історичного скверу на Плотина в минулому була зайнята вагоноремонтними майстернями, а пізніше виробничими майданчиками уральського заводу важкого машинобудування. Промзону прибрали, разом з нею демонтували і залізничні колії, які були прокладені від Греблі по вулиці Малишева (так-так, в минулому по центру нашого міста їздили паровози з вагонами!) І вели до станції Шарташ.
Паралельно в центрі Свердловська велося масштабне будівництво нових житлових кварталів. Але не тільки хрущовки і брежневки стрімко витісняли дерев'яні хатинки. Починаючи з шістдесятих років в місті були побудовані знакові для обласного центру будівлі, частина з яких досі формує образ сучасного Єкатеринбурга. До їх числа можна віднести великий панорамний кінотеатр (нині КТТ «Космос»), ТЮГ, ЦУМ, великий павільйон колгоспного ринку, драмтеатр, новий цирк, будинок уряду Свердловської області (в народі «зуб мудрості»). Крім того, було розпочато будівництво об'єкта, який згодом став одним з найзнаменитіших недобудов країни. Мова, зрозуміло, йде про телевежі.
А тепер давайте згадаємо, як це було, в нашій черговий фотодобірці. Насолоджуйтесь, ностальгує.
Кут Малишева і Горького. У правій частині знімка видно південно-східні ворота вагоноремонтних майстерень, які розташовувалися уздовж берега Исети, на території нинішнього Історичного скверу. Шістдесяті. Реконструкція Греблі в самому розпалі. А це будівництво ЦУМу в Банківському провулку. Його звели на місці тютюнової фабрики, яка була знищена пожежею. Головний павільйон центрального колгоспного ринку, який розташовувався в проміжку вулиць Шейнкмана і Московської. Останні павільйони ринку були знесені в Єкатеринбурзі в 2007 році. До цього часу в місті вже було багато торгових центрів. Впізнаєте? Це майбутній Драмтеатр. 1964 рік, будівництво величезного на той час панорамного кінотеатру на дві тисячі місць. Сьогодні ми знаємо його як кіноконцертний театр «Космос». «Космос» в сімдесяті роки. А це «Космос» у вісімдесяті роки. Сімдесяті, кран підноситься над споруджуваним будівлею Свердловського цирку. Цирк незадовго до урочистої приймання нового будинку. Цирк в 1990-і роки. Телевежа, початок ... Телевежа «підросте», однак на цьому все і закінчиться. 1980 рік, будується Будинок Рад, який в народі прозвали «зубом мудрості». Сьогодні це будівля уряду Свердловської області. Це ж будівля в 1990-і роки. 1965 рік, вулиця 8 Березня і побутовий комбінат «Рубін». Видно трамвайна гілка. Її згодом прибрали, щоб розширити проїжджу частину. Справа, де стоїть автобус, сьогодні знаходиться вхід в метрополітен. А це «Рубін» в 1986 році. Вид на «Рубін» з вулиці Малишева в 1970-ті. 1980-е, Палац молоді. Одне з будівель, чий вигляд мало змінився за десятиліття. У шістдесяті біля входу в Головпоштамт висіли годинник. З лівого боку був розташований сквер і стоянка таксі. На знімку видно, як трамвай повертає направо, на вулицю Толмачова. Зараз цієї трамвайної гілки вже немає. Вулиця Толмачова, шістдесяті роки. Трамвай їде в сторону залізничного вокзалу. Всі дерев'яні будинки, присутні на цьому знімку, давно знесені. УрФУ? Зовсім ні. У шістдесятих цю будівлю займав Среднеуральский Раднаргосп. 1980-е, це ж будівля, але вже УрГУ. Будівництво інституту метрології на Червоноармійській.
Завершимо цю добірку ностальгічними фотографіями з повсякденного життя міста минулих років. Вдивіться в ці знімки. Раптом ви побачите на них себе або своїх знайомих? Всяке буває!
Хокейний матч в Свердловську, 1970-ті. Ковзанярі на стадіоні, 1974 г. У 1974 році в Будинку Контор трапився велика пожежа. На щастя, будівля вціліло. Будинок Контор, 1990-ті роки. Панорама Східної і вид на мікрорайон «Сталінець» і автостанцію. Справа побутівка для робітників, зроблена зі списаного автобуса. Трамвай № 8 на вулиці Луначарського. У ті роки він їздив з Уралмаша до Втузгородка. А ось трамвайної лінії до ЗБВ не було: мікрорайону ще не існувало. Кут Куйбишева і Луначарського. Кут Тверітінов - Луначарського. Позаду видніється вежа телевізійної станції. Перехрестя Леніна - Карла Лібкнехта. Будинки на знімку давно знесли, а на їх місці побудували великий готель. Однак рибою тут торгували ще довгі роки: на місці старого магазину працював універсам «Океан». Ріг вулиць Горького і Клари Цеткін. Будівля на передньому плані сьогодні займає творчий союз журналістів, нижче по вулиці видно знаменитий будинок Іпатьєва, в якому розстріляли царя і його сім'ю. Він був знесений в 1977 році. Знаменитий особняк Семенової. На цьому знімку він стоїть на вулиці Малишева. Пізніше його розібрали і перенесли в інше місце. Будинок Севастьянова, 1977 рік. Палац піонерів, 1975 рік. Овочевий базар в провулку Банківському, 1970-ті. 1965 рік, вулиця Леніна в морозний день, громадяни поспішають у своїх справах. Значні піраміди з банок згущеного молока в продуктовому магазині біля колгоспного ринку. 1960-і, романтичний «острівець» з лавками всередині трамвайного кільця на Леніна - Луначарського. Цей же острівець, а також готель «Ісеть» і трамвайне кільце в 1982 році. Сьогодні в цьому місці звичайний перехрестя. Ця фотографія в державному архіві підписана як перехрестя Леніна і кузбасівській - зараз це Леніна - Гагаріна. Але не дуже-то схоже. Якщо ви знаєте, де це було знято - напишіть нам. Фотографія, в правильності адреси якої ми сумнівалися, чи дійсно виявилася зроблена на перехресті Проспекту Леніна і вулиці кузбасівській (сучасна Гагаріна). Невелику плутанину вніс будинок, який розташувався в лівій частині знімка. У ті роки він просто не був добудований, і вдавав із себе секцію на 5 вікон. З роками будівля приросло ще одним прибудований, що включає кілька під'їздів і арку. Ідентифікувати знімок допомогла наш читач Світлана Макарова і ще ряд знавців історії Свердловська. Дякуємо!
Ми будемо і далі випускати ностальгічні добірки фотографій різних районів нашого міста. Якщо в ваших сімейних архівах є старі знімки Уралмаша, Хіммашу, Вторчермета, віза, ЗБВ і ви готові ними поділитися з іншими городянами, надсилайте ваші фото нам на пошту [email protected], не забудьте вказати прізвище та ім'я автора.
Текст: Роман Мар'яненка
Фото: Державний архів Свердловської області, Музей історії Єкатеринбурга, архітектор Б. Н. ОРЛОВ / 1723.ru, фотограф Михайло Корякін
УрФУ?
Раптом ви побачите на них себе або своїх знайомих?