Опалення є важливою проблемою в Вірменії, оскільки у неї немає запасів природного газу і нафти. Незважаючи на те, що ця країна Південного Кавказу виробляє ядерну енергію, основним джерелом енергії, використовуваної для обігріву країни, є природний газ, попри те, що він не є ні доступним, ні екологічно чистим. З іншого боку, біомаса пропонує більш вигідну альтернативу природному газу, атомної енергії і нафти: вона забезпечує таку ж якість, є набагато дешевше і екологічніше. В цьому відношенні у Вірменії великий потенціал.
Європейський Союз підтримує розвиток зеленої енергії та використання біомаси в Вірменії за допомогою своїх різних ініціатив і проектів. Один з таких проектів, проект «BioRuralHeating», був спрямований на рішення проблем опалення, з якими стикаються сільські громади в Вірменії. В рамках проекту також були організовані інформаційно-просвітницькі кампанії для роз'яснення переваг «зеленої» енергії і того, як місцеві жителі можуть отримати доступ до підтримки ЄС. В рамках проекту шість громад у Вірменії були оснащені опалювальним устаткуванням, яке використовує екологічно чисту і стійку енергію біомаси. В даний час громади використовують обладнання для обігріву своїх дитячих садків, шкіл та теплиць. Завдяки підтримці Європейського Союзу люди, що живуть в цих селах, змогли вирішити проблеми, які раніше здавалися нерозв'язними. Це також спонукало людей залишатися вдома і допомагати розвивати зелену енергію.
Фінансові та екологічні вигоди
Під час реалізації проекту «BioRuralHeating» інноваційний центр «Барва» в Таліні створив теплицю, яка взимку нагрівалася біомасою. Вона служила тестовим об'єктом, де люди, які цікавилися питанням опалення на основі біомаси, мали можливість познайомитися з тим, як працюють котли на біомасі та як їх можна використовувати для вирощування овочів круглий рік. Коли проект завершився, фермер Артур Гаспарян попросив Інноваційний центр «Барва» дати йому теплицю в оренду. Зараз він там вирощує різні культури, в основному боби, помідори і баклажани, і продає їх на місцевому ринку. Завдяки опалення в теплиці, він може вирощувати овочі з листопада по березень.
Спочатку, коли Артур почав орендувати теплицю, він обігрівав її за допомогою природного газу. Однак незабаром він зрозумів, що це дуже дорого, і опалення було для нього недоступним. Він звернувся до експертів центру «Барва», щоб знайти альтернативні рішення.
В результаті центр створив спеціально розроблені котли для використання в Вірменії під маркою «Pyrogen». Котли «Pyrogen» мають потужність до 100 кВт і використовують подвійну камеру згоряння. Спочатку біомаса спалюється в першій камері. Якщо кисню недостатньо, біомаса «викурюється», а не спалюється. Синтез-газ, отриманий цим способом, потім горить у другій камері.
Артур встановив котел в своїй теплиці і стверджує, що це набагато доступніше, ніж будь-які альтернативи. «[Раніше] ми економили газ, і нам доводилося вимикати його в сонячні дні, тому що це було занадто дорого», - згадує Артур і додає, що тепер він не відключає опалення, що позитивно впливає на рослини в теплиці. Це дозволяє Артуру вирощувати високоякісну продукцію. Він додає, що немає ніякої різниці між якістю синтез-газу і природного газу.
«Тепер ми платимо в чотири рази менше, ніж раніше», - говорить Артур. Раніше він платив за газ 500 000 драмів (близько 875 євро) на місяць, зараз він платить від 150 000 до 200 000 драмів (262-350 євро). «Це полегшило наше фінансовий тягар і зробило наше життя легше і комфортніше», - говорить він.
Артур підкреслює переваги біомаси, яка не тільки зручна у використанні, але і екологічна. Він зазвичай використовує сухі гілки і листя. «Ми не завдаємо шкоди навколишньому середовищу, і отримуємо той же [кількість] енергії. Той же результат, але дешевше », - говорить він. «І в результаті ми виробляємо високоякісні овочі. Використовуючи цей котел, ми відразу вирішили ряд проблем ».
Біомаса як альтернатива природному газу
Проект «BioRuralHeating», який підтримується ЄС, надихнув свою партнерську організацію інноваційний центр «Барва» продовжити роботу по розробці екологічних опалювальних рішень. Розуміючи ефективність і важливість проекту, центр продовжив розробку екологічно чистих котлів, які працюють на біомасі. Зрозуміло, що проект, хоча він і закінчився, став каталізатором нових технологій в області зеленої енергії в Вірменії.
Наприклад, при виробництві 100 кВт енергії на годину, яка може обігріти близько 1000 квадратних метрів, потрібно приблизно 15 кілограмів біомаси. Це приблизно в п'ять разів дешевше, ніж вартість використання природного газу для обігріву тій же площі.
Котли можуть працювати на трьох різних потужностях. «Pyrogen 20» виробляє достатньо енергії для обігріву, в той час як «Pyrogen 50» також використовується для підігріву води. «Pyrogen 100», крім опалення і гарячої води, також може виробляти електрику. Це електрику може використовуватися для особистих потреб або продаватися електричних мереж.
У випадку з «Pyrogen 20» протягом року можна виробляти до 120 000 кВтг енергії. Ті, хто продає електроенергію в електромережі, яку вони виробляють, можуть заробити близько 250 000 драмів (437 євро) на місяць. Що стосується «Pyrogen 100», то щомісячний показник може скласти більше 1 300 000 драмів (2 280 євро).
Котли дуже доступні: «Pyrogen 20» коштує 400 000 драмів (700 євро), а «Pyrogen 100» варто 1 200 000 драмів (2,100 євро). Сухе листя, гілки, солома і всі види відходів від рослин можуть служити в якості палива з біомаси для котлів. Вони також екологічні, що означає, що вони не виробляють викиди як в разі згоряння нафти і газу, а ефективність їх перетворення енергії може досягати 95%.
Революція в сільській життя
Арман Варданян, інженер Інноваційного центру «Барва», докладає зусиль до того, щоб інтерес до газових котлів з синтез-газами виходив за межі власників теплиць. Вони також підходять для шкіл, дитячих садків, громадських або приватних будинків.
«Ми намагалися зробити їх максимально простими. Тобто ми не використовували складну електроніку і не включали складних функцій, тому що немає ніякої реальної необхідності в них », - пояснює Арман і додає, що це рішення було прийнято після обговорень з численними потенційними споживачами, для того, щоб допомогти зрозуміти ринковий попит.
Арман вважає, що є можливість значно змінити якість життя в сільських громадах. Незважаючи на те, що в більшості сіл є газові котли, люди вважають за краще використовувати інші способи опалення, оскільки природний газ коштує дорого. Він вважає, що синтез-газ може бути альтернативою природному газу, оскільки він дуже доступний і коштує всього 30 драм (0,05 євро) за кубічний метр - в п'ять разів дешевше природного газу.
У центрі «Барва» вважають цей метод революційним, оскільки в Вірменії в три рази більше біомаси, ніж потрібно для його використання в якості палива. Якщо використання біомаси стане популярним в Вірменії, країна зможе експортувати електроенергію. Великомасштабне виробництво цих котлів в Вірменії створить численні робочі місця в країні, знизить ціни на опалення, заощадить людям гроші і надасть Вірменії можливість знизити свою енергетичну залежність.
Незважаючи на те, що проект «BioRuralHeating» завершено, ідея просування і розвитку зеленої, доступної енергії в Вірменії зберігається. Біомаса є чудову нагоду в Вірменії, і її використання не тільки допоможе вирішити проблеми окремих осіб, але і запропонує вирішення економічних проблем країни, і в той же час, без нанесення шкоди для навколишнього середовища.
Фото доступні на Flickr
Автор: Амі Чічакян
Ця стаття була підготовлена за сприяння Європейського Союзу в рамках ініціативи EU4Energy. Зміст є винятковою відповідальністю автора і жодним чином не може вважатися такою, що відображає погляди Європейського Союзу.
ЗМІ зобов'язані цитувати матеріали Aravot.am з гіперпосиланням на конкретний матеріал цитування. Гіперпосилання має бути розміщена в першому абзаці тексту.