Електронні клавішні інструменти. Керівництво з вибору клавішних
Перші клавішні були винайдені понад п'ять століть тому. Це були далеко не ті привабливі роялі та фортепіано, що ми бачимо зараз і вони не були настільки популярні. Дуже довгий час клавішні інструменти були духовими, струнними і навіть ударними, але тільки не електронними. Лише з появою в середині двадцятого століття електроорганов і перших спроб створення синтезатора, клавішні почали ставати все більш популярними.
Сьогодні клавішні - найбільш популярні інструменти. Батьки з дитячих років віддають дітей в музичні школи по класу фортепіано. На клавішах грають, вчаться або мріють навчитися грати більшість музикантів, які володіють іншими інструментами! Клавіатуру фортепіано напам'ять знають більшість професійних вокалістів!
У наш час вибір електронних клавішних інструментів настільки величезний, що заходячи в музичний магазин, у простого обивателя розбігаються очі від великої кількості синтезаторів, midi-клавіатур і цифрових піаніно! І ось в цій статті ми спробуємо пояснити Вам, чим відрізняються різні клавішні, крім зовнішнього вигляду і ціни, і їх основні параметри, на які варто звертати увагу при виборі інструменту.
Типи клавішних інструментів
синтезатори
Найбільш поширений тип електронних клавішних. Дуже велика категорія, яка починається з недорогих дитячих самоіграек, на кшталт Farfisa SK-500 , А закінчується професійними робочими станціями, як Yamaha TYROS 4 . Спочатку ці інструменти синтезували звук самі за допомогою безлічі регуляторів і великих маніпуляцій над звуковою хвилею. Сьогодні більшість електронних клавішних працюють на семплерних синтезі, тобто при натисканні на певну клавішу вони відтворюють заздалегідь записані семпли, що дуже спрощує життя клавішник, але обмежує можливість маніпулювання звуком. У наш час існують і користуються великою популярністю також синтезатори, які за допомогою спеціальних схем і алгоритмів моделюють звучання аналогових апаратів, і роблять це досить точно. І також існують і користуються успіхом у композиторів сучасні аналогові синтезатори .
Різняться між собою синтезатори дуже сильно, і ми постараємося пояснити Вам цю різницю.
Дитячі синтезатори і синтезатори початкового рівня
Це маленькі і самі недорогі апарати серед всіх клавішних інструментів. Найчастіше мають зменшеною клавіатурою і мінімальним набором функцій, тому що орієнтовані на навчання і прищеплення маленьким дітям любові до музики. Мають різні навчальні програми, що підсвічуються клавіші, дисплеї з підказками і багато іншого.
Такі синтезатори не можуть похвалитися шикарною поліфонією або якістю звучання. І це логічно, апарати з професійною якістю звуку знаходяться в іншій категорії клавішних.
Найбільший недолік дитячих синтезаторів - їх зменшена клавіатура. У музичних школах навіть найменших дітей починають навчати за "дорослими" інструментами з повнорозмірними важкими клавішами. І при переході з дитячою легкої клавіатури дитина буде відчувати деяку складність при грі. Також тут грає роль зусилля, з яким музикант натискає на клавіші повноцінного піаніно і дитячого синтезатора. На синтезатори початкового рівня цей недолік поширюється тільки частково, так як вони завжди ізготавіліваются відразу з повнорозмірною клавіатурою, але з невиваженими клавішами.
Зазвичай дитячі синтезатори, як і синтезатори початкового рівня, купуються на нетривалий термін. Часто такі інструменти дарують дітям на День Народження або Новий Рік. І це хороший подарунок, який допомагає дітям зробити перші кроки в музиці, але для постійних занять дуже рекомендуємо придбати апарат більш серйозного рівня, і краще відразу з важкої клавіатурою, якщо дитина буде займатися академічною грою. Подібні недорогі інструменти також корисні для дітей, які навчаються в школі по класу іншого інструменту (наприклад, баяна) і хочуть спробувати свої здібності у ролі піаніста, але при цьому батьки не цілком упевнені, що захоплення це надовго і всерйоз.
Такі синтезатори допоможуть з вивченням сольфеджіо та тренуванням слуху. Плюс, якщо врахувати, що більшості дітей музичну грамоту викладають на прикладі фортепіанної клавіатури, то такий інструмент буде дуже хорошим навчальним посібником. У багатьох дитячих синтезаторах на борту є функція запису своєї гри (секвенсор), завдяки чому у дитини швидко буде розвиватися слух і здатність писати музичні диктанти. У відпустці такий апарат стане в нагоді, щоб діти відпочиваючи не втрачали форму і могли займатися де завгодно, адже дитячі синтезатори і синтезатори початкового рівня найбільш легкі і мобільні серед інших електронних клавішних Інструмети.
Дорослій музикантові такий інструмент може допомогти в поїздках, для написання музики, або коли потрібно швидко прописати фонові звуки в «польових умовах», підключивши такий синтезатор до портативної студії або ноутбука і коли якість запису великої ролі не грає.
Як приклади синтезаторів початкового рівня, можна уявити Farfisa TK-79 , Farfisa SK-330 , Orla KX1 TM , Yamaha PSR-R200 , Yamaha PSR-E243 .
напівпрофесійні синтезатори
Такі синтезатори часто мають на борту навчальні програми, але в основному вони використовуються для озвучення різних заходів (весіль, днів народження і т.д.). На більшості напівпрофесійних машин є досить інформативний РК-дисплей, завдяки чому робота з тембрами і звучанням інструмента дуже спрощується. Поліфонія на подібних синтезаторах знаходиться в межах 16-64 звуків, а кількості тембрів від 100 до 500.
Найчастіше дані інструменти орієнтовані або на початківців клавишников, або тих, у кого «клавіші» - не основний інструмент, а також на небагатих виконавців, які фінансово не можуть дозволити собі придбати більш серйозний і функціональний апарат професійного рівня.
Велика частина напівпрофесійних синтезаторів мають секвенсором, автоакомпанементом, обладнуються роз'ємами для педалі сустейна, мікрофонними входами і USB-портами, які дозволяють обмінюватися даними з ПК.
Варто зазначити, що такі інструменти вже цілком можуть бути використані в запису демонстраційних творів, для поїздок, твори мелодій і так далі.
Багато функцій цих апаратів запозичені у синтезаторів більш високого класу, як, наприклад, активна (динамічна) клавіатура, чутлива до натиснення, система зв'язку з комп'ютером, цифровий вихід.
Велика частина напівпрофесійних моделей має напівзважену клавіатуру (Натискання легші, ніж у серйозних дорогих моделей), незважаючи на вбудовані опції чутливості до торкання, тому при переході на клавіатуру «механічних» піаніно або роялів спочатку трохи втрачається виразність і швидкість.
Прикладом напівпрофесійної машини можна назвати Farfisa TK - 89 , Orla KX 10 , Yamaha PSR - E433 .
професійні синтезатори
На фото професійний синтезатор Yamaha DGX-650
Ці інструменти володіють величезною кількістю функцій, збільшеної поліфонією (64-128 тонів), професійним автоакомпанементом, при цьому наявність навчальних програм зовсім не обов'язково і є великою рідкістю.
За допомогою таких синтезаторів часто пишуть «мінуси» і аранжування, перекидають їх за допомогою цифрового виходу в студію або комп'ютер і при цьому звучання виходить максимально наближене до аналогових інструментів. Професійні машини призначені для аранжувальників, композиторів і всіх тих, для кого музика - це робота. Клавішних інструментів професійного проводиться дуже багато і люди, які купують такі моделі, як правило, вже знають, що саме і які функції інструменту їм необхідні, тому вибір - справа дуже індивідуальне і відповідальне, для цього потрібно ретельно вивчати різну інформацію по даним приладів і читати інформаційні форуми , конференції зарубіжних сайтів.
Клавіатури таких апаратів робляться «важкими» (виваженими), що відповідно позначається на відчуттях при грі, роблячи виконання музики максимально близькою до фортепіанної.
Професійні синтезатори ділять на аранжувальники і робочі станції.
аранжувальники
Це більш просунутий варіант напівпрофесійного синтезатора. Володіє розширеним кількістю тембрів, стилів автоакомпанементу, великий «зваженої» клавіатурою - від 61 до 88 клавіш, широкими можливостями по управлінню акомпанементом і аранжуванням. Дані синтезатори мають більш гнучкі і якісні алгоритми акомпанементу, максимально реалістичне звучання. При наявності просунутого клавішника-віртуоза, один такий інструмент цілком може замінити всю групу на сцені, і непрофесійне вухо навряд чи помітить відсутність барабанщика або басиста. Аранжувальники бувають аматорськими, а бувають професійними. Останні дуже успішно реалізують свій потенціал в створенні музичних заставок на телебаченні і самостійних композицій. Якісний аранжувальник топового рівня запросто знайде собі місце в будинку професійного композитора-пісняра.
Дуже солідний приклад професійного аранжувальника - Yamaha PSR - S710 і Yamaha PSR - S910 .
робочі станції
Потенційно це ідеальне рішення для композиторів, які відкидають стандартні кліше. "Потужний" автономний апарат, у якого часто немає автоматичного акомпанементу і подібних засобів, що дають можливість по-швидкому склепати пісеньку. Зате вручну на робочої станції можна робити практично все, що душа забажає. Пісня, записана професіоналом на професійній робочої станції буде звучати практично не відрізняються від такої ж, але записаної за допомогою живих інструментів (саксофонів, гітар, ударних, труб). Станції дозволяють створювати композиції найвищої якості, і дозволяють без проблем додавати записи з живими інструментами (завдяки семплерами) і вокальні партії (мікрофонний вхід і базові засоби обробки звуку є у більшості моделей). Така собі компактна домашня студія «в одній коробці».
Яскравими прикладами професійних робочих станцій можна назвати Ямахи серій MOTIF і TYROS . Ці станції давно відомі і дуже затребувані у всьому світі!
Цифрові фортепіано, роялі, органи
Ваш ребонок вчиться в музичній школі або ж Ви бажаєте освоїти академічний стиль гри? Тоді електронне фортепіано - ідеальний вибір для Вас! Електронні клавішні відрізняються від «аналогових» варіантів тим, що їх можна зробити тихіше або голосніше, мають набагато меншу вагу і високою транспортабельністю (мобільністю). Цифрові піаніно і роялі нашого часу ідеально вписуються в обстановку квартири і стануть відмінним атрибутом інтер'єру! А якщо гастролює музиканта турбує перевезення інструменту, то навіть самі габаритні і об'ємні цифрові роялі важать в п'ять разів менше своїх аналогових побратимів.
При навчанні дітей цифрове піаніно набагато краще синтезатора, по-перше, через схожість з оригіналом. Велика частина виробників домагається максімальнго подібності інструментів, як в звучанні, так і в конструктивних особливостях.
Виробники даних інструментів в першу чергу мають на меті домогтися максимально схожого звучання на справжній інструмент, тому кількість тембрів в цифрових фортепіано мінімально. Найчастіше це набір тембрів стандартних інструментів.
Сучасні цифрові піаніно часто створюються з можливістю регулювання висоти, що вкрай зручно для навчання маленьких дітей. Адже відомо, як в давні часи відсутньою до клавіш дітям доводилося підкладати на стілець різні пристосування, за допомогою яких з'являлася якась возмоность нормально грати. У наш час ця проблема вирішена найкращим чином.
Не останнім пунктом у виборі електронного фортепіано буде кількість клавіш. Найчастіше, на більш дешевих інструментах встановлюють клавіатуру в 61 клавішу (або 5 октав), на більш дорогих кількість клавіш збільшують до 88, що становить повноцінну класичну клавіатуру в 7,25 октави. На початковому етапі Вам цілком підійде і 61-клавішний інструмент, але для професійних занять рекомендується купувати відразу апарат з 88 клавішами на борту.
У магазині Музикант представлений вражаючий асортимент цифрових роялів , піаніно і органів !
MIDI-контролери
MIDI - інтерфейс для передачі цифрового сигналу з музичного інструменту. Можна сказати, міді - це протокол (стандарт) дозволяє зв'язати і передавати дані між кількома інструментами, комп'ютерами, контролерами та іншими приладами, які маю midi-інтерфейс. За час свого існування midi-протокол пережив багато різних доробок і удосконалень, але основний принцип, за яким він работаеттак і не змінився: будь-які пристрої, що володіють midi-інтерфейсом, об'єднуються в одну єдину систему і обмінюються між собою даними. Ось основне завдання даного протоколу. Якщо застосувати до клавішних, за допомогою midi можна не тільки відправляти команди «звучати» або «відпустити» певну ноту, а й змінювати віддалено пресети, задавати і змінювати в реальному часі значення тих чи інших параметрів, запустити або зупинити роботу секвенсора або арпеджиатора, управляти гучністю, панорамою, ефектом вібрато, а також завантажувати і зберігати патчі або сітемние настройки і багато інших функцій.
Міді-інтерфейс сам по собі - це система, що складається з двох і більше роз'ємів комутації, які відповідають за прийом, передачу або трансляцію midi-сигналу.
роз'єми MIDI
MIDI In - роз'єм для прийому повідомлень;
MIDI Out - роз'єм для передачі повідомлень;
MIDI Thru - спеціальний роз'єм для з'єднання декількох інструментів в ланцюг (з нього міді-сигнал посилається наступної ланки ланцюга).
контролери
Розташувати клавіатури в якомусь порядку залежному від кількості або типу міді-контролерів вкрай складно, тому як різні моделі мають свої можливості, своє призначення. Більшість клавіатур мають мінімальним набором контролерів - колесо модуляції, колесо висоти тону (pitch bend), а також роз'ємом для підключення педалей (сустейн і експресії). Є клавіатури, воторого взагалі не мають жодних контролерами. Інші мають величезну кількість слайдерів, поворотних регуляторів, педів і т.д. Ось ці самі органи управління і можуть бути класифіковані за групами:
слайдери (повзунки, фейдери, ползунковиє резистори) (sliders) - використовуються для управління основними параметрами інструменту, такими як частота зрізу, резонанс, рівень гучності, що огинають і т.п. Часто буває, що інструмент забезпечується одним слайдером, який, в залежності від обраного параметра, дозволяє швидко вводити потрібне його значення;
обертові регулятори (ручки, крутилки, резистори радіального типу) (knobs) - область застосування цього типу міді-контролерів аналогічна слайдерам, різниця часто лише в тому, що одній людині звично або зручно змінювати параметри обертанням, а іншому - рухом слайдера. Особливість обертового регулятора в тому, що він може не мати «кінцевих точок» свого руху, постійно обертаючись навколо своєї осі, на відміну від слайдера, який чітко обмежений деяким відрізком;
кнопки (buttons) - зазвичай використовуються для перемикання пресетів, транспозиції, введення числових значень і так далі;
колеса (wheels) - ці міді-контролери найчастіше розташовуються зліва від клавіатури. Можуть бути з фіксованим центром або без нього, з поворотним механізмом або без нього. Зазвичай колесо модуляції не має фіксованого центру і поворотного механізму, а колесо зміни висоти тону (pitch) - має і те, і інше. Деякі інструменти застосовують власні унікальні розробки навіть у цій, здавалося б, незначної області: наприклад, Clavia обладнає свої інструменти дуже цікавим пітч-Бендером, які не мають фіксованого центру і дозволяє плавно змінювати висоту тону від мінімального значення до максимального;
д жойстік (joystick) - комбінований контролер, що фактично є гібридом колеса модуляції і пітч-бендера. Деякі виробники вважають за краще обладнати свої інструменти джойстиком замість двох окремих коліс, так як одночасно маніпулювати двома міді-контролерами буває незручно, а джойстик дає одночасний доступ відразу до двох (а іноді і більше) параметрами MIDI. Крім того, джойстик в інструментах таблично-хвильового і векторного типу синтезу виконує роль контролера морфинга;
Духовий контролер (breath controller) - вікорістовується для імітації реальної гри на духовому інструменті. Представляет собою трубочку, якові виконавець затіскає губами;
стрічковий контролер (ribbon controller) - спеціальна смужка уздовж всієї клавіатури або її частини, що дозволяє контролювати висоту звучання тону в певному діапазоні водінням по ній, наприклад, пальцем руки. По дії схожий з пітч-Бендер, однак дозволяє більш тонко і точно змінювати висоту звучання ноти, додавати ефект вібрато майже аналогічно гітарної техніці і так далі. У деяких випадках риббон-контролер, крім висоти тону, може впливати на інші параметри звуку інструменту. Цей міді-контролер характерний для інструментів Yamaha і Kurzweil
педи (pads) - данина бажаючим використовувати міді-клавіатуру ще і в якості драм-машини. Це великі кнопки, адаптовані по відчуттях і функціоналу для набивання барабанних партій. Однак, оскільки це контролери, їм можна доручити також і інші функції на вибір користувача. Наприклад, з їх допомогою може бути зручно запускати секвенції в потрібний момент виступу, відтворювати шумові ефекти з семплера, перемикати пресети і так далі.
D-beam - інфрачервоний контролер, розробка фірми Roland, що представляє собою джерело інфрачервоного випромінювання, проводячи руками над яким можна впливати на задані параметри звуку. Єдиний контролер, який не передбачає фізичного контакту. Крім своїх функціональних достоїнств, цей контролер має «ефектністю» - музикант керує звуком взамахом руки над інструментом!
X / Y Pad - контролер у вигляді сенсорної панелі, що дозволяє проводити маніпуляції зі звуком простим дотиком до різних його точках. Можна сказати, що «корінням» цей елемент управління йде в звичайний джойстик (на кшталт тих, що застосовувалися на синтезаторах векторного синтезу), але, на відміну від останніх, у випадку з X / Y-педом (іноді також його називають «тач-пед »або сенсорна панель), музикант має можливість отримати миттєвий доступ до будь-якого його значенням без звернення до центральної точки. Можна також сказати, що X / Y дає більш чіткий і «відчутий» контроль над необхідними параметрами, які користувач самостійно може призначити. X / Y-педом оснащувалися і оснащуються різні інструменти Korg, Novation і інші. Сьогодні в якості сенсорної панелі на дорогих синтезаторах нерідко використовується екран.
педалі (pedals) - крім стандартних сустейн і експресії можуть бути доповнені також роз'ємами для призначуваних контролерів, за допомогою яких, наприклад, можна перемикати пресети під час гри, включати або вимикати процесор ефектів і так далі.
Загальні технічні характеристики та особливості електронних клавішних інструментів
В першу чергу, варто сказати про клавіатуру. У самих недорогих дитячих синтезаторах і маленьких midi-клавіатурах вона може бути зменшеного розміру і з 25 клавішами, тобто двома октавами. У той час, як топові моделі робочих станцій, як Yamaha MOTIF XF8, і переважна більшість цифрових піаніно / роялів мають повноцінну фортепіанну клавіатуру на 88 «важких» (зважених) клавіш і молоточкову механіку!
Найбільш поширена клавіатура на синтезаторах всіх типів - 61 напів-виважена клавіша з чутливістю до сили натискання (динамічна). Цього набору цілком вистачає для навчання, озвучення заходів або записи свого музичного матеріалу. Але в той же час, це ще не повноцінна клавіатура і якщо Ви навчаєтеся по класу фортепіано або хочете грати в класичних стилях, то краще відразу брати 88-клавішний синтезатор з «важкими» клавішами. Тут потрібно виходити з цілей, переслідуваних покупкою синтезатора.
При описі конструкції клавіатури синтезаторів найчастіше зустрічаються такі поняття як «динамічна» / «недінаміческая» клавіатура, є чи ні підтримка послекасания (aftertouch), вага клавіш: «зважена» (важка) / «напівзважена» / «невиважена» (легка).
Динамічна або недінаміческая - це позначення чутливості клавіатури до сили удару по клавішах. Синтезаторів з недінаміческой клавіатурою абсолютно все одно, з якою силою Ви по ним б'єте, звук буде однаковим по гучності.
Підтримка послекасания (aftertouch). Сенс ефекту "послекасания" найпростіше пояснити на прикладі. Припустимо, що Ви натиснули кнопку на клавіатурі. Натиснули? Ні, ні, не відпускайте її! Тепер прикладіть до неї додаткове зусилля, т. Е. Легенько натисніть на неї. Якщо ваша клавіатура не передає aftertouch, то нічого в результаті не відбудеться, тому що контакт клавіші вже замкнутий. Клавіатура ж з "послекасанием" в цей час буде посилати спеціальну MIDI-команду в залежності від того, наскільки сильно ви тиснете на неї.
Виваженість клавіш.
Невиважені клавіші найчастіше встановлюють на дешевих і дитячих синтезаторах, тому що це дешевше у виробництві і набагато простіше вчитися грати без застосування додаткових зусиль при натисканні на клавішу. Також зручні для набивання секвенції в комп'ютерному редакторові або, коли має значення вага інструменту.
Напівзважена - оптимальний баланс відчуттів від гри. Цим типом клавіатур оснащується більшість синтезаторів. При грі клавіші мають відчутну вагу, але все ж вони досить легкі, що дозволяє без особливих зусиль вигравати довгі швидкі пасажі.
Зважені - найбільш важкі клавіші. Зазвичай зваженими називають рояльні клавіатури, але іноді деякі обтяжені синтезаторні теж відносять до цього типу. В цілому, межі досить розмиті, тому ці позначення є певною мірою умовними.
Поліфонія. Це кількість нот, які синтезатор може відтворити одночасно. Зазвичай від 16 до 128 голосно.
Мультімембральность. Це можливість інструменту відтворювати одночасно різні тембри (наприклад, грати одночасно тембри скрипки, гітари, піаніно і саксофона). Мультімембральность не слід плутати з поліфонією.
MIDI-сумісність. MIDI (MusicalInstrumentDigitalInterface - Цифровий Інтерфейс музичних інструментів) - комунікаційний протокол, розроблений в 1980-х роках для електронних інструментів і комп'ютерів. MIDI-повідомлення не несуть в собі аудіосигналу, а служать просто схемою, що вказує аналоговому або програмного інструменту, яку ноту зіграти і з якою динамікою. Наприклад, MIDI-пасаж може бути спрямований на клавішний інструмент, щоб відтворити цей пасаж будь-яким з доступних тембрів. MIDI-сумісність дозволяє клавішного інструменту відправляти і отримувати MIDI-повідомлення. Для цього синтезатора необхідні входи і виходи MIDI In / Out.
Сумісність з комп'ютером. Сучасні клавішні інструменти можна під'єднати до комп'ютера різними способами: USB, FireWire, MIDI, S / PDIF, mLAN і інші типи інтерфейсів, - зовнішні або вбудовані в інструмент, - сполучна ланка між комп'ютерами