ЕРС і напругу

щоб електричний струм проходив по ланцюгу тривалий час, потрібно безперервно підтримувати на полюсах джерела напруги різниця потенціалів. Аналогічно цьому, якщо з'єднати трубкою дві посудини з різними рівнями води, то вода буде переходити з однієї судини в іншій доти, поки рівні в судинах незрівняються. Доливаючи воду в одну посудину і відводячи її з іншого, можна домогтися того, що рух води по трубці між судинами триватиме безперервно.

При роботі джерела електричної енергії електрони з анода переходять на катод.

Звідси можна зробити висновок, що всередині джерела електричної енергії діє сила, яка повинна безперервно підтримувати струм в ланцюзі, тобто інакше кажучи, повинна забезпечувати роботу цього джерела.

Причина, яка встановлює і підтримує різницю потенціалів, викликає струм в ланцюзі, долаючи її зовнішнє і внутрішнє опір, називається електрорушійної силою (скорочено е. Д. С.) І позначається буквою E.

Електрорушійна сила джерел електричної енергії виникає під впливом причин, специфічних для кожного з них.

У хімічних джерелах електричної енергії (гальванічних елементах, акумуляторах) е. д. з. виходить в результаті хімічних реакцій, в генераторах е. д. з. виникає внаслідок електромагнітної індукції , В термоелементах - за рахунок теплової енергії.

Різниця потенціалів, що викликає проходження струму через опір ділянки електричного кола, називається напругою між кінцями цієї ділянки. Електрорушійна сила і напруга вимірюються в вольтах. Для вимірювання е. д. з. і напруги служать прилади - вольтметри (рисунок 1).

Тисячні частки вольта - мілівольтах - вимірюються Мілівольтметри, тисячі вольт - кіловольти - кіловольтметри.

Щоб виміряти е. д. з. джерела електричної енергії необхідно вольтметр включити до затискачів цього джерела при розімкнутому зовнішньому ланцюзі (малюнок 2). Для вимірювання напруги на якій-небудь ділянці електричного кола вольтметр потрібно включити до кінців цієї ділянки (рисунок 3).

Для вимірювання напруги на якій-небудь ділянці електричного кола вольтметр потрібно включити до кінців цієї ділянки (рисунок 3)

Малюнок 2. Вимірювання вольтметром електрорушійної сили елемента Малюнок 3. Вимірювання вольтметром напруг на різних ділянках електричного кола

Відео 1. Що таке електрорушійна сила (е. Д. С.)

Джерело: Кузнецов М. І., "Основи електротехніки" - 9-е видання, виправлене - Москва: Вища школа, 1964 - 560с.