ЄС і Україна - чому Євросоюз забув про агресію Росії

  1. В Євросоюзі немає єдиної думки щодо санкцій проти Кремля і військової агресії Росії проти України
  2. Зовнішньополітичні пріоритети ЄС
  3. Буде боротьба з корупцією - буде безвіз
  4. АВТОР:
  5. Орфографічна помилка в тексті:

9 січня 2018, 7:43 Переглядів:

В Євросоюзі немає єдиної думки щодо санкцій проти Кремля і військової агресії Росії проти України

9 січня 2018, 7:43 Переглядів:   В Євросоюзі немає єдиної думки щодо санкцій проти Кремля і військової агресії Росії проти України   В ЄС визначилися з пріоритетами на 2018 рік

В ЄС визначилися з пріоритетами на 2018 рік. Фото: AFP.

поки що канцлер Німеччини Ангела Меркель зайнята формуванням коаліційного уряду , В ЄС наростають антібрюссельскіе і проросійські настрої. Союз Польщі і Угорщини проти "брюссельської диктатури", відверте замовчування загрози російської агресії і пропаганди - все це позначається не тільки на репутації ЄС, а й на відносинах з Україною. Останнім яскравим прикладом стала стаття глави дипломатії ЄС Федеріки Федеріка Могеріні "Дванадцять речей, які ми беремо з собою в 2018-й" , де еврочіновніца позначила зовнішньополітичні пріоритети Брюсселя в новому році. Серед них, до обурення багатьох європейських і українських експертів, не знайшлося місця війні Росії проти України і загроз з боку Кремля. За словами брюссельських експертів, як і в випадку з перспективою членства для України, а всі рішення в ЄС приймаються консенсусом, проти вказівки протидії російській агресії в пріоритетах на 2018 й виступили кілька країн Євросоюзу. Тому Києву варто враховувати цей фактор, вибудовуючи відносини з ЄС в 2018 році.

Зовнішньополітичні пріоритети ЄС

Вперше після вступу в ЄС в 2007 році Болгарія приймає піврічне головування в Раді ЄС і Україна вже запропонувала до нього свої рекомендації. У документі "Україна-Європейський союз протягом головування Болгарії в Раді ЄС" Київ пропонує зосередитися на питаннях політичного діалогу, безпеки і оборони, фінансової допомоги, сферах юстиції та свобод, енергетики і транспорту, досліджень, інновацій та освіти.

По частині політичного діалогу ми наполягаємо на вдосконалення політики ЄС щодо невизнання анексії Криму і створення міжнародної групи друзів України з деокупацію Криму, підтримки в боротьбі з російською агресією, продовження персональних і політичних санкцій проти РФ, підтримки розгортання миротворчої місії ООН на Донбасі і продовження тиску на Кремль заради звільнення заручників.

А ось Болгарія, на відміну від України, головними пріоритетами свого головування вважає підтримку "безпечної, стабільної і солідарної Європи, адже міграційний криза і терористичні акти за останні роки показали, наскільки ЄС вразливий". Одним з найважливіших питань Софія називає європейську перспективу Західних Балкан, єдиний цифровий ринок, стабільність і безпеку на тлі міграційного кризи, питання економічного зростання та спільної оборони. А чи не головна мета головування Болгарії, як говорив минулої осені прем'єр Бойко Борисов, скасування антиросійських санкцій.

Цей, як і питання перспективи членства для України, завжди був предметом палких дискусій в ЄС. Чого тільки варті дебати на саміті Україна-ЄС в липні в Києві, який закінчився без підсумкової декларації через небажання європейських лідерів визнати за Україною перспективу членства. А в підсумковій декларації саміту Східного партнерства, наприклад, не знайшлося жодного засуджує Росію слова, лише абстрактні фрази про необхідність врегулювання триваючих і заморожених регіональних конфліктів.

Черговий скандал виник і після публікації 1 січня главою європейської дипломатії Федеріка Могеріні статті про 12 пріоритетах зовнішньої політики ЄС в 2018 році. Серед основних цілей - перезапуск ЄС, починаючи з питання оборони, співробітництво з Африкою з питання міграції, європейська інтеграція балканських країн, проведення 9 травня дня Європи в ООН, загальна політика Європи стосовно Єрусалима, початок підготовки лівійської берегової охорони та інші. Україна згадується лише в дев'ятому пункті в контексті проведення саміту Східного партнерства у Брюсселі в минулому листопаді.

"Ми брали наших шість партнерів зі східної Європи - Україну, Грузію, Молдову, Вірменію, Азербайджан і Білорусь - після року важливих досягнень в нашій співпраці один з одним: наприклад, лібералізація візового режиму для громадян України та Грузії, які подорожують до Європейського союзу, або Угода про всеосяжну і розширеному партнерстві з Вірменією ", - йдеться в 9-му пункті зовнішньополітичного порядку Федеріка Могеріні.

А ось пункту про протидію російської агресії і пропаганді, як і про вихід Росії з Донбасу і повернення Україні Криму місця у зовнішньополітичній стратегії Федеріка Могеріні не знайшлося. За словами експерта брюссельського Центру досліджень європейської політики Гранта Костанян, з цього питання не було консенсусу серед країн-членів ЄС. "Немає консенсусу, як боротися з діями Росії, особливо в області енергетичної безпеки і стратегічної комунікації", - сказав сайту "Сегодня" Грант Костанян.

Директор Інституту світової політики Євген Магда додає: відсутність рішення конфлікту на Донбасі (найпотужнішого на континенті за останні 20 років) серед зовнішньополітичних пріоритетів ЄС - серйозна помилка, адже ескалація напруженості на сході України може нести загрозу стабільності багатьох країн ЄС. У той же час, за словами експерта, позиція Федеріки Федеріка Могеріні, на жаль, виглядає цілком логічною.

"Ігнорування факту існування конфлікту на Донбасі, який не тільки виснажує Україну, а й загрожує стабільності ЄС, свідчить, що в Брюсселі так і не взяла верх жодна з груп. Ні прихильники business as usual з Кремлем, ні ті, хто намагається побудувати політику по відношенню до РФ на традиційних для Європи цінностях ", - сказав" Сегодня "Євген Магда.

Буде боротьба з корупцією - буде безвіз

Ще в листопаді сайт "Сегодня" писав , Що в проголосованих рекомендаціях Європарламенту до саміту Східного партнерства був пункт про можливе припинення безвізового режиму в разі саботажу України боротьби з корупцією. А буквально за день до саміту на зустрічі з журналістами єврокомісар з питань політики сусідства Йоханнес Хан нагадав Києву умови отримання безвіза . Мовляв, одним з головних вимог ЄС був не тільки запуск системи електронних декларацій топ-політиків і чиновників, а й їх перевірка.

За останньою інформацією, НАПКА перевірило 113 з 1,5 млн зареєстрованих в системі декларацій. А останній гучний "шпигунський" скандал між ГПУ і НАБУ тільки підлив масла у вогонь, зіпсувавши репутацію України на європейській арені. В "Першому звіті за механізмом припинення безвізового режиму" Єврокомісії, опублікованому 20 грудня, говориться, що розкриття Генпрокуратурою в кінці листопада інформації про розслідування НАБУ серйозно підриває діяльність НАБУ.

Після цього інциденту пішла реєстрація главами фракцій БПП і НФ законопроекту, який суттєво спрощував процедуру звільнення керівників антикорупційних відомств. І хоч документ вилучили з порядку денного, його, як відзначають автори звіту Єврокомісії, що не відкликали з парламенту. "В цілому критерії візової лібералізації виконуються. Однак, з огляду на останні події, потрібні негайні дії для повної імплементації і стабільності вже проведених реформ, зокрема, в контексті антикорупційних вимог", - йдеться в звіті.

також Єврокомісія висунула Україні шість вимог для подальшої роботи безвіза, серед яких: створення незалежної антикорупційного суду, відновлення авторитету НАПКА і створення ефективної системи перевірки е-декларацій, скасування поправки електронного декларування доходів антикорупціонерів і активізація зусиль по боротьбі з організованою злочинністю, в тому числі шляхом виділення достатніх коштів на Нацполіцію.

За словами єврокомісара з питань міграції Дімітріс Аврамопулос, опублікований звіт зовсім не означає, що ЄС має намір забрати у України безвізовий режим. Але, як підкреслює чиновник, якщо Київ і далі буде підривати антикорупційні реформи, в Брюсселі можуть серйозно задуматися над виконанням Україною безвізових критеріїв.

"Якщо українське керівництво не поставиться серйозно до боротьби з корупцією і продовжить підривати помірний прогрес, досягнутий на цьому напрямку, ризикує втратити підтримку Заходу, що, безсумнівно, включає і лібералізацію візового режиму з ЄС", - пояснює сайту "Сегодня" Грант Костанян.

Один з європарламентарів неофіційно пояснив сайту "Сегодня", що на виконання шести описаних в звіті критеріїв Україна має рівно рік. "У наступному грудні Єврокомісія опублікує аналогічний звіт про виконання країнами безвізових вимог. І якщо прогресу не буде, Єврокомісія може почати процедуру припинення безвізового режиму. Але це процес не одного дня", - підсумував європарламентар.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Пріоритети ЄС на 2018: без України і загрози військової агресії Росії". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Зеленюк Христина

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ