Естрадно-джазова гітара: вибір інструменту для навчання

  1. Класична гітара
  2. Естрадна акустична гітара
  3. Естрадна електроакустична гітара
  4. джазова гітара
  5. електрогітара
  6. рекомендації

Термін «естрадно-джазова гітара» означає збірний образ, який об'єднує в собі типи гітар, на яких виконується естрадно-джазова музика .

Для використання в навчальних цілях можна виділити три типи гітар, на яких найчастіше така музика виконується:

  1. Естрадна акустична гітара або електроакустична гітара. Найчастіше використовується в стилях: джаз, блюз, кантрі, рок, популярна музика.
  2. Напівакустична (джазова) гітара. Найчастіше застосовується в джазі, блюзі, музиці соул, фанку.
  3. Цельнокорпусная електрогітара. Використовується у багатьох музичних стилях: джаз, блюз, кантрі, рок, латина, соул, фанк, популярна музика і т.д.

Давайте ознайомимося з цими інструментами докладніше, але спочатку варто особливо згадати класичну гітару.

Класична гітара

Класична гітара - акустичний інструмент, який виробляє звук за допомогою вібрації корпусу (резонатора). Такий інструмент не вимагають застосування звукопідсилюючої апаратури, але може використовуватися і з нею.

Класична гітара - строгий, консервативний інструмент, призначений головним чином для виконання класичної музики. Всі її характеристики давно вивірені часом і оптимально підходять для гри пальцями обох рук.

Важливими елементами конструкції класичної гітари є - класична форма корпусу, порівняно широкий гриф, кріплення грифа до корпусу на рівні дванадцятого лада і використання нейлонових струн. На цій гітарі звуки витягуються пальцями.

Мал
Мал. 1. Класична гітара.

За час існування класичної гітари склалася струнка школа навчання грі на цьому інструменті, що включає в себе багатий і різноманітний навчальний репертуар.

Чимало видатних гітаристів виконували джаз і естрадну музику на класичній гітарі. Це, безсумнівно, збагатило сучасну музичну культуру і підняло джазове гітарне виконавство на найвищий рівень, але в силу звукових і конструктивних особливостей, на мою думку, немає підстав вважати класичну гітару естрадно-джазовим інструментом.

Її глухуватий звук не вписується в звукову палітру джазу і естрадної музики, хоча і може використовуватися в якості додаткової фарби. До того ж класична гітара не цілком поєднується з сучасним музичним обладнанням. Але окремі елементи техніки класичного гітариста можуть стати в нагоді естрадно-джазовим виконавцям, які бажають використовувати пальцевий спосіб звуковидобування.

Естрадна акустична гітара

У виробництві естрадної акустичної гітари не існує строгих норм і правил. Гриф її більш вузький, ніж у класичної гітари часто кріпиться до корпусу на рівні чотирнадцятого ладу. На цьому інструменті використовують металеві струни, які дозволяють отримувати потужний, насичений і яскравий звук; грають пальцями або медіатором. Для того щоб медіатор не дряпається поверхню корпусу, на ньому поруч з розеткою є спеціальна захисна пластинка каплевидної форми - пікгард (захист від медіатора).

Часто акустичні гітари оснащуються вирізом в корпусі (катавеем - від англ. "Cutaway"). Він робить доступними для пальців останні лади грифа. Гітари даного типу найчастіше використовуються в стилях кантрі, фолк, блюз, рок, бардівська музика. Вони ідеальні для акомпанементу і гри боєм, але також використовуються і для соло-партій. Єдиним мінусом такої гітари є недостатня гучність в поєднанні з іншими електроінструментами естрадно-джазового ансамблю.

Мал
Мал. 2. Естрадна акустична гітара.

Естрадна електроакустична гітара

Електроакустична гітара - це щось середнє між акустичною гітарою і електрогітарою. Вона має акустичний корпус, але наявність звукознімачів і еквалайзера (темброблока) наближає її до електрогітари.

Мал
Мал. 3. Естрадна електроакустична гітара.

джазова гітара

У напівакустичної (джазової) гітарі вперше стали застосовуватися магнітні звукознімачі і темброблок. Ця гітара має порожнистий корпус з f-образними отворами. За рахунок цього звук джазової гітари посилюється, навіть без використання звукознімачів, і набуває характерного джазово-блюзовий відтінок. Цей інструмент часто використовується для виконання джазу, блюзу, рокабіллі і навіть року. Грають на ньому як пальцями, так і медіатором.

Мал
Мал. 4. Джазова гітара.

електрогітара

Цельнокорпусная електрична гітара призначена для використання з звукопідсилюючої апаратурою. Вона забезпечена, металевими струнами, звукоснимателями і темброблоком. Грають на ній в основному медіатором, але іноді і пальцями. Електрогітара володіє найбільшою тривалістю звучання окремої ноти (сустейном) серед всіх гітар.

Електрогітара використовується в самих різних музичних стилях. З нею музиканти використовують різні звукові ефекти, реалізовані у вигляді педалей і процесорів. Без підключення до звукопідсилюючої апаратури цей інструмент звучить тихо, але цього цілком вистачає для домашніх занять.

Мал
Мал. 5. Електрогітара.

рекомендації

Для початківців музикантів підійдуть гітарні моделі торгових марок: Fender, Gibson, Ibanez, Yamaha. Гітари цих марок мають класичний, оригінальний, впізнаваний звук. Я раджу своїм учням здобувати Fender Stratocaster або його репліки - «печатки», як кажуть музиканти. Ці недорогі копії оригінальних моделей китайського, індонезійського виробництва мають конструкцію і подобу звуку оригіналу. Такі інструменти цілком підійдуть для занять юного музиканта.

Початківець гітарист відповідно зі своїми музичними вподобаннями може вибрати будь-який з перерахованих вище інструментів. Але при цьому слід прислухатися до рекомендацій педагога, у якого він планує займатися. Тільки фахівець може присвятити учня і його батьків в усі тонкощі майбутнього процесу навчання і виконання відповідного репертуару. У будь-якому випадку при виборі інструменту необхідно розуміти, що вибір інструменту тягне за собою вибір виконавської техніки і виконання музики певних стилів.

Мій досвід викладання підказує, що електрогітара є найоптимальнішим вибором для початківця естрадно-джазового гітариста. Маючи в своєму арсеналі електрогітару і комбо підсилювач з вбудованими гітарними ефектами, початківець музикант зможе освоїти технічний комплекс естрадно-джазового гітариста, дізнатися, що таке хороший гітарний звук, виконувати музику практично в будь-якому музичному стилі.

Якщо хто бажає навчитися грі на гітарі 6-7 років, то рекомендується почати навчання на гітарі меншого розміру - ¾, класичної або електрогітарі. Їх невеликий корпус, вага, м'які струни, щадні їх незміцнілі пальці, як не можна краще підійдуть для початкових занять. На даному етапі, в залежності від інструменту, індивідуальних особливостей і бажання юного музиканта, можна грати пальцями або медіатором.

джерела:

  1. Секрети гітарного звуку / [Текст] С. В. Арзуманов. - М .: Видавець Смолін К. О., 2003 208 с. мул.
  2. Методика навчання грі на естрадно-джазової гітарі в ДШМ і ДМШ / [Ноти, текст]: І. Б. Петров. - р Енгельс, 2006, 64 с.

Ваші коментарі та відгуки допоможуть зробити цей сайт краще.

Будь-які матеріали цього сайту або їх частина не можуть бути відтворені, в якій би то не було формі для продажу або безкоштовного розповсюдження, в тому числі і в мережі Інтернет, без письмового дозволу автора.

Будь ласка, прочитайте Користувача угода повністю.