Євген Чупрунов: "Ми постараємося зробити так, щоб кожен бажаючий дитина зумів потрапити в" Кванторіум "

Євген Чупрунов

фото:

Ректор ННДУ ім. Лобачевського в проекті "Герої Волги" розповів про реалізацію проекту "Кванторіум" і про те, які професії популярні серед абітурієнтів

- Напередодні відбулося підписання угоди про реалізацію проекту дитячого технопарку "Кванторіум". Розкажіть детальніше: що це за проект?

- Це федеральний проект. Його виконують за конкурсом, там досить значні суми грошей для того, щоб закупити обладнання. Проект спрямований на те, щоб діти різного віку, в основному школярі, могли прийти в "Кванторіум", подивитися, помацати, дізнатися новини науки, щось вдіяти, скласти якесь враження про це, задати питання. Ось таке місце буде в Нижньому Новгороді, навіть два таких місця. Одне буде перебувати в університеті, а друге - на Автозаводі, але трохи пізніше.

- Коли буде запущений проект?

- За моїми оцінками дата запуску проекту - початок жовтня цього року.

- "Кванторіум" пов'язаний з цифровою економікою. А там є якісь особливі, нові напрямки, яким будуть вчити дітей в стартовому форматі?

- Звичайно. Наприклад, там буде такий квант - біомедицина. Це ж останній писк науки, який бурхливо розвивається, в який вкладаються великі гроші. Природно, буде IT-квант. Причому ми постараємося зробити так, щоб там могли використовувати новітні досягнення, суперкомп'ютерні технології. Там буде дуже цікаво, а головне - ново.

- Яка кількість дітей хочуть туди потрапити? Як буде відбуватися відбір?

- Відбір відбуватиметься таким чином: є дирекція, є люди, які будуть займатися організацією цього процесу, є викладачі, які готові працювати з дітьми в "Кванторіуме". Організованими групами або навіть індивідуально діти будуть приходити до відповідних кванти, де будуть навчатися.

Конкурсу ніякого не буде. Ми спробуємо задовольнити попит всіх наших дітей в місті. За нашими оцінками, в рік до нас підуть кілька тисяч дітей . Ми дуже постараємося зробити так, щоб кожна дитина зумів туди потрапити. Але якщо у нього раптом буде схильність до науки і він захоче більш глибоко туди зануритися, завжди є університет. Ми виконуємо соціальну задачу. Раніше говорили про профорієнтацію: не дати фізику піти в бухгалтера, юриста - в філологію. Кожен повинен бути на своєму місці. Але зараз життя динамічне. Головне - виставити життєву траєкторію, щоб йому було цікаво вчитися улюбленій справі все життя. Він може спробувати початкову стадію своєї траєкторії визначити у нас. За цим все це робиться.

- Є якісь вузькі місця? Переживаєте за що-небудь?

- Ви знаєте, немає. Наскільки я розумію, все у нас добре. Конкурс на обладнання виграний, гроші є, ми зі свого боку даємо приміщення - майже цілу будівлю, щоб "Кванторіум" існував. Заняття там будуть безкоштовні. Є розуміння, хто буде працювати, вже є склад викладачів. Я не бачу ніяких вузьких місць.

- "Група ГАЗ" виступає в якості матеріальної та емоційної підтримки. Яке з ними взаємодія?

- У нас з ними все добре. У них буде своя частина "Кванторіума", це буде досить розв'язане. Хоча, наскільки я розумію, вони в цьому теж дуже зацікавлені, вимовляють правильні слова. Не доводиться сумніватися в тому, що це буде зроблено. Тим більше наш губернатор зацікавлений в цій програмі. Я думаю, це головна гарантія того, що все вийде.

- Тепер давайте поговоримо про студентів і університеті. Які спеціальності в пошані на сьогоднішній день? Ким хочуть бути 17-річні абітурієнти?

- Багато хто з них продовжують хотіти бути юристами і економістами. Туди дуже високі бали. Є нові спеціальності, пов'язані з усілякою безпекою, наприклад, економічної. Туди теж великий попит. Також цікавляться біомедицини - це дуже модне і цікавий напрямок, це професія майбутнього. Чи не падає попит на фізику. Це мене дуже радує.

- Чи поділяєте ви точку зору, що в майбутньому роботи і штучний інтелект замінять людей?

- Ні, я її не поділяю з однієї простої причини. Ми повинні визначити предмет - що і ким буде замінене. Якщо мова йде про рутині, то, напевно, це скоро станеться. Думаю, маленьких бухгалтерів, наприклад, замінять. Але є те, в чому людини ніколи не замінять - творчість. Коли людина здобуває нові знання, нові способи. Комп'ютер тільки допоможе це дістати.

- Дайте пораду: на які професії йти вчитися?

- Я вважаю, що нашій країні катастрофічно не вистачає юристів. Чи не людей з дипломами, а тих, хто може виграти процес, оптимізувати щось. Також всі, що пов'язано з енергетикою. І найголовніше: всі професії майбутнього - міждисциплінарні. Наприклад, та ж біомедицина: в ній працюють біологи, медики, комп'ютерники, фізики. Маю велику надію, скоро ще прийдуть психологи. Цей союз породжує нові знання.

- Чи потрібно вчити адаптивності? І вчать їй сьогодні в ННГУ?

- Давайте точно визначимо поняття: адаптивності треба не вчити, адаптивність потрібно виховувати. Навчити цього, читаючи лекції, можна. Але це повинен бути спосіб життя в родині і в суспільстві. Давайте слово "навчити" замінимо на "виховати". Це залежить від традицій, вищої школи, місць, де люди працюють. Ми повинні спонукати жити таким чином.

- ННГУ стабільно потрапляє в списки провідних вузів Європи та світу. Це не перші місця, але топ. Для цього додаються величезні зусилля. Це коректні рейтинги сьогодні? Їм можна довіряти?

- Ви знаєте, все рейтинги обмежені. Є предметні, є інтегральні. Я не ображаюся на рейтинги. Якщо ми потрапили в топ-300 з фізики, то так, ми добре готуємо з фізики. Якщо говорити про скількох-то місцях ... Найголовніше - що ми видно, ми в хорошому місці. А взагалі рейтинги відображають реальність.

- Які стосунки у вас склалися з новим міністром освіти Нижегородської області Сергієм Злобіним?

- Я вважаю, що у нас склалися дуже добрі стосунки. Ми розуміємо один одного. Ось навіть "Кванторіум" робимо разом.

Copyright © 1999 - 2019 НІА "Нижній Новгород".
При передруці гіперпосилання на НІА "Нижній Новгород" обов'язкове.
Справжній ресурс може містити матеріали 18+

Розкажіть детальніше: що це за проект?
Коли буде запущений проект?
А там є якісь особливі, нові напрямки, яким будуть вчити дітей в стартовому форматі?
Яка кількість дітей хочуть туди потрапити?
Як буде відбуватися відбір?
Є якісь вузькі місця?
Переживаєте за що-небудь?
Яке з ними взаємодія?
Які спеціальності в пошані на сьогоднішній день?
Ким хочуть бути 17-річні абітурієнти?