- 1. Вікторіанська Ера
- 2. Мистецтво і ремесло
- 3. Ар-нуво
- 4. Ранній модерн
- 5. Німецький експресіонізм
- 6. Модерн
- 7. Ар-деко
- 8. Героїчний реалізм
- 9. Пізній модерн
- 10. Постмодернізм
- 11. Digital
- 12. Мінімалізм
- 13. Майбутнє дизайну логотипів
Весь дизайн, що оточує нас сьогодні, з'явився не відразу. Це результат поступового розвитку візуального контенту протягом більш ніж 200 років.
Пол Ренд, дизайнер і арт-директор, який створив фірмовий стиль для IBM, Ford, NeXT і інших відомих компаній, сказав:
"Дизайн може бути мистецтвом. Дизайн може бути естетикою. Він дуже простий. Ось чому все це так складно ".
Дізнаємося, які тренди дизайну і брендингу були притаманні тим чи іншим періодам історії на прикладі еволюції логотипів всім відомих компаній.
Тренди лого-дизайну, як і всього іншого, пройшли довгий шлях від рельєфною витіюватості модерну до плоскої лаконічності сучасних форм.
Багато звичні для нас компанії стали законодавцями моди і ознаменували наступ певної епохи дизайну: наприклад, Starbucks з його постмодерністським змістом або Apple, що стали зразком простоти і легкості мінімалізму.
Познайомимося ближче з тенденціями минулого.
1. Вікторіанська Ера
1837 - 1901
- Провісник символізму: Якщо подумки перенестися в стару добру Англію, перше, що згадується - це розкіш найкрасивіших старовинних палаців і фамільних замків, як символів часів правління королеви Вікторії. Для цієї епохи характерні еклектизм, розкіш і велика кількість рослинних елементів.
- Спогади про готику: На зорі історії логотип Pepsi був не таким, яким ми звикли його бачити. У 1898 він уособлював колишню велич готики.
- Королівський шрифт: Почали активно застосовуватися розкішні шрифти з тінями, об'ємом і незвичайними формами.
- Інновації: Логотип, розроблений в 1886 році для виробника моторних масел Valvoline, можна вважати одним з перших, створених в комерційних цілях.
2. Мистецтво і ремесло
1880 - 1910
- Часи чарівного декору: Прекрасне починає свій хресний хід в маси. Декор стає більш невимушеним, з'являються звичні прості форми і матеріали. Це серйозний крок на шляху до сучасного дизайну.
- Нестаріючий раритет (1875): Jack Daniels створили свій знаменитий "Old No. 7 ". Його криволінійні обриси назавжди увійшли в наше життя.
- Флора і авто (1903): Ford Motor не відставали від часу і створили логотип, який до цих пір вважається одним з кращих в автомобілебудуванні.
3. Ар-нуво
1890 - 1920
- У пошуках нового: У відповідь на жорстокість індустріальної епохи зародилося мистецтво нового часу, елегантне, ніжне і пріродооріентірованное.
- Coca-Cola назавжди: Це один з небагатьох логотипів, які істотно не змінювалися протягом усього свого життя. Йому практично 100 років.
- General Electric: Заснована в далекому 1878 ця американська корпорація дбайливо зберігає свій первісний логотип.
- Вінок Benz: Варто згадати про те, що компанія Mercedes-Benz є результатом злиття двох брендів. До злиття в 1926 вони активно конкурували. Логотип Benz повністю відповідав модним віянням того часу.
- Медуза VERSACE: Створена набагато пізніше епохи ар-нуво, в 1978 році, легендарна голова Медузи Горгони, обрана Джанні Версаче в якості автографа для своїх творів, стала своєрідним символом фатальної привабливості.
- Гра з орнаментом: Багато логотипи того часу поєднували в собі рослинний мотиви, шрифт і глибокий сенс, закладений в композицію.
- Простота: Смислове зміст не заважало створювати лаконічні та легкі форми, багато з яких використовуються дизайнерами донині.
4. Ранній модерн
1910 - 1935
- Бунтівний дух: Це час, коли художники почали відходити від традиційних канонів і експериментувати з формою і змістом. Логотипи стали більш самобутніми і менш схожими на ілюстрації.
- Сигарети - символ свободи: Логотип і весь візуальний контент тютюнового бренду Manoli сприймався як дизайнерський бунт. Вони сильно випередили свій час.
5. Німецький експресіонізм
1905 - 1935
- Більше експресії! Це перший художній плин, в повній мірі проявившее себе в кінематографі. Саме кіно було джерелом натхнення для дизайнерів всіх галузей.
- Логотип Volkswagen: З 1937 року до початку Другої світової війни лого "автомобіля для людей" було голосом часу. Авторство логотипу заперечується досі: в минулому нацистський художник, австрієць Микола Борг безуспішно намагався добитися від концерну визнання авторських прав на логотип.
6. Модерн
Кінець 19- початок 20 століття
- Нове! Нове! Нове! Пишність і огрядність безлічі деталей канули в лету разом з військовими трагедіями. Настав час нового мистецтва, свіжих поглядів і сміливих рішень. Відкрита дорога в майбутнє!
- Кубізм (1907): Це один з перших абстрактних стилів. Кубісти ігнорували традиційні перспективу і форми. Гострота зображуваних тим передається і формі - дизайн позбавляється округлостей і плавних обрисів.
- Футуризм (1909): Відбувається зсув філософії логотипу в сторону звеличення індустріалізації, технологій, енергії і міського життя.
- Супрематизм (1915): Структура світобудови починає відбиватися в найпростіших кольорах і геометричних формах. Це дає можливість індивідуалізації сенсу об'єкта, в тому числі і логотипу, для кожного глядача.
- Конструктивізм (1913): У дизайн проникають архітектурні принципи: монолітність вигляду, геометрізм і лаконічність форм.
- Siemens і Mazda (1936 і 1928): Обидва логотипу в повній мірі відображають сутність мистецтва того часу: симбіоз мінімалізму та абстракції.
7. Ар-деко
1925-1940
- Хай живуть технології! Візуальне мистецтво того часу можна по праву назвати еклектикою, що поєднує в собі традиційні ремісничі мотиви і елементи механіки. У моді яскраві фарби, сміливі форми і орнамент. Логотипи в стилі ар-деко втілюють розкіш, гламур, достаток і прогрес.
- Будуємо майбутнє з LEGO: Шрифт, використаний в першому логотипі LEGO в 1934, був неймовірно модним. Округлі обриси, близькі до знайомих нам, він прийняв лише в 1953 році.
- Більше, ніж життя: В дизайні логотипів все частіше зустрічаються герби і прапори, але не войовничі, а життєстверджуючі: витончені і вишукані.
- Героїчний романтизм: Мистецтву вдається поєднувати різнорідні поняття: романтизм, героїчний дух і механіку.
- Бачення розкоші: Прагнення букв вгору, точність і елегантність в багатьох логотипах ар-деко прославляють культуру, швидкість і споживацтво.
- Warner Brothers Логотип компанії, хоч і змінився в деталях, зберіг загальний силует і форму. Він поєднує гостроту і концептуальність шрифту з надійністю контуру, його обрамляє.
- Renault: Перший логотип марки був символічне зображення решітки радіатора і назва, виконане в лаконічному футуристичному стилі. Це викликало фурор у Франції, яка звикла до витонченості і делікатності форм.
8. Героїчний реалізм
1934 - 1945
- Мистецтво перетворюється в пропаганду: Дизайн військових і довоєнних років був не стільки декоративним, скільки агітаційним, мотивуючим і пропагандистським. На перший план вийшли реалізм та ідеалізм, а модерн був забутий, як пережиток минулого.
- Сила логотипу: Дизайнери нарешті зрозуміли, що логотип, як і будь-який візуальний контент, може надавати неймовірне вплив на маси.
- Символ волі: Графічні елементи наділялися глибоким героїчним змістом, покликаним піднімати дух населення і обіцятиме інвестору світле майбутнє.
- Великі подвиги: Нафтова компанія Mobil і її червоний крилатий кінь стали для багатьох символами нового благополуччя, правоти і слави.
9. Пізній модерн
1945-1970
- Простота - новий ідеал і орієнтир: Цей період еволюції мистецтва пов'язаний з остаточною відмовою від декоративності і витіюватості, ще збереглися з часів модерну. Спрощений текст і ілюстрації, колаж і прості фігури - ось те, що складало основу візуального ряду.
- NBC Microphone: Розроблений ще в 1943 році логотип NBC досі вважається найкращим за всю історію компанії. Він простий і одночасно емоційно наповнений.
- Copy. Paste: Нові технології почали проникати в усіх сфер життя. Люди стають активнішими, а дизайн сміливіше. Логотип Xerox, розроблений в 1947 році, так само смів, як і весь дизайн тих років і до сих пір вважається одним з кращих.
- Просто і ефективно: У 1956 році компанія IBM представила свій новий логотип. Це було геніально! Три літери і виразний шрифт - ось секрет успіху. Вони до цих пір дотримуються цього стилю.
- Лондонський музей: Цей звичайний на вигляд логотип насправді таїть в собі глибокий сенс. Кілька різнокольорових областей показують, як виглядало місто в різні часові проміжки від середньовіччя до наших днів.
- Розумні технології: У 1960 році Kodak створили концептуальний логотип, що поєднує в собі назву і імітацію паперового носія (відвернений куточок). Це стало новим трендом в дизайні, особливо в рекламній поліграфії.
- Просто, але зі смаком: Дизайнери стали створювати логотипи на основі обрисів літер назв компаній. Часто виходили досить вдалі композиції.
10. Постмодернізм
1975-1990
- Порушуючи правила: Настала епоха, коли графічні дизайнери знову зацікавилися орнаментами, символікою і яскравими фарбами. Причому, все це використовувалося як окремо, так і одночасно.
- Starbucks: Найбільшим таким, що запам'ятовується елементом бренду став його логотип. Русалка або сирена з двома хвостами зі старовинної гравюри 16 століття, перекочувала на емблему Starbucks і, кілька змінившись, залишилася там до сьогоднішнього дня, продовжуючи морську тему назви компанії.
- MTV: Логотип телеканалу, створений в 1981 році, відразу ж був визнаний самим креативним. За 30 років мінялися кольори, але форма і розмір елементів залишилися колишніми.
- 28 °: У 1986 році Стів Джобс найняв відомого графічного дизайнера Пола Ренда створити бренд вартістю $ 100,000. Ренд надав 100-сторінкову брошуру з докладним описом бренду Next, в тому числі точного кута для логотипу (28 °).
- Символізм: Логотип Commonwealth Bank виконаний у вкрай стриманому стилі, але злите написання подвійного "m" з точністю передає суть назви банку ( "Співдружність").
- Sex-Pistols: Це приклад того, як потрібно порушувати правила. Логотип групи був навіть не "створений", а "зібраний" по частинах з газетних вирізок.
- Сміливі асоціації: У ужиток увійшов простий, але ефективний для запам'ятовування прийом заміни букв на об'єкти схожого обриси.
11. Digital
1985 - наші дні
- Століття Adobe Illustrator: Цифрова ера внесла різноманітність у все, в тому числі в дизайн. Сьогодні логотипи можуть бути якими завгодно: химерними, простими, об'ємними, плоскими, виразними і стриманими.
- Логотип HP: Розроблений в 1981 році, логотип компанії HP втілює прогрес і перспективу: літери не обмежені ні зверху, ні знизу, як не обмежений сучасна людина.
- Інтелектуальна начинка: Логотип компанії Intel повністю розкриває суть продукції: в такий звичної оболонці, як намальований круг, таїться неповторний зміст.
- Жахливо ефективно: Horror Films вирішили показати справжнє «обличчя» страху в своєму логотипі. Мінімалізм теж може бути емоційним.
- На висоті: Створений в 1986 році логотип GAP є яскравим прикладом ефективності високого шрифту. В кінці 2010 року його вирішили поміняти, але через тиждень повернули первісний варіант. Іноді краще не експериментувати.
- "Зірка Смерті" AT & T: Одна з найбільших американських телекомунікаційних компаній AT & T використовувала в своєму логотипі знамениту "Зірку Смерті" з "Зоряних воєн". Це симбіоз технологій і фантастики.
- Проста математика: Графічний дизайн вміло використовує всі можливі ресурси, в тому числі і математичні символи. Наприклад, знаки "+" і "=" в логотипі Bayer.
12. Мінімалізм
2001- наші дні
- Настав час забути про деталі і сфокусуватися на найголовнішому. Дизайн стає простіше, легше для сприйняття і ефективніше.
- Apple: Ось уже кілька років Apple є законодавцем моди не тільки в світі гаджетів, але і в світі дизайну. Знамените яблуко існує давно, але монохромним воно стало лише в 1998 році.
- Звести до мінімуму: Minnesota Mining and Manufacturing Company вирішили питання логотипу дуже просто. У 1978 році з'явився яскравий 3M. Як то кажуть, стислість - сестра таланту.
- Точно в ціль: Американська компанія Target, що управляє мережею роздрібних магазинів, сьогодні пізнавана навіть без назви. Часто використовується лише знаменитий "бичаче око".
- Залізний кінь: Всі прекрасно знають, що логотип Volvo уособлює силу Марса і чоловіче начало. Але з давніх часів так позначали ще й залізо.
- Братство кілець: 1932 рік став найважливішим для Audi. Саме тоді об'єдналися 4 незалежних автовиробника: Audi, DKW, Horch і Wanderer. Саме це відображено в логотипі.
- Мінливий Google: Новий варіант логотипу був запущений зовсім недавно - в 2015 році. Спростився шрифт, незначно змінилися відтінки кольорів, з'явилася барвиста заголовна "G".
13. Майбутнє дизайну логотипів
Більше 200 років створення логотипів є самостійною галузь графічного дизайну. Сьогодні дизайну логотипів присвячують статті, книги та цілі курси в освітніх установах усього світу.
З часів появи перших логотипів багато що змінилося: мода, ідеали, технології. Але найбільш креативне, ефективне і дивно ще попереду!
На перший погляд може здатися, що в розробці логотипу немає нічого складного, але в умовах сучасної конкуренції не можна припуститися помилки. Тому крім в гонитві за натхненням, не втрачайте з уваги минулий досвід, тренди сучасності і історію.