ЄВПАТОРІЯ, МАРХИ і ПРОЕКТ "ГЖЕЛЬ"

"Саме підтримка місцевих, а не замість. Підтримка Кримської архітектурної школи та громади, як пріоритет".

МАРХИ - найстаріший архітектурний ВНЗ в Росії, а не заїжджаючи проектна організація. Угода про співпрацю між Євпаторією і МАРХИ передбачає методичну допомогу, проходження літніх практик, включаючи обмірні об'єктів спадщини, навчальні та дипломні проекти по Євпаторії, а також річну школу, обмін. До речі, саме МАРХИ курирує архітектурну зміну на "кримському Селігері" молодіжному форумі "Таврида" вже другий рік. І в цьому будуть точно зміни в програмі. Не плутайте МАРХИ з жадібними варягами)) Саме по "гжельской темі": Немає ніякого "стилю гжель" в архітектурі. Ця назва "проекту району". Ніяких літературних синьо-білих чайників-хатинок)) В назві проекту закладено важливий і трохи провокативний зміст, а саме: авангардний традиціоналізм. Як і Курёхінскі. На мій погляд саме парадигма "авангардного традиціоналізму" сформувала різнобічну Традицію Євпаторії в століттях, де не стиралися попередні, а підбудовувалися і додавали новий візерунок в загальний орнамент.

"Гжель" сама по собі сміливий найманого безумовно для Криму, але більш "кореневої" по своїй суті на мене, ніж псевдокримскіе назви: "танкове", "шкільне", "Супутник-2" і т.д.)) Краще відкрито заявити через "провокативне, але чесне назву" робочу дискусію, ніж потай протягати нікому невідомі сумнівні вироби.

Тут мова про концептуальної розробці кварталів в ході навчального проектування на основі морфотипов "євпаторійського стилю", розвиток ідентичності архітектурним мовою. Тонкий ремісничий образ Гезлеві, античний поліс, самодостатній місто-держава Керкинитида, фантастичне витонченість Імперського курорту, єдність протилежностей Курортограда - Рукотворність і гуманізм історичного ландшафту Євпаторії, де немає стильових протиріч у своєму розмаїтті. Район за визначенням не зачіпає ні центральну частину, ні будь-яку іншу забудову або масив, жодного пам'ятника спадщини, взагалі нічого - рівне місце. Головне, що участь МАРХИ це потужна підтримка унікальним методичним ресурсом кримської архітектурної молоді та спільноти. А навчальні та дипломні проекти не кінцева проектна документація, а передпроектна практика. Можливість отримати перше наближення-сканування концептуальної проектної задачі, в бліц-режимі побачити спектр. Це важливо. Планується задіяти тільки по напрямку "Гжель" близько ста молодих архітекторів МАРХИ. Всі проекти чекає жорсткий розбір і тільки ті, хто його витримають, продовжать далі розробляти тему на дипломах після літньої практики.

Більш того, ми будемо проекти вивішувати в мережі і Кримські фахівці зможуть сміливо "мочити" їх по заслугах, це тільки загартує молодь і це правильно.

Співпраця з НАПКБ тільки вітається. З СМАК воно вже йде!) Також, треба розуміти, що архітектурне співтовариство це перш за все ресурсообменний інтелектуальний живий організм, а не розрізнені придатки похмурого будкомплексу.

Найстарші і молоді архітектори Крим розрізнені по фірмочкам, навіть не прив'язані в більшості до Союзу. (Ситуація схожа на загибель загальнокурортної грязелікарні, коли процедури розтягнули по ліжках в санаторіях).

Мої зусилля спрямовані на те, щоб створити умови для цього об'єднання: Архсовет і Будинок архітектора в Євпаторії.

Для того, щоб з кримської архітектурної громадськістю вважалися воно повинно бути об'єднано, окремо не вижити. Ситуація вкрай складна для "кримської архітектурної школи та громади" з огляду на по суті ліквідацію Кримне, непрості умови у Спілки Архітекторів Криму та ситуацію в НАПКБ. Необхідно по крупицях вибудовувати структуру робочу, модернізований, справедливий аналог того ж Кримне. І треба починати і робити, а не чекати міністерської відмашки, ось де сила громадська.

Але і без зовнішнього ресурсу ніяк не обійтися.

МАРХИ добре тим, що це незалежна федеральна платформа через яку, можна до того ж доносити свої проблеми, якщо є навик і через діалог і отримувати методичну допомогу.

[І це ми торкнулися тільки проекту "Гжель". Разом з МАРХИ в запуску проекти з урбаністики дворових просторів 9-го мікрорайону, з фахівцями кафедри теорії та історії архітектури готуємо атлас по імперському модерну Євпаторії, дипломні проекти з розвитку Малого Єрусалиму, а також античного кластера "Городища Чайка" в Заозёрке і багато іншого! ]

І Крим, і МАРХИ для мене священні)