Фактори, що впливають на звучання бас гітари

На звучання бас гітари впливають різні чинники
На звучання бас гітари впливають різні чинники. Один з них - це місце дотику пальця до струни (тут головний показник - це відстань від бриджу).

Однак, спочатку невеличкий відступ. Коли бас гітарист починає стосуватися (ударяти, щипати) струни, звукові коливання створюють обертони (їх ще називають гармоніками). Обертон - це накладення фундаментальних тонів. Наприклад, основний тон ноти А - 440 КГц. Однак, під час виконання будь-якої мелодії, музикант може створити ноту, в якій є гармоніки частотою 880 КГц, 1 760 КГц і інші. Аналогічна ситуація спостерігається і з іншими нотами. Це пояснюється тим, що струна вібрує, що проявляється в синтезі різних частот. При цьому, завжди є основний тон і допоміжні.

Накладення додаткових частот на основну створює певний звук. Якщо змінюється баланс між ними, то звучання струни отримує інший відтінок. Наприклад, якщо щіпнуть струну в місці, яке знаходиться на 1/3 довжини від бриджу, тим більше енергії передасться четвертої, п'ятої гармоникам. Основний же тон отримає менше енергії, а третій з шостим обертонами взагалі залишаться без енергії.

Звичайно, можна продовжити деталізацію, однак, це досить складно для сприйняття. В цілому, слід сказати, що звук і відстань між місцем торкання до струни і бриджем мають залежність. Отже, якщо грати ближче до бриджу, то більшу частину енергії отримають обертони, а меншу - основний, і навпаки. Виходить, що кожна точка струни має свій баланс гармонік. З цієї причини розміщення звукознімачів має великий вплив на звук.

На найближчому до бриджу звукознімачі утворюються більш високі частоти. Якщо взяти до уваги середній звукознімач, то на ньому немає четверте гармонік від відкритої струни. Такий знімач має гітара Fander Stratocaster, навчитися грати на який можна на запропонованих на www.spmuz.ru/instrument_bas-gitara.html уроках.

Як видно, звук залежить не тільки від відстані до бриджу, але і від положення по відношенню до обертонам.

З цієї причини звучання ноти D, яку відіграють на 10-му ладу струни Е, більш щільне, ніж на відкритій струні. Хоча гармоніки утворюються слабо, вони не відчутні через появу основного тону над звукоснимателем. Цікаво, що зміна положення знімачів звуку змусить струну «співати» по-іншому. Власне з цієї причини виробники роблять в гітарах кілька звукознімачів, реалізують можливість перемикання між ними.

Якщо взяти компанію Fender, то вона робить гітари двох зразків. Перший - це P-Bass, або Precision. Така гітара відрізняється наявністю одного звукознімача, який складається з двох частин. Він знаходиться посередині між грифом і бриджем. Друга гітара - це Jazz (J-Bass). У ній зроблено два звукознімача. Один з них розташований неподалік грифа, інший - на протилежному кінці. Завдяки цьому, за можливе стає регулювання балансу між обертонами і основними частотами.