Президент - професор Засурский Ясен Миколайович;
Декан - професор Вартанова Олена Леонідівна
У 1947 році в Московському університеті на філологічному факультеті було відкрито відділення журналістики, яке в 1952 році рішенням Ради міністрів СРСР було перетворено на факультет журналістики.
За минулі роки вищу освіту на факультеті отримали понад 25 тисяч студентів. Перший і ведучий центр журналістської освіти країни - факультет журналістики МГУ - готує професіоналів для всіх секторів сучасної російської медіаіндустрії; випускники факультету працюють в найбільших газетах, журналах, книжкових видавництвах, теле- і радіокомпанії, інтернет-ЗМІ, в рекламних агентствах і в службах зі зв'язків з громадськістю. За більш ніж шістдесят років зі стін будинку на Мохової вийшло чимало людей, чиї імена залишилися в історії Росії: Олексій Аджубей, Юрій Щекочихін, Отто Лацис, Анна Політковська, Владислав Лістьєв, Володимир Орлов. Серед випускників і ті, хто визначає сьогодні суспільно-політичне та культурне життя країни: Віталій Ігнатенко, Володимир Толстой, Борис Панкін, Дмитро Рогозін, Андрій Колесников, Марк Розовський, Петро Толстой, Андрій Малахов, Дмитро Биков, Людмила Петрушевська, Дар'я Донцова, Аркадій Мамонтов, Євген Ревенко, Ернест Мацкявічус, Яна Чурікова, Борис Берман, і багато інших. Випускники факультету журналістики працюють в регіональних ЗМІ Росії, в корпункт російських ЗМІ за кордоном, в зарубіжних медіакомпаніях.
Зараз на найбільшому факультеті журналістики Росії навчаються близько 3,5 тисяч студентів. Прийом на факультет журналістики здійснюється на основі результатів Єдиного державного іспиту з російської мови, літератури, іноземної мови, а також результату додаткового вступного випробування творчої спрямованості. Напрям підготовки - «Журналістика» (031300); форми навчання для російських і іноземних громадян: бакалаврат, магістратура, аспірантура, другу вищу освіту, програми професійної перепідготовки. Для абітурієнтів діють підготовчі курси і Школа юного журналіста. Для всіх бажаючих проводяться лекції та майстер-класи в рамках проекту «Відкритий журфак» в будинку на Мохової, а влітку - на відкритих майданчиках Парку Горького і ВДНХ.
Факультет наслідує традиції університетського фундаментальної освіти і одночасно відповідає на сучасні запити медіагалузі та журналістики. За результатами рейтингу «100 вузів, що здійснюють підготовку бакалаврів для медійної індустрії», підготовленого Міністерством зв'язку та масових комунікацій РФ в 2014 році факультет журналістики займає 1 місце. У 2016 році він став єдиним російським факультетом журналістики, який увійшов в топ-150 рейтингу кращих вузів світу QS World University Rankings by Subject за фахом «ЗМІ і комунікації».
У числі найбільш затребуваних галузевих модулів в бакалавраті: «Телевізійна журналістика», «Журналістика друкованих ЗМІ», «Радіожурналістика», «Фотожурналістика», «Інтернет-журналістика», «Медіабізнес», «Соціалогія журналістики», «Дизайн ЗМІ», «Реклама ", "Зв'язки з громадськістю".
З 2016 року на вечірнє відділення вперше розпочато набір на затребуваний редакціями інноваційний модуль «Мультимедійна журналістика».
Перелік тематичних модулів бакалаврату включає в себе наступні: «Міжнародна журналістика», «Художня культура в ЗМІ», «Ділова журналістика», «Соціальна проблематика в ЗМІ», «Політична журналістика», «Журналістика моди і стилю життя», «Спорт в ЗМІ »,« Музична журналістика »та ін. Обов'язковим елементом навчального плану є виробнича практика. Факультет журналістики МГУ співпрацює більш ніж з 70 медіаорганізаціям, в числі яких провідні медіахолдинги, редакції відомих газет і журналів, Інтернет-ЗМІ, федеральні загальнодоступні телеканали і радіостанції, мережеві радіокомпанії та інформаційні агентства, рекламні та PR-компанії.
У магістратурі здійснюється підготовка по 5 програмам магістратури: «Телевізійна журналістика», «Теорія і технології сучасної журналістики», «медіакомунікацій в міжнародних відносинах», «Теорія і економіка цифрових медіа», «Стратегічні комунікації».
На факультеті журналістики можна отримати другу вищу освіту за напрямами: «Журналістика друкованих ЗМІ», «Телевізійна журналістика», «Зв'язки з громадськістю».
Щорічно за програмами додаткової професійної освіти (підвищення кваліфікації, професійна перепідготовка, Школа юного журналіста, підготовчі курси) проходить навчання понад 1000 чоловік. З жовтня по червень на факультеті проводяться заняття по 10 програмам професійної перепідготовки: «Ділова журналістика», «Журналістика нових медіа», «Менеджмент цифрових медіа», «Редактор текстів для ЗМІ», «Реклама та маркетинг», «Спеціаліст зі зв'язків з громадськістю і рекламу »,« Спортивна журналістика »,« Фотожурналістика »,« Школа сучасного радіо »,« Школа сучасного телебачення ».
В умовах трансформації медіасистеми і самої журналістики, пов'язаної з бурхливим розвитком інформаційних технологій, факультет вирішує завдання комплексної модернізації навчального процесу. Введення нових, затребуваних ринком спеціалізацій доповнюється оновленням методик викладання предметів за технологіями ЗМІ. На факультеті створені Навчальний мультимедійний центр (УММЦ) і об'єднана редакція «Журналіст-онлайн», де на базі новітнього цифрового обладнання студенти на практиці освоюють роботу в сучасній конвергентної редакції.
До складу факультету входять 13 кафедр:
- Зарубіжної журналістики і літератури
- Історії та правого регулювання вітчизняних ЗМІ
- Історії російської літератури і журналістики
- Літературно-художньої критики і публіцистики
- Нових медіа та теорії комунікації
- періодичної преси
- Редакційно-видавничої справи та інформатики
- Реклами та зв'язків з громадськістю
- Соціології масових комунікацій
- Стилістики російської мови
- Телебачення і радіомовлення
- Теорії і економіки ЗМІ
- Фотожурналістики і технологій ЗМІ
Факультет журналістики є безсумнівним лідером в сфері наукових досліджень мас-медіа. Наукова робота на факультеті фокусується на вивченні різних аспектів діяльності журналістів та засобів масової інформації в сучасному суспільстві в умовах мультимедийности, конвергенції, переходу ЗМІ на «цифру». Факультетом видаються наукові журнали «Вісник Московського університету. Серія 10. Журналістика »,« Меди @ льманах »і веб-портал« Медіаскоп », що входять до списку ВАК. Щорічно проводяться міжнародна науково-практична конференція «Журналістика в 20 ** року» та міжнародні наукові читання «ЗМІ і масові комунікації».
Спеціалізованої вченої ради Д.501.001.07 в Московському державному університеті імені М.В.Ломоносова розглядає дисертаційні роботи за фахом 10.01.10 «Журналістика», представлені на здобуття наукового ступеня кандидата / доктора філологічних наук. Експерти факультету журналістики регулярно залучаються для оцінки практичної діяльності ЗМІ Росії.
Факультет журналістики МДУ імені М. В. Ломоносова співпрацює більш ніж з 40 партнерами по всьому світу, серед яких університети Великобританії, Німеччини, Італії, Іспанії, США, Франції, Фінляндії, Швеції, Нідерландів, КНР та інших країн. У навчальному плані факультету - лекції по теоріям журналістики і майстер-класи, які читають всесвітньо відомі вчені. Студенти щорічно проходять стажування в 45 вузах з 21 країни.
На факультеті діють центри з дослідження зарубіжних ЗМІ (Ібероамериканський центр вивчення журналістики і культури, Італо-російський центр вивчення ЗМІ, культури і комунікації, Російсько-індійський центр ЗМІ, Російсько-японський центр з вивчення ЗМІ та культури, Франко-російський центр журналістики, Центр британської журналістики і ЗМІ, Центр по вивченню ЗМІ Фінляндії та Скандинавії «Нордмед», Центр російсько-китайських досліджень масових комунікацій, журналістики і культури, працює Вільний російсько-німецький інститут п убліцістікі, кафедра ЮНЕСКО з журналістики і масових комунікацій.
Факультет є чинним інституціональним членом шести міжнародних організацій дослідників ЗМІ і масових комунікацій (IAMCR, ICA, EMMA, EJTA, ECREA, ORBICOM, IMMAA), співробітники факультету регулярно беруть участь в міжнародних конференціях і симпозіумах.
Видатні іноземні вчені та дослідники в останні роки стали почесними професорами факультету журналістики. Це професор Денис Маккуейл (Нідерланди), професор Паоло Манчіні (Італія), професор Каарло Норденстренг (Фінляндія), професор Ельза Де Бенс (Бельгія), професор Ханну Ниеминен (Фінляндія), професор Пал Тамаш (Угорщина). Декан факультету журналістики Е.Л. Вартанова є почесним професором університетів м Гельсінкі та м Тампере (Фінляндія).