ФАМ: кафедра опору матеріалів

У становленні і розвитку кафедр факультету автоматизації машинобудування завжди велике участь брали промислові підприємства області. І самі постійно вдавалися до допомоги вчених інституту. Хіба можна уявити собі завод машинобудівного або металургійного профілю, де не цікавилися б, скажімо, опором матеріалів?

Керівники ВНЗ це усвідомлювали з перших кроків. Що стосується конкретно названої дисципліни, то ще в 1964 році, задовго до створення самостійної кафедри, була організована навчальна лабораторія по курсу "Опір матеріалів". На площі в 110 квадратних метрів розміщувалися дві розривні машини УМ-5А, одна Р-5 і дві крутильні КН-30. Пізніше, в період з 1984 по 1990 роки на кафедрі була розроблена і виготовлена ​​серія своїх установок для дослідження динамічних характеристик матеріалів. Ці установки і зараз використовуються для навчальних занять і наукових досліджень.

У становленні і розвитку кафедр факультету автоматизації машинобудування завжди велике участь брали промислові підприємства області

З моменту створення кафедри на ній в різні періоди часу працювали доктора наук професора В.Ф.Фонкін (на фото), А.М.Греков, В.В.Мелюков, кандидати наук доценти Д.І.Васілевіч, Ю.І.Ляпін , В.Н.Дубров, А.П.Шахурдін, старші викладачі Б.П.Чагаев, С.А.Удалова, В.В.Окатьев.

З 1979 по 1982 кафедрою керував В.Ф.Фонкін, потім його змінив Д.І.Васілевіч, успішно захистив по розсіюванню енергії при складних коливаннях стрижнів. Скоро одним з основних наукових напрямків колективу стає дослідження динамічної міцності матеріалів; в цих роботах беруть участь Д.І.Васілевіч, В.Н.Дубров, Б.П.Чагаев, старші наукові співробітники Л.І.Кочкін, В.М.Коростелев, студенти Д.Зонов, А.Долгушев і інші. В цей період на кафедрі народилися кілька оригінальних машин, в тому числі установка для випробувань тонких металевих стрічок на втому і інша - для втомних випробувань зразків при частому вигині в резонансному режимі навантаження. Перша з названих була захищена авторським свідоцтвом і впроваджена на Уфимском ПО "Гідравліка".

Серйозну роботу здійснив Б.П.Чагаев, який досліджував матеріали, що працюють в умовах циклічного температурно-силового впливу; в результаті він підготував цілий ряд рекомендацій для Верхньосалдинського машинобудівного заводу Свердловської області і для нашого "Маяка". Вони були враховані при організації процесу виготовлення штампів і преесформ.

Десятиліття з 1983 по 1993 роки характеризується щорічними студентськими олімпіадами по курсу опору матеріалів. Переможці міського форуму посилалися на республіканські. І тут наші хлопці не раз показували себе з найкращого боку. У 1985 році на республіканській олімпіаді з опору матеріалів відзначився студент спеціальності "Технологія машинобудування" Д.Зонов, який посів друге місце, а трьома роками пізніше О.Романов з тієї ж спеціальності був третім на регіональних змаганнях.

Уже згадувалося, що до початку 80-х років кафедрою опору матеріалів керував запрошений з Архангельська, з Центрального НДІ машин і устаткування деревообробки, В.Ф.Фонкін, великий, відомий в країні і за кордоном фахівець в області лісопилки деревообробного обладнання. Він автор двох монографій з лісопильним верстатів і рам, кількох вузівських підручників, довідника майстра-інструментальника. Тому природно, що в 1982 році вчений обирається завідувачем університетської кафедри машин і механізмів деревообробки. Він відразу береться за підвищення професійного рівня викладачів. Вступають до аспірантури В.Н.Жданов, В.В.Герасімов, В.В.Серкін, М.В.Кібешев. Всі вони - колишні випускники Кирпи. На висоті і технічна думка: кафедрою спільно з Нововятска лижних комбінатом розробляється і виготовляється нова модель фрезерного двошпиндельні Верстати з човникової подачею для обробки лиж. Верстат демонструвався на міжнародній виставці "Лесдревмаш", що пройшла в Москві в 1984 році.

З книги В.Шишкіна «ВятГУ: сторінки біографії»

Хіба можна уявити собі завод машинобудівного або металургійного профілю, де не цікавилися б, скажімо, опором матеріалів?