Фасадні історії: найвідоміші графіті Криму і їх творці

  1. Орфографічна помилка в тексті:

7 березня 2012, 09:41 Переглядiв: 7 березня 2012, 09:41 Переглядiв:   Стріт-арт - це набирає обертів в Україні вуличне мистецтво

Стріт-арт - це набирає обертів в Україні вуличне мистецтво. Фото: Enjoy.

Багато міст світу прикрашають хитромудрі малюнки і прості написи на стінах будинків. Деякі графіті вже стали частиною міського пейзажу, інші не встигають простояти і дня, як їх уже зафарбовують. Стріт-арт - це набирає обертів в Україні вуличне мистецтво, яке зародилося в Нью-Йорку 60-х. Молодий кур'єр почав писати своє ім'я і вулицю, на якій живе, Taki 183, всюди, де представлялася така можливість, і після публікації статті про нього в "Нью-Йорк Таймс" писати на фасадах почали все.

Як і в будь-який субкультурі, у графітчиків є свій сленг. Невелика напис, залишена на стіні, називається "тег". Більш складні і великі малюнки називаються бомбами. Людей, що займаються розписами стін, називають райтерами. Жителі Сімферополя по-різному реагують на творчість вуличних художників, але більшість сходиться на думці, що якщо це не купа закорючек на фасаді, то така творчість має право на існування. І якщо на Заході стріт-арт, фактично залишаючись актом вандалізму, зайняв почесне місце поряд з іншими видами мистецтва, то в Україні він застряг між чимось культурним і хуліганським.

У столиці Криму якісно виділяються роботи райтерів під псевдонімами Enjoy і Шарик. Трафарети цих художників рясніють на багатьох вулицях міста. Вони змогли знайти свій неповторний стиль, сатирично описуючи вади сучасного суспільства і висловлюючи протест деяким засадам, за що їх і полюбили багато городян.

Олег Гончаров, викладач Кримського республіканського вищого художнього училища ім. Н.С. Самокиша (до речі, Шарик - один з випускників цього навчального закладу), бачить в стріт-арт і плюси, і мінуси: "Дуже радує, що такий вид творчості відкриває безпосередність і сміливість виконання, нестандартність мислення авторів, певну" рекламні "і наочність. Однак ці позитивні якості часто завуальовані тим, що автори невдало підбирають місця для своїх "витівок". Одна справа зуміти перетворити розвалену, непривабливу стіну в художній твір, вміло обіграти все тріщини, обсипалася штукатурку. І з Зовсім інше - розмальовувати стіни будинків. Причому останнім, як правило, займаються далеко не майстри графіті. У цілому ж, графіті як мистецтво, безсумнівно, має право на існування! Це прекрасна практика в роботі з простором, оточенням, спроба вийти на монументальний спосіб сприйняття , вміло поєднуючи при цьому креативність, свіжість сприйняття і подачі ".

Легендарний Шарик розповідає, що його "фасадна історія "Почалася із закінченням навчального закладу:" Там я і інші криворукий студенти протягом п'яти років отримували знання і навички в майстерності правильної заточки олівців і застосування оних за призначенням. Напевно, варто згадати, що схильності до малювання я почав проявляти ще в школі, коли дряпав кульковою ручкою на парті сороміцькі картинки. І ось, ставши дипломованим фахівцем, я почав малювати на вулиці. Правда, цього ще передувало широке поширення інтернету, завдяки якому я і дізнався про існування графіті, стріт-арту та інших "культурних" явищ. Я з друзями зробив пару малюнків на вулиці, і марно це "подія" було висвітлено в міській газеті, так як саме увагу ЗМІ стимулювало мене до подальшого захоплення цим видом творчості. До речі, спочатку я підписував свої роботи "BFS", а потім змінив псевдонім на більш лаконічне - "Шарик".

- Якщо не вмів би малювати, як би доносив свою ідею?

- Так, якщо чесно, я до сих пір не вмію малювати так, як личить людині з художньою освітою. І справа не в спробі донесення ідеї, справа в непереборної жадобі висловитися і бути побаченим, реалізувати себе. Будь-якому творчій людині, та й не тільки творчому, знайома ця всепоглинаюча жага творення з можливістю подальшої демонстрації своїх творінь людських личинок.

- Що читаєш з художньої літератури?

- Соромно зізнаватися, але в багажі прочитаного дуже мало. Шкодую, що в шкільні роки не доторкнувся ні до однієї книзі, так як в підлітковому віці не щеплена любов до читання. До закінчення інституту, віддаючи данину моді, став почитувати зарубіжну "альтернативну" літературу, але пізніше переконався, що все це псевдолітературное непотребу. Зараз же намагаюся надолужити згаяне, але не буду називати авторів, скажу лише, що нині віддаю перевагу сатиричним творам.

- Пофантазуємо: у тебе є вагон шикарний фарби і місто Сімферополь у розпорядженні. У які кольори ти розфарбував би його? Ти хотів би створити що-небудь монументальне?

- Цілий вагон? Та ще й місто в розпорядженні? О так, я б масштабно попроказнічать і побігати, хоча, з огляду на, що це Сімферополь, таке важко уявити навіть при наявності самого витонченого уяви. Але все ж, раз є така можливість, то віддамо цілком нашим брудним фантазіям. Ну для початку я б запросив незліченних райтерів, які знають толк в графіті, думаю, на всьому Кримському півострові знайшлося б кілька таких людей, і надав би нам повну свободу дій і творчості ... І зарясніли б тоді в безлічі монументальними масивними малюнками вулиці і будівлі , але нажаль.

- Як ставишся до творчості Енджоя, він працює в тому ж стилі, що і ти?

- Так як я знайомий з Енджоем, то його творчість місцями схвалюю і вітаю. Так, він теж використовує трафарети, як і я; в свою чергу, я використовую трафарети, як і армії інших вуличних художників у всьому світі, але стилем це назвати можна з натяжкою, скоріше, трафаретного технікою, яка стала популярною саме в контексті вулиці, завдяки великому і жахливому Бенксі, знаменитому андеграундного художника з Англії.

ENJOY: "НА СТІНИ - МОЯ РЕАКЦІЯ"

Мережева життя. Реакція на комп'ютерну залежність. Фото: Enjoy

Невловимий майстер "настінного живопису", райтер Enjoy, вважає за краще називати свою творчість життєвим. Графіті він займається з 2008 року. Його надихають події, і він різко реагує на негативні явища в суспільстві, висловлюючи свою думку в фарбі. Він погодився відповісти на кілька запитань "Сегодня".

- Як тобі досі вдається уникати зустрічей з нашою міліцією? Малюєш ночами?

- Коли як. Є такі стіни, на яких можна і вдень помалювати: сховався - уникнув, не сховався - втік.

- Які з твоїх графіті тобі більше подобаються?

- Коли хоч одна з моїх робіт мені дуже сподобається - я припиню малювати.

- Коли хоч одна з моїх робіт мені дуже сподобається - я припиню малювати

У Сімеїзі. Бійці веселки "вписалися" на підпірну стіну. Фото: Enjoy

- Ти брав участь в офіційних заходах, наприклад, коли з дозволу мерії розмальовується який-небудь паркан?

- Брав участь, фарби нормально отримав, а задоволення - не дуже. Те, чого хочуть можновладці - я не хочу, а то, що я хочу - вони замажут на наступний же день.

- Багато доводиться витрачати грошей на твоє захоплення графіті?

- Це не дорожче, ніж одягатися в клубні шмотки, відвідувати нічні тусовки, пити, палити, пити таблетки.

- Як ти ставишся до тих, хто просто пише свої теги на фасадах будівель? Влада вважає це вандалізмом.

- Позитивно. Але тег теж повинен бути виконаний толково. Якщо дитя вперше маркер в руки взяло і пішло з системою боротися своїми малюнками - це не круто. Якщо ж це соковитий тег в крутому місці, то я тільки за.

Якщо ж це соковитий тег в крутому місці, то я тільки за

Пісочниця. Майбутнє Enjoy малює без особливого оптимізму. Фото: Enjoy

- Що ти хочеш донести своїми роботами? Адже багато людей зупиняються навпроти них і йдуть, задумавшись або просто посміхаючись.

- Кожна робота - це моя реакція на якісь події. Наприклад, в Сімферополі на вулиці Горького зрубали півстолітні дерева, але з'явилися асфальт і лавки. Хто має очі - побачить, що думає - зрозуміє все, що я хотів донести своєю роботою з цього приводу.

Для Enjoy вже тісні рамки одного міста, і зі своїми протестно-креативними ідеями він час від часу здійснює рейди по півострову.

штрафних ТВОРЧІСТЬ

За словами прес-секретаря міськвідділу міліції Сімферополя Оксани Сорокопудової, правоохоронці проблемою обмалював фасадів займаються у міру надходження спійманих підлітків: "Не можу по міліціонеру біля кожного стовпа, але бувало не раз, коли наші співробітники затримували таких хуліганів. При затриманні молодого художника складають адміністративний протокол (за минулий рік їх було складено близько 20), і відправляють в комісію райвиконкому, яка штрафує в розмірі від 500 до 1500 гривень. Якщо це неповнолітній - штраф заплив ят його батьки ".

Георгій Савченко, член Спілки художників України говорить, що помічав на фасадах вдалі роботи: "Якщо художник хоче висловити свій крик душі, то нехай робить це на хорошому рівні. Зустрічаються монументальні розписи, які які дійсно вписуються в навколишній пейзаж, обстановку. Але все це має відбуватися з дозволу художника міста, тоді місто придбає інший вигляд. я не консерватор, я підтримую нове в мистецтві. Але я проти того, щоб який-небудь Вася або Петя підійшов до прекрасного архітектурного спорудження і нар ісовал там чотири лінії. Архітектура - це застигла музика, і коли людина починає без дозволу цю музику перекручувати, робити непрофесійні замальовки, які порушують композицію будівлі, - в цьому немає нічого хорошого. На Заході це перетворилося в потужне мистецтво. Я за те, щоб і наші хлопці вдосконалювали свою техніку і радували нас своїми новими творами ".

ЖЕРТВИ ГРАФФИТИ: "відірвав би ІМ РУКИ!"

Вирішать, працівник аптеки в Сімферополі, навпаки главку МВС, скаржиться, що зловити "художників" жодного разу ще не вдалося: "У нас на стіні встановлені дві камери, але все одно малюють! Якщо навіть на будівлі міліції є малюнки, то що говорити про нас! Графіті - не дешеве заняття, банку фарби, якою вони малюють, коштує мінімум 30 грн, отже, неповнолітнім гроші дають батьки. значить, у батьків грошей забагато. Треба працювати з батьками, а то ж цих хлопців ловлять, але все одно потім відпускають ".

Христина, господиня меблевого салону, вже не раз платила за перефарбовування фасаду: "Розмальовують нас часто. Камер на стіні у нас немає, а стояти і охороняти ніхто не буде. Ми вже не встигаємо перефарбовувати стіну, а тільки відмиванням - скільки не крась, все одно нові написи з'являться ". Продавець електротехніки нарікає на те, що йому іноді доводиться працювати в магазині не за профілем: "Нещодавно всю стіну зафарбовував сам через них. Це проблема міста і проблема молоді: мерія не хоче виділяти спеціальні місця для цього, а молоді люди зі своєю принциповістю не хочуть йти на поступки. Зафарбовувати - все, що нам залишається робити. Спіймати б їх так руки відірвати! "

Арсен Керменчіклі, Кирило Єрмолаєв

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Фасадні історії: найвідоміші графіті Криму і їх творці". інші Новини Криму дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Якщо не вмів би малювати, як би доносив свою ідею?
Що читаєш з художньої літератури?
У які кольори ти розфарбував би його?
Ти хотів би створити що-небудь монументальне?
Цілий вагон?
Та ще й місто в розпорядженні?
Як ставишся до творчості Енджоя, він працює в тому ж стилі, що і ти?
Як тобі досі вдається уникати зустрічей з нашою міліцією?
Малюєш ночами?
Які з твоїх графіті тобі більше подобаються?