Федеральні державні освітні стандарти та освітні стандарти з додатком їх копій (за наявності)

  1. Що таке ФГОС
  2. цілі
  3. Структура і реалізація
  4. Покоління і відмінності ФГОС
  5. Хто займається розробкою стандартів
  6. Початкову освіту
  7. Середнє (повне) освіту
  8. підсумок

натиснути для перегляду   ФЕДЕРАЛЬНИЙ ДЕРЖАВНИЙ ОСВІТНІЙ СТАНДАРТ ОСНОВНОГО ЗАГАЛЬНОГО ОСВІТИ   дивитися   Моніторинг ФГОС ОВЗ   НАКАЗ «Про затвердження та введення в дію федерального державного освітнього   стандарту початкової загальної освіти »   дивитися   Що таке ФГОС   Для кожної системи освіти і освітнього закладу затверджено перелік обов'язкових вимог, спрямованих на визначення кожного рівня навчання професії, спеціальності натиснути для перегляду

ФЕДЕРАЛЬНИЙ ДЕРЖАВНИЙ ОСВІТНІЙ СТАНДАРТ ОСНОВНОГО ЗАГАЛЬНОГО ОСВІТИ дивитися

Моніторинг ФГОС ОВЗ

НАКАЗ «Про затвердження та введення в дію федерального державного освітнього
стандарту початкової загальної освіти » дивитися

Що таке ФГОС

Для кожної системи освіти і освітнього закладу затверджено перелік обов'язкових вимог, спрямованих на визначення кожного рівня навчання професії, спеціальності. Ці вимоги об'єднуються в рамках федерального державного освітнього стандарту (ФГОС), який затверджується органами влади, уповноваженими регулювати політику в сфері образованія.Реалізація і результати освоєння програм в державних освітніх установах не можуть бути нижчими від зазначених в ФГОС. Крім того, російську освіту передбачає, що без освоєння стандартів неможливо буде отримати документ державного зразка. ФГОС - це якась основа, завдяки якій учень має можливість переходити від одного рівня освіти до іншого, як по сходах.

цілі

Федеральні державні освітні стандарти покликані забезпечувати цілісність освітнього простору Росії; спадкоємність основних програм дошкільної, початкової, середньої, професійної та вищої освіти. Крім цього, ФГОС відповідає за аспекти духовно-морального розвитку та виховання. Вимоги освітнього стандарту включають в себе строгі встановлені терміни отримання загальної освіти і професійної освіти з урахуванням усіляких форм навчання і освітніх технологій. Основою для розробки орієнтовних освітніх програм; програм навчальних предметів, курсів, літератури, контрольних матеріалів; нормативів фінансового постачання освітньої діяльності спеціалізованих установ, що реалізують освітню програму, є ФГОС. Що таке стандарт для державного утворення? В першу чергу, це принципи організації освітнього процесу в установах (дитячих садах, школах, коледжах, вищих навчальних закладах і т.д.). Без ФГОСи неможливо здійснити контроль за дотриманням законодавства РФ в освітній галузі, а також провести підсумкову і проміжну атестацію учнів. Варто зазначити, що однією з цілей ФГОС є внутрішній моніторинг якості освіти. За допомогою стандартів відбувається організація діяльності методичних фахівців, а також атестація педагогічних працівників та іншого персоналу освітніх установ. Підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації працівників освіти також знаходяться в сфері впливу державних стандартів.

Структура і реалізація

Федеральний закон ухвалив, що кожен стандарт в обов'язковому порядку повинен включати в себе три види вимог. По-перше, вимоги до структури освітніх програм (співвідношення частин основної програми і їх обсягу, співвідношення обов'язкової частини і тієї частки, яка формується учасниками освітнього процесу). По-друге, умови реалізації також піддаються жорстким вимогам (в тому числі кадрові, фінансові, технічні). По-третє, результат. Вся освітня програма повинна формувати в учнів певні (в тому числі і професійні) компетенції. Заняття по ФГОС покликане навчити застосовувати всі отримані навички та знання, і діяти успішно на їх основі.

Зрозуміло, цей стандарт не є конституцією всіх освітніх установ. Це лише початок вертикалі, з головними рекомендаційними позиціями. На федеральному рівні на основі ФГОСи розробляється приблизна освітня програма, яка орієнтується на місцеву специфіку. А далі навчальні заклади доводять цю програму до досконалості (в останньому процесі можуть взяти участь навіть зацікавлені батьки, що врегульовано законом). Таким чином, російське освіту з методичної точки зору можна представити у вигляді схеми: Стандарт - приблизна програма федерального рівня - програма навчального закладу. Останній пункт включає в себе такі аспекти, як: навчальний план; календарний графік; робочі програми; оціночні матеріали; методичні рекомендації для предметів.

Покоління і відмінності ФГОС

Що таке державний стандарт, знали ще за радянських часів, оскільки жорсткий регламент існував і тоді. Але даний конкретний документ з'явився і набув чинності лише в 2000-і роки. ФГОС іменувався раніше просто освітнім стандартом. Так зване перше покоління вступило в силу в 2004 році. Друге покоління було розроблено в 2009 (для початкової освіти), в 2010 (для основної загальної), в 2012 роках (для середнього повного). Для вищої освіти ГОСТи були розроблені в 2000 році. Друге покоління, яке набрало чинності в 2005 році, було орієнтоване на отримання зумов студентами. З 2009 року розроблялися нові стандарти, спрямовані на вироблення загальнокультурних і професійних компетенцій. До 2000 року для кожної спеціальності був визначений мінімум знань і умінь, якими повинен володіти людина, випустили з ВНЗ. Пізніше ці вимоги посилилися. Модернізація державного утворення проходить і по сей день. У 2013 році був виданий закон «Про освіту», згідно з яким, розробляються нові програми для вищого професійного та дошкільної освіти. Крім усього іншого, туди міцно увійшов пункт про підготовку науково-педагогічного складу. Чим же відрізняються старі стандарти від ФГОС? Що таке стандарти нового покоління? Головною відмінністю є те, що в сучасній освіті на передову позицію ставиться розвиток особистості учнів (студентів). Зникли з тексту документа узагальнюючі поняття (Уміння, навички, знання), на їх місце прийшли більш чіткі вимога, наприклад, були сформульовані реальні види діяльності, якими повинен опанувати кожен учень. Величезна увага приділяється предметним, міжпредметних і особистісним результатами. Для досягнення цих цілей були переглянуті існуючі раніше форми і типи навчання, наведено в дію інноваційне освітній простір заняття (уроку, курсу). Завдяки введеним змінам, учень нового покоління - це вільно мисляча особистість, здатна ставити перед собою завдання, вирішувати важливі проблеми, творчо розвинена і здатна адекватно ставитися до дійсності.

Хто займається розробкою стандартів

Стандарти замінюються на нові не рідше одного разу на десять років. ФГОС загальної освіти розробляються за рівнями освіти, ФГОС професійної освіти можуть розроблятися також за спеціальностями, професіями та напрямами підготовки. Стандарти замінюються на нові не рідше одного разу на десять років

Розробка ФГОС проводиться з урахуванням: гострих і перспективних потреб особистості; розвитку держави і суспільства; освіти; культури; науки; техніки; економіки і соціальної сфери. Навчально-методичне об'єднання вузів розробляє ФГОС для вищого утворення. Їх проект направляється до Міністерства освіти, де відбувається обговорення, вносяться правки і корективи, а потім віддається на незалежну експертизу на термін не більше двох тижнів. Експертний висновок повертається до Міністерства. І знову запускається хвиля обговорень радою по ФГОС, який приймає рішення затвердити проект, відправити на доопрацювання або відхилити. Якщо в документ буде необхідно внести зміни, він проходить той же шлях з самого початку.

Початкову освіту

ФГОС являє собою сукупність вимог, необхідних для реалізації початкової освіти. Три основних - це результати, структура та умови реалізації. Всі вони обумовлені віковими і індивідуальними характеристиками, і розглядаються з точки зору закладення фундаменту для всієї освіти. У першій частині стандарту зазначено термін освоєння базової початкової програми. Він становить чотири роки. ФГОС являє собою сукупність вимог, необхідних для реалізації початкової освіти

З його допомогою забезпечуються: рівні для всіх можливості отримання освіти; духовно-моральне виховання школярів; спадкоємність всіх програм дошкільної та шкільної освіти; збереження, розвиток і оволодіння культурою багатонаціональної країни; демократизація освіти; формування критеріїв оцінки діяльності учнів і педработніков4 умови розвитку індивідуальної особистості і створення спеціальних умов навчання (для обдарованих дітей, дітей із обмеженими можливостями). В основі програми навчання варто системно-діяльнісного підходу. Але сама програма початкової освіти розробляється методичною радою навчального закладу. У другій частині ФГОСи розписані чіткі вимоги до результату освітнього процесу. В тому числі, особистісним, метапредметний і предметним підсумками навчання. Дано рекомендації для результатів навчання конкретних предметів. Наприклад, ФГОС з російської мови (рідної мови) висуває такі вимоги: Формування уявлень про різноманіття мовного простору країни. Розуміння, що мова - це невід'ємна частина національної культури. Формування позитивного ставлення до правильного мовлення (та письма), як частини загальної культури. Оволодіння першорядними нормами мови. Третя частина визначає структуру початкової освіти (навчальний план, позаурочна діяльність, програми окремих предметів, що включає тематичне планування по ФГОС). У четвертій частині містяться вимоги до умов реалізації освітнього процесу (кадри, фінанси, матеріально-технічна сторона).

Середнє (повне) освіту

Перша частина стандарту про вимоги частково повторюється і перегукується з ФГОС про початкову освіту. Істотні відмінності з'являються в другому розділі, де мова йде про результати навчання. Також вказуються необхідні норми освоєння певних предметів, в тому числі з російської мови, літератури, іноземної мови, історії, суспільствознавства, географії та інших. Робиться акцент на особистісному розвитку учнів, виділяючи такі головні моменти, як: виховання патріотизму, засвоєння цінностей багатонаціональної країни; формування світогляду, що відповідає рівню дійсності; освоєння норм соціального життя; розвиток естетичного розуміння світу та інше. Вимоги до структури освітньої діяльності також видозмінені. Але розділи залишилися тими ж: цільовий, змістовий і організаційний.

підсумок

Розвиток ФГОС виявилося неминучим. Як і все нове, цей стандарт викликав масу суперечок. Однак реформа відбулася. Щоб зрозуміти, успішна вона чи ні, як мінімум, необхідно дочекатися першого випуску учнів. Проміжні результати є малоінформативними в цьому плані. На даний момент безумовно тільки одне - роботи вчителям додалося.

Що таке стандарт для державного утворення?
Чим же відрізняються старі стандарти від ФГОС?
Що таке стандарти нового покоління?