XXII республіканський конкурс сучасної комі пісні «Василей», що відбувся 13 січня в селі Усть-Кулом, підніс публіці чимало сюрпризів і відкриттів. Традиційно захід у залі місцевого Будинку культури почалося з представлення композиторів і авторів текстів пісень, що беруть участь в творчому змаганні, потім пройшло жеребкування. Не обійшлося без вшанування родоначальників конкурсу - трьох самодіяльних композиторів Василів - Чувьюрова, Лодигіна і Гущина. Мабуть, на цьому традиційні елементи народного свята закінчилися. Як організаторам вдалося вкластися в тригодинний формат динамічного шоу, яким чином музика комі композиторів може лікувати не тільки душу, а й тіло, а також навіщо В'ячеславу Гайзер жива коза, дізналися кореспонденти БНК.
В'ячеславу Гайзер піднесли на «Василь» козу. Фото Миколи Антонівського
Фестиваль «Василей», придуманий в 1994 році, - одна з по-справжньому хороших і добрих традицій Республіки Комі. Згодом з народного розгуляю з піснями під гармонь він перетворився в одне з найбільш статусних заходів культурного календаря регіону. На нього регулярно приїжджають глава республіки, керівники муніципальних районів і республіканських відомств. 2015 рік не став винятком - устькуломци розкупили понад 300 квитків, але частина організатори все ж залишили для трьох десятків віп-гостей. Як колись, вільних місць у залі не залишилося, глядачі готові були дивитися виставу, стоячи в проходах і сидячи на сходах.
Одним з головних рішень оргкомітету цьогорічного фестивалю було передати кермо влади в підготовці молодої режисерсько-постановочної групи, яку очолив Олексій Полубояров. Уродженець Комі, зараз проживає в Санкт-Петербурзі, не забуває рідний край і періодично режисирує мистецькі заходи в республіці. Зокрема, в 2010 році саме він ставив на головній площі свято «Шондiбан». Молодий постановник вирішив лейтмотивом фестивалю зробити тему колядок і ворожінь. Відкриттям заходу стала вулична програма, в якій не забули віддати належне темі патріотизму. На честь Року патріотизму, оголошеного в Комі, на майданчику перед ДК пройшов флешмоб «Ми - патріоти». Крім того, протягом години тут можна було зануритися в вуличні забави, покататися з гірки, взяти участь в жартівливих спортивних конкурсах. Завершилася програма феєрверком, і публіка пройшла в зал.
Тривалість фестивальної програми завжди була каменем спотикання. З одного боку, коли свято більше нагадував народні посиденьки з піснями - в ДК накривалися столи, а в основі конферансу були жарти на комі мовою - п'ять годинників «Васілея" не здавалися чимось виходять з ряду геть. Однак, коли конкурс став все більше перевтілюватися в професійне шоу, все частіше виникали розмови про компактності і динаміці відбувається на сцені. Цього разу всі побажання були враховані. Конкурсні виступи яскравим калейдоскопом одне за іншим постали перед глядачами, лише зрідка перериваючись на мізансцени за участю колядників артистів. Було в сценарному ході і чеховські «рушницю», яке до фіналу повинно було вибухнути залпом: молода людина в костюмі царевича пропонував присутнім в залі символ нового року - живу козу.
13 пісень у виконанні солістів та творчих колективів з Усть-Куломського, Удорського і Сиктивдінского районів, Корткерос, Сиктивкара і Ухти публіка прослухала на одному диханні. Родзинкою цьогорічного «Васілея» стало те, що кожна композиція була проілюстрована пісочною анімацією. Глядачі як заворожені дивилися, як на екрані умілими руками художниці Анастасії Ярковой створюється візуальне втілення пісенного тексту. Півтора місяці пішло на те, щоб придумати анімаційні картинки, спеціально для цього всі тексти були переведені на російську мову. Простори Комі краю змінювалися зображенням завзятого вершника в валянках, за зимовими забавами навколо ялинки на екрані з'являлися ярмаркові образи, слідом за ліричними сюжетами йшли веселі і смішні. Участь у фестивалі піщаних справ майстра - не новина. Вже на торішньому «Василь» публіка могла спостерігати за метаморфозами піску, проте в такому обсязі популярне творчий напрямок пісочної анімації було представлено вперше.
Самі виступи теж з кожним роком все більше вбирають в себе елементи професійного шоу. Все рідше виконавці виходять на підмостки в поодинці, частіше їх супроводжує танцювальний колектив. Все це робить свято видовищним і масовим, в цьому році фестиваль зібрав на одній сцені понад 300 учасників.
- Подача номерів яскрава, картинка - красива, і особисто я не заздрю журі конкурсу, яким потрібно в усьому цьому комплексі почути саму пісню, розібрати, в якому випадку сильніше синтез музики і тексту. Адже всі ми знаємо, що одна і та ж пісня може бути сприйнята абсолютно по-різному в залежності від виконавця, - прокоментувала міністр культури Комі Анастасія Прокудіна.
Можливо, саме цим можна пояснити розбіжність у поглядах професійного журі та глядацького залу, яке відбулося на цей раз. Публіка беззастережно визначила переможцем пісню «Шудлись юала» (музика Василя Гущина на слова Надії Груздевої), яку виконав народний ансамбль «Липень». Однак в трійку призерів ця композиція не увійшла. Журі розподілило місця наступним чином: перше місце посіла пісня «Медмусаін» (слова і музика Василя Лодигіна), її виконала Наталя Траіліна. На другому місці опинилася пісня «Кидз пу дорин» (слова Марії Шахової, музика Михайла Шахова), яку представила заслужена артистка Комі Віра Булишева. Третє місце журі присудило пісні «Ас му вилин» (слова Віталія Уляшева, музика Василя Чувьюрова), яку на фестивалі виконав колектив «Комі сьилан».
Гран-прі «Васілея» зразка 2015 року дістався Таїсії Чаплигіної, автору слів і музики до пісні «Комі муин». Твір композитора з іжемскіх району виконав Ухтінський ансамбль «Лисва війт».
- Щороку, буваючи на конкурсі, переконуюся, як рік за роком розширюється географія його учасників. Це відбувається не тільки тому, що «Василей» дбайливо зберігає і примножує нашу комі культуру, а й має дивну домашньою атмосферою. Удвічі приємно, що 2015 рік, оголошений в республіці Роком патріотизму, починається самим патріотичним, самим народним пісенним фестивалем республіки, - зазначив вийшов вручати головний приз В'ячеслав Гайзер. До речі, сам глава теж без подарунка не пішов. «Рушниця» вистрілила, главі подарували козу.
- Що з твариною будете робити? - не втрималися поцікавитися після вручення журналісти.
- Як що?! Віддам міністру сільського господарства, це його профіль, нехай вирішує, як краще вчинити, - зазначив Гайзер.
Володимир Мальцев, який перебував поруч, віджартувався, мовляв, був упевнений, що передача кози в його відомство відбудеться відразу на сцені.
Між тим конкурсні пісні були відзначені безліччю спеціальних нагород. Так, аранжування Сергія Анісімова народної пісні «Гудöкши» була відзначена спецпризом республіканського Центру народної творчості та підвищення кваліфікації. Пісню «Вашкун ярманга» (слова Олени Макарової, музика Олексія Гена) заохотили як кращу «Національну естрадну пісню». Чимало подарунків зібрала пісня «Гожӧм» (слова Антоніни Гордєєвій, музика Михайла Скоморокова), яку на фестивалі представили юні вокалісти ансамблю «Міча зон'яс».
Вручаючи призи від партії «Єдина Росія», депутат Держради республіки Володимир Косів виступив з несподіваною пропозицією.
- Я, знаєте, поки сюди їхав, все кашляв і кашляв, а ось як «Василей почався», зовсім непогано став себе почувати. Так ось у нас є фонд медичного страхування, у мене пропозиція - давайте виділимо частину коштів на видання музичного диска з піснями «Васілея» і будемо поширювати їх в якості профілактики захворювань. Ця музика лікує не тільки душу, а й, як показує практика, тіло, - репліка депутата була прийнята з великим піднесенням, підкріпленим оплесками.
Варто відзначити, що організатори не дали нудьгувати публіці, поки журі визначалося з симпатіями. 70-річного ювілею Перемоги була присвячена літературно-музична композиція, що нагадала залу історію про 112 Уляшева. Її показав Помоздінскій народний театр. Про ювілей відомого в республіці композитора Марка Новосьолова піснею «Тувсов'я» нагадала співачка Альфия Коротаєва.
Особливим подарунком став виступ пітерського ансамблю народної пісні «ДівоГрад», який протягом півгодини демонстрував публіці, як можна вправно синтезувати стилістику народної пісні і модний біт-бокс. Учасники колективу, в складі якого є і вихідці з Комі, в буквальному сенсі розгойдали зал, а відома комі пісня про бабцю Василини в їх виконанні викликала шквал позитивних емоцій.
- «Василей» - це перш за все фестиваль сучасної комі пісні, нам хотілося показати, як може виглядати народна пісня сьогодні, саме тому ми запросили «ДівоГрад». Можливо, хтось із авторів або виконавців відкрив завдяки цьому виступу для себе нові грані творчості і вже до наступного фестивалю підготує щось зовсім незвичайне, - поділився з кореспондентом БНК режисер Олексій Полубояров.
Що з твариною будете робити?Як що?