Традиційний Міжнародний фестиваль юнацьких ЗМІ і кіностудій «Волзькі зустрічі-26» зібрав 390 старшокласників і студентів з 82 студій від Чити і Улан-Уде до Петрозаводська і Калінінграда і 18 тренерів, які ділилися досвідом з юними режисерами та журналістами. Учасники проекту знову розмістилися в самому кращому дитячому центрі Чувашії - в таборі «Росинка».
Ця база стала улюбленою для юних служителів пера і камер: здорове харчування, прекрасний зал, теплі і затишні кімнати, гарний вигляд на Волгу, класний басейн, є всі умови для навчальних і спортивних занять. Популярний проект Ліги юних журналістів Російської Федерації і Всеросійського відкритого форуму дитячої та юнацької екранної творчості «Бумеранг» підтримало Міністерство інформаційної політики та масових комунікацій Чуваської Республіки, а також ВАТ «Акконд», «Wacom СНД», компанія «ПРОЛЕНД» з обладнанням «Logocam» , інформаційні портали KazanFirst, «Юнпрес» і «ПроБумеранг.ТВ», які виступили в якості спонсорів і партнерів.
П'ять днів фестивалю пролетіли для учасників в активному і напруженому режимі, в потоці захоплюючих заходів, зустрічей, екскурсій. Кожному була надана можливість спробувати себе в різних сферах журналістики і кіно. Безліч цікавих і пізнавальних майстер-класів дозволили юним журналістам, фотографам і кінематографістам отримати новий досвід роботи. Крім занять з журналістики, фотографії, кіно, були майстер-класи з особистісного росту, бесіди з психологами, в яких також активно брали участь всі бажаючі. Різноманітність пізнавальних і розважальних занять, сприятливі погодні умови поставили по-справжньому молодіжний, завзятий тон фестивалю «Волзькі зустрічі». Цікава робоча обстановка супроводжувала учасників фестивалю з першого дня.
На п'ять днів хлопці забули, що таке відпочинок. Чи не заплющуючи очей, створювали фільми, випускали газети і літературний збірник.
Проте неоціненний досвід, який отримали молоді журналісти, з лишком окупив безсонні ночі. На фестивалі одночасно працювало кілька освітніх майданчиків, що дозволяло учасникам вибрати найбільш цікаві для себе майстер-класи. Ознайомившись з розпорядком дня на «лінійці новин», хлопці вирушали на заняття з командоутворення і ігромастерству від Марчела Паскаля і Миколи Шуть, де отримували заряд бадьорості і гарного настрою. Цікавим виявилося і обговорення конкурсних робіт молодіжних редакцій друкованих засобів масової інформації та телестудій. Академік Євразійської академії телебачення Василь Корельский, популярний телеведучий Дмитро Хаустов і режисер Станіслав Розмова переглянувши конкурсні відеороботи, вказали юним журналістам на достоїнства і недоліки їх матеріалів.
Хлопці сміливо ділилися своєю думкою з колегами, вступали в полеміку між собою і з жагою знань слухали спікерів, які розповідають про сучасні тенденції вітчизняного телебачення. Керівник напряму «Інтернет-відео» Федерального освітнього проекту «Інформаційний потік» Катаріна Романцова і доцент кафедри журналістики Вологодського державного педагогічного університету Михайло Омелін провели майстер-клас зі створення веб-форумів, підкресливши значення Інтернету в системі сучасних мас-медіа. Цікавих результатів домоглися юні фотокореспонденти, які працювали в групі Олексія Ткачова і Тимофія Трефилова з команди «фотокрос Росії». У своїй роботі вони активно застосовували і по гідності оцінили планшети «Wacom СНД» і обладнання «Logocam».
Одночасно при цьому член Спілки фотохудожників Росії Володимир Семенов провів фотоконкурс, присвячений заходам фестивалю. Всім учасникам «Волзький зустрічей-26» запам'яталися творчі зустрічі та майстер-класи від гостей фестивалю, якими стали Іван Кокорін - російський актор театру і кіно, Геннадій Курлаев - режисер кіножурналу «Єралаш», а також Володимир і Юрій Торсуєва - російські кіноактори, відомі нам по культовому фільму «Пригоди Електроніка». Популярні актори, виконавці ролей Сироїжкіна і Електроніка, високо оцінили рівень фестивалю і сказали, що їм дуже сподобалося в Чувашії. Тут в дні фестивалю брати Торсуєва відзначили і своєрідний ювілей: 35-річчя виходу на телеекран «Пригод Електроніка». Фестиваль в Чебоксарах надає юним журналістам можливість діалогу з керівництвом регіону.
Другий рік поспіль «Волзькі Зустрічі» відвідав Глава Чуваської Республіки - Михайло Ігнатьєв. Глава республіки відповів на запитання учасників фестивалю, обговорив з ними проблеми формування нової медіа-культури, розвитку сучасних технологій, модернізації дитячих теле- і кіностудій. Михайло Ігнатьєв підкреслив значимість проведення на гостинній чуваської землі традиційного Міжнародного фестивалю юнацьких ЗМІ «Волзькі зустрічі», що сприяє самореалізації творчої молоді.
«Творіть, дерзайте, отримуйте позитивні емоції, перемагайте усі труднощі. За талановитою молоддю - майбутнє Росії », - напучував хлопців Глава Чувашії. У «Росинці» була напрочуд дружня атмосфера, яка встановилася з першого дня «ВВ-26». Хлопці заводили нові знайомства, ділилися один з одним новими знаннями ... Що тільки не робили учасники фестивалю, щоб підвищити свої журналістські навички! Так, наприклад, найкраща шкільна газета Росії «Контакт!» (Школа №1259, місто Москва) організувала для учасників «Журналістський спецназ» в місто Маріїнський Посад.
Це не просто освітній і журналістський проект, в якому беруть участь школярі, педагоги та журналісти. Це триденне «ходіння в народ» досліджуваного міста з подальшою обробкою і осмисленням зібраної інформації. Як добути інформацію? Можна запитати у перехожих, зайти в бібліотеку або музей, послухати бабусь, що сидять біля під'їзду ... Способів безліч, головне бути активним. І тільки тоді можна побачити повсякденне російську дійсність новими очима, зрозуміти, яку історію приховують напіврозвалені стіни старого будинку, або відчути, що насправді стоїть за розмовами пасажирів автобуса.
Керівник московської газети «Контакт!» І проекту «Журналістський спецназ» Володимир Головнер запропонував спробувати скорочений варіант проекту - в один день. Кілька журналістських груп виконували своє особливе завдання. За кілька годин трьом групам потрібно було дізнатися, як місто Маріїнський Посад пристосований для життя дітей, молоді та пенсіонерів. Решта групи займалися детальним дослідженням однієї вулиці, яка визначалася за жеребом. У фінальний день команди ділилися враженнями і результатами роботи. Потрібно було не тільки барвисто розповісти про декілька годин, проведених в Маріїнському Посаді, і зібраної за цей час інформації, а й показати презентацію з фотографіями про поїздку.
Команди з цим завданням впоралися успішно. З підсумками ознайомився Глава Чуваської Республіки Михайло Ігнатьєв, який високо оцінив значимість «Журналістського спецназу» і вручив Кубок організаторам проекту - газеті «Контакт!». Щодня на фестивалі випускалася газета «Б.О.М.Ж.» ( «Братське об'єднання молодих журналістів»), а також було власне телебачення «Бегемот-ТВ» і фестивальне радіо, на яких працювали юні журналісти.
Тому можна сказати, що для хлопців були відкриті всі двері, об'єктиви і газетні шпальти. Учасники фестивалю писали, говорили, знімали - в загальному, йшла робота без перешкод. Однією з тем для матеріалів стала презентація проекту Валдіса Пельша і Дмитра Хаустова «Люди, Зробили Землю Круглої», яку представив хлопцям один з авторів фільму - Дмитро Хаустов. Він розповів, як проходила робота над фільмом і дав цінні поради юним журналістам.
Презентація та обговорення проекту розвитку співробітництва шкільних телестудій Росії і США стало одним із значущих подій фестивалю. У квітні цього року група юних тележурналістів з Петрозаводська, Чебоксар, Самари взяла участь в масштабному зльоті Мережі шкільного телебачення в Сан-Дієго, в якому брали участь 2700 американських школярів. А через місяць хлопці ділилися набутим досвідом на «Волзький зустрічах-26» і разом з представником Фонду «Євразія» Лоренсом Айвазяном розповідали про можливості співпраці шкільних телестудій Росії і США.
На одній з кращих кондитерських фабрик Росії ВАТ «Акконд» учасникам фестивалю показали процес виготовлення якісної продукції світового стандарту. На унікальній «солодкої» прес-конференції юні журналісти із задоволенням дегустували цукерки і задавали питання Валерію Миколайовичу Іванову, генеральному директору фабрики. Валерій Миколайович розповів про те, як маловідома Чебоксарська фабрика перетворилася в одну з найсильніших учасниць кондитерського ринку країни, про діяльність знаменитого підприємства і його перспективи.
Цього року до фестивалю «Волзькі зустрічі» приєдналася компанія «Wacom СНД» і компанія «ПРОЛЕНД» з обладнанням «Logocam». У програмі Фестивалю пройшли майстер-класи з фотографії з графічними планшетами Wacom і навчання редагування фотографій за допомогою планшетів Intuos і IntuosPro, у яких електронні пір'я чутливі до сили натиску. Протягом усього фестивалю представники телестудій могли оцінити якість автономної освітлювальної апаратури «Logocam».
Учасники «Волзький зустрічей-26» на практиці переконалися, наскільки це зручні інструменти в повсякденному житті редакції і фотостудії. Підсумки фестивалю підбивалися на церемонії закриття, де були відзначені найдіяльніші фестивальники, які брали активну участь в житті «Волзький зустрічей». Кульмінацією вечора стало виконання фестивальної пісні усіма присутніми в залі. У кого-то на обличчях сяяли усмішки, у кого-то наверталися сльози, але байдужих не було. На прощання учасники в футболках з емблемою інформаційного порталу «KazanFirst» зробили традиційне групове фото.
Керівники студій ЗМІ і кіно відзначали, що нові знання і отриманий практичний досвід дозволять їм зробити їх передачі, видання та фільми краще. Вони побачили точки зростання для своїх ЗМІ та кіноробіт і знають, як їх реалізувати. Завдяки Міністерству інформаційної політики та масових комунікацій Чуваської Республіки програма «Волзький зустрічей-26» завершилася подорожжю на теплоході по Волзі. Це був останній спільний захід, після якого кожен учасник відправився в свій рідний край, додому. І хоча ми всі роз'їхалися по домівках, «Волзькі зустрічі» назавжди залишаться в нашій пам'яті і в наших серцях!
Ксенія ПРЯСЛОВА і Так
Як добути інформацію?