Фестиваль духових оркестрів у Магнітогорську відбувся 1 і 2 вересня


Фото: прес-служба адміністрації

Магнітогорськ. Захід пройшов в Магнітогорську вперше.

Чітким кроком музиканти підходять до площі біля Вічного вогню. У кожного оркестру своя форма і побудова. Попереду диригенти, взмахивающие жезлами під ритм бравурної музики. Всі десять колективів з Єкатеринбурга, Магнітогорська, Лісового, Челябінська, Озерська, Трехгорная, Троїцька, Сатки - учасники фестивалю духових оркестрів, вперше організованого в нашому місті. Шість музичних колективів мають блискучу виправку і представляють Росгвардію Уральського федерального округу і військові частини. Ще чотири - концертного напрямки. Магнітка стала головним майданчиком для проведення першого в своєму роді фестивалю духових оркестрів під відкритим небом.

«У нас сьогодні подвійне свято - День знань і подія, якого раніше в нашому місті не було, - звернувся до присутніх голова Магнітогорська Сергій Бердников. - Грандіозний парад став можливий завдяки підтримці губернатора Челябінської області Бориса Дубровського. Більше 250 оркестрантів протягом двох днів будуть змагатися в своєму мистецтві. Побажаємо ж успіхів усім виступаючим і жителям нашого міста! »

«Що може бути прекрасніше мідних труб, які горять на сонці? Вперше на Магнітогорській землі проходить фестиваль духових оркестрів, в якому беруть участь військові. Бажаємо приємного прослуховування і незабутніх хвилин на майбутніх концертах! »- сказав у своєму привітанні заступник міністра культури Челябінської області Григорій Цукерман.

»- сказав у своєму привітанні заступник міністра культури Челябінської області Григорій Цукерман

У виконанні зведеного оркестру під керівництвом начальника військово-оркестрової служби Уральського округу військ національної гвардії РФ капітана Ігоря Вараксина потужно вдарив гімн Російської Федерації. Першим естафету фестивалю прийняв магнітогорський колектив КОДІ під керуванням Едуарда Нама. Одягнені в темно-сині елегантні жакети, наші музиканти представили дуже злагоджену, хорошу гру.

Господарів фестивалю змінив Уральський духовий оркестр з Челябінська на чолі з диригентом - випускником Московської державної консерваторії Ігорем Єжовим. Цей колектив був утворений на базі військового духового оркестру вищого автомобільного училища. Тому неодмінними атрибутами його виступів є швидкі пересування і хороша марширування. Музиканти злагоджено міняли місця своєї дислокації, виходили назустріч один одному, а під російські народні мелодії хвацько виробляли танцювальні па.

Наступною показала своє мистецтво єдина на фестивалі команда юних музикантів - зразковий дитячий духовий оркестр імені Засипкіна з дитячої школи мистецтв №2 Троїцька під керуванням Андрія Єгорова. За сорокарічну історію існування тут склався багаторічний досвід участі в різних фестивалях і концертних виступах. Чи не підкачали юні духовики і в цей раз.

Ще більшу історію має народний колектив муніципального духового оркестру Сатки МАУ ДК «Магнезит». З 1954 року веде він щоденник своїх виступів і в даний час під управлінням Миколи Крапівіна вміє гідно показати духове мистецтво Південного Уралу.

Першим з військових оркестрів виступив на фестивалі оркестр військової частини 3275 з міста Лісового. Він був створений в 1958 році, в 1970-і паралельно тут був також утворений хор, що значно посилило успіх концертної діяльності колективу. Микита Балакін в білих рукавичках хвацько крутив свій диригентський жезл, під час виконання попурі встигав робити хлопки і підбадьорювати публіку, перебігаючи з місця на місце, а духовики розгорталися згідно його рухам. Самі оркестранти притоптує, то опускали, то підіймали вгору руки, робили розвороти. Виконуючи «Калинку», музиканти розгойдувалися в такт разом з інструментами.

«Такого я ще дійсно не бачив», - зізнався один з глядачів Геннадій Макагонов. Виявилося, що вісімдесятирічний ветеран ще в дитинстві пристрасно мріяв навчитися грати на трубі і на світанку будити піонерський загін. Але в музичній школі хлопчик став грати на мандоліні. Отримавши спеціальність гірського інженера, Макагонов 12 років відпрацював на магнітогорському руднику і 22 роки - в управлінні гірничо-рудного виробництва. Вийшовши на пенсію, постійно відвідує музичні вистави, а цього літа з задоволенням ходив на майданчики, організовані в рамках проекту «Літні парки Магнітки». Фестиваль духових оркестрів такий пристрасний любитель музики пропустити не міг. Радів кожному вдалому виступу, пояснював хто стоїть поруч глядачам, які інструменти в оркестрі солістами і в чому їх особливості.

Під час стріт-дефіле особливу увагу публіки була прикута до так званим мажоретки - струнким дівчатам в спеціальній формі, яка нагадує гусарську, які зазвичай йдуть з барабанами попереду військових оркестрів або займають час між концертними виступами.

«Ми приїхали з Челябінська і є солістами державного ансамблю танцю" Урал ", - пояснила Валентина Бухаріна. - У нашому репертуарі і сучасні танці, і танці народів світу. Всі ми маємо хореографічну освіту і пройшли відповідний відбір до складу ансамблю. Зазвичай ми беремо на себе близько десяти концертів в рік і працюємо по два відділення. У Магнітогорську наш ансамбль вже виступав, в цей раз весь склад приїхав допомагати оркестрів. Обласне міністерство культури сприяло поїздці. В ході спілкування оркестранти з різних міст висловили радість з приводу проведення фестивалю і надію, що він буде мати продовження. А челябінський оркестр навіть попросив нас зробити спільне шоу, де глядачам були б представлені і гра духових інструментів, і танцювальні номери ».

На наступний день в сквері «Камертон», в парку біля Вічного вогню та в сквері Металургів учасники фестивалю розгорнули велику концертну програму. За принципом «вертушки» оркестри з Озерська, Челябінська, Лісового переїжджали від одного майданчика на інший, щоб радувати слухачів грою. Біля «Камертона» музиканти-духовики провели для дітей майстер-клас. Єдиний концерт під час другого дня фестивалю дав колектив, прозваний за свою високу майстерність супероркестром - це оркестр штабу Уральського округу військ національної гвардії Російської Федерації з Єкатеринбурга.

Єдиний концерт під час другого дня фестивалю дав колектив, прозваний за свою високу майстерність супероркестром - це оркестр штабу Уральського округу військ національної гвардії Російської Федерації з Єкатеринбурга

У парку біля Вічного вогню для слухачів були приготовлені місця. Після «Валеро» Джеймса Свірінгена провідний представив біг-бенд оркестру штабу Уральського округу військ національної гвардії РФ під управлінням заслуженого артиста Російської Федерації підполковника Валерія Бєлікова. Колектив був створений у 1991 році на базі оркестру диригентом Рудольфом Куріцин і в даний час є лауреатом численних джазових фестивалів і конкурсів.

Перший виступ біг-бенду відбулося в квітні 1992 року на II Міжнародному джазовому фестивалі в Єкатеринбурзі. Колектив став щорічним учасником фестивалю «Джаз-транзит», в 1994 році лауреатом I Московського фестивалю військових біг-бендів, в 2014 році лауреатом фестивалів «Армія і джаз» в Москві і фестивалю військової музики в Сочі. У 1995 і в 2005 роках біг-бенд робив спільні виступи з оркестром ВВС США імені Міллера. У Магнітогорську на відкритий майданчик парку разом з біг-бендом вийшла солістка, лауреат міжнародних конкурсів і джазових фестивалів Олеся Слукину. Грою всього оркестру під час виступу керував начальник військово-оркестрової служби Уральського округу військ національної гвардії РФ капітан Ігор Вараксин, який після виступу сказав кілька слів для нашої газети:

«В Магнітогорськ прибули шість наших оркестрів з восьми, два знаходяться в плановій відпустці. Перед вами виступав центральний оркестр штабу Уральського округу військ національної гвардії РФ. Хотів би подякувати всім організаторам, губернатору Челябінської області Борису Дубровскому за те, що все так організовано, командувачу округу Росгвардіі генерал-лейтенанту Олександру Попову за підтримку проведення фестивалю, дякую тим, хто здійснював перевезення, харчування. Все було на високому рівні. Ваші глядачі приймають все тепло, з душею, їм подобається наша гра. Ми перший раз в Магнітогорську, і враження дуже приємні. Звичайно, основою будь-яких програм військових оркестрів є марші. Ми завжди їх грали, це специфіка і наш прямий обов'язок. Але крім цього наш оркестр грає велику програму. Ми можемо з ранку до вечора показувати руху з інструментами, тому що всі наші військовослужбовці підтримують гарну фізичну форму. Наш соліст Валерій Бєліков має звання заслуженого артиста РФ, бере участь в парадах, зустрічає делегації, грає з оркестром всюди, де є наші війська. Ради, що побували в вашому місті, побачили вражаючий монумент "Тил - фронту", познайомилися з магнітогорци ».

«Такі фестивалі дуже потрібні як для музикантів і оркестрів, так і для жителів, - сказав Павло Широков, диригент оркестру управління Росгвардіі по Челябінській області, який виступив в сквері Металургів і в парку біля Вічного вогню. - Колективи діляться досвідом, напрацюваннями. Народ повинен бачити і знати, що є у нас і духові оркестри, і інша музика крім тієї, що зараз крутять по радіо і телебаченню. Так що сподіваємося на подальше продовження фестивалю ».


Олена ПАВЕЛІНА / Служба новин «МР» ©
Фото: прес-служба адміністрації