ректор:
Кухарев Олег Миколайович, доктор технічних наук, професор.
тел. (8412) 628-359
Веб сайт: http://pgau.ru/
E-mail: [email protected]
Відповідальний за інноваційну діяльність:
Голова Ради молодих вчених, кандидат с.-г. наук, доцент Богомазов Сергій Володимирович
тел. 89273796705; E-mail: [email protected]
У структуру академії входять: агрономічний факультет, технологічний факультет, інженерний факультет, економічний факультет, факультет підвищення кваліфікації кадрів АПК.
В академії працюють 43 доктори наук, професори і 141 кандидатів наук, доцентів. В академії навчається близько 3500 студентів за 13 спеціальностями: агрономія, агроекологія, землевпорядкування, лісове справу, зоотехнія, технологія виробництва і переробки сільськогосподарської продукції, механізація сільського господарства, автомобілі та автомобільне господарство, механізація переробки сільськогосподарської продукції, технологія обслуговування і ремонту машин в АПК, бухгалтерський облік, аналіз і аудит, економіка і управління на підприємстві АПК, фінанси і кредит, 10 напрямками бакалаврату та 7 напрямками магістратури.
При академії працюють два дисертаційних ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій: Д.220.053.01 за спеціальностями 06.01.05 - селекція і насінництво і 06.01.01 - загальне землеробство, рослинництво; Д.220.053.02 за спеціальностями 05.20.03 - технології та засоби технічного обслуговування у сільському господарстві та 05.20.01 - технології та засоби механізації сільського господарства. Фундаментальну наукову освіту через аспірантуру здійснюється за п'ятьма напрямками: біологічні науки - 030000; сільськогосподарські науки - 060000; ветеринарні науки - 160000; технічні науки - 050000; Економічні науки - 080000. Щорічно в аспірантурі навчається близько 90 аспірантів за 10 спеціальностями.
Основні напрямки наукової діяльності:
- Енергозберігаючі технології в адаптивно-ландшафтних системах землеробства;
- Використання місцевих мінеральних ресурсів для підвищення родючості грунтів і продуктивності тварин;
- Моніторинг стану навколишнього середовища і розробка прийомів підвищення стійкості екосистем;
- Інноваційні прийоми підвищення племінних і продуктивних якостей сільськогосподарських тварин;
- Енергоресурсозбереження при експлуатації і ремонті автотракторної техніки;
- Створення нових сільськогосподарських машин і агрегатів;
- Інноваційна та інвестиційна діяльність суб'єктів агробізнесу;
- Удосконалення системи управління та підвищення ефективності АПК.
Наукові школи академії
1. "Ресурсозберігаючі технології та технічні засоби для виробництва продукції рослинництва і тваринництва". Науковий керівник - заслужений діяч науки РФ, доктор техн. наук, професор Ларюшін Н.П.
2. "Підвищення ефективності експлуатації мобільної техніки та технологічного обладнання". Науковий керівник - заслужений працівник вищої школи РФ, доктор техн. наук, професор Уханов А.П.
3. "енергоресурсозберігаючих технології в ландшафтному землеробстві, що забезпечують підвищення родючості грунту і врожайність сільськогосподарських культур". Науковий керівник - доктор с.-г. наук, професор Орлов А.Н.
4. "Організація еффктівності управління і фінансово-господарської діяльності АПК". Науковий керівник - академік РАПН, доктор економічних наук, професор Коротнев В.Д.
5. "Адаптаційний потенціал сільськогосподарських тварин і птиці та методи його підвищення". Науковий керівник - доктор біол. наук, професор Боря Г.І.
6. "Селекція, насінництво і технології обробітку зернових і кормових культур". Науковий керівник доктор с.-г. наук, професор Кошеляев В.В.
7. "Макро-і мікроелементи в природних екосистемах". Науковий керівник - академік РАПН, доктор біол. наук, професссор Іванов А.І.
Малі підприємства та науково-виробничі центри академії:
1. ТОВ «ІННАУЧАГРОЦЕНТР», керівник, професор Кошеляев В.В.Сфера діяльності - насінництво і просування оригінального насіння зернових і зернобобових культур на ринок. Керівником центру була розроблена прискорена схема отримання оригінального насіння зернових і зернобобових культур. Створений сорт ярого ячменю «Сурский фаворит» отримав авторське свідоцтво.
2. Інноваційний науково-технічний центр «КОНТАКТ», керівник, професор Тимохін С.В. У науковому центрі розроблені:
комплекс обладнання для обкатки і випробування двигунів автотракторної техніки; автоматизована система управління обкаткою дизелів з динамічним навантаженням; система управління режимом динамічного холостого ходу дизеля; десятиканальний зарядний пристрій УЗ-10/20; пускозарядний пристрій ПЗУ-1/200.
3. Науково-виробничий центр «ЛІСОВИЙ», керівник, доцент Невітов М.Н. Напрями діяльності центру:
підтримання в чистоті порід і ліній медоносних бджіл з використанням інструментального запліднення маток; виведення ліній бджіл, адаптованих до місцевих кліматичних умов; вивчення впливу біологічно активних речовин на життєдіяльність і продуктивність медоносних бджіл; реалізація штучно запліднених плодових маток бджільницьких господарств і бджолярам любителям.
4. ТОВ НВП «БЕЛКОР», керівник, професор Боря Г.І. Випускає кормову добавку на основі захищеного протеїну. Розроблено новий спосіб стимуляції білка і біохімічної захисту кормового протеїну від надлишкової деградації в рубці тварин. Застосування кормової добавки дозволяє отримати додаткову продукцію: 1,5 кг добавки - 1,5-3,0 кг молока на добу; 1 кг добавки - 100-150 г приросту живої маси; економія комбікормів - 10%; додатковий прибуток - 5-7 руб. на 1 голову ВРХ на добу. Проект виробництва кормової добавки для жуйних тварин на основі захищеного протеїну був представлений на виставці проектів в сфері нанотехнологій від Пензенської області. Він отримав позитивну оцінку керівництва Держкорпорації «Роснанотехнології» і регіонального Уряду.
Кормова добавка реалізується сільськогосподарським підприємствам Пензенської області.
5. Науково-виробничий центр «ДІАГНОСТИКА», керівник, доцент Зябіров І.М. Напрямки діяльності - діагностика несправностей сільськогосподарської техніки з використанням дистанційного обладнання та комп'ютерних програм.
Споживачі послуг: ТНВ «Пугачевское», СВК «Петровський», ТОВ «ІННАУЧАГРОЦЕНТР» і ін.
6. Пензенський відділ ГНУ ВНІІЕСХ Россельхозакадеміі, керівник - доктор економічних наук, професор Зарук Наталія Федорівна. Напрями досліджень: розробка рекомендацій щодо визначення рівнів підприємницької рентабельності сільськогосподарських організацій.
7. Пензенський відділ організаційно-економічних проблем відтворення сільськогосподарських підприємств (ГНУ ВНІЕТУСХ РАСГН), керівник - доктор економічних наук, професор Баришніков Микола Георгійович. Науковий напрямок - розробка механізмів бюджетної підтримки сільського господарства.
Розроблено, спільно з ВНІЕТУСХ, схвалена РАСГН, методика планування субсидій, заснована на нормативах витрат, що забезпечує вирівнювання умов ведення підприємницької діяльності для господарств, що знаходяться в різних природних і економічних умовах.
8. ІНФОРМАЦІЙНО-КОНСУЛЬТАЦІЙНА СЛУЖБА АКАДЕМІЇ, керівник, доцент, завідувач кафедри організації сільськогосподарського виробництва, Віннічек Л.Б.
Інформаційно-консультаційна служба в АПК сприяє поширенню науково-технічної і ринкової інформації, прийняття рішень щодо ефективного використання ресурсів і освоєння інновацій і передового виробничого досвіду сільськогосподарськими товаровиробниками. На сайті ІКС розміщена торгова площадка.
9. МІЖГАЛУЗЕВИЙ НАУКОВО-інформаційний центр, керівник Іванова І.Б. Центр проводить: наукові, науково-практичні, науково-методичні конференції, семінари, цикли лекцій, тематичні екскурсії, стаціонарні тематичні виставки по новій техніці і технологіям; видає інформаційні матеріали, конференцій і семінарів.
10. Центр державного екологічного контролю та моніторингу по Пензенській області - керівник, професор Іванов А.І.
11. Господарське товариство "Інтехсемкор". Керівники: доктор с.-г. наук, професор Кшнікаткіна А.Н., доктор с.-г. наук, професор Кшнікаткін С.А .. Напрямок діяльності - виробництво насіння кормових культур. Створений сорт конюшини паннонского "Анник", включений до державного реєстру селекційних досягнень. У 2011 році господарське товариство "Інтехсемкор" виграло грант Уряду Пензенської області в розмірі 1800 тис. Руб.
12. Лабораторія "Селекція і насінництво". Науковий керівник - доктор с.-г. наук, професор Кошеляев В.В.
13. Лабораторія "Біотехнологія". Науковий керівник - доктор біол. наук, професор Боря Г.І.
14. Лабораторія "Біопаливо". Науковий керівник - доктор техн. наук, професор Уханов А.П.
15. Лабораторія "Економічний моніторинг". Науковий керівник, професор Кочетова Г.Н.
Основні наукові досягнення академії
1. Грант Президента Російської Федерації для підтримки молодих російських учених. Проект «Енергозберігаючі технології та технічні засоби для посіву зернових культур».
2. Національна екологічна премія. Проект «Використання наноструктурованих рослинних масел і їх похідних в якості біодизельного палива на автотракторної техніки».
3. Грант Президента Російської Федерації для підтримки молодих російських учених. Проект «Енергозберігаючі технології орієнтованої посадки сільськогосподарських культур».
4. Грант фонду «Науковий потенціал». Проект «Дослідження і розробка поновлюваного палива для дизелів з рослинної біомаси».
5. Грант конкурсу наукових робіт в галузі енергетики і суміжних наук «Нова генерація». Проект «Енерго-ресурсоберегающіе технології обкатки тракторних дизелів».
6. Медаль РАН для молодих вчених за кращі наукові роботи. Наукова робота «Етика відповідальності в умовах техногенної цивілізації».
7. Грант Президента Російської Федерації для підтримки молодих російських учених. Проект «Енергозберігаючі технології та технічні засоби для збирання цибулі».
8. Грант Міжнародного наукового фонду економічних досліджень академіка Н.П. Федоренко. Проект «Сталий розвиток сільських територій як одна з найважливіших завдань світової економіки (на матеріалах Пензенської області)».
9. Всеросійський конкурс У.М.Н.І.К. фонду сприяння розвитку малих форм підприємств у науково-технічній сфері. Переможцями визнано чотирнадцять проектів.
10. Золота медаль ХIII Московського Міжнародного салону винаходів і інноваційних технологій «Архімед-2010». Проект «Система автоматичного збагачення активаторами повітряного заряду дизелів автотракторної техніки».
11. Срібна медаль ХIII Московського Міжнародного салону винаходів і інноваційних технологій «Архімед-2010». Проект «Ресурсозберігаючі технології та технічні засоби для посіву зернових культур».
12. Диплом I ступеня Всеросійського молодіжного форуму «Моя законотворча ініціатива», організований Державною Думою Федеральних Зборів Російської Федерації.
13. Грант Уряду Пензенської області на реалізацію інноваційних проектів у взаємодії з виробничими підприємствами. Проект "Інноваційна технологія виробництва нової кормової культури - конюшини паннонского".
14. Грант РФФД за проект "Фізіолого-біохімічний потенціал ізолятів ксілотрофних базидиомицетов і перспективи його використання в біотехнології".
Вчені академії щорічно виконують близько 60 науково-дослідних робіт на замовлення Міністерства сільського господарства Росії, Мінсільгоспу Пензенської області, господарюючих суб'єктів, а також за планами науково-дослідних робіт вузу:
- Кафедра «Селекція і насінництво» спільно з «Іннаучагроцентром» щорічно реалізує близько 300 тонн оригінального та елітного насіння зернових культур товаровиробникам Пензенської області. Створено сорт ячменю «Сурский фаворит»;
- ТОВ НВП «Белкор» і кафедра «Біологія тварин і ветеринарія» створена кормова добавка, яка реалізується на тваринницькі комплекси Пензенської області;
- НВЦ «Лісовий» та кафедра «Біологія тварин і ветеринарія» реалізує чистопорідних бджолиних маток (виведених з використанням методу інструментального запліднення);
- Створена технологія підвищення імунного статусу свиней з використанням препаратів з ехінацеї пурпурової;
- Розроблено сівалка для підгрунтового-розкидного посіву зернових і зернобобових культур ССВ-3,5, яка пройшла державні випробування і випускається на заводі ТОВ «КЗТМ» (м Кузнецьк Пензенської області);
- Створено комплекс малогабаритної техніки для обробітку картоплі в СФГ і особистих подвір'ях (випускається на заводі ТОВ «КЗТМ» (м Кузнецьк, Пензенської області);
- Спільно з ТОВ «Біофабрика» розроблені нові бактеріальні препарати для зернових і зернобобових культур;
- Розроблено ресурсозберігаючі технології обробітку сільськогосподарських культур;
- Здійснюється моніторинг стану соціально-трудової сфери села.
План заходів, що проводяться академією для активізації підприємницької діяльності
студентів, аспірантів і молодих вчених:
1. Внутрівузівський конкурс для студентів і молодих вчених «Кращий інноваційний проект», присвячений Дню Російської науки. Щорічно - 8 лютого.
2. Всеросійська науково-практична конференція «Внесок молодих вчених в інноваційний розвиток АПК Росії». Жовтень 2013 року.
3. Всеросійська науково-практична конференція «Інноваційні ідеї молодих дослідників для АПК Росії». 14-15 березня 2013 року.
4. Круглий стіл «Від ідеї до виробництва» для студентів і молодих вчених. Щорічно - лютий.
5. Цикл лекцій для студентів з питань розвитку аграрного бізнесу. Лекції читають: Міністр сільського господарства Пензенської області, керівники сільськогосподарських організацій. Протягом навчального року.
6. внутрівузівських конкурс на отримання фінансування для здійснення інноваційних розробок. Щорічно до 31 грудня.
7. Фестиваль інновацій і високих технологій. 12 квітня 2013 р ..
8. День науки факультетів "Інноваційні розробки вчених - аграрного виробництва". Квітня 2013 р