Фінляндія з 2017 року вводить плату за вищу освіту для росіян. Фінського вузу вже визначилися з цінами, але їх рівень змушує задуматися: а чи є сенс їхати вчитися в Суомі?
Фінського вузу довели якість своєї освіти, що всі останні роки нарівні з безкоштовністю, безсумнівно, приваблювало студентів з Росії: шоста частина всіх іноземних студентів в Суомі - це наші співвітчизники. Однак через введення плати за навчання, за офіційними підрахунками , Вже в наступному році Фінляндія може недорахуватися 40% студентів з інших країн. Фінського вузу вже готові до того, що їх безкоштовні програми стануть для іноземців дорогими.
Згідно з поправками до закону, мінімальна річна вартість вищої навчання англійською мовою для іноземців, що приїжджають з країн поза Європейського союзу або Європейської економічної зони, становить 1500 євро. Більшість же фінських вузів встановили свою планку набагато вище - в середньому 10 тисяч євро на рік.
Фото: Інфографіка - Кирило Грігошін Ціна за рік навчання в найбільш популярних серед росіян фінських вузах
Університет Гельсінкі стане найдорожчим навчальним закладом Суомі для росіян. З наступного року вартість англомовних програм буде варіюватися від 13 до 18 тисяч євро. Наприклад, отримання ступеня на факультеті соціальних наук обійдеться в 13 тисяч євро на рік, а за вивчення неврології на медичному доведеться віддати 18 тисяч в рік. Щоб підсолодити пілюлю, головний вуз фінської столиці пропонує близько 30 грантів, які можуть покрити від половини до повної вартості навчання. В університеті розуміють, що не дивлячись на гранти, число іноземних студентів скоротиться, і навчальний заклад зможе вийти до колишніх показників лише через 2-3 роки, заявив в коментарі "Фонтанке.fi" керівник міжнародних освітніх програм столичного вузу Маркус Лайтінен (Markus Laitinen).
Зараз в Університеті Гельсінкі крім майже 1000 студентів за обміном постійно навчається близько 2000 іноземців. Майже 250 з них - це росіяни. Більшість наших співвітчизників отримують ступінь магістра, а близько 35 - це учасники програм обміну.
При цьому Лайтінен впевнений, що кількість студентів з обміну з Росії і наших співвітчизників, які отримують докторський ступінь, навряд чи зміниться, - для них плата введена не буде.
У Технологічному університеті Лаппеенранта навчання коштуватиме фіксовані 10 тисяч євро на рік, незалежно від програми. У вузі при цьому діє гнучка система грантів, які можуть покрити іноземцю до 100% вартості навчання.
На даний момент в Лаппеенрантском університеті навчається близько 400 іноземців, з яких чверть - це росіяни.
Відзначимо, що росіяни, які встигли надійти до введення плати, продовжать отримувати освіту в фінських університетах безкоштовно, тому вузи очікують плавного скорочення числа студентів протягом найближчих п'яти років.
Інший відомий фінський вуз - Університет Аалто в Гельсінкі, який колись об'єднав в собі аж три навчальні заклади, вже підготувався до введення плати для неєвропейців. Тепер варто бути готовим віддати від 12 до 15 тисяч євро за навчальний рік, так як вартість варіюється в залежності від обраної програми. При досить високій ціні плюсом університету є його стипендіальні програми для обдарованих студентів. Гранти Аалто можуть покрити від 50 до 100% навчання.
Вартість в іншому столичному вузі - Університеті прикладних наук Haaga-Helia - також буде різнитися в залежності від напрямку. Наприклад, програма ділового адміністрування обійдеться в 8500 євро за рік, а бакалаврат по напрямку готельного менеджменту - на 1000 євро дорожче. Варто готуватися до того, що в середньому два семестри в цьому навчальному закладі будуть коштувати для росіян від 8500 до 9500 євро.
Менш дорогий варіант пропонує Університет Східної Фінляндії, розташований в прикордонному місті Йоенсуу, - тут ціна більшості напрямків не перевищуватиме 8000 євро на рік, але, наприклад, навчання біомедицину обійдеться в 15 тисяч євро, а інформаційним технологіям - в 12 тисяч. Університет також пропонує гранти, що покривають від 80 до 100% вартості програми.
Найбільший розкид цін серед фінських вузів в Університеті Ювяскюля - від 8 до 16 тисяч євро. Більшість програм не будуть дорожче 10 тисяч євро на рік, більше доведеться віддати тільки за навчання на математичному факультеті. Є в навчальному закладі і гранти, однак отримати їх можна тільки з другого року, і покриють вони всього 50% вартості навчання.
Які вузи пропонують більш доступні варіанти?
Є також ряд освітніх установ, які встановили ціну нижче середніх 10 тисяч євро по країні. Порівняно молодий Політехнічний університет Arcada в Гельсінкі, в якому навчаються студенти з 40 країн, ввів плату за навчання на свої програми бакалаврату в розмірі 6000 євро за академічний рік. Магістратура в цьому вузі обійдеться в 9000 євро за 2 семестри в перший рік, і 1000 євро-в наступні роки. У навчальному закладі є гнучка система грантів для учнів, які показують хорошу успішність. Проте вони не зможуть покрити більше 3000 євро. Ректор вузу Хенрік Вульфф (Henrik Wolff) заявив, що ціна є конкурентоспроможною при тій якості освіти, яке пропонує Arcada.
У лапландському університеті в Рівному всі програми будуть коштувати 8 тисяч євро на рік. вуз запевняє , Що до чверті всіх студентів можуть розраховувати на покриття вартості навчання за рахунок бюджету, але тільки під час другого навчального року.
В Університеті прикладних наук Турку за рік на будь-яку з програм у росіянина попросять 9 тисяч євро. На думку ректорату, саме така ціна зможе покрити всі витрати, пов'язані з навчанням іноземця.
Найдешевше обійдеться навчання в столичному Університеті мистецтв, де всі програми по 5 тисяч євро в рік. Своє рішення зробити ціну майже в два рази нижче, ніж в середньому по країні, керівництво пояснило бажанням не втратити міжнародну привабливість навчального закладу. Найбільш талановиті зі студентів можуть отримати стипендію.
Скільки коштує студентське життя?
За даними спеціалізованого порталу для абітурієнтів Study in Finland, для проживання в Фінляндії студенту потрібно не менше 560 євро в місяць (майже 40 тисяч рублів), або 6720 євро в рік (понад 470 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), без урахування житла. При цьому всю суму за рік необхідно мати на своєму рахунку ще до відвідування першої лекції, так як це одна з вимог для отримання посвідки на проживання в Суомі.
Якщо вдасться отримати місце в студентському кампусі, можна вкластися в 700 євро (49 тисяч рублів). У столиці кімната може коштувати близько 450-500 євро, отже, "студентський мінімум" злітає до 900 євро (63 тисячі рублів).
Більшість вузів пропонують гранти, що покривають від 50 до 100% вартості навчання, а деякі навіть готові давати гроші на витрати, але значна частина з них надається тільки на 2-й рік навчання при виконанні ряду умов (найчастіше, при наборі 55 кредитів і гарною успішності). Пошук підробітку, право на яку з застереженнями дає вид на проживання на підставі навчання, також може стати важким завданням, тому варто готуватися до вказаних вище витрат.
Про те, яке вчитися в Фінляндії, Норвегії, Швеції і Данії, "Фонтанке.fi" розповіли російські студенти.
Фінляндія, Росія чи Європа?
Скасування безкоштовного навчання, яка позбавляє фінське освіту одного з головних переваг для російських студентів, змушує придивитися і до аналогічних варіантів в вузах інших європейських країн або залишитися в Росії.
Дати прийому заявок на навчання в Фінляндії визначаються кожним вузом індивідуально, в основному, це період з грудня до середини січня.
За ціною російські вузи набагато привабливіші, ніж фінські. Для порівняння, одна з найдорожчих магістерських програм в Санкт-Петербурзькому державному університеті - "Корпоративні фінанси" на факультеті менеджменту - обійдеться в 380 тисяч рублів на рік (або близько 5300 євро), що практично в два рази менше, ніж в середньому по Фінляндії . Одна з найбільш доступних програм в СПбДУ на факультеті економіки коштує всього 145 тис рублів на рік (трохи більше 2 тисяч євро).
Звичайно, можна справедливо зауважити, що Університет Гельсінкі практично у всіх рейтингах вище СПбГУ, але навіть в Університетському коледжі Лондона можна знайти магістерську програму з економіки за 10 тисяч фунтів (11 тисяч євро) на рік, тоді як в столиці Фінляндії вона буде коштувати на 7 тисяч євро дорожче. При цьому лондонський вуз на 14 місці в світовому рейтингу THE, а Університет Гельсінкі - тільки на 76-му.
В якій з Північних країн навчання як і раніше безкоштовне і о котрій обійдеться життя під час навчання, читайте в матеріалі "Фонтанкі.fi" .
Євген Богданов
Фінського вузу вже визначилися з цінами, але їх рівень змушує задуматися: а чи є сенс їхати вчитися в Суомі?Які вузи пропонують більш доступні варіанти?
Скільки коштує студентське життя?
Фінляндія, Росія чи Європа?