Ілюстрація: Поліна Бреєв
Коли настане літо, ми будемо рвати яблука і вишні прямо з гілок. Якщо ви самі виростили їх у себе на ділянці, то напевно знаєте, чи є на них залишки пестицидів і небезпечно є їх немитими і нечищеними. Але що робити, якщо ви гуляєте уздовж дороги, підступив голод, а на відстані витягнутої руки висить стигла груша? Чи варто піддатися спокусі? Колеги з науково-популярного журналу "Кіт Шредінгера" знайшли відповідь на це питання.
Автодороги, як і багато інших об'єктів, створені людиною, чинять активний вплив на навколишнє середовище. Поблизу доріг формується область забруднення. Машини викидають в повітря великі обсяги вихлопних газів, хімічних елементів і їх з'єднань. Серед них - оксид вуглецю, вуглеводні (бензпірен), оксиди азоту, діоксид сірки, альдегіди, а також сполуки важких металів, які розсіюються і осідають як в безпосередній близькості, так і на суттєвій відстані від транспортних шляхів.
Такі хімічні елементи, як свинець, цинк, мідь, хром, фтор і титан осідають на листках і плодах, всмоктуються з грунту, проникають в тканини рослин і накопичуються в них. При вживанні в їжу плодів, що дозріли біля дороги, складно уникнути попадання забруднюючих речовин в організм. Зрозуміло, згодом це може позначитися на здоров'ї не найкращим чином.
Одним з найбільш небезпечних хімічних елементів для людини є свинець. При досягненні високого вмісту він надає токсичну дію на організм, накопичуючись в кістках, м'язах, печінці, нирках, серці, лімфатичних вузлах, в крові людини. Свинець викликає розлади центральної нервової системи (підвищену стомлюваність, погіршення пам'яті, зору), впливає на функцію нирок, що призводить до зниження якості і тривалості життя.
Ось чому краще не їсти плоди, ягоди і гриби, які виросли поруч з автотрасами. Звичайно, якщо більше їсти нічого і перспектив не передбачається, їжте те, що вдалося зірвати, але попередньо ретельно помийте і очистіть.
Дмитро Ткачук
Про "Фізики міста"
Кожен день, прокидаючись вранці, ми занурюємося в місто, повний фактур, звуків і фарб. Поки ми йдемо на роботу і гуляємо в парку, нам в голову приходить мільйон питань про те, як же все навколо нас влаштовано в цьому величезному мегаполісі. Чому хмарочоси не падають? Чим відрізняється кров городянина від крові жителя села? Вище якого поверху не варто жити і чому? Ми запропонували колегам з журналу "Кіт Шредінгера" дати відповіді на наші запитання і роз'яснити, чим небезпечне велика кількість міського освітлення , Як наше дихання може нашкодити оточуючим і через що люди хворіють взимку . Так з'явився проект "Фізика міста". Нові питання та нові відповіді шукайте на нашому сайті по понеділках і четвергах.
сюжет: Фізика міста: наукове пояснення життя в мегаполісі
Але що робити, якщо ви гуляєте уздовж дороги, підступив голод, а на відстані витягнутої руки висить стигла груша?Чи варто піддатися спокусі?
Чому хмарочоси не падають?
Вище якого поверху не варто жити і чому?