- Форми книжкових виставок в бібліотеки
- Що може стати темою бібліотечних виставок
- Визначення цільової аудиторії
- Як підібрати релевантні документи
- Структурування книжкової виставки
- Формулювання заголовків, розділів, цитат і підбір ілюстративного матеріалу
- оформлювальні роботи
- Як прорекламувати бібліотечну виставку?
- Оцінка ефективності виставки
- Типові помилки у виставковій діяльності бібліотеки
- Як організувати виставку новинок
- Що таке жанрова виставка
- Як доповнити книжкову виставку ігровими елементами
- Переваги діалогових виставок
Які форми і види книжкових виставок в бібліотеці вважаються ефективними? Що входить в структуру? Як провести аналіз ефективності її роботи? У чому відмінності традиційних та інноваційних виставкових форм? Детальну відповідь на ці питання в даній статті
Книжкова виставка - ефективний спосіб залучення уваги користувача до діяльності сучасної бібліотеки.
Традиційні та інноваційні форми книжкових виставок в бібліотеці покликані усунути інформаційні бар'єри і представити інформацію максимально наочно.
Виставкова діяльність містить у собі не тільки іміджеву складову, але і сприяє морально-естетичному розвитку читачів, дозволяє розкрити різноманіття бібліотечного фонду через яскраві презентативні формати.
Зі статті ви дізнаєтеся
Форми книжкових виставок в бібліотеки
Виставкові форми в бібліотечно-інформаційної діяльності представлені широким розмаїттям і діляться на традиційні і нетрадиційні варіанти.
Традиційні форми виставок для бібліотек включають в себе:
- виставка однієї книги;
- виставка-прем'єра;
- виставка забутих книг;
- виставка-експозиція і т. д.
Нетрадиційні або інноваційні виставкові форми це:
- Виставка-сюрприз.
- Виставка-настрій.
- Виставки-передбачення.
- Виставка-гороскоп і т.д.
Нетрадиційні книжкові виставки в бібліотеці засновані на використанні ігрових елементів і діалогових принципах, а значить, мають на увазі зворотний зв'язок з читачем. Ці форми найбільш цікаві для користувачів, і тому затребувані в сучасних бібліотеках.
Що може стати темою бібліотечних виставок
Тема - це перше, що продумує бібліотечний фахівець, запланував книжкову виставку.
Обрана тема повинна бути актуальною, цікавою, знаходити відгук у читачів. Якщо виставка організовується в комплексі з масовим заходом, дуже важливо її відповідність ідеї заходу і заявленій тематиці, їх гармонійне поєднання.
☆ Як вибрати тему виставки під потреби цільової аудиторії, читайте в Системі Культура.
Визначення цільової аудиторії
Організація книжкової виставки вимагає чіткого розуміння того, для якої категорії читачів вона призначається. У цьому питанні бібліотекарю важливо врахувати не тільки вікові характеристики користувачів, а й гендерні, соціальні, професійні особливості відвідувачів бібліотеки.
Специфіка вибору читацької адреси, як правило, залежить від типу бібліотеки і тих категорій населення, які вона обслуговує.
Віковий критерій характерний для всіх бібліотек, тому, в першу чергу, слід визначити, чи буде виставка дитячої, або вона орієнтована на дорослу аудиторію читачів.
Форми книжкових виставок в дитячих бібліотеках- унікальни.В них можуть бути використані яскраві, помітні кольори, іграшки, декоративні вироби, кольорові кулі та інші елементи, що дозволяють зробити виставку цікавою для сприйняття дитини.
Сам фонд дитячих книг - це барвисті, що запам'ятовуються видання незвичайних форматів, це і книжки-театри, і книги, що говорять. Поряд з дитячим виставкою прийнято оформляти ігрову зону, де можна весело і цікаво провести час за читанням книжки або виконанням захоплюючих завдань.
доросла книжкова виставка оформляється в строгому стилі і не терпить перевантаженості декоративними аксесуарами, надмірного використання яскравих фарб.
Залучити дорослого читача здатні оригінальні, ємні заголовки, зовнішній вигляд книг, нестандартна розстановка документів на книжкових полицях. Інтерес дорослого відвідувача бібліотеки, в більшій мірі, проявляється до смисловому змісту книг, тому його увагу буде зосереджено на авторів книг, їх назвах, загальної концепції виставки.
Як підібрати релевантні документи
Відбір літератури для книжкової виставки ведеться шляхом пошуку книг по сформульованої теми в електронному, алфавітному та систематичному каталозі бібліотеки, в бібліографічних покажчиках і на основі використання рекомендацій методичного характеру.
Вивчивши всі наявні у фонді бібліотеки книги, слід вибрати ті, які відповідають інтересам цільової аудиторії, цілям виставки і мають презентабельний зовнішній вигляд. Для того щоб огляд книжкової виставки в бібліотеці мав позитивний ефект і книги були видавалася, текст видань повинен бути читабельним.
Підбираючи документи, рекомендується віддавати перевагу книгам з оновленою інформацією, а видання з застарілими даними виключати.
★ Як зацікавити читача виставкою , Розповімо в журналі «Довідник керівника установи культури»
Структурування книжкової виставки
Визначення структури виставки-один з найважливіших етапів роботи, на якому потрібно вирішити наступні питання:
- позначити кількість розділів;
- з'ясувати, чи необхідна формулювання цитати;
- сформулювати звернення до читача (якщо воно актуально);
- визначити, яка кількість книг буде представлено.
Всі ці критерії безпосередньо залежать від обсягів бібліотечного фонду, особливостей розміщення виставки, розмірів книжкових стелажів.
При структуруванні важливе почуття міри, не можна допускати перевантаженості полиць, для того щоб уникнути завалів. Які б види книжкових виставок в бібліотеці не використовувалися, кожен екземпляр, представлений відвідувачам, має бути видно і доступний.
Варто відзначити, що структури виставок визначаються тим, в якій формі було вирішено представити їх увазі читачів.
Формулювання заголовків, розділів, цитат і підбір ілюстративного матеріалу
Відразу після уточнення структури, йде наступний крок - опрацювання основних деталей: заголовка, розділів, цитат, наочного матеріалу.
Назва повинна відображати суть головної ідеї, бути привабливим, таким, що запам'ятовується. Краще, щоб заголовок складався з 4-5 слів і повторював відоме прислів'я, афоризм, крилатий вислів - тобто було на слуху.
Назви розділів необхідно підбирати таким чином, щоб через них поступово розкривалася тема виставки, поєднуючись з основним заголовком.
Як ілюструє матеріалу можуть виступити портрети, фотографії, малюнки, декоративні аксесуари, вироби з натуральних матеріалів, відгуки, твори, речі і предмети, які уособлюють певну епоху.
оформлювальні роботи
Навіть найцікавіші книги можуть бути не затребувані читачем, якщо виставка структурована не за правилами.
Першим критерієм її ефективності є композиційна цілісність, що досягається такими методами, як:
- Створення візуальних центрів (де сфокусовано основну увагу);
- Побудова симетрії і асиметрії (метод кольорового контрасту).
Використовуючи один з цих способів, фахівець не повинен забувати про пропорційності книг і ілюстрацій. Навіть нетрадиційні книжкові виставки в бібліотеці повинні виглядати як єдиний ансамбль, але при цьому мати емоційні акценти - підсвічування, ваза з квітами, портрет.
Для того щоб розміщення виставкових елементів було гармонійним, необхідно сформувати попередній образ - макет.
Схематично, на листку паперу, можна зобразити розташування заголовка, розділів, цитат і додаткових матеріалів виставки.
На даному етапі важливо оцінити структуру, з'ясувати, які полки підходять для розміщення видавничої продукції, а які - для аксесуарів. Заздалегідь складений макет знизити тимчасові витрати на реальне декорування бібліотечної виставки, а також дозволить уникнути помилок.
Зацікавити читача може виставка, максимально повно передає створений образ. Для того щоб досягти такого ефекту, необхідна змістовна і естетична зв'язок між книгами і наочними матеріалами.
Ілюстрації і предмети з експозиції відтворюють образ героїв книги, а в деяких випадках передають характер письменника.
Виставку прийнято доповнювати рекламною продукцією бібліотеки, що відноситься до сформульованої теми. Як правило, в цій якості виступають візитки, закладки, буклети, інформаційні листи, пам'ятки та інші види видавничої діяльності бібліотеки.
Будь-який інформаційний матеріал повинен бути у вільному доступі для читача, навіть якщо він випущений в обмеженій кількості.
Успіх виставки багато в чому залежить від застосування способу візуального виділення об'єктів. Привернути увагу до видання або ілюстрації можна, розгорнувши її під кутом в три чверті. Книга буде помітніше для відвідувача, якщо поставити її на підставку - так вона прийме об'ємну форму.
Інтерес до книг буде підтримуватися, коли в структурі є динамічні зображення, а видання контрастують із загальним фоном.
Чи будуть ефективні форми книжкових виставок в бібліотеці, залежить від того, наскільки вигідним є їх розміщення. На початкових етапах бібліотекарю слід вирішити, де буде розміщуватися виставкова композиція - на столах, стелажах або в вікнах, щоб книги були видні всім перехожим.
Вибір, звичайно ж, буде зроблений виходячи з простору, що є в розпорядженні бібліотека і формату супровідних матеріалів.
Як прорекламувати бібліотечну виставку?
Реклама - гарантія успіху та результативності виконаної фахівцем роботи. Здійснити рекламно-інформаційну підтримку книжкової виставки дозволяє активна взаємодія бібліотеки із засобами масової інформації.
Рекламні повідомлення можуть орієнтуватися на реальних і потенційних читачів бібліотеки.
Найбільш ефективними методами просування виставкового заходу є:
- друковані оголошення в ЗМІ;
- усні бесіди;
- телефонні дзвінки;
- зовнішня реклама;
- друкована реклама;
- інтер'єрна реклама.
При грамотному підході до організації рекламної діяльності, бібліотеки забезпечить відвідуваність виставки, спровокує зростання читацької активності різних категорій населення.
✫ Як зацікавити темою виставки відвідувачів бібліотеки, дізнайтеся з Системи Культура
Оцінка ефективності виставки
Провести аналіз ефективності виставкових форм бібліотеки можна шляхом щоденного обліку кількості звернень до конкретних виставок і книговидачі.
Для цього в Щоденнику бібліотеки існує певна графа, в якій вказується число виданих читачеві документів. Цілком доречно залишати позначки на формулярі користувача, який взяв книгу, виділивши його кольоровим індикатором.
Після закінчення роботи заходу фахівець підраховує загальну книговидачу за весь період її дії, а потім порівнює представлене кількість літератури з обсягами книговидачі.
Визначити коефіцієнт ефективності можна, розділивши число книговидач на кількість представлених примірників. Для того щоб дізнатися, наскільки ефективна виставкова робота, рекомендують також проводити опитування читачів в форматі бесід, інтерв'ю, анкетування.
У тому випадку, якщо виявлена низька ефективність книжкової виставки, необхідно проаналізувати всі етапи її організації і виявити можливі помилки.
Типові помилки у виставковій діяльності бібліотеки
В рамках організації виставкової діяльності бібліотеки найбільш зустрічаються такі помилки:
- Перенасиченість інформації (незалежно від того, які види книжкових виставок в бібліотеці використовуються).
- Відсутність системного викладу матеріалу.
- Наявність на полицях старих, неохайних книг.
- Надмірна кількість аксесуарів, в тому числі не стосуються теми.
- Використання нерозбірливих, не читаються шрифтів в структурних елементах виставки.
- Спотворений ілюстративний матеріал.
- Орфографічні помилки, криве розташування тексту заголовка, розділів, цитат.
- Розміщення книг робить їх недоступними для читача.
- Виставка розташована поруч з водою, потрапляє під сонячні промені.
- Книги розташовані небезпечно, стелажі не закріплені.
- Недбале оформлення.
Виключивши перераховані моменти, фахівець може бути впевнений в успіху виставкового заходу і відмінні показники її ефективності.
Як організувати виставку новинок
Виставка нових надходжень організовується для того, щоб познайомити читача з найсвіжішими виданнями бібліотеки. Як правило, вони мають універсальне зміст і включають в себе книги з різних галузей знань і художню літературу.
Отже, порядок розміщення нових книг на полиці передбачає використання поділів таблиці ББК. Тема для виставки новинок може звучати як: «Новинки», «Нові книги», «Нові надходження» - ці назви традиційні. Для бібліотек, які бажають здивувати читача, рекомендуються більш оригінальні назви - «Зустрічай нову книгу» або «Новинки з кошика».
Що таке жанрова виставка
Жанрова виставка передбачає знайомство відвідувачів з певними жанрами книг. Такі виставки повинні зацікавлювати, викликати бажання прочитати книгу, поділитися відгуками про прочитані казках, детективах, романах і т. Д.
Звернути увагу читачів можна, розміщуючи поряд з книгами акредитуючої жанру інформацію про те, як він розвивався, цікаві відомості і факти з історії його становлення - для цієї мети підійдуть будь-які види книжкових виставок в бібліотеці.
Відмінними помічниками в популяризації жанру стануть «Словники літературознавця», «Словник літературознавчих термінів» або науково-популярні видання типу «Юний літературознавець».
Як доповнити книжкову виставку ігровими елементами
Для того щоб надати виставці ігровий характер, фахівця слід доповнити її цікавими завданнями, за виконання яких читача чекає певний бонус.
Ці завдання можуть бути як письмовими, так і усними, носити творчий характер або вимагати зосередженості на вивченні тексту книги. Ігрові виставки - це і виставка-вікторина, і виставка-загадка, виставка-конкурс і багато інших, які підходять по формату.
Переваги діалогових виставок
Цінність діалогових виставок, перш за все, в тому, що вони мають на увазі обмін думками, відгуками на книгу між читачами, між читачами і бібліотекарем.
Для таких виставок характерний дискусійний формат, який досягається за рахунок написання відгуків на розміщуваних поруч з виставкою аркушах. Найчастіше для обговорень прочитаних книг використовуються закриті ящики для записок - для того щоб свою думку міг залишити кожен читач.
Діалогові форми виставок можуть бути представлені виставкою-роздумом, виставкою-обговоренням, виставкою - відкликанням або виставкою застереженням.
Що входить в структуру?Як провести аналіз ефективності її роботи?
У чому відмінності традиційних та інноваційних виставкових форм?
Як прорекламувати бібліотечну виставку?