Найчастіше вокалісти під час репетиційної роботи або на концертних виступах виявляються в акустично складних умовах: заглушеному залі з драпірованими стінами і м'якими меблями, що поглинають звук, зовсім невелике приміщення з барабанною установкою, сцена без подзвучки спеціальними моніторами - все це є головною причиною так званого «зриву голосу ».
Такі негативні акустичні умови змушують співаючого форсувати звук, тобто так напружувати голосові зв'язки, що спів переходить в крик. Природно, при такому «співі» голосові зв'язки перенапружуються. Це призводить до втрати контролю над вокальним апаратом, а в 80% випадків до втрати співочого голосу, викликаючи серйозні фізіологічні пошкодження в м'язах і зв'язках, що відповідають за голосообразование.
Слід зазначити, що форсування звуку тягне за собою зайве перенапруження гортані, пов'язане зі спробою взяти дуже високі або дуже низькі ноти. При форсованому співі ми спостерігаємо спотворення тембру, яке вокаліст не може контролювати і регулювати звичайними вокальними прийомами. Форсування співочого голосу може бути викликано також тривалими інтенсивними заняттями (стан перетренованості), співом при хворобі і перевантаженістю нервової системи.
Є кілька простих прийомів для того щоб уникнути форсованого співу. Щоб не перевантажувати вокальний апарат співака при звуковидобуванні потрібно підключити до роботи верхні резонатори. Цей спосіб дозволяє голосу прозвучати яскравіше і створює додаткові можливості регулювання і контролю процесу співу. Тут важливо пам'ятати, що якість звуку безпосередньо залежить від розслабленості м'язів гортані і плечового пояса, а сила звуку від правильної роботи діафрагми і використання природних резонаторів.
Початківцям вокалістам з недостатньо окріпнув голосовим апаратом ні в якому разі не можна допускати надмірних навантажень. Співати потрібно 30-40 хвилин в день, підбираючи діапазон зручний для вас. Не варто захоплюватися співом високих нот протягом тривалого часу. Якщо після вправ ви відчуваєте втому голосу, якщо є труднощі в звичайній розмові, з'являється хрип або сип, то час занять потрібно зменшити і забезпечити цілковитий відпочинок вокальному апарату.
Багато починаючі співаки дуже швидко закидають заняття вокальною технікою або відсувають їх на другий план. Перші успіхи у вокалі, успішні концертні виступи викликають у них неправдиву самовпевненість. Їм здається, що і без спеціальних вправ вони здатні досягти багато чого. Але це помилка, через яку багато талановитих людей так і не змогли до кінця розкрити свої вокальні здібності. До речі, така самовпевненість є однією з причин форсованого співу і, як наслідок, негативного впливу на голос.
Вправи повинні бути обов'язковою процедурою занять, як для початківців, так і для досвідчених співаків.
Вправи вокалістів спрямовані на освоєння основних вокальних прийомів і вироблення правильних співочих навичок. Без цього ніякого руху вперед не буде.
Слухаємо інструментальну композицію «" прогулянка "» Ю.Усов
Ще по темі
data-matched-content-rows-num = "3" data-matched-content-columns-num = "2"