Фотожурнали ХЕ | ПРАКТИКА | АНДРІЙ коптів - ПРИНЦИПИ ЗЙОМКИ МІСЬКОГО ПЕЙЗАЖУ

-------------------------------------------------- ----------------------------------------------> -------------------------------------------------- ---------------------------------------------->   ПРИНЦИПИ ЗЙОМКИ МІСЬКОГО ПЕЙЗАЖУ   ---------------------------- ЛИД --------------------- ------------------>   Є безліч різних жанрів в фотографії, але найбільш поширеним серед них є пейзаж
ПРИНЦИПИ ЗЙОМКИ МІСЬКОГО ПЕЙЗАЖУ

---------------------------- ЛИД --------------------- ------------------>

Є безліч різних жанрів в фотографії, але найбільш поширеним серед них є пейзаж Є безліч різних жанрів в фотографії, але найбільш поширеним серед них є пейзаж. Адже пейзаж, - це завжди особливий настрій і унікальне стан природи, чи світить сонце чи дощ ллє «як з відра» - основне завдання фотографа, передати цей стан природи в фотографії. На практиці у більшості людей зі словом пейзаж асоціюється ліс, море, рівнини або навіть гори, однак, незважаючи на це, існує окремий напрямок пейзажу, яке найближче до міських жителів - це міський пейзаж. ------------------------- КІНЕЦЬ ЛИДА ----------------------- ------------>

Що таке міський пейзаж? В першу чергу, це ритм життя сучасного міста, з великою кількістю людей і машин, суєтою, новобудовами і пам'ятниками архітектури. Якщо дати визначення міському пейзажу (франц. Paysage, від pays -местность), то в першу чергу це жанр образотворчого мистецтва, в якому основний предмет зображення - види міст, будівель, архітектурний пейзаж. На відміну від природи, в місті набагато більше об'єктів для зйомки: вітрини, мости, хмарочоси, автомобільні розв'язки, залізні дороги, автомобілі, пам'ятники, заводи і багато багато іншого. У цьому сенсі, міський пейзаж складніше з точки зору присутності в кадрі безлічі об'єктів, і в той же час він простіше з точки зору їх різноманітності і можливості вибору. При цьому немає великої різниці, де ви фотографуєте: в столиці, в невеликому місті або в крихітному провінційному містечку. Міський пейзаж дозволяє фотографу розкрити його творчий потенціал нітрохи не гірше, ніж морський або сільський пейзаж, адже об'єкт зйомки завжди поруч з вами, і саме тому можна ввечері вийти на вулицю з фотоапаратом і зайнятися створенням «шедевра».
Ще одна перевага міського пейзажу полягає в тому, що не обов'язково їхати в Москву або в Нью-Йорк, чудовий міський пейзаж можна зробити і на власному подвір'ї. При певних обставинах і певному завзятості фотографа споруди спальних районів можуть виявитися дуже фотогенічними і навіть стати основою для чудового кадру.
Міський пейзаж. Історія виникнення
Якщо розглядати історію появи міського пейзажу, як і у багатьох інших фотографічних жанрів, починається вона з живопису. Більшість італійських художників-пейзажистів працювали в жанрі ведути (італ. Veduta), що можна перевести, як міський архітектурний пейзаж.
З моменту появи фотографії, жанр міського пейзажу став відразу ж популярний, адже далеко з важким фотоапаратом йти не потрібно, вийшов у двір і фотографуй. Історія фотографії говорить, що ще в 1843 році фотограф Фокс Тальбот вже займався зйомкою архітектурних споруд. У 1857 вже була утворена асоціація архітектурних фотографів, а через деякий час почався випуск кількох журналів, присвячених тематиці міського пейзажу.
За цей тривалий час величезна кількість фотографів працювали в жанрі міського пейзажу, тому вже існує безліч різних авторських поглядів в даному жанрі фотографії. В першу чергу, це класичні міські пейзажі Стігліца, фотографії Олександра Родченко, чудові моменти життя міста, зафіксовані Анрі Картьє-Брессоном. Але, безумовно, головне в міському пейзажі для фотографа - це побачити в існуючому місті те, що іншим може бути ще поки не вдавалося, і це легко зробити - адже місто безперервно змінюється.
Основні напрямки в міському пейзажі
Зараз можна виділити кілька основних напрямків розвитку міського пейзажу. Першим напрямком є ​​трактування міста, як індустріального середовища, і тут превалюють фотографії будівель, заводів, машин і інших подібних об'єктів. Інший напрямок в міському пейзажі розглядає місто, як основну сферу життя людини і присвячено його аналізу з цієї точки зору. Місто і людина, один серед натовпу - ось які питання досліджуються багатьма фотографами цього жанру. В якості ще одного напрямку міського пейзажу, можна виділити фотографії історико-культурної боку міста, адже, безумовно, практично будь-яке місто світу є пам'ятником архітектури, а це прекрасний об'єкт для фотографії.
Абстракцію також можна визначити в одне з окремих напрямків міського пейзажу, адже будівлі є прекрасним об'єктом для створення абстрактних композицій. Перетин скла і бетону - ось, що користується популярністю у багатьох сьогоднішніх фотографів. Але, напевно, найцікавіший напрямок в міському пейзажі - це міське життя, і тут в кадрі, на тлі монументальних будівель з'являється городянин, і таке поєднання може дати дуже цікавий кадр. Також до міського пейзажу можна віднести паркову фотозйомку, все-таки парк - це невід'ємна частина міста. І звичайно міському пейзажу належить архітектурна фотозйомка, яка і є його основою. Серед фотографій міст можна виділити і спеціалізовані напрямки, наприклад, зйомка мостів автомобілів, ліхтарів або інших об'єктів в місті.
На змістовному рівні тема міста розробляються фотографами в декількох варіантах, і в першу чергу це класичний, можна навіть сказати пленерний похід до міського пейзажу. У той же час, багато міських фотографи грають колірними переходами і виникають при цьому конфліктами, які так часто можна зустріти в гущі міського середовища. Аналізуючи міські пейзажі, можна виділити загальну тенденцію поетизації міста, і саме тому, що веде в міському пейзажі зараз є лірична тема. На мій погляд, істина в міському пейзажі знаходиться на перетині всіх цих перерахованих вище напрямків, і всі ці напрямки в сукупності і складають міський пейзаж.
Принципи побудови кадру при зйомці міста
Якщо говорити про необхідні навички, то можна сказати що фотограф, який спеціалізується в міському пейзажі, повинен вміти поєднувати пейзаж, жанр, архітектурну зйомку, і тільки тоді результат буде гідним.
При зйомці міського пейзажу ширококутний об'єктив необхідний в обов'язковому порядку, адже при побудові кадру необхідно «збирати» безліч великих об'єктів, розташованих близько до точки зйомки. У той же час і без довгофокусного об'єктива не обійтися, адже він дозволить зробити кадри архітектурних деталей, або наприклад, поєднати в одному кадрі дахи кількох міських будівель.
Однією з частих помилок в пейзажі є відсутність переднього плану, тому при зйомці спробуйте нахилити камеру вниз або присісти, щоб взяти бруківку побільше - бруківка непогано виглядає в якості переднього плану. Для природного обрамлення кадру зверху в міському пейзажі можуть використовуватися гілки дерев, всілякі арки, мости і переходи.

Для природного обрамлення кадру зверху в міському пейзажі можуть використовуватися гілки дерев, всілякі арки, мости і переходи

Різкість всіх планів в кадрі є одним з необхідних прийомів при зйомці міста, але якщо вдалося застати туман в місті, то з його допомогою, можна виділити основні об'єкти в кадрі, і тоді композиція стане набагато цікавіше. Такі серйозні вимоги до різкості фотографії змушують міського фотографа використовувати штатив, але якщо його з собою немає, то на допомогу прийдуть парапети набережних, перила та інші підручні засоби.
При побудові кадру уважно дивіться на різні відображення, адже відображення - це одна з класичних тим міського пейзажу. Невелике хвилювання на річці може змастити відображення будівлі і надати кадру зовсім інше значення, при цьому не тільки вода володіє властивостями, що відбивають, будівля з дзеркальним фасадом може стати основним об'єктом в міському пейзажі. Однак при зйомці відображень потрібно враховувати, що до відбиття потрібно «підійти» зовсім близько, тому без довгофокусного об'єктива тут не обійтися.
Частою складністю міського пейзажу є присутність великої кількості людей на вулицях, тому спробуйте вийти «на фотозйомку» рано вранці, поки городяни ще не пішли на роботу, тоді шанси зробити безлюдний пейзаж збільшуються багаторазово. У той же час включення людини в міський пейзаж може додати романтичності кадру, ніж та потрібно користуватися. Та ж проблема і з машинами, з одного боку вони можуть стати основою кадру, особливо, якщо машини старовинні і раритетні, але в більшості випадків вони є серйозною перешкодою для фотографа.
На практиці фотографи часто представляють міський пейзаж в чорно-білому варіанті, це відбувається через те, що дуже складно композиційно поєднати в одному кадрі різні кольори, які присутні в місті. Червона афіша, помаранчева вивіска, зелена розтяжка - все це буде розривати композицію кадру на частини, тому сміливо переводите міський пейзаж в чорно-білий варіант - він стане набагато цікавіше. Та ж рекомендація діє, і якщо в кадрі пам'ятник архітектури, обробка в чорно-білому варіанті буде йому тільки на користь.
Не потрібно забувати, що використання довгих витримок в місті, може привести до цікавого результату. Є цікаві серії робіт, де довгі витримки застосовувалися днем, і тоді результат виходив досить оригінальним.
Якщо говорити про композицію, то в міському пейзажі все ще діють стандартні правила пейзажу, - чим більше планів і складніше композиція, тим цікавіше буде міський пейзаж, тому основні правила композиції потрібно все-таки знати. У той же час намагайтеся знайти свій погляд на місто, наприклад, спробуйте «звалити» точку зйомки або знайдіть найвищу точку. Головне постарайтеся трохи по-іншому поглянути на повсякденне дійсність, і можливо ви побачите і зафіксуєте свій найкращий кадр.
Погодні умови, режимне час і інші хитрощі
Єдине що не керує фотограф - це погодні умови, і як раз вони серйозно впливають на результати роботи міського фотографа. Якщо небо в день зйомки без хмар, то шанси на отримання хорошого міського пейзажу зменшуються. Тут знову діє стандартне правило - «пейзаж без неба не пейзаж». Зміна погоди є прекрасним часом для міського пейзажу, адже саме в цей час відбувається зміни на небі, що дозволяє отримати найбільш цікаве освітлення, а також «заповнити небо». Ще один основний принцип пейзажу говорить про те, що без сонця гарного кадру не буде. При цьому, як і в звичайному пейзажі, ранковий або вечірній світло краще, ніж різке освітлення в середині дня. Бічне освітлення в «режимний час» надає кадру обсяг, і при правильній зйомці показує фактуру будівель, саме тому, без застосування спеціальних технологій знімати міський пейзаж в середині дня марно - гарного кадру, швидше за все не вийде.
При зйомці міського пейзажу у кожного фотографа існують особливі хитрощі, які допомагають зробити кадр цікавіше. Зверніть увагу на відображення в калюжі після дощу, подивіться на воду в річці, загляньте в відображення скла - може вийти непоганий кадр. При побудові кадру придивіться до рекламного стенду, спочатку здається, що він стоїть на заваді, але спробуйте зробити його основою композиції і може вийти цікавий ефект. Такі хитрощі накопичуються з практикою зйомки і підвищують ймовірність отримання хорошої фотографії.

Такі хитрощі накопичуються з практикою зйомки і підвищують ймовірність отримання хорошої фотографії

Але не все так гладко в міському пейзажі. Серйозною проблемою при зйомці міста ширококутним об'єктивом є спотворення вертикальних ліній. В результаті цього явища, будівлі як би нахиляються до вас. Безперечно, що розвиток засобів обробки в фотографії дозволяє поправити ці огріхи, але з іншого боку, ви як творець можете прийняти ці спотворення і використовувати їх для реалізації свого творчого задуму.
Ще однією хитрістю, яку я активно використовую, є ранній приїзд в нове місто, спробуйте приїхати ще до сходу сонця, адже якщо вийти о шостій годині ранку, то місто буде порожній, і у вас буде час на фотозйомку і прогулянку по місту.
Найбільш часто заважає елементом в міському пейзажі є всюдисущі електричні дроти, перетворити які в художній елемент знімка поки вдавалося небагатьом, тому чистка кадру для міського фотографа є звичайним заняттям.
Ну і звичайно основною складністю міського пейзажу є велике число фотографів, які гуляють з фотоапаратами по місту, що робить перебування нового кадру непростим заняттям. Адже дуже часто колеги побували на цьому прекрасному місці, яке знайдено вами, і зробили той прекрасний кадр, який з'явився у вашому видошукачі. Саме тому експериментуйте з точками зйомки, технічними прийомами, часом - все це дозволить зробити унікальний кадр, який належить тільки вам.
Якщо розглядати формат кадру в міському пейзажі, то на практиці він може бути будь-яким. Вертикальна і горизонтальна організація кадру може бути застосована в рівній мірі, проте мені подобається квадратний кадр в міському пейзажі. Хоча, в той же час, часто зустрічаються красиві панорами, зроблені в місті, які заслуговують серйозний інтерес.
Для більшості фотографів, серйозно працюють в жанрі міського пейзажу, один кадр є лише складовою частиною серії фотографій. Добре відомо, що об'єднання фотографій в серію повинно відповідати певним принципам, і найбільш простим з них є однакова обробка і кадрування всіх фотографій однієї серії. За допомогою єдиних принципів обробки, наприклад переклад в ч.б, можна об'єднати серію міських фотографій. Додатковим принципом об'єднання в серію може стати єдиний формат кадру, наприклад квадратний, але краще, якщо кілька прийомів будуть застосовані одночасно. При цьому велика удача, якщо протягом одного знімального дня вдається зняти цілу серію повністю, як правило, доводиться збирати серію з безлічі знімальних днів.

При цьому велика удача, якщо протягом одного знімального дня вдається зняти цілу серію повністю, як правило, доводиться збирати серію з безлічі знімальних днів

На практиці часто зустрічаються випадки, коли в рамках серії міських пейзажів об'єднуються фотографії одного з об'єктів в міському пейзажі - ліхтарі, автомобілі і т.д. При цьому дуже часто така серія формується з фотографій одного міста. Найбільшу складність представляє виділення і фіксація в фотографії спільності кількох міст, що дозволяє в рамках серії показати їх схожість і відмінності.
Використання спеціалізованих технологій може дати цікаві результати в міському пейзажі, адже дуже часто в місті існує серйозний перепад яскравості, саме тому використання технології зображення з широким динамічним діапазоном (high dynamic range - HDR) дозволяє зробити цікавий кадр із заднім висвітленні. Однак будь-яка технологія хороша в міру, тому захоплюватися HDR потрібно акуратно. На практиці більшість фотографів спочатку серйозно хворіють HDR, проте потім поступово вони переглядають своє ставлення до цієї технології.
Ще однією технологією, що дозволяє поглянути на місто інакше, є інфрачервона фотографія. Я вважаю, що вона придумана виключно для того, щоб «зайняти» фотографа в "не-режимне» час. З інфрачервоним фільтром можна фотографувати, коли сонце знаходиться в зеніті, при цьому можна отримати безліч різних непередбачуваних ефектів. Єдиною складністю є необхідність довгих витримок, а, отже, і штатива. При цьому аналіз міських пейзажів на фото-сайтах показує, що зараз дуже мало фотографів, які працюють з інфрачервоним міським пейзажем, тому ця тема цілком може дати новий погляд на місто.
В якості висновку хочеться закликати вас до пошуку свого бачення міста. Вашим гаслом має стати фраза - «Не дня без кадру», і тоді через деякий час у вашому архіві з'являться шедеври світового рівня.
Ілюстраціями до даної статті є серія моїх фотографій міста Санкт-Петербурга, яка, на мій погляд, допомагає передати настрій і образ цього прекрасного міста.

2009 © Андрій Коптєлов, фотографії автора

Що ще можна зробити:
Обговорити статтю на Форумі >>>
Відвідати сайт учасника >>>
Написати листа автору >>>

[Адреса цієї статті в Інтернет: http://photo-element.ru/ps/cityscapes/cityscapes.html] ------------------------- -------------------------------------------------- --------------------->