Вальс займає в творчості Фредеріка Шопена кілька більш скромне місце, ніж танці польського походження - мазурка і полонез, композитор створив всього вісімнадцять вальсів. Проте, роль вальсу в шопенівської музики теж вельми помітна. Вальсова початок проявляється не тільки в творах, що мають таке жанрове визначення, але і в інших - баладах, скерцо і навіть в мазурках. Створені ним твори продовжують ту лінію поетизації вальсу, яка починалася в творчості Карла фон Вебера і Франца Шуберта, але Шопен йде в даному напрямку далі, ніж ці композитори. Вальси Шуберта ще зберігали зв'язок з традиціями побутового музикування, не претендуючи на укрупнення масштабу і ускладнення форми. У Вебера в «Запрошенні до танцю» намічається тип програмної сюїти з опорою на вальс. Цей принцип отримує розвиток у Шопена - його твори будуються по сюітно принципом: кожен вальс є «нанизування» невеликих вальсів (як правило, шестнадцатітактових), пов'язаних між собою інтонаційним спорідненістю. Ці розділи можуть контрастно зіставлятися. Загальна лінія розвитку спрямовується до коді, в якій вона досягає кульмінації. Втім, в шопеновських вальсах присутні і інші принципи побудови форми - рондообразной, трехчастная репризность.
У Шопена вальс далеко виходить за рамки побутового або салонного музикування, набуваючи цінність самостійної п'єси, призначеної для виконання на концертній естраді. Шубертівські вальси нерідко народжувалися безпосередньо на вечорах, де фортепіанна гра супроводжувала танці - зв'язок шопеновських вальсів з реальним танцем можлива тільки в межах професійного хореографічного мистецтва.
Такі твори, які композитор постачав підзаголовком «Великий блискучий вальс», характеризуються віртуозністю (з якої і пов'язане визначення «блискучий»), що використовує весь арсенал піанізму тієї епохи. Тут можна знайти і гаммаобразной пасажі, і акордову техніку, і октавное виклад, і різноманітні фігурації. Все це робить вальси дуже ефектними - це воістину виграшний матеріал для концертуючого музиканта, здатний призвести своїм віртуозним блиском враження на публіку.
Ви бачите не повний текст статті. оформіть підписку , Щоб побачити матеріал цілком.
Ви можете прочитати текст не оформляючи підписку. Сплатіть доступ до матеріалу на одну добу.