розділи: Шкільна психологічна служба
Проблема готовності дитини до школи хвилює людство вже не одне десятиліття. Понад двадцять років тому в нашу школу прийшли перші шестирічки, і з тих пір педагоги, медики, психологи доводили переваги більш раннього початку навчання. (Мій син, один з першопрохідців шестирічного надходження в школу в перший клас 20 років тому. Педагог взяла групу дітей з дитячого саду і повела їх до першого класу. У дітей була можливість перебувати цілий день в дитячому садку і одночасно навчатися в першому класі. Діти знаходилися під постійним медичним контролем. і для вчителя і в першу чергу для дітей таке навчання було великим випробуванням.)
Однак життя коригує багато, в тому числі і шкільну освіту: до сих пір в більшості шкіл Росії немає умов для навчання шестирічок, та й батьки розуміють, що шестирічному і не зовсім здоровій дитині (а таких дітей більшість) не по силам навчальні навантаження, і переносять початок навчання на рік ( "нехай підросте, зміцніє"). Чи правильно це? Я як психолог і мама, вважаю, що це правильно. І не випадково Міністерство освіти Росії прийняло рішення про переведення початкової школи на чотирирічне навчання. При цьому дитині, що надходить в школу, у вересні має бути не менше 6,5 років. Але для деяких дітей і в цьому віці ще рано сідати за шкільну парту.
Чи впливає вік на адаптацію до школи? Бути може, чим старша дитина, тим менше у нього буде труднощів? Ці питання часто задають і вчителі, і батьки. На жаль, однозначно відповісти на них неможливо через відмінності паспортного і біологічного віку, невідповідність функціональної і психологічної зрілості організму і комплексу навчальних і позанавчальних навантажень.
Розглядаючи проблему підготовки дітей до школи, не можна обійти такий її аспект, як готовність до школи і шкільного навчання. Йдеться про готовність дитини не до навчання взагалі, а до навчання в школі з усім комплексом її навчальних і позанавчальних навантажень.
Такий комплекс навантажень дитина може отримати або в дитячому саду, або навчаючись в предшколе. Протягом декількох останніх років влаштувати дитину в дитячий сад ставати все проблематичніше, немає вільних місць, а у багатьох батьків немає матеріальних засобів для того, щоб возити в дитячий сад. В результаті цих причин до 50% дітей залишаються не охопленими дошкільними навчальними закладами. І батьки намагаються віддати своїх дітей раніше в перший клас, що не завжди позитивно позначається на здоров'ї і успіху дітей.
Під передшкільної освіти розуміється освіту дітей старшого дошкільного віку, а проблема підготовки дитини до школи є однією з найбільш актуальних проблем в сучасному вітчизняному дошкільному і початковому загальну освіту. Увага до питання підготовки дітей до вступу в перший клас пов'язано з бажанням держави створити необхідні умови для більш успішної адаптації дітей до нових умов шкільного життя. Особливо гостро стоїть питання предшкольном підготовки дітей, які не відвідують дошкільні освітні установи.
В даному випадку необхідність введення нової форми освіти обумовлена суспільним запитом і в першу чергу
з боку держави:
- збільшення відсотка охоплення дітей дошкільною освітою, які не відвідують ДНЗ,
з боку педагогів:
- створення умов для побудови наступності дошкільної та початкової освіти;
з боку батьків:
- забезпечення доступності підготовки дітей до школи для всіх соціальних груп населення;
- об'єднання зусиль освітніх установ і сім'ї в зміцненні здоров'я, вихованні та навчанні дітей 5,5-7 років.
"Дайте розумне зміст життя дітей дошкільного віку, і вони у вас не будуть ні тупими, ні млявими, ні розсіяними, ні нудьгуючим, ні ледачими, ні без моральними ... що значить дати розумне зміст життя дитини дошкільного віку? Це означає вміння підшукати ... матеріал, придатний для різноманітних занять дитини, для його ігор, вправ і вдосконалення органів зовнішніх почуттів, а також для розвитку його спостережливості над навколишнім життям і природою. Цей матеріал повинен бути доступний для його розуму і серця і повинен зміцнювати його здоров'я ". (Е.Н.Водолазова)
Ця цитата з книги для вихователів "Розумовий і моральне виховання дітей від першого прояву свідомості до шкільного віку" російської педагога Е.Н.Водолазовой. Книга видана в 1901 році, але дуже багато її положень не втратили актуальності і сьогодні.
Дослідивши цю проблему неохоплених дітей дошкільними освітніми установами в нашому мікрорайоні, адміністрація нашої школи прийняла рішення відкрити на базі школи навчання дошкільнят.
Вступ до школи - надзвичайно відповідальний період, як для самої дитини, так і для його батьків. Розуміючи важливість підготовки дітей до навчання, ми організували цілеспрямовані розвиваючі заняття з дітьми 5-5,5-6-6,5 років, які допоможуть їм при вступі до першого класу, так як "неготовим" дітям набагато важче адаптуватися до школи, ніж дітям , які пройшли певний курс готовності до шкільного навчання.
Якщо говорити про систему підготовки, то вона повинна бути багатоплановою, а заняття з дитиною - сходинками до школи з урахуванням їх психофізіологічних закономірностей розвитку, в іншому випадку розвиток не буде стимулюватися, а може загальмуватися. Тому важливо пам'ятати про те, що "тільки те навчання в дитячому віці добре, яке забігає вперед розвитку і веде розвиток за собою. Але навчати дитину можливо тільки тому, чого він здатний навчатися "(теза Л.С. Виготського)
Дитина готова до навчання не тільки з народження, але і до цього моменту. А решта залежить від того, чого ми хочемо його навчити, як це робимо, які вимоги пред'являємо.
Американці тестували ... однорічних дітей (?!), Щоб визначити можливі труднощі навчання дітей в школі. Кому-то це може здатися дивним, навіть безглуздим: занадто великий період відділяє однорічної дитини від школи, але причини багатьох шкільних труднощів дійсно треба шукати в ранньому віці: в особливостях вагітності і пологів, перших Місяців життя і в здоров'ї малюка. Від того, як він народився, як ріс і розвивався до школи, залежить багато чого, майже все. Безперечно, чим краще підготовлений дитина до школи, тим легше буде йому пристосуватися до всіх змін, які пов'язані з початком навчання, до неминучих труднощів, тим легше він подолає їх.
У своїй роботі в бесіді з батьками я в першу чергу запитую, як проходила вагітність у мами, чи не було ускладнень під час пологів, якщо були, то якого характеру, коли почав говорити, ходити дитина, які захворювання переніс. Всі ці відомості допомагають вибудувати картину розвитку дитини не тільки мені, як психологу, а й мамі, яка не завжди замислюється про те, як все це впливає на розвиток її дитини.
Останній рік перед школою має велике значення в подальшому навчанні дитини. По-перше, в цьому віці вже чітко проявляються всі "слабкі ланки" в розвитку і досить точно прогнозуються можливі шкільні труднощі, а по-друге, саме в останній рік перед вступом до школи найбільш ефективні компенсація і корекція, що дозволяють зняти багато шкільні проблеми. Тому підготовка дітей до школи просто необхідна. На батьківських зборах я знайомлю мам і тат з тим набором умінь і навичок, які повинен отримати їх дитина за останній рік в предшколе. Знайомлю батьків з віковими особливостями і даю рекомендації по вихованню і підготовці дитини до школи. додаток 1 , 2 , 3 .
На базі нашої школи заняття з предшкольном підготовці з дітьми 5-6,5 років ведуться вже 8 років за методичними матеріалами та комплекту зошитів "Сходинки до школи". Автори комплекту М. М. Безруких, член-кореспондент Російської академії освіти, директор Інституту вікової фізіології РАО, і Т.А.Філіппова, старший науковий співробітник інституту. Використовували також у своїй роботі програму Л.Н.Пановой "Сходинки" для дітей старшого дошкільного віку.
Перший клас в нашій школі був відкритий в 2002 році. І цьому сприяло ряд об'єктивних причин. По-перше, батьки стали приводити в школу 6-тілеток і просити прийняти їх в школу. Дитячого садка в мікрорайоні немає. Нормально оплачувану роботу знайти важко, а оплачувати дошкільний заклад, гроші на проїзд, утримання сім'ї - витрати ні малі. Дітей стали забирати з дитячих садків міста.
Педагоги розуміли, що 7-8 занять по суботах з березня по травень місяць, для домашніх дітей мало, щоб підготувати до школи. Ці діти в 1 класі дуже відрізнялися від "дитсадівських". Було важко, але дітей з кожним роком не меншало, і це видно на діаграмі, а значить, батьки довіряють школі і її педагогам.
До 2005 року підготовчий клас відвідували від 20 до 26 осіб. З 2006 року дітей додалося до 35, і їх кількість вже не знижується, бажаючих більше, ніж ми можемо вмістити в групу. Стабільність нас радує, значить, ми на правильному шляху. Результати представлені на діаграмі 1.
діаграма 1
З перших днів існування такого класу ми припускали, що діти, приходячи на заняття з підготовки до навчання в школі, повинні включатися в дії, спрямовані на:
- спілкування;
- обговорення важливих для дітей подій;
- планування навчальних дій;
- активну роботу, як індивідуальну, так і командну;
- рефлексію і оцінку результатів.
Чи це можливо? Так можливо. І ми це перевірили на власному досвіді.
З 2006-2007 навчального року ми вступили в експеримент. Було відкрито відразу 2 групи шестирічок, діти займаються в 2 зміни. Навчальний план груп предшкольном підготовки складено на підставі Методичних рекомендацій з організації та утримання передшкільної освіти, програми освіти та розвитку дітей 5-6 років "предшкольном пора" під керівництвом Н.Ф. Виноградової та програми М. М. Безруких "Сходинки до школи", ми не забуваємо і програму Л. Н. Панової "Сходинки". Таким чином, створена своя комбінована програма по передшкільної освіти.
Мета предшкольного навчання дітей 5-6,5 років:
- надавати доступ громадськості предшкольном підготовки для кожної дитини мікрорайону Матьянга.
завдання:
- Надати дітям різних соціальних верств населення рівні можливості для отримання передшкільної освіти;
- Допомогти адаптуватися до шкільного життя;
- Зберігати і зміцнювати фізичне і психічне здоров'я дітей
Ось як займаються дошкільнята в нашій школі.
Перша група займається в 1 зміну 5 годин на день, 5 днів на тиждень. Всього 25 годин.
Друга - 20 годин на тиждень по 4 години на день у 2 зміну.
Режим роботи в кожній групі приблизно однаковий.
1-я група відкривається о 8.30, всього 4 заняття в день по 30 хвилин з 15-хвилинними перервами між заняттями. У групі організовано дворазове харчування. У навчальному плані на заняття з розвитку мовлення, з розвитку математичного мислення виділено 4 години і на знайомство з навколишньому світом - 2 години.
У 2-ї групи діти приходять о 14 годині до 18 годин, тобто 4 години. Харчування 1 раз в день. В день 3 заняття по 30 хвилин з 15-хвилинними перервами. Заняття чергуються з обов'язковими прогулянками і ігровим часом.
Займаються обидві групи в одній класній кімнаті (48 кв. М.). Звичайно, проблеми є. Немає можливості виділити окреме приміщення для відпочинку та ігор. Але, завдяки творчому підходу, абсолютно всіх учасників процесу - директора, педагогів, батьків, техперсоналу, для дітей створені ігрова зона, зона відпочинку і зона навчальних занять. З користю використовується буквально кожен сантиметр!
Закуплено нові меблі, рухливі м'які модулі, сухий басейн навіть помістився в кутку, парти-столи "Ромашка", згідно з СанПіН для дітей 5-6 років мобільні, вони легко перетворюються в коло, переміщаються, коли потрібно по класу, у малюків свій комп'ютер, проектор, принтер, екран (все встановлено стаціонарно), різні розвиваючі ігри.
Заняття проводяться з урахуванням вікових особливостей дітей і націлені на спільне, інтелектуальне, фізичне розвиток, на формування особистісних якостей, на розвиток емоційно-позитивного ставлення дитини до школи, бажання вчитися.
У групах працюють фахівці з надання психолого-педагогічної підтримки дітей старшого дошкільного віку. На заняттях психолог розвиває увагу, пам'ять, образне і логічне мислення, допомагає розширити словниковий запас, розвиває вміння правильно будувати питання і відповіді, розвиває моторику, виховує навички самоконтролю і самооцінки, логопед формує правильну вимову мови у дітей.
За 2 години на тиждень діти займаються в спортивному залі з учителем фізкультури, зміцнюють здоров'я, розвивають життєво-важливі рухові вміння і навички: швидкість, спритність, витривалість. Навесні і на початку осені, коли дозволяє погода, заняття, проходять на шкільному майданчику або на шкільному стадіоні.
З приходом музичного працівника в предшколу стало набагато цікавіше, разом з дітьми вона готує свята, проводить веселі ігрові годинник, розучує танці, музичні ігри.
Результати роботи з дошкільнятами в нашому навчальному закладі показали необхідність проведених занять, як з позиції загальної готовності до шкільного навчання, вироблення у кожної дитини "внутрішньої позиції школяра", так і з точки зору оволодіння ними початковими знаннями, вміннями і навичками.
За результатами діагностичних даних, які представлені в таблиці, на кінець 2006/2007 навчального року 87% дітей добре адаптувалися до школи, підвищили свій інтелектуальний рівень і готові до навчання, 13% - діти 5-річки залишені на повторне проходження програми в предшколе.
На кінець 2007/2008 навчального року видно, що 66% дітей добре адаптувалися до школи, підвищили свій інтелектуальний рівень, готові до навчання, 34% продовжать проходження програми предшколи.
2008/2009 навчальний рік - 87% дітей добре адаптувалися до школи, підвищили свій інтелектуальний рівень, готові до навчання, продовжать проходження програми предшколи - 13% дітей.
У 2009-2010 навчальному році - 91,5% дітей випустилися з предшколи з хорошою адаптацією і з позитивним ставленням до подальшого навчання, 8,5% дітей склали "групу ризику", тільки тому, що ці діти за віком не можуть йти в перший клас. Діти, які не йдуть в перший клас, і вже пройшли підготовку до школи, на наступний рік йдуть в групу до іншого педагогу. Такий розподіл в навчанні дає можливість дітям не відчувати себе "другорічниками" і отримувати більше цікавої інформації, так як кожен педагог дає матеріал по-різному.
Таблиця 1
РІВЕНЬ АДАПТАЦІЇ ДІТЕЙ ПРЕДШКОЛИНАВЧАЛЬНИЙ РІК
адаптуватися
ГРУПА РИЗИКУ
2006-2007
87%
13%
2007-2008
66%
34%
2008-2009
87%
13%
2009-2010
91,5%
8,5%
Протягом останніх трьох років ми проводимо діагностику факторів ризику і прогнозування труднощів адаптації, розроблену М.М. Безруких, яка в свою чергу допомагає нам виявити дітей з низькою, помірною і високим ступенем ризику адаптації до школи. Всі матеріали по кожній дитині і рекомендації передаються педагогу першого класу, куди йде вчитися дитина, і, з огляду на ці дані, вчитель вибудовує програму навчання дітей.
На кінець 2009-2010 навчального року було проведено обстеження по сформованості школьнозначімих функцій у дітей 6,5-7 років. Результати представлені нижче в таблиці.
Таблиця 2
Показники розвиткуВисокий ступінь ризикуПомірна ступінь ризикуНизька ступінь ризику1. Соціальний розвиток
-
-
100%
2. Особисте розвиток
-
-
100%
3. Емоційний розвиток
-
-
100%
4. Творчий розвиток
-
38%
62%
5. Когнітивний розвиток, в тому числі:
27%
73%
5.1. Розвиток мовлення:
-
16%
84%
5.2. Розвиток моторики та графічних умінь
-
27%
73%
5.3. Розвиток зорово-просторового сприйняття і зорово-моторних координацій
-
-
100%
5.4. Розвиток уваги і пам'яті
-
11%
89%
5.5. Мислення (загальний розвиток)
-
23%
77%
5.6. Самоорганізація (організація діяльності)
-
38%
62%
6. Фізичне та моторний розвиток
-
23%
77%
7. Стан здоров'я
33%
67%
8. Провідна рука
ліва
права
2
16
Сумарна ступінь ризику дезадаптації-
22%
78%
Як видно з таблиці, дітей з високим ступенем ризику на кінець навчального року немає. По пунктах самоорганізація і творчий розвиток показники знижені, не всі діти можуть самостійно себе обслуговувати і організувати для якоїсь роботи. Це пов'язано в першу чергу з різним ступенем розвитку дітей і батьки зі свого боку не приділяють цьому належної уваги, вони вважають, що розвинути увагу, пам'ять і мову це важливо, це допоможе в подальшому навчанні в школі, а розвивати творчість, моторику і навчити дитину організовувати свою діяльність не так важливо. Більшість з них не пов'язують це з подальшим засвоєнням знань в школі. Всі фахівці, що працюють в предшколе, проводять консультації для батьків, де дають поради і рекомендації по вихованню та розвитку дітей.
Чому так важливо визначати готовність і чи багато серед дітей тих, хто не готовий до школи?
Тому що у не готових до школи дітей важче і довше проходить процес адаптації;
- вони менш працездатні;
- швидше втомлюються;
- мають більш тривалий період формування навичок письма і читання;
- у них частіше проявляються труднощі в процесі навчання письму, читанню і рахунку;
- у них набагато частіше (як правило) проявляється комплекс труднощів в навчанні, яка не ліквідується в початковій школі;
- велика частина цих дітей не справляються з навчальними навантаженнями не тільки в першому класі, але і на протязі всіх років навчання в початковій школі;
- саме у них значно частіше відзначаються відхилення в стані здоров'я і погіршення здоров'я в процесі навчання.
У процесі попереднього обстеження дітей по сформованості школьнозначімих функцій до школи, фактично дається прогноз ймовірних труднощів в навчанні, визначається:
- чи є фактори ризику в історії раннього розвитку дитини;
- яку допомогу можуть надати педагоги і батьки за півроку, рік до школи;
- який варіант індивідуальної роботи з дитиною буде найбільш ефективним.
Чи багато не готових до школи дітей і чи пов'язана готовність до віку дитини?
В середньому число не готових шестирічок коливається від 10 до 75% і залежить цей відсоток від різних факторів. Дослідження фахівців показали, що кількість не готових дітей зменшується в міру зростання і розвитку дитини: в 5 років їх 80%, в 6 років - 51%, в 6,5 років - 32%, в 7 років - від 0 до 13%. Однак потрібно враховувати, що паспортний вік не може служити єдиним критерієм готовності дитини до школи.
Кожна дитина розвивається по-своєму, у кожного свій власний шлях і темп розвитку. Але все ж є щось спільне, що дозволяє охарактеризувати дітей: це вікові особливості, тобто особливості, властиві певному віку, без знання яких педагог не приступали до роботи з дітьми.
19.09.2010
Чи правильно це?Чи впливає вік на адаптацію до школи?
Бути може, чим старша дитина, тим менше у нього буде труднощів?
О значить дати розумне зміст життя дитини дошкільного віку?
Чи це можливо?
Чому так важливо визначати готовність і чи багато серед дітей тих, хто не готовий до школи?
Чи багато не готових до школи дітей і чи пов'язана готовність до віку дитини?