До 15 липня у відділі нотних видань і звукозаписів РДБ проходить виставка «Футболіст, не втрачай м'яча!», Присвячена чемпіонату світу з футболу в Росії.
Зліва: Стерн. Футбол: модна шансонетка [Ноти]: для голосу в супроводі фортепіано / слова Д.Н. Самаріна; муз. Стерні. - Москва: А. Гун, [914-1915]. - 3 с. - На тит. л. портрет Т. І. Чарской, відомої виконавиці модних пісеньок на початку ХХ ст. Шифр видання МОЗ 187/2519 (сист. № 002003040)
Справа: Царман, Олександр Олександрович. Хавтайм футбол: новий салонний танець [Ноти]: для фортепіано / танець (з поясненням) і музика А. А. Царман. - Москва: собст. авт., 1916. - 4 с. Д 68/927 (сист. № 002015241) Є електронна копія
Слова відомої пісні «Футбол» (музика Міхаеля Ройтерштейна, вірші Івана Бурсова) сьогодні актуальні як ніколи.
Ми довго чекали літа.
Воно прийшло. Ура!
Для нас же літо - це
Футбольна пора.
Подача, передача,
Удар з нальоту ... Гол!
Тільки сміливих чекає удача
У грі в футбол.
Взаємозв'язок і взаємовплив музики і спорту заслуговує на особливу увагу. Музика допомагає зрозуміти, як прекрасний спорт, як неповторна краса людського тіла, яка сила і грація дана людині природою. Глядачі давно вже звикли до того, що будь-який спортивне змагання, особливо світового масштабу, починається під звуки музики, що грає чи не головну роль: звучать фанфари, урочисті гімни країн, проводяться великі паради і барвисті шоу.
Зліва: Жарковський, Євген Еммануїлович. Марш футболістів [Ноти]: пісня: для голосу або хору з супроводом фортепіано / Є. Жарковський; слова Д. Самойлова. - Москва: Музгиз, 1948. - 5 с. Шифр видання Д 93 / 1759-1761 (сист. № 001920667)
Справа: Дунаєвський, Ісак Осипович. Спортивний марш з кінофільму «Воротар» [Ноти]: для одноголосного хору з супроводом фртепіано / І. Дунаєвський; слова В. Лебедєва-Кумача. - Москва: Музгиз, 1947. - 5 с. Шифр видання Д 87/383, 384; Д 93/1095 (сист. № 001918873)
Як відомо, футбол - найпопулярніша, азартна і емоційно захоплююча гра. Футбол органічно вріс у нашу культуру, проникнувши в кіно, книги, плакати, листівки і музику. Саме цьому виду спорту присвячено найбільшу кількість музичних творів, починаючи з дитячих пісень і закінчуючи знаменитим «Футбольним маршем» Матвія Блантера. Марш був написаний в 1938 році на прохання відомого спортивного коментатора Вадима Синявського і переданий в дар футбольному співтовариству. З тих пір марш традиційно звучить на матчах російської футбольної прем'єр-ліги.
Першим мелодію маршу почув композитор Дмитро Шостакович. Вона йому дуже сподобалася. За свідченням друзів, Шостакович сам мріяв написати гімн футболу, до якого у композитора було особливе ставлення. Дослідники життя композитора відзначають, що той пристрастився до футболу завдяки своєму другові, відомому ленінградському художнику Володимиру Лебедєву, який займався дитячої книжкової ілюстрацією. З ним він ходив на стадіон і глибоко захоплювався грою, підтверджуючи свої емоції виразною мімікою (в житті Шостакович був людиною стриманою). Але відомий факт, коли Шостакович, спостерігаючи за своїм улюбленим гравцем ленінградської команди «Динамо» Петром Дементьєва і бачачи, що того завдали травму, не витримав і, схопившись з місця, досить голосно крикнув: «Хуліган!». Шостакович з нетерпінням чекав відкриття футбольних сезонів, мріючи «пополіровать нерви», вів футбольні щоденники, навіть закінчив школу футбольних суддів і вважав, що придбав певну кваліфікацію в футбольному справі. Захопленість футболом позначилася і на підготовці окремих музичних номерів до балету «Золотий вік» з сюжетом з життя радянської футбольної команди.
Шостакович, Дмитро Дмитрович. Золотий вік [Ноти]: балет в 3 д., 6 карт. : Соч. 22 / Дмитро Шостакович; либр. А. Іванівського; заг. ред. і поясн. ст. М. Якубова. - Клавир. - Москва: DSCH, 1995. - 227 с. - Парал. рус., англ. Фрагмент з 4-ї картини. Шифр видання МОЗ т-28/310 (сист. № 007539849)
Найпоширенішим жанром в спортивній музиці є пісні. Тут, як ні в якому іншому музичному жанрі, перетнулися шляхи музики і футболу: напруження спортивної боротьби, ликованье уболівальників, біль невдач і поразок, різнобарвності арен - все це можна почути в піснях, веселих і енергійних, карбованих з особливим спортивним імпульсом. В цьому відношенні цікава музика Ісаака Дунаєвського, де чітко проявилися виразні риси його молодіжних пісень: романтична піднесеність, нестримна стрімкість руху, емоційна насиченість мелодії. А в його «Спортивному марші» з кінофільму «Воротар» є такі актуальні рядки, написані знаменитим поетом Василем Лебедєвим-Кумача: «Гей, воротар, готуйся до бою, годинниковим ти поставлений біля воріт!». Цей марш став відразу популярним, залучаючи піднятою атмосферою спортивного свята, відчуттям спритності, швидкості, краси футбольних матчів. Музика Дунаєвського почала самостійне життя на наших стадіонах. Під цей марш футболісти виходили на поле, і це давало їм емоційний заряд і почуття відповідальності за результат боротьби. Сам Дунаєвський був великим любителем футболу, вболівальником-знавцем.
Вірші Давида Самойлова в: Жарковський, Євген Еммануїлович. Марш футболістів [Ноти]: пісня: для голосу або хору з супроводом фортепіано / Є. Жарковський; слова Д. Самойлова. - Москва: Музгиз, 1948. - 5 с. Шифр видання Д 93 / 1759-1761 (сист. № 001920667)
Багато радянських автори жваво відгукувалися на події спортивного життя, створюючи захоплюючу музичну історію футбольних змагань. Наприклад, композитор Анатолій Новиков і поет Лев Ошанін, які були завзятими вболівальниками (їх нерідко можна було зустріти на трибунах стадіонів), спостерігаючи за футбольними матчами, написали знамениту «Футбольну пісеньку», де є такі слова: «Удар короткий - і м'яч у воротах ! Кричать вболівальники - свисток дає суддя .. ». Такий же улюбленої і популярною стала пісня Серафима Тупикова на слова Юрія Цейтліна «Футболіст, не втрачай м'яча». У веселою і завзятою пісні її автори, теж завзяті вболівальники, дають поради гравцям: «Наступ веди методично, вміло, тактовно. Бей з нальоту, з повороту ».
Ці та інші представлені на виставці ноти прекрасно оформлялися. На обкладинках і титульних аркушах можна побачити замальовки фрагментів гри, силуети спортсменів, уболівальників - все це передає яскраву картину спортивного свята.
З музичними творами на тему спорту можна познайомитися в читальному залі відділу нотних видань і звукозаписів.
Куратор виставки - головний бібліотекар відділу Людмила Олександрівна Лейченко.