А У ВОРІТ гармонії-пустунки
КЛИЧЕ невідомо куди ....
Живу в США вже 25 років, а душа там, де пройшли моє дитинство і юність, незалежно від того, хто нами правив у той час.
Все пам'ятаю, хоч і летить час все швидше і швидше. Змінюється життя, але, як не дивно, правда життя не пропадає.
Я - професійний музикант. Закінчив відділення народних інструментів Хабаровського музичного училища за спеціальністю «Баян».
До сих пір, хоча за віком вже переступив межу старості, цей інструмент - моя любов, радість і джерело, з якого я п'ю.
Але коли мене запитують, якою професією я володію, я з гордістю відповідаю:
Гармоніст!
Що це за інструмент, гармонь, з яким за популярністю в Росії не може зрівнятися навіть скрипка?
Не буду втомлювати читача історією гармоні, її різновидами. Скажу коротко:
Вважають, що російську гармонь винайшов тульський зброяр Сизов. А гармоні бувають різні: росіяни, в тому числі саратовские з дзвіночками, тульські і шуйские, німецькі, віденські, кавказькі, татарські, мексиканські, концертино, бачив навіть однорядні гармоніки. Російська хроматична гармонь «Хромка» найдоступніша і багатогранна, здатна вмістити в себе виконавця будь-якого рівня, будь-який обдарованості. Віденська, німецька гармоні дуже відрізняються від традиційної «хромка». У мексиканській гармоніки система звуковидобування ще складніше. Слухав оркестр з мексиканських гармонік В Сан-Франциско на Стерн Гроув фестивалі - приголомшливе враження. Звичайно, такий складний звуковидобування можна розглядати, як недолік, але є і переваги в такій системі.
Моїм першим інструментом була шуйская гармонь, виготовлена в місті Шуя Володимирській області діапазоном 25х25. Це означає, що на правій і на лівій клавіатурах було по 25 кнопочок. Є ще гармоні 25х12, дуже популярні в народі. Є й інші модифікації.
Додам, що розрізняються хроматичні і диатонические гармоні. Що це означає? Я володію хроматичної гармонією, званої в народі «хромка». В який бік не потягни хутро гармоні - виймається звук однаковий. У диатонической гармоні звук на стиск і расжім хутра різний. Такі, в основному, національні гармоні: мексиканські, татарські і т.д. Я ними не володію, на жаль. Вага цих глибоко народних інструментів дуже невеликий, що сприяє їх мобільності і затребуваності в будь-який природному середовищу під час будь-якому кліматі. Тримають гармонь двома руками, де більша частина навантаження падає на праву кисть. Одного разу я зустрів в глухий далекосхідної російському селі гармоніста, який грав, перевернувши гармонь так, що баси виявилися справа.
-Прівезлі в клуб гармонь, а грати ніхто не може і показати, як тримати гармонь не було кому. Так і навчився я грати на перевернутої гармошці.
Таке пояснення я почув.
Як і коли я припав до гармоні?
Так в селі, куди була вислана за Сталіна наша сім'я! Сусідського хлопчика, мого ровесника Стёпке, синові засланих із Закарпаття українців, батько купив гармошку. Стьопка швидко її освоїв, викликавши повагу у моїх батьків, які теж купили мені гармонь. Почалося негласне змагання, хто краще грає, більше знає пісень, може довше грати на сільських танцях, не повторюючись.
Я постійно програвав Степке в цьому негласному змаганні, але, тим не менш, як і він, грав на танцях в Парку, в результаті чого користувався повагою завсідників танцполощадкі.
Треба сказати, що на території Східного Сибіру і Далекого Сходу, починаючи з 50-х років, танці під гармонь в невеликих містах і селищах, особливо, розташованих на Транссибірській магістралі, були необхідним елементом життя народу, який пережив війну і переміг ціною страшних жертв.
Безліч інвалідів війни, безногих і одноногих калік вийшли на залізничні магістралі і автобусні маршрути з жалібними піснями під нашвидку освоєну традиційну російську гармонь, замінюється, іноді, трофейним німецьким акордеоном. Звичайно, придбати і швидко освоїти гармонь значно легше, ніж акордеон. Виробництво гармонік різко зросла в післявоєнні роки, та й ціна була невисокою. Десятки фабрик виробляли цю нехитру продукцію, що має попит.
Одного разу, я їхав в приміському поїзді Волочаевка-Хабаровськ. У вагоні, куди я зайшов, грав літній гармоніст на звичайній гармошці, красиво інструктував. Мені здалося, що я сплю і бачу сон. Його техніка гри, виразність виконання була настільки незвичайної для мене, що я твердо вирішив вчитися грати у майстрів, щоб навчитися грати так, як цей невідомий мені самородок.
Почав вивчати ноти і зміг вступити в муз. училище по класу баяна.
Гармонь не забував.
Прибрали інвалідів з вулиць і транспорту. Радіофікували танцмайданчики навіть в глухих селах. Почала зникати традиційна гармонь, замінна більш досконалими інструментами.
Забута пісня Мокроусова «Самотня гармонь».
Але не всіма.
А ну, скажіть, дорогі мої однолітки, хто з Вас жодного разу в своєму житті не заспівав для себе, хоча б, цю дивну пісню? Думаю, що немає таких серед тих, кому «ведмідь на вухо не наступив».
Але ж «ожила» гармонь! Чи не могла не ожити, адже в ній, як у пісні, живе душа народу.
Адже є навіть приказка:
--Всі проп'ю, гармонь залишу!
Дивлюся міжнародні фестивалі, передачі по ТБ, присвячені цьому інструменту.Все частіше на всеросійське ТВ запрошують гармоністів-самородків. І адже багато їх!
Відкрий, дорогий читачу, Гугл. Напиши:
Михайле Морозов -гармоніст-віртуоз.
Або: Сергій Власов - гармоніст - віртуоз.
НЕ пошкодуєш.
. Нещодавно дивився передачу «Грай баян» з гармоністів з Пензи Миколою Архиповим, чуваші, який співав пісні на чуваській мові під свою гармонь. Прекрасний музикант, який не поступається професіоналам, справжній самородок. До цього на цю передачу запросили гармоніста з Татарії, теж талановитого музиканта, який виголосив дивну для мене фразу:
-Який татарин без гармоні!
Хочу поділитися з читачами ще одним яскравим враженням:
Під час круїзу на теплоході відвідав концерт канадського музиканта, виконавця на невеликій губній гармошці в супроводі інструментального ансамблю. Дуже зворушливий, проникливе виконання, що викликає теплі емоції слухачів.
Співає баян, танцюють кнопочки,
Гудуть туди, гудуть сюди,
А біля воріт гармонь-пустунка
Кличе невідомо куди ....
Гармонія звали, КЛИЧЕ І БУДЕ ЗВАТИ!
На верхній фотографії: сільський гармоніст. Мені 14 років.
рецензії
А ви знаєте, що в чеському або словацькою мовою немає слова баян. У 1972 році я з поїздом Дружби Москва-Прага побував у Чехословаччині. Минуло лише 4 роки після відомих подій 68 року, треба було налагоджувати зіпсовані відносини. Для цього і була придумана ця поїздка. Мені в житті часто і сильно не щастить, але в цей раз пощастило так, як не багатьом щастить, з 300 осіб складу поїзда відібраних для поїздки з усього СРСР, був і я - простий робітник-будівельник. Треба сказати що в складі було близько 60-ти героїв праці, інші профспілкові працівники різного рангу, і тільки кілька робочих без нагород, як і я. Чи треба говорити, що ми були на повному забезпеченні, та ще й на відрядження оплатили. Приїхали поїздом до Праги, далі нас розбили на групи за професіями і повезли на автобусах по всій країні, зустрічаючись в різних містах з трудовими колективами. Скрізь дарували подарунки, а вечерю за традицією в ресторані. Там, як правило, був оркестр, нам відокремлювали кілька столиків, зсовували їх разом, інші столики, як зазвичай займали місцеві відвідувачі. В одному оркестрі лідером був акордеон, а я грав на баяні на аматорському рівні. І мені спало на п'яну голову попросити супроводжуючих нас осіб дати спробувати пограти на акордеоні, повідомивши, що я володію подібним інструментом. Але ніхто з них не розумів, що за звір баян, і з чим його їдять. Нарешті комусь дійшло, а гармонь, гармонь. Довелося погоджуватися на гармонь. Так чи інакше, але акордеон мені було вручено. Я до цього пробував на ньому грати два чи три рази по кілька хвилин. Але тільки я почав кострубато Підмосковні вечори, як оркестр дружно підтримав мене в тій же тональності, все-таки професіонали. Через столиків вийшли пари і почали танцювати. І зрозумів, що треба слідувати приказці, взявся за гуж. Довелося грати роль лідера до кінця. Найголовніше, що підміни ніхто не помітив. Чи треба говорити, як я був гордий.Іван Наумов 17.07.2016 9:13 • Заявити про порушення Ви маєте рацію. Слово Баян - чисто російське, а гармоніка - міжнародне, як і слово Акордеон. До речі, після баяна опанувати акордеоном на аматорському рівні нескладно, що ви і довели.
Володимир Бердичівський 17.07.2016 19:06 Заявити про порушення Що це за інструмент, гармонь, з яким за популярністю в Росії не може зрівнятися навіть скрипка?
Що це означає?
Як і коли я припав до гармоні?
А ну, скажіть, дорогі мої однолітки, хто з Вас жодного разу в своєму житті не заспівав для себе, хоча б, цю дивну пісню?