Виставка "Музеон: пластика місця", приурочена до 25-річчя парку мистецтв, відкрилася в арці головного входу парку Горького. Експозиція розповідає, як розвивалася територія, де сьогодні знаходиться "Музеон", з часів подвір'я кримських татар до сучасного парку, побудованого за зразком нью-йоркського Хай-Лайна. Куратори виставки провели екскурсію для Москви 24.
Фото: m24.ru/Никита Симонов
Сьогодні мало хто знає, що "Музеон" - це не просто місце для прогулянок, але ще і найбільший в Росії музей скульптури під відкритим небом: на його території знаходиться кілька сотень робіт радянських легенд - Віри Мухіної, Євгенія Вучетича, Сергія Меркурова та інших майстрів.
У 2017 році 14 липня парку виповнилося 25 років, і співробітники тепер уже об'єднаних парків Горького і "Музеон" вирішили розповісти історію цього місця.
Мультимедійна експозиція посіла чотири невеликі зали, а також дах головного входу, яка, крім того, є оглядовим майданчиком, звідки відкривається приголомшливий вид на парки і Садове кільце. Куратори зробили таймлайн, на якому можна простежити, як змінювалося це місце від поселення кримських татар XVI століття до сьогоднішнього дня.
В "Музеон" всього 656 скульптур, з яких сім - пам'ятники Леніну
Колись прямо за територією нинішнього парку вже починалися луги, за якими доглядали лужники, - звідси і назва сусіднього з "Музеон" району. Після того як кримські татари покинули цю територію, була відбудована Кримська набережна. Тут з'явилися бараки, що існували до середини XX століття. В основному будинку були полукаменнимі, тому що через часті пожежі перший поверх намагалися робити з каменю, а другий - з більш дешевого дерева. Саме такий будинок собі тут побудував Павло Третьяков. Він, до речі, сьогодні зберігся і знаходиться в Голутвінском провулку. Зараз він знаходиться в законсервованому стані, згодом Третьяковська галерея створить там музей.
Фото: m24.ru/Никита Симонов
Також на цій території існувала Голутвінская мануфактура. Червоне будівля досі існує, але перероблено в бізнес-центр. І, звичайно, ця мануфактура впливала на розвиток всього району, бо навколо почали селитися робітники. Вони облаштовували тут свій побут, будували житло. Мануфактура займалася виробництвом текстилю, тому місце почало називатися Червоні текстильники. Після її викупив Рябушинский, а з приходом радянської влади мануфактура була націоналізована.
Найбільша скульптура в "Музеон" - пам'ятник Дзержинському Євгена Вучетича, а найстаріша - "Вартовий" 1933 роки роботи Леоніда Шервуда. А ще в "Музеон" є одна скульптура із пластмаси.
Одним з ключових споруд цієї території став Кримський міст. Їх було кілька. Перший був простий дерев'яної переправою, потім її замінили досить вузьким металевим мостом, а в 1936 році в результаті конкурсу переміг проект Олександра Власова. Він був головним архітектором парку Горького, а ще займався відновленням Хрещатика в Києві після Великої Вітчизняної війни. Його проект був по-справжньому інноваційним для свого часу: це був перший вантовий міст в Москві і зібрали його в найкоротші терміни - за 50 днів. На збережених фотографіях, представлених в експозиції виставки, можна побачити, що старий міст на час будівництва розбирати не стали, його просто змістили баржами нижче за течією.
Фото: m24.ru/Никита Симонов
До 1923 року на сусідній території парку Горького нічого не було, крім міського сміттєзвалища. Але в 1923-му за особистим указом Леніна було вирішено територію розчистити і провести тут велику сільськогосподарську виставку. Виставка була підготовлена дуже скоро, а на території "Музеон" розмістився іноземний відділ, де були американське, німецьке і англійське представництва. Але після виставки ця територія знову прийшла в запустіння практично на 30 років.
Один з найцікавіших експонатів виставки - макет парашутної вишки, встановленої в 1930-х в парку Горького. До речі, одягнувши окуляри доповненої реальності, ви і самі зможете зробити запаморочливий стрибок!
Уже пізніше, в 1965 році, на цій території стали будувати нову будівлю, яке сьогодні ділить Центральний будинок художника і Нова Третяківка. Його будівництво розтягнулося аж до 1983 року. Сьогодні після об'єднання територій в 2015 році парк мистецтв "Музеон", музей "Гараж" в парку Горького, а також будівля Третьяковки перетворилися в єдиний культурний комплекс.
Кінякіна Катерина